Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.06.2011, 14:03:30
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Implicit Setea dupa Liniste, setea dupa Dragoste....

A-ti simtim vreodata sete dupa adevar, pace, liniste, familie, dragoste de oameni........
Lucrez intr-un domeniu in care este pusa la loc de cinste deznadejdea. Toate lucrurile pe care le faci nu sunt bune, pe langa faptul ca nu sunt bune, sefii sunt nervosi si tipa la tine. Imi tot vine sa ma duc departe, imi vine sa imi iau sotia si sa plecam in varful muntelui intr-o pestera, doar noi doi, sa avem parte de liniste, de pace dar.......nu putem.
Vad in jurul meu (serviciului meu) numai oameni care sunt dezorientati, care nu stiu ce vor si nu stiu cine sunt. Vad oameni rau intentionati, vad haos in gandirea lor, vad disperarea pe chipul lor si stau si ma gandesc........Doamne, daca eu sunt in colectivul lor, inseamna ca sunt si eu la fel???
Incep sa cred ca numai in rai mai am scapare, si ce bine ar fi sa ma numar bineinteles impreuna cu familia, in ceata acea binecuvantata, dar vad cum drumul spre rai se departeaza de mine si de familia mea.
Am nevoie de liniste, dragoste, pace, vreau ca oameni sa se iubesca, nu mai vreau razboaie sau crize financiare, vreau ca oameni sa isi zica buna ziua cu zambetul pe fata, vreau ca oameni sa fie mai fericiti, oare este mult ceea ce cer..............
Nu stiu de unde sa incep, simt nevoia de schimbare, vreau ceva mai bun pentru noi, oameni cu suflet ranit si nu numai.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.06.2011, 14:35:23
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
A-ti simtim vreodata sete dupa adevar, pace, liniste, familie, dragoste de oameni........
Lucrez intr-un domeniu in care este pusa la loc de cinste deznadejdea. Toate lucrurile pe care le faci nu sunt bune, pe langa faptul ca nu sunt bune, sefii sunt nervosi si tipa la tine. Imi tot vine sa ma duc departe, imi vine sa imi iau sotia si sa plecam in varful muntelui intr-o pestera, doar noi doi, sa avem parte de liniste, de pace dar.......nu putem.
Vad in jurul meu (serviciului meu) numai oameni care sunt dezorientati, care nu stiu ce vor si nu stiu cine sunt. Vad oameni rau intentionati, vad haos in gandirea lor, vad disperarea pe chipul lor si stau si ma gandesc........Doamne, daca eu sunt in colectivul lor, inseamna ca sunt si eu la fel???
Incep sa cred ca numai in rai mai am scapare, si ce bine ar fi sa ma numar bineinteles impreuna cu familia, in ceata acea binecuvantata, dar vad cum drumul spre rai se departeaza de mine si de familia mea.
Am nevoie de liniste, dragoste, pace, vreau ca oameni sa se iubesca, nu mai vreau razboaie sau crize financiare, vreau ca oameni sa isi zica buna ziua cu zambetul pe fata, vreau ca oameni sa fie mai fericiti, oare este mult ceea ce cer..............
Nu stiu de unde sa incep, simt nevoia de schimbare, vreau ceva mai bun pentru noi, oameni cu suflet ranit si nu numai.
mai bine ti-ai vinde tot si te-ai muta la tara, si asa campurile sunt cu balarii si stau nelucrate !
acolo ai avea parte de linite cata vrei, plus aer curat si mancare bio !!!
ce vrei mai mult ???
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.06.2011, 15:46:28
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
A-ti simtim vreodata sete dupa adevar, pace, liniste, familie, dragoste de oameni........
Lucrez intr-un domeniu in care este pusa la loc de cinste deznadejdea. Toate lucrurile pe care le faci nu sunt bune, pe langa faptul ca nu sunt bune, sefii sunt nervosi si tipa la tine. Imi tot vine sa ma duc departe, imi vine sa imi iau sotia si sa plecam in varful muntelui intr-o pestera, doar noi doi, sa avem parte de liniste, de pace dar.......nu putem.
Vad in jurul meu (serviciului meu) numai oameni care sunt dezorientati, care nu stiu ce vor si nu stiu cine sunt. Vad oameni rau intentionati, vad haos in gandirea lor, vad disperarea pe chipul lor si stau si ma gandesc........Doamne, daca eu sunt in colectivul lor, inseamna ca sunt si eu la fel???
Incep sa cred ca numai in rai mai am scapare, si ce bine ar fi sa ma numar bineinteles impreuna cu familia, in ceata acea binecuvantata, dar vad cum drumul spre rai se departeaza de mine si de familia mea.
Am nevoie de liniste, dragoste, pace, vreau ca oameni sa se iubesca, nu mai vreau razboaie sau crize financiare, vreau ca oameni sa isi zica buna ziua cu zambetul pe fata, vreau ca oameni sa fie mai fericiti, oare este mult ceea ce cer..............
Nu stiu de unde sa incep, simt nevoia de schimbare, vreau ceva mai bun pentru noi, oameni cu suflet ranit si nu numai.
Daniel,
Ai avut concediu? S-ar putea sa fii doar obosit. Oamenii din jurul tau se comporta asa, pentru ca si ei sunt obositi si asteapta nerabdatori concediul.
Ai rabdare.
Raiul nu pleaca nicaieri. Nu se departeaza nici nu se apropie. El ne asteapta pe noi sa-l populam. Numai sa vrem. Drumul spre rai este stramt si urcusul greu...
Linistea, dragostea, pacea, sunt in tine, in sufletul tau, in inima ta, dar grijile lumesti le acopera.
Fii tu insuti asa cum doresti sa fie oamenii cu tine. "Daruind vei dobandi"
Viziteaza manastirile din tara. Cauta-l pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.06.2011, 17:03:34
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Functioneaza!

