Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Sfintii Apostoli Petru si Pavel
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 09.05.2013, 14:04:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Același subiect, alt autor: Serafim Rose, "Sufletul dupa moarte. Experiente contemporane de dupa moarte in lumina invataturii ortodoxe".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.05.2013, 15:07:30
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Frate,cine ne rapeste lumina din noi, cine ne transforma in straini pe cei care trebuiau sa rupa paine impreuna,iar cel mai mare dintre noi ar fi fost cel care ii slujea pe toti?
Stim bine cine: vanitatea noastră. Dragostea infantilă de toate ale noastre. Sclipiciul lumii. Insolența minții. Grosolănia cărnii. Frica de moartea moștenită și autoîntreținută. Punga cu arginți, pe care o ținem strâns și triști la piept, acolo unde șade închisă, zăvorâtă cu pecețile fanfaronadei, scânteia iubirii și a vocației noastre: ne-murirea în Domnul.
Disprețuirea Harului, Pelerinule. Disprețuirea Harului...

Last edited by cezar_ioan; 13.05.2013 at 15:11:00.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.05.2013, 18:47:02
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ioane,mie mi-se pare,atat cat pot eu intelege la nivelul meu,ca asa-zisa noastra lume de crestini contine trist de multe aspecte impotriva carora Apostolul Pavel a luptat.Un amanunt interesant de observat este ca spre diferenta de noi apostolul,cand vorbea despre ceea ce credea,nu folosea niciodata cuvinte precum ,,probabil sau ,,posibil".Asta,in comparatie,confirma care este baza tristei tale concluzii intr-o lume care,pe zi ce trece,pare sa aiba ca regula faptul ca nu exista de fapt nici o regula.Ar fi multe de spus dar in acelasi timp si foarte putine de spus,realitatea vorbeste de la sine.Cu toate acestea totusi ma gandesc ca macar un lucru se vede clar in epistolele apostolului:si el a suferit esecuri,dezamagiri,dureri,framantari sau griji.Insa niciodata nu a renuntat,mereu cu putere a mers inainte,stiind ca poate infrunta orice,prin credinta, in Hristos si ca nimic din ce ar veni din partea celui rau nu-l va putea desparti de dragostea lui Dumnezeu care este in Hristos.Si daca te intristeaza dispretuirea noastra,a celor mai multi,imbarbateaza-te,bun prieten,cu profundele cuvinte ale apostolului din Romani 3:3-4.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 13.05.2013 at 19:50:41.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 14.05.2013, 02:54:46
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

La care aș adăuga, prompt, întreg capitolul 7. Cu oarecare simțământ de lămurire...
Reply With Quote
  #45  
Vechi 14.05.2013, 12:16:16
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Picatura de gandire apostolica

O bucurie neimpartasita este un pas catre tristete.
http://ziarullumina.ro/calendarul-zi...catre-tristete
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.05.2013, 12:43:12
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit Ma bucur

