Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.06.2014, 22:52:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Fii cuminte!

As propune o discutie pe marginea indemnului ,,Fii cuminte!'' Se adreseaza numai copiilor sau si adultilor? Ce presupune cumintenia adultului? Dar a copilului?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.06.2014, 23:21:22
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
As propune o discutie pe marginea indemnului ,,Fii cuminte!'' Se adreseaza numai copiilor sau si adultilor? Ce presupune cumintenia adultului?
Sa fie intelept ca sarpele si bland ca porumbelul
Citat:
Dar a copilului?
Sa asculte de parinti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.06.2014, 23:47:20
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
As propune o discutie pe marginea indemnului ,,Fii cuminte!'' Se adreseaza numai copiilor sau si adultilor? Ce presupune cumintenia adultului? Dar a copilului?
Cumintenia omului matur este aducerea mintii in inima si de acolo urcarea ei la Dumnezeu.

Doar atunci devine cu adevarat cu-minte.

Caci va avea mintea Lui Hristos.

---------

Cumintenia copilului - lucrarea tuturor faptelor bune pana la desavarsire.
---------

"Fiți, dar, voi desăvârșiți, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârșit este" Matei 5,48

__________________


Last edited by florin.oltean75; 12.06.2014 at 23:52:13.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.06.2014, 00:33:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Fiecare limba are geniul ei. Iar romana nu face exceptie. Cuvantul "cuminte" face parte din geniul limbii romane. "Cuminte", care provine, evident, din "cu + minte", inseamna, intai de toate, prudent. Asa cum s-a spus mai sus, un copil cuminte inseamna, in primul rand, un copil care asculta. El nu se avanta acolo unde nu ar trebui. Mutatis mutandis, si pentru un adult cumintenia inseamna in primul rand virtutea ascultarii. Un salariat care isi injura seful nu este un om cu scaun la cap. Va sa zica, nu este cu-minte. Dar mai poate insemna si virtutea castitatii. O fata cuminte nu se va arunca de gatul primului venit. Cuminte mai poate insemna rezervat, adica tine de virtutea moderatiei. In sfarsit, cumintenia mai poate insemna virtutea blandetii.

Si in franceza intalnim, practic la fel, aceasta asociere. Acelasi cuvant, "sage", inseamna si "cuminte" si "intelept". Aici, vorbim de un anumit aspect al intelepciunii, nelegat neaparat de intinderea cunostintelor, cat de simtul masurii si proportiei. Traducand in latina, intelepciunea omului cuminte ar fi mai degraba o "intelepicune de tip prudentia" decat "o intelepciune de tip sapientia".

Si inca multe lucruri pline de miez am putea gasi, reflectand asupra acestui generos subiect. Dar, in cazul meu, acum,a fi cuminte inseamna...a merge sa ma culc.

Noapte buna, copii!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.06.2014, 12:04:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cumintenia poate avea si varste duhovnicesti? Intrebarea mi-a fost sugerata de o discutie cu un preot.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.06.2014, 17:31:18
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cumintenia poate avea si varste duhovnicesti? Intrebarea mi-a fost sugerata de o discutie cu un preot.
Nu stiu despre varstele duhovnicesti,dar varste fizice probabil ca are
Un copil cuminte asculta in primu rand . Apoi nu plange cand vrea ceva ,nu strica tot ce prinde,nu se bate nu isi face rau lui sau altora .
Prin extensie,un om cuminte mosteneste cam aceleasi calitati :in primul rand asculta .
Apoi se fereste de anumite excese vicii, indreoptate impotriva altora sau a sa.
E ca si cum iti cunosti masura a ceea ce reprezinti,nu ai o parere exagerata despre tine ,si asta te ajuta sa iti vezi mai limpede rolul in viata celorlalti
Probabil,ca sa mergem si mai departe ,in duhovnicie ,cumintenia este un fel de cumintenie a simturilor si a patimilor ,o ascultare , o incredintare totala in voia lui Dumnezeu.
Asa cum e in intelesul omenesc ,asa banuiesc ca e si fata de Dumnezeu, cunoasterea masurii proprii ,si respectarea celorlalti. Probabil e inrudita cu smerenia,cu ascultarea cu pocainta,cu intelepciunea
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.06.2014, 18:29:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Ce frumoasa este aceasta vorba romaneasca!" - spunea acelasi părinte. ,,Cumintenia românului presupune respectarea poruncilor evanghelice" - mai spunea. Mărturisesc ca, deși am spus de atatea ori și eu ,,Fii cuminte!", nu am reflectat până acum suficient la sensul profund al acestei expresii.

Probabil, cumințenia copilului și cumintenia omeneasca in sensul obisnuit și cumintenia duhovniceasca a pustnicilor diferă doar prin gradul de exigentă cu noi înșine. Sfantul Dimitrie Basarabov, dintr-un grad ridicat de astfel cumintenie și-a pedepsit piciorul care a calcat cuibul unei păsări. Sfantul Onufrie Egipteanul, pe cand era copil, dintr-un grad ridicat de cumintenie Îi dăruia pâine și pruncului din icoană:
http://www.doxologia.ro/viata-sfant/...ufrie-cel-mare
Așa considera el, în naivitatea sa copilărească, să-și iubească aproapele. Iar pruncul Iisus, din icoană, ii lua pâinea și o mânca, prin minune dumnezeiască, încurajându-l pe drumul sfinteniei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.06.2014, 18:35:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Probabil,ca sa mergem si mai departe ,in duhovnicie ,cumintenia este un fel de cumintenie a simturilor si a patimilor ,o ascultare , o incredintare totala in voia lui Dumnezeu.
Asa cum e in intelesul omenesc ,asa banuiesc ca e si fata de Dumnezeu, cunoasterea masurii proprii ,si respectarea celorlalti. Probabil e inrudita cu smerenia,cu ascultarea cu pocainta,cu intelepciunea
Asadar, s-ar putea spune despre cumintenie că implică atat voința omului cât și ajutorul lui Dumnezeu? Să presupunem că vreau să fiu cuminte, dar dau curs unui gând vrajmaș și nici măcar nu sesizez pe moment că mă abat de la cumințenie. Vreau, de exemplu, să am rabdare, dar tocmai atunci îmi apare în cale o ispită care-mi pune la incercare răbdarea. Na, fă rabdare, dacă mai poți! Deja am apucat să-l jignesc pe aproapele pe când imi dau seama. Dacă nu i-am spus cu voce tare, atunci măcar în gând...

Last edited by antoniap; 15.06.2014 at 18:55:40.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.06.2014, 18:50:03
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Post

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Asadar, cumintenia implică atat voința omului cât și ajutorul lui Dumnezeu.
Pai da,acestea sunt treptele ei
Cumintenia naturala, a unora din copii
Cumintenia fireasca , a maturilor daruiti cu aceasta calitate
Cumintenia duhovniceasca , a maturilor nedaruiti cu aceasta calitate ,dar care o primesc prin ascultare interioara de Dumnezeu.

Bininteles ,aceasta din urma este mai mare , caci vine de la comuniunea cu Dumnezeu , nu de la fire.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.06.2014, 18:56:24
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumiri pentru raspunsuri tuturor!
Reply With Quote
Răspunde