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
... sefii sunt nervosi si tipa la tine. Imi tot vine sa ma duc departe, imi vine sa imi iau sotia si sa plecam in varful muntelui intr-o pestera, doar noi doi, sa avem parte de liniste, de pace dar.......nu putem.
Vad in jurul meu (serviciului meu) numai oameni care sunt dezorientati, care nu stiu ce vor si nu stiu cine sunt. Vad oameni rau intentionati, vad haos in gandirea lor, vad disperarea pe chipul lor si stau si ma gandesc........Doamne, daca eu sunt in colectivul lor, inseamna ca sunt si eu la fel???
,,Si daca in fiecare institutie, in fiecare gospodarie ar fi macar o persoana care sa slujeasca cu credinciosie lui Dumnezeu, ce intelegere ar fi atunci in lume!...."
Mai bine inceteaza sa te mai razboiesti, nu te mai lupta cu ei!"
,,Dar eu nu ma razboiesc cu nimeni"
,,Da" i-am raspuns, nu te razboiesti fizic, ci in cuget - si aceasta este acelasi razboi.
Nu esti multumita cu situatia in care te afli."
,,Dar nimeni nu poate sa rabde asta!", spunea ea.
,,Da, de unul singur nu se poate - dar, cu ajutorul lui Dumnezeu, vei putea.
Nimeni nu stie daca tu te rogi sau nu - aceasta este lucrul launtric al fiecarui suflet.
Cand te jicnesc, tu sa nu-i jicnesti, sa nu le intorci jicnirea - nu numai cu cuvinte, ci sa te ostenesti ca nici in ganduri sa nu-i vatami!
Roaga-te la Domnul sa le dea inger bun si ca nici pe tine sa nu te uite Domnul."