Ma bucur fratilor, ca vad mai multe confesiuni sau cel putin doua vorbind despre acelasi Dumnezeu si despre Adevarul pe care ni l-a adus noua prin Iisus Hristos!
Scriu pentru fratii mei, dar sa nu intelegeti din fratii mei doar cei Ortodoxi! Pentru ca asa cum a spus si Pavel, toti au fost chemati!
Imi recunosc dementa si recunosc ca m-am ratacit rasfoind ceea ce voi ati publicat. Pentru mine multe din cuvinte au fost neologisme si ca sa le pricep trebuie sa stau cu dexul in fata!
Nevrednic sunt eu de ce spun si spun ca si cum nu as spune de la mine, iertare sa aduca fratii mei intru Domnul, daca am sa ii ratacesc, dar nu vreau decat sa aduc aminte si sa fac apel la constiinta lor, sa priveasca cu luare aminte la radul lor spre Cuvantul Lui Dumnezeu!
Asa cum m-am ratacit eu prin neologisme, rog pe fratii mei sa nu se rataceasca printre Legi!
Pentru ca am pierdut oameni dragi din pricina legii, fac apel la aceia pe care nu ii cunosc, ca si cum i-as cunoaste si le spun, nu de la mine, ci din ceea ce a scris Pavel si asta pentru ca sa nu cadem in fariseismul sau iudeismul pe care Apostolul il descrie ca pe o Lege. Nimeni nu a descris mai bine decat el diferenta dintre Lege si Adevar si a facut asta prin binecuvantarea adusa de Iisus Hristos din dragoste de la Dumnezeu pentur noi toti!
Iau aminte si nu critic, iau aminte pentru ca mi-a fost dat sa ii vad pe fratii mei care se lauda cu Legea, dar nu fac Legea, se ratacesc in Lege si uita de Cuvantul Lui Dumnezeu, vor sa il stapaneasca si uita sa slujasca Cuvantului! Sa se fereasca fratii mei sa voiasca sa fie mariti din pricina Cuvantului si sa se bucure daca pot sluji Cuvantului! Nu amintesc pentru cei care cunosc Adevarul, ci pentur aceia care s-au ratacit si va rog pe voi pe toti sa ne rugam, pentru ca toti sa ne trezim si intr-un gand sa slujim Lui Hristos, Lui Dumnezeu!

Tu*, care te numești iudeu, care te** rezemi pe o Lege, care† te lauzi cu Dumnezeul tău,
18. care cunoști* voia Lui, care știi să faci deosebire** între lucruri, pentru că ești învățat de Lege;
19. tu, care te* măgulești că ești călăuza orbilor, lumina celor ce sunt în întuneric,
20. povățuitorul celor fără minte, învățătorul celor neștiutori, pentru că în Lege ai* dreptarul cunoștinței depline și al adevărului; –
21. tu deci, care înveți pe alții, pe tine însuți nu te înveți? Tu, care propovăduiești: „Să nu furi”, furi?
22. Tu* care zici: „Să nu preacurvești”, preacurvești?** Tu, căruia ți-e scârbă de idoli, le jefuiești templele?
23. Tu*, care te fălești cu Legea, necinstești pe Dumnezeu prin călcarea acestei Legi?
24. Căci „din pricina voastră este hulit Numele lui Dumnezeu între Neamuri”, după cum este* scris.

Despre lege si infaptuirea ei, nu lauda pentru primirea ei:

25. Tăierea împrejur*, negreșit, este de folos, dacă împlinești Legea; dar dacă tu calci Legea, tăierea ta împrejur ajunge netăiere împrejur.
26. Dacă* deci cel netăiat împrejur păzește poruncile Legii, netăierea lui împrejur nu i se va socoti ea ca o tăiere împrejur?
27. Cel netăiat împrejur din naștere, care împlinește Legea, nu te* va osândi el pe tine, care o calci, măcar că ai slova Legii și tăierea împrejur?
28. Iudeu nu* este acela care se arată pe din afară că este iudeu; și tăiere împrejur nu este aceea care este pe din afară, în carne.
29. Ci iudeu este acela* care este iudeu înăuntru; și tăiere împrejur** este aceea a inimii, în duh†, nu în slovă; un astfel de iudeu își scoate lauda†† nu de la oameni, ci de la Dumnezeu.

Iudeii și Neamurile sunt la fel
9. Ce urmează atunci? Suntem noi mai buni decât ei? Nicidecum. Fiindcă am dovedit că toți*, fie iudei, fie greci, sunt sub păcat,
10. după cum este scris: „Nu este niciun om neprihănit, niciunul măcar.
11. Nu* este niciunul care să aibă pricepere. Nu este niciunul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.
12. Toți s-au abătut și au ajuns niște netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele, niciunul măcar.
13. Gâtlejul* lor este un mormânt deschis; se slujesc de limbile lor ca să înșele; sub buze au venin** de aspidă;
14. gura* le este plină de blestem și de amărăciune;
15. au picioarele grabnice* să verse sânge;
16. prăpădul și pustiirea sunt pe drumul lor;
17. nu cunosc calea păcii;
18. frica de Dumnezeu nu* este înaintea ochilor lor.”
19. Știm însă că tot ce* spune Legea, spune celor ce sunt sub Lege, pentru ca orice** gură să fie astupată, și toatㆠlumea să fie găsită vinovată înaintea lui Dumnezeu.
20. Căci nimeni nu va fi socotit neprihănit înaintea Lui prin* faptele Legii, deoarece prin** Lege vine cunoștința deplină a păcatului.

