Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.11.2010, 13:05:23
eusebiu eusebiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2010
Mesaje: 6
Implicit Cum imi pot intari credinta?

Bună ziua!
Sânt un om destul de în vârstă. Vreau să-mi întăresc credința,să mi-l apropii pe Dumnezeu dar fără practici prea "bisericoase" ci așa, ca și cum mi-aș apropia un prieten.
Am vreo șansă?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.11.2010, 13:15:58
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Rugaciunea

Rugati-va Domnului si paziti poruncile LUI date noua prin Mantuitor. E singura cale.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.11.2010, 13:26:40
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Apropierea de Biserica e calea cea mai usoara!pentru apropierea de Dumnezeu.Daca vreti sa fiti prietenul Lui,mergeti la Biserica ,care este casa Lui.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.11.2010, 13:36:53
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusebiu Vezi mesajul
Bună ziua!
Sânt un om destul de în vârstă. Vreau să-mi întăresc credința,să mi-l apropii pe Dumnezeu dar fără practici prea "bisericoase" ci așa, ca și cum mi-aș apropia un prieten.
Am vreo șansă?
Luati o carte de rugaciuni ortodoxa si faceti o selectie cu rugaciunile care v-ar interesa. Incepeti sa le cititi in fata unei candele sau lumanari, zilnic. Exista rugaciuni pt copii, pt sanatate, pt izbavire de....Dar o sa avansati cu adevarat numai daca va duceti si la biserica, sa luati Duh Sfant, altfel rugaciunea aceasta a dumneavoastra, dupa un timp, va devini plictisitoare...., de neanteles, fara consistenta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.11.2010, 13:37:15
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusebiu Vezi mesajul
Bună ziua!
Sânt un om destul de în vârstă. Vreau să-mi întăresc credința,să mi-l apropii pe Dumnezeu dar fără practici prea "bisericoase" ci așa, ca și cum mi-aș apropia un prieten.
Am vreo șansă?
Prin pocăință sinceră neîncetată... și apoi prin răbdare și multă umilință de sine... pentru dobândirea unei stări umilite dar tainice... și atunci veți constata cât de aproape a fost Domnul întotdeauna de oameni... nu numai de cei buni și vrednici dar și de cei ce erau pierduți definitiv... cei răi și păcătoși... mult prea mândri și prea păcătoși ca să mai fie numiți oameni. Iar credința fără a fi și credincios este doar un poft, soft, moft... scrâșnitor din dinți, dinții genelor pline de urdori.

Last edited by vsovivi; 02.11.2010 at 13:40:12.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.11.2010, 15:20:22
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusebiu Vezi mesajul
Bună ziua!
Sânt un om destul de în vârstă. Vreau să-mi întăresc credința,să mi-l apropii pe Dumnezeu dar fără practici prea "bisericoase" ci așa, ca și cum mi-aș apropia un prieten.
Am vreo șansă?
Domnul Eusebiu, intariti-va iesind in intimpinarea celor din jurul dumneavoastra, ajutind cu un sfat, o fapta buna, cu o rugaciune scurta in gind, mergind citeodata la biserica, dind pomana, ajutind preotul cu ce puteti, vorbind cu comunitatea de acolo, pastrind curatenia in casa si in jurul blocului, daca locuiti la bloc, fiind atent si receptiv la cei din jur si mai ales la ce se intimpla in jurul dumneavoastra. Fiti foarte atent cum reactionati. Asa veti pastra intr-un mod practic poruncile lui Hristos intr-un mod ne-bisericos pentru care Dumnezeu sigur va va mintui.
Daca aveti pacate grele pe suflet, sfatuiti-va cu preotul, descarcati-le pe cit posibil la o spovedanie.

Pocainta si umilinta de apartament stind pe canapea la televizor nu are efect prea mare.
Dumnezeu vrea de la noi jertfa pentru ce am facut rau, si pentru asta trebuie sa iesiti din casa in intimpinarea aproapelui si sa incepeti sa-l iubiti, atentie PRIN FAPTE, numai prin fapte, nu IN GIND!( daca nu ati facut-o pina acum)...incepem in gind dar daca nu finalizam prin fapte nu am facut NIMIC!