Staretul Tadei
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.06.2011, 17:57:48
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
A-ti simtim vreodata sete dupa adevar, pace, liniste, familie, dragoste de oameni........Lucrez intr-un domeniu in care este pusa la loc de cinste deznadejdea.
Daniel, setea despre care vorbesti este sadita in chip firesc de Dumnezeu in noi. Este setea dupa "a fi" in conformitate cu firea noastra si cu scopul pentru care am fost creati. Resimtim aceasta sete mai acut deoarece, din pacate, tot mai des ne adapam de la izvoare straine si nu de la "Izvorul Vietii". De fapt, toata aceasta minciuna in care traim naste in noi deznadejdea.

Trebuie sa ajungem sa traim prezenta tainica dar lucratoare a Duhului Sfant in viata noastra. Unde se salasluieste Duhul Sfant, Duhul Adevarului, este si multa mangaiere, caci El este Mangaietorul. Iar unde este mangaierea Duhului Sfant, piere deznadejdea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.06.2011, 18:18:05
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Post

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
A-ti simtim vreodata sete dupa adevar, pace, liniste, familie, dragoste de oameni........
Lucrez intr-un domeniu in care este pusa la loc de cinste deznadejdea. Toate lucrurile pe care le faci nu sunt bune, pe langa faptul ca nu sunt bune, sefii sunt nervosi si tipa la tine. Imi tot vine sa ma duc departe, imi vine sa imi iau sotia si sa plecam in varful muntelui intr-o pestera, doar noi doi, sa avem parte de liniste, de pace dar.......nu putem.
Vad in jurul meu (serviciului meu) numai oameni care sunt dezorientati, care nu stiu ce vor si nu stiu cine sunt. Vad oameni rau intentionati, vad haos in gandirea lor, vad disperarea pe chipul lor si stau si ma gandesc........Doamne, daca eu sunt in colectivul lor, inseamna ca sunt si eu la fel???
Incep sa cred ca numai in rai mai am scapare, si ce bine ar fi sa ma numar bineinteles impreuna cu familia, in ceata acea binecuvantata, dar vad cum drumul spre rai se departeaza de mine si de familia mea.
Am nevoie de liniste, dragoste, pace, vreau ca oameni sa se iubesca, nu mai vreau razboaie sau crize financiare, vreau ca oameni sa isi zica buna ziua cu zambetul pe fata, vreau ca oameni sa fie mai fericiti, oare este mult ceea ce cer..............
Nu stiu de unde sa incep, simt nevoia de schimbare, vreau ceva mai bun pentru noi, oameni cu suflet ranit si nu numai.

Ohhhh, cat mi-e de cunoscuta starea pe care o descrii ! Majoritatea sunt oameni care au obtinut o diploma copiind la examene, platindu-le, cumparandu-le etc. Ajunsi la locul de munca isi vad clar incapacitatea si vor sa o ascunda intimidandu-si colegii sau subalternii prin atitudini de acest gen. Cam 90% din decizia de a pleca din tara a venit din aceasta directie - stress-ul este infiorator! Nici parintele duhovnic nu mai stia cum sa ma sfatuiasca, pana cand intr-o zi m-a sunat si mi-a spus "Inca n-ai plecat?"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.06.2011, 18:33:38
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
mai bine ti-ai vinde tot si te-ai muta la tara, si asa campurile sunt cu balarii si stau nelucrate !
acolo ai avea parte de linite cata vrei, plus aer curat si mancare bio !!!
ce vrei mai mult ???
strajerule, tu asa ai facut ?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.06.2011, 21:49:02
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
strajerule, tu asa ai facut ?
am in proiect asa ceva, si sper, intr-o buna zi sa si fac !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.06.2011, 00:03:13
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
A-ti simtim vreodata sete dupa adevar, pace, liniste, familie, dragoste de oameni.Lucrez intr-un domeniu in care este pusa la loc de cinste deznadejdea. Toate lucrurile pe care le faci nu sunt bune, pe langa faptul ca nu sunt bune, sefii sunt nervosi si tipa la tine. Imi tot vine sa ma duc departe, imi vine sa imi iau sotia si sa plecam in varful muntelui intr-o pestera, doar noi doi, sa avem parte de liniste, de pace dar.......nu putem.Vad in jurul meu (serviciului meu) numai oameni care sunt dezorientati, care nu stiu ce vor si nu stiu cine sunt. Vad oameni rau intentionati, vad haos in gandirea lor, vad disperarea pe chipul lor si stau si ma gandesc........Doamne, daca eu sunt in colectivul lor, inseamna ca sunt si eu la fel???Incep sa cred ca numai in rai mai am scapare, si ce bine ar fi sa ma numar bineinteles impreuna cu familia, in ceata acea binecuvantata, dar vad cum drumul spre rai se departeaza de mine si de familia mea.Am nevoie de liniste, dragoste, pace, vreau ca oameni sa se iubesca, nu mai vreau razboaie sau crize financiare, vreau ca oameni sa isi zica buna ziua cu zambetul pe fata, vreau ca oameni sa fie mai fericiti, oare este mult ceea ce cer.Nu stiu de unde sa incep, simt nevoia de schimbare, vreau ceva mai bun pentru noi, oameni cu suflet ranit si nu numai.
Nu stiu daca te consoleaza cu ceva dar am auzit in jurul meu,extrem de des,ceea ce spui tu.Exista mai nou un fel de stres colectiv ce risca sa ating gradatii paroxistice.Un efect direct al civilizatiei de conserva in care traim,vegetam sau cum vreti voi.Frate,parerea mea,ai nevoie de odihna.Urgent.