31. Deci prin credință desființăm noi Legea? Nicidecum. Dimpotrivă, noi întărim Legea.

Si acum ma adresez fratilor mei intru Domnul! Cunosc legea in care m-am nascut si nu vreau sa o curm, dar mi-a fost dat sa vad si nu scriu pentru cei neprihaniti, care nu au nevoie sa vada ci pentru cei prihaniti, care au nevoie sa se opreasca! Fratilor, degeaba ne falim cu legea, daca nu o respectam! Legea e buna, dar daca venim cu legi noi in care ne intunecam, riscam sa ne ratacim!
Noi spunem ca familia e importanta, dar daca ingaduim in biserica trei cununii, incurajam gandul viclean sa lucreze in mintea celor slabi!
Daca ne spovedim fara sa ne lepadam de pacat, ne mandrim ca am fost iertati prin implinirea legii si iar savarsim pacatul si tot mai greu vine iertarea la noi!
Degeaba imi fac norma de rugaciuni, daca mint pe fratele meu, daca ascund adevarul fata de fratele meu, daca il fac sa sufere si ma joc cu sentimentele lui, daca fug de el, daca a incapatanez si nu mai ascult Cuvantul Lui Dumnezeu!
Asadar sa nu ne ascundem sub Lege si sa spunem ca Legea ne ingaduie, daca stim foarte bine ca nu ne ingaduie, dar gaseste mintea noastra o scuza pentru toate greselile pe care le facem!
Legea bisericii in care m-am nascut nu este acoperamant pentur pacatele oamenilor!
Nu strigati cei drepti, pentru ca nu am scris pentru cei drepti, iar cei care aveti in minte mustrare fata de sine, opriti-va sa mai faceti pacatul, ca sa nu ne ratacim intru totul si sa spunem ca nu am stiut!
Legea va va trezi, dar nu va va mantui, asa ca nu va mandriti cu Legea, pentur ca insusi legea ne cere sa fim smeriti!
Nimeni nu a implinit Adevarul prin fuga ci a slujit legii in loc sa sclujeasca adevarului, dar multi au fost prigoniti din pricina Adevarului, pentur ca au spus ei ca acesta este impotriva Legii!
De cand a ajuns Legea mai importanta in mintea voastra decat Cel care a facut Legea?! Oare nu de cand ati invatat voi sa va linistiti mintea, doar cu portiuni din acesta lege si de cand stiti ca toate au iertare! De ce nu te lapezi, nu are iertare, doar pacatul lepadat nu este cel marturisit, ci este pacatul pe care nu il mai faci, atunci esti pe deplin desavarsit intru marturisirea credintei!
Nu va judec, caci judecata nu e a mea, ci va amintesc, pentru ca Sfintii sa nu fi venit degeaba!
Lucrurile acestea sunt scrise si la rubrica Marturisirea Credintei, daca considera cineva ca ii sunt de folos!

