Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.06.2008, 14:00:19
simona76 simona76 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2008
Mesaje: 61
Implicit

Am 32 de ani si visez destul de mult...Am niste vise de sperii pe toata lumea.Mai nou am tot inceput sa visez ca sunt la propria casatorie, multi nuntasi, eu imbracata in rochie de mireala alba(dar fara voal) si sunt suparata ca nu am mire, in cele din urma imi scot rochia - acest vis l-am avut de 2 ori in 2 nopti diferite. Ultima noapte a venit insa un barbat care mi-a cerut mana...Culmea, l-am refuzat....dupa ce mi-as scos rochia, incepusem sa-l caut eu si nu il mai gaseam.
Nu sunt casatorita si nici nu urmeaza sa ma casatoresc. Ma gandesc la tot ce-i mai urat........ :|
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.06.2008, 15:10:16
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nu te uita la ce ai visat ca shi cum ai vrea sa intzelegi ceva din vis, vre-un mesaj, ci uita-te la felul in care te-ai comportat, ce pacate ai facut in vis, cat de urat ai vorbit, ce gesturi de prost gust ai facut shi altele, ca asha cum te comportzi in vis o faci shi in realitate... asta ar trebui sa-tzi dea de gandit... caci asha de murdar cum te comportzi in vis la fel o faci shi in realitate dar uneori in spatele mashtilor shi in locurile ascunse din tine cladite de cel rau... pe unde barfeshti sau autobarfeshti... 3x???:(:(

in mesaje shi vise nu trebuie sa crezi ne sfatuiesc sfiintzii parintzi, dar potzi invatza multe din vis daca vei cugeta la felul in care te-ai comportat, vei shtii de ce patimi eshti mai atashata shi robita... :(
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.06.2008, 15:26:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ce minunat spune Sfantul Ioan Scararul: "cand incepem sa credem in visul demonilor, ei isi bat joc de noi si cand nu dormim". Sa nu uitam ca atunci cand Dumnezeu i se arata sufletului, cu scopul de a-i face descoperiri, nu-i arata lucruri obisnuite, nici cele ale lumii cunoscute cu simturile, ci ii arata pe acelea pe care nu le-a vazut niciodata de la sine, nici nu si le-a inchipuit.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.06.2008, 18:03:21
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

voi credeti in vise? ???
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.06.2008, 18:25:36
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacifistul
voi credeti in vise? ???
Eu nu cred in vise, dar sunt fascinat de acest fenomen ce are loc in creierul nostru in timpul somnului, cu cata exactitate imita realitatea din toate punctele de vedere. Este ca un Matrix, dar mai atenuat, pentru ca nu suntem constienti ca visam(cel putin eu nu sunt constient in vis ca visez), dar cel mai interesant este faptul ca reactionam dupa voia noastra la evenimentele ce se petrec in vis, cu toate ca parca ar fi si ceva regizat, adica facem totul dupa un anumit scenariu. Pentru mine visul in sine reprezinta o enigma si totodata un fenomen ciudat, nici oamenii de stiinta nu au putut explica si deslusi in totalitate tainele acestui mod de activitate al subconstientului uman din timpul somnului.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.06.2008, 18:45:19
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.546
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacifistul
voi credeti in vise? ???
Prin vise aflam foarte multe lucruri mai ales despre noi si patimile noastre.

De exemplu daca continui sa ai un vis repetativ despre faptul ca iti pierzi hainele intr-un loc public, fugi de colo-n colo, si nu stii ce sa mai faci ca sa-ti ascunzi goliciunea reprezinta faptul ca ai inca multe pacate nespovedite si patimi de care inca nu ai scapat.

odata cu spovedirea sincera si lupta ACTIVA cu patimile, INCORONATA de Impartasirea cu Sfintele Daruri care sigileaza BINELE, vor dispare si visele obsesive.

Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.06.2008, 19:29:18
simona76 simona76 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2008
Mesaje: 61
Implicit

Atunci cum ramane cu Iosif ..si cele 7 vaci grase si cele 7 slable din visul lui Faraon...??? Probabil ca ne depasesc lucrurile astea si atat.
Multumesc pentru sfaturile voastre.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.06.2008, 20:05:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Despre vise si nu numai, gasim foarte multe informatii, chiar aici pe crestinortodox.ro, informatii mult mai exacte si mai pertinente, nu de alta dar in aceasta problema parerile difera extrem de mult si pot duce pe cai gresite.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.06.2008, 20:13:18
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu am vise cu caderi de pe bloc,cazaturi,senzatii tari ,situatii extreme,escaladare faorte ciudat.Parca is aventurier:DEu zic ca visele nu trebuie crezute,poate ele is date de draci ca sa te sperie.NU CREDE!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.06.2008, 20:16:31
simona76 simona76 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2008
Mesaje: 61
Implicit

:hmmm: ce sa cred? ca ma marit??? :)) sau ca nu am partener si logic, cine sa apara oare langa mine-n vis...?? Subconstientul, imi mai joaca feste. ;)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oare? iRoDiOn Generalitati 7 30.03.2012 12:01:43
Oare de ce? romi2000 Din Vechiul Testament 10 02.06.2010 14:00:43
oare.. ioanhodean Mari Duhovnici si predicile lor 10 22.07.2008 11:32:27
De ce oare:) BogdanBogdan Generalitati 4 06.03.2008 18:25:42