Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.02.2012, 18:17:36
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit cea mai buna religie

care e cea mai buna religie?am intrebat cunoscutii si au raspuns :crestinismul.parerea mea e ca o religia cea mai buna e cea care te ajuta sa evoluezi spiritual,te face sa fii sensibil la nevoile celui in suferinta,nu te jecmaneste de bani,nu defaimeaza celelalte religii,nu spune ca numai religia "x" e calea dreapta.pana acum am fost doar in biserici ortodoxe si catolice.cu intentia de a vizita si altele,reformata sau luterana.dupa parerea voastra care e cea mai buna religie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.02.2012, 18:42:24
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
care e cea mai buna religie?am intrebat cunoscutii si au raspuns :crestinismul.parerea mea e ca o religia cea mai buna e cea care te ajuta sa evoluezi spiritual,te face sa fii sensibil la nevoile celui in suferinta,nu te jecmaneste de bani,nu defaimeaza celelalte religii,nu spune ca numai religia "x" e calea dreapta.pana acum am fost doar in biserici ortodoxe si catolice.cu intentia de a vizita si altele,reformata sau luterana.dupa parerea voastra care e cea mai buna religie?
esti pe un site ortodox. ce crezi ca o sa ti se raspunda?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.02.2012, 18:49:35
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Problema mi se pare greșit pusă. Contează nu care e cea mai bună religie, ci mântuirea. Iar mântuitor e doar Hristos cel înviat. Deci întrebarea este: cum Îl aflu, cum mă unesc cu El ca să am și eu parte de mântuire? Iar la această întrebare răspunsul este: în Biserică. Biserica Lui, cea zidită pe mărturia lui Petru: „Tu ești Hristosul”, și prin pogorârea Duhului Sfânt peste apostoli, la Cincizecime. Cea care este Trupul lui Hristos, iar membrii ei sunt mădulare vii, lucrătoare, ale acestui Trup.

Domnul n-a întemeiat o nouă religie, mai bună ca celelalte, ci Biserica. Religia au făcut-o oamenii, mai târziu, și reprezintă biruința „omului vechi” (omul trupesc, sufletesc), asupra celui nou, duhovnicesc.

Dacă Ortodoxia ar renunța la a se considera religie, nici n-ar mai avea de luptat cu celelalte religii pentru a-și dovedi superioritatea. Ea este altceva: modul de a viețui în Hristos.

Last edited by N.Priceputu; 25.02.2012 at 18:55:18.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.02.2012, 18:54:22
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Domnul sa va binecuvanteze!

Daca sunteti in cautarea Adevarului, fiti incredintata ca Il veti gasi in cele din urma. Fiind insa pe acest forum si cunoscand maniera de a raspunde a multor utilizatori, va puteti astepta la un raspuns "aproape" la unison.
Insa mai presus de religii/confesiuni, dogme si canoane, sta Dumnezeul cel Vesnic. CREDETI in El si FACETI voia Lui - aceasta este religia cea mai buna.
Forma de manifestare a credintei este cu necesitate secundara trairii autentice a Adevarului. Caci la fel de bine se poate pierde un "ortodox" botezat ce nu face voia Lui, dupa cum se poate pierde un necrestin care nici macar nu L-a cunoscut.
Ca un indemn personal, fara a avea pretentia de a va consilia, va sugerez sa cercetati Biserica noastra Ortodoxa. Prin Sf. Scriptura si prin succesiunea apostolica, ea este pastratoarea Adevarului si a harului, asa cum au fost ele descoperite si lasate de Mantuitorul nostru Iisus Hristos si confirmate de sinoadele ecumenice ale crestinatatii primului mileniu.

Dumnezeu sa va lumineze!
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.02.2012, 18:59:01
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kyrie Eleison Vezi mesajul
... va sugerez sa cercetati Biserica noastra Ortodoxa.
eu as spune Invatatura Ortodoxa.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.02.2012, 19:13:32
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
eu as spune Invatatura Ortodoxa.
Stimata doamna/domnisoara intrebase de "religie". Eu i-am facut recomandarea sa cerceteze religia ortodoxa, ca sa-i raspund la intrebare punctual si la obiect, iar asta presupune bineinteles si a-i cunoaste invatatura.

Va multumesc pentru sugestie, domnule Dumitru! Sa-i fie si dansei cu folos!
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.02.2012, 19:27:07
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
care e cea mai buna religie?am intrebat cunoscutii si au raspuns :crestinismul.parerea mea e ca o religia cea mai buna e cea care te ajuta sa evoluezi spiritual,te face sa fii sensibil la nevoile celui in suferinta,nu te jecmaneste de bani,nu defaimeaza celelalte religii,nu spune ca numai religia "x" e calea dreapta.pana acum am fost doar in biserici ortodoxe si catolice.cu intentia de a vizita si altele,reformata sau luterana.dupa parerea voastra care e cea mai buna religie?
Dar tu carei religii/ confesiuni apartii? Cred ca un inceput bun ar fi sa aprofundezi invatatura acestei religii. Roaga-te lui Dumnezeu sa te lumineze si sa nu te risipesti pe cai gresite!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.02.2012, 19:27:08
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

recunosc ca am fost si intr-o moschee ca simplu vizitator.contrar asteptarilor grupul nostru a fost bine primit ghidul ne-a tradus ce au spus turcii ceva de genul "Dumnezeu este unul singur,sa Il purtati in inimile voastre indiferent de religie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.02.2012, 19:39:30
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

sincer n-am studiat aprofundat nici o religie pina acum.sint ortodoxa .preotul stie ca vizitez si alte biserici mi-a spus ca le pot vizita dar sa nu-mi schimb religia.nu m-a preocupat cu adevarat apartenenta la o religie anume,altceva m-a preocupat :ce pot sa face ca sa-i plac lui DZEU
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.02.2012, 19:45:07
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Exact înainte cu un minut mă gândeam să evidențiez și eu postarea lui N.Priceputul. Însă am impresia că unii ar putea pricepe înțelege distincția fină între religie și Biserică, în direcția unei eclezialități difuze, risipite în toate confesiunile și orientările creștine. Când vorbim de Biserică, ne referim în primul rând la Biserica Nedespărțită din primul mileniu și extensia ei în bisericile ortodoxe. Faptul că toată oikumena creștină este sufocată de invazia religiosului, nu schimbă cu nimic datele problemei: oricât ar fi de dezorientată axiologic în prezent, ortodoxia a păstrat în alveolele sale întregul potențial de eclezialitate dăruit oamenilor la Cinzecime
@Mihailc: Foarte binevenită completarea ta. E de mare importanță să facem bine distincția, să știm ce nu este ortodox în Ortodoxie, ca să nu facem și noi greșeala protestanților, de a arunca apa din albie cu copil cu tot.

Indiferent cum ar arunca protestantii apa, explicatia e binevenita pentru ortodocsi. Ajuta la reorientarea celor dezorientati de care se vorbea mai sus.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 15:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 13:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 13:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 13.02.2007 00:11:46