Dumnezeu sa ne Lumineze cu Adevarul Lui!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 21.05.2013, 13:25:35
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Domnule Florin ma bucur daca lecturarea acestui topic v-a adus ceva folositor dpdv al credintei.Cu privire la complexitatea limbajului folosit voi cauta,pe viitor,sa simplific prezentarea pentru a fi mult mai accesibila dar acest demers nu este un lucru usor cand vorbim de Apostolul Pavel,el insusi o personalitate complexa cu o teologie complexa.Cu privire la aspectele interesante din postarea dvs,va rog sa va simtiti liber in a va exprima cum va este mai usor,va pot spune ca am de gand sa postez aici,pe aceasta rubrica un foarte amplu material dintr-o perspectiva mai putin discutata cu privire la marele apostol.In cadrul acelui material veti gasi si o interesanta abordare a raportului dintre gandirea lui Pavel si Lege,dintr-o alta perspectiva decat cele obisnuite.Intrucat eu sunt amator,fac totul din pasiune si le timpul meu,nu va pot promite o data cand voi posta primul episod din lunga serie ce va urma.Va pot promite insa un ,,episod-pilot"in curand.In speranta ca veti gasi aspecte interesante in ce va urma,daca va urma cu voia lui Dumnezeu,eu va doresc numai bine si toate cele bune.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.05.2013, 13:57:52
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Domnule Florin ma bucur daca lecturarea acestui topic v-a adus ceva folositor dpdv al credintei.Cu privire la complexitatea limbajului folosit voi cauta,pe viitor,sa simplific prezentarea pentru a fi mult mai accesibila dar acest demers nu este un lucru usor cand vorbim de Apostolul Pavel,el insusi o personalitate complexa cu o teologie complexa.Cu privire la aspectele interesante din postarea dvs,va rog sa va simtiti liber in a va exprima cum va este mai usor,va pot spune ca am de gand sa postez aici,pe aceasta rubrica un foarte amplu material dintr-o perspectiva mai putin discutata cu privire la marele apostol.In cadrul acelui material veti gasi si o interesanta abordare a raportului dintre gandirea lui Pavel si Lege,dintr-o alta perspectiva decat cele obisnuite.Intrucat eu sunt amator,fac totul din pasiune si le timpul meu,nu va pot promite o data cand voi posta primul episod din lunga serie ce va urma.Va pot promite insa un ,,episod-pilot"in curand.In speranta ca veti gasi aspecte interesante in ce va urma,daca va urma cu voia lui Dumnezeu,eu va doresc numai bine si toate cele bune.
Sa imi fie cu iertare,
Am spus despre limbaj, pentur ca nu trebuie sa uitam un aspect important atunci cand incercam sa transmitem ceva. Cuvantul Lui Dumnezeu este pentru cei multi si pentru trezirea lor, nu pentru ratacirea lor! Adevarul nu se ascunde in cuvinte mari si greu de patruns, nici nu se pune in taine mari sau greu de inteles! Adevarul este pentru noi toti si trebuie sa imbrace cea mai simpla forma a existentei, pentru ca el ne asigura insusi existenta, care nu este pentru un neam ales sau pentru anumiti oameni, ci pentu toti!
Sa nu fie rataciti cei multi pentru a se pune in valoare pe cei invatati, pentru ca se vor rataci si pe cei invatati, din pricina pierzarii celor multii si in insusi invatatura lor!
Pavel a vorbit clar in epistolele sale, binecuvantarea Lui Dumnezeu pentru noi, asfel, vreau sa amintesc ca nu e bine sa criptam acest mesaj, ci sa il facem mai accesibil pentru cei multi! Sfintii sa nu fi venit degeaba si noi sa cautam a ne rataci si sa vrem sa facem mai mult de cat ei deja au facut! Nu spunt doar pentru tine, spun ca daca vom putea aminti Cuvantul va fi bucurie pentru noi, pentru ca biserica sunt cei care il cauta pe Dumnezeu, iar daca insusi cei care o reprezinta, invatatorii, voiesc a face greu intelesul Cuvantului, fratii nostri vor merge la ratacire si nu asta e Voia Lui Dumnezeu!

Dumnezeu sa ne Lumineze cu Adevarul Lui!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 21.05.2013, 14:17:55
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa stiti ca in textele ebraice care vorbeau despre Mesia ,sau despre figura mesianica,termenul de ,,mantuitor" nu era folosit in mod specific,se subantelegea la modul general ca si actiune.In schimb aceasta semnificatie era ,,codificata"in numele ebraic al lui Isus,Yesua (abrv.Yesu)care insemna ,,Domnul mantuieste"sau ,,Fie ca Domnul sa mantuiasca"(cf.Mat 1:21).Au avut si ,,codificarile divine"rolul lor :) dar nu va faceti griji anticipat,ajunge fiecarei zile rautatea ei.Toate la timpul lor,vedem cum va iesi respectiva prezentare.Voi lua oricum in considerare sugestia dvs.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 21.05.2013 at 14:22:04.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 25.09.2013, 01:28:31
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Apostolul Pavel reflectat in privirea unei femei