Numai bine!

Last edited by andreicozia; 02.11.2010 at 15:23:54.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.11.2010, 15:29:34
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Din care secta ''sectanta'' faci parte?

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Domnul Eusebiu, intariti-va iesind in intimpinarea celor din jurul dumneavoastra, ajutind cu un sfat, o fapta buna, cu o rugaciune scurta in gind, mergind citeodata la biserica, dind pomana, ajutind preotul cu ce puteti, vorbind cu comunitatea de acolo, pastrind curatenia in casa si in jurul blocului, daca locuiti la bloc, fiind atent si receptiv la cei din jur si mai ales la ce se intimpla in jurul dumneavoastra. Fiti foarte atent cum reactionati. Asa veti pastra intr-un mod practic poruncile lui Hristos intr-un mod ne-bisericos pentru care Dumnezeu sigur va va mintui.
Daca aveti pacate grele pe suflet, sfatuiti-va cu preotul, descarcati-le pe cit posibil la o spovedanie.

Pocainta si umilinta de apartament stind pe canapea la televizor nu are efect prea mare.
Dumnezeu vrea de la noi jertfa pentru ce am facut rau, si pentru asta trebuie sa iesiti din casa in intimpinarea aproapelui si sa incepeti sa-l iubiti, atentie PRIN FAPTE, numai prin fapte, nu IN GIND!( daca nu ati facut-o pina acum)...incepem in gind dar daca nu finalizam prin fapte nu am facut NIMIC!

Numai bine!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.11.2010, 15:45:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Din care secta ''sectanta'' faci parte?
Stu, este un mare pacat sa te implici direct. Fereasca Dumnezeu sa dai cu matura in fata blocului sau sa pui in aplicare poruncile lui Hristos si sa te implici in ajutorul celor din jurul tau. Mai usor si la indemina este sa-i ignoram si cind iesim de la Liturghie si coborim treptele bisericii sa ne facem ca nu vedem nimic, si sa ne mingiiem IN MINTE de cit de sfinti suntem..

:))))Da ai ghicit, vai m-ai prins Mirabela , eu fac parte din "secta" mea personala, cea ortodoxa-practica! sau NEO-Ortodoxa, unde si nu o sa-ti vina sa crezi, sufleci minecile si pui osul la treaba.
Daca-ai stii tu cit de multumit este duhovnicul meu de mine! :))))
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.11.2010, 15:52:34
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul

:))))Da ai ghicit, vai m-ai prins Mirabela , eu fac parte din "secta" mea personala, cea ortodoxa-practica! sau NEO-Ortodoxa, unde si nu o sa-ti vina sa crezi, sufleci minecile si pui osul la treaba.
Daca-ai stii tu cit de multumit este duhovnicul meu de mine! :))))
e foarte multumit ca sfatuiesti oamenii sa mearga din cand in cand la biserica?
asa insemna neo ortodox?

ortodoxia era plina, desavarsita nu avea nevoie de ASTFEL de inovatii neo!
poate duhovnicul tau nu stie tot ce faci/zici tu (adica aberatii) sau poate ca asa gandeste si el.
inovationismul asta seamna a sectarism.teribil de mult!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.11.2010, 17:01:25
eusebiu eusebiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2010
Mesaje: 6
Implicit Mulțumesc!

și totuși rămân uimit de cât de repede s-au aprins spiritele...
Aveam mai multe întrebări și nedumeriri dar poate n-am poposit pe forumul potrivit.
Mulțumesc și Doamne ajută!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta ioana_ema Generalitati 32 27.06.2013 15:14:27
Credinta Guru inc. Generalitati 32 30.06.2011 01:13:22
credinta daniel7 Resurse ortodoxe on-line 6 26.06.2008 23:52:09
credinta erzbet Generalitati 35 13.03.2007 18:33:23