Frate,dupa ce proorocul Ilie i-a infruntat pe Muntele Carmel pe slujitorii lui Baal si i-a invins,Izabela,inebunita de furie si ura i-a transmis: "Sa ma pedepseasca zeii cu toata asprimea lor, daca maine, la ceasul acesta, nu voi face cu viata ta ce ai facut tu cu viata fiecaruia din ei." ( I Regi 19:2).Saracul Ilie,care si asa trecuse prin multe,a plecat sa-si scape viata,a ajuns in pustiu si s-a pus sub un ienupar zicand: "Destul! Acum, Doamne, ia-mi sufletul, caci nu sunt mai bun decat parintii mei." Socul incercarilor isi spusese cuvantul desi era un om al Domnului dar tot un om si el,cu limitele lui.Ca si in cazul tau,probabil ca si lui Ilie lumea din jurul sau,in care traia, i s-a parut groaznica in acele momente.Ei bine Ilie adoarme si un inger i-a spus sa se scoale si sa manince.Apoi s-a odihnit iar.Apoi iar s-a trezit si a mancat iar ca sa prinda puteri.Abia apoi Domnul i s-a adresat,dupa ce Ilie isi venise-n fire din epuizarea si tensiunea incercarilor prin care trecuse.Exista o limita pentru toti si o intelepciune a odihnei si recapatarii fortelor altfel omul isi pierde luciditatea si puterea.

Daca Domnul ne-a dat acesta lectie general valabila,prin intermediul lui Ilie,poate ca si tu ai nevoie de odihna,mancare si recuperarea fortelor.Ai nevoie de odihna si limpezirea mintii frate.Este normal,uman si trebuie sa o faci.Spre binele tau.Poate stresul si tensiunea isi spun cuvantul.Lumea nu se va schimba dar nu te schimba tu dupa ea.Cred ca ar fi extrem de bine daca tu si sotia ati putea sa va luati putin timp liber,undeva in liniste,doar pentru voi.Dumnezeu sa-ti ajute.

Last edited by Scotland The Brave; 28.06.2011 at 01:01:51.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor: dupa canon sau dupa gust? windorin Arta bisericeasca in general 247 19.09.2015 01:15:06
Foamea si setea dupa Dumnezeu georgeval Generalitati 11 12.07.2012 23:37:32
Sminteala mintii, sau setea de cunoastere sterila eodor nastasa Generalitati 121 27.06.2011 00:01:21
Mumie dupa 28 de ani tigerAvalo9 Generalitati 27 24.06.2009 08:10:38
Dupa 20 de ani. Ioan_Ciobota Generalitati 10 22.08.2008 12:33:25