In loc de introducere: ,,Sarah Ruden a publicat cartea ,,Paul Among the People" în anul 2010. Înainte de a o scrie, cu toate ca era creștină, nu-l avea la inimă pe Apostolul Pavel din pricina învățăturilor lui privind locul femeii în societatea creștină, familie și Biserică. Autoarea se afla în aceeași tabără cu toți ceilalți critici ai lui Pavel, cu cei nemulțumiți de atitudinile lui față de păcatele pe care le săvârșesc și pe care Pavel le condamnă, fie ca e vorba de relațiile sexuale imorale, beție ori hedonism. De fapt, Sarah Ruden dădea și exemplul, cu totul bizar, al vrăjitoarelor care sunt mâniate pe Apostol pentru ca în epistolele lui condamnă vrăjitoria. Pentru vrăjitoare, magia și vrăjitoria sunt practici care eliberează femeia de sub tutela societății creștine.

Între timp, însă, autoarea și-a venit în fire, aidoma Apostolului Pavel pe drumul Damascului, și a prezentat o perspectivă a epistolelor Apostolului care până acum, se pare, nu a mai fost făcută: o comparație a valorilor promovate de Apostol cu valorile și practicile de viață din lumea contemporană lui. A descoperit, spre uimirea ei, că Apostolul Pavel a revoluționat valorile lumii clasice, plasându-le pe fundamente valorice noi, creștine.

Și probabil ca nimeni nu ar fi fost mai capabil să facă acest exercițiu intelectual decât Ruden. Sarah Ruden poseda toate calificativele, eminente mai adăugăm, pentru a face acest studiu atât de util. Vreme de 7 ani a studiat literatura clasică (greacă și romană) la Universitatea Harvard. Este o buna cunoscătoare a latinei și a limbii grecești clasice. A făcut muncă de cercetare în lumea clasică la Universitatea Yale, a tradus Eneida în limba engleză, iar în prezent, predă literatura clasică la Wesleyan University din Connecticut. Cu alte cuvinte, e vorba de un expert în cunoașterea limbilor, literaturii și civilizației clasice."

Intregul articol despre cartea ,,Apostolul Pavel printre oameni" il puteti citi AICI

In loc de final: ,,Astăzi, Pavel este mult criticat pentru statutul pe care-l acordă femeii în societatea creștină. Dar, spune autoarea, Pavel a revoluționat spre bine statutul social al femeii din antichitate, când acesteia nu i se permitea sa participe la dezbaterile publice ori să pună piciorul în areopag. Pavel impune rânduieli noi: femeia e egală cu bărbatul și are acces în ekklésia, adică în adunarea credincioșilor. Sarah Ruden dă citate numeroase din literatura clasică, în special Iuvenal și Aristofan, citate care reflectă viața grea și statutul inferior al femeii în perioada pre-creștină. Radicală a fost, deci, consideră autoarea, afirmația lui Pavel că bărbatul are datoria de a nu-și exploata soția ori de a o folosi ca pe un obiect de satisfacție sexuală, ci de a o iubi ca pe sine însuși, așa cum Hristos a iubit Biserica, dându-și viața pentru ea. O expresie mai radicală, spre bine, privind demnitatea femeii, consideră autoarea, nu ar fi putut exista în contextul cultural al lumii clasice."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apostolul iubirii Carmen FUNIERU Moaste 12 18.05.2013 23:48:25
Apostolul Petru si evanghelia atribuita lui alyna26 Biserica Romano-Catolica 4 25.09.2011 16:24:21
Apostolul Luca a pictat icoane spre_rasarit Generalitati 17 09.08.2011 16:49:36
Apostolul Toma - un indoielnic? costel Generalitati 20 03.05.2011 18:08:48
Sfantul Andrei - Apostolul romanilor Dumitru calin Intrebari utilizatori 0 01.12.2010 01:12:15