Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.04.2014, 21:50:05
osanbogdan osanbogdan is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.09.2013
Mesaje: 31
Exclamation Credința Catolică...

Salutare... sper să nu creez neplăceri cu această postare...

Cum să mă "exorcizez" de faptul că îmi plac cântările catolice?

Știu că au multe dogme ne la locul lor..eu chiar sunt un practicant al credinței mele ortodoxe... adică încerc să o practic pentru că nu mă pot lăuda ca fiind un bun creștin ortodox... însă îmi plac cântările lor (ale catolicilor),uneori mai particip la rugăciunile lor,însă nu mă rog cu ei deoarece nu îl simt pe Dumnezeu acolo... pur și simplu sunt oarecum atras de modul în care ei cântă.... sunt atras de ceva să mă duc acolo... cred că de michiduță... nu știu.. dar pur și simplu nu mă rog cu ei... doar ascult acele cântări...

Însă am observat oarecum,că aparent, și doar acest lucru pare să îmi facă rău credinței mele ortodoxe... uneori mă întrebam oare credința mea este cea corectă? Însă ceea ce îmi dădea răspunsul la acesta întrebare este acel ceva care nu îl pot explica în cuvinte care se simte doar la Liturghia noastră ortodoxă....

Poate întrebările astea mi s-au născut pentru că am participat la slujbele lor... îmi amintesc că scria într-o carte că să nu dăm nici bună ziua ereticilor,nici să-i primim în casele noastre etc... (și acest lucru nu pentru că nu am fi iubitori de aproapele,ci după cum scria în carte)... pentru a nu primii în mințile noastre duhurile diavolesti care îi înșală pe cei aflați în erezie... Să fie oare acesta răspunsul la întrebarea mea? Cum să mă scap de a nu îmi mai plăcea cântările lor?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.04.2014, 23:02:45
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

strict melodic vorbind, sunt frumoase, nu asta e problema, si mie imi plac.

Dar vad ca de macinat spiritual e vorba de altceva aici.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.04.2014, 21:21:16
bandidos bandidos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2014
Mesaje: 7
Implicit

Credinta Ortodoxa este cea adevarata.Cea catolica nu are nici un Dumnezeu.E doar o chestie de facut bani. Daca vei studia trecutul si dogma vei constata cu stupoare ca e multa erezie la catolici,protestanti , etc. Muzica nu are importanta aici. Degeaba te atrage. Pe unii ii atrage muzica pop rock. pe altii muzica clasica iar pe altii muzica populara.Asta nu inseamna ca muzica are treaba cu religia. Nu mai participa la adunarile lor. O sa fie vai si amar de tine in final.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.04.2014, 23:41:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
Cum să mă "exorcizez" de faptul că îmi plac cântările catolice?
Ca de exemplu? Chiar sînt curios. Că alea neoprotestante nu-mi plac deloc.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.04.2014, 02:36:26
UserAZ UserAZ is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Mesaje: 77
Implicit

Cred ca iti place muzica de orga, Johann Sebastian Bach http://www.youtube.com/watch?v=AgDMxs4aHZU iar bisericile lor sunt frumoase pentru ca barocul, neogoticul e frumos. Apoi stilul ortodox rusesc de biserici, baroc, printre cele mai foarte frumoase biserici ortodoxe.
Occidentul la capitolul arta a reprezentat si reprezinta cele mai de seama maiestrii, Occidentul a modelat lumea prin atatea imperii, prin suprematia sa peste mari si tari. Multora le place Sighisoara, Sibiul, Brasovul, Timisoara, Oradea, orase modelate in stilul central-european cu aspect neromanesc dar toti le considera cele mai frumoase din tara cand se fac sondaje. Dar nu trebuie sa confundam arta europeana de o valoare inestimabila cu credinta.

Last edited by UserAZ; 23.04.2014 at 02:56:41.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.04.2014, 19:50:34
UserAZ UserAZ is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Mesaje: 77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ca de exemplu? Chiar sînt curios. Că alea neoprotestante nu-mi plac deloc.
Muzica gregoriana (link pe CrestinOrtodox.ro)
http://www.crestinortodox.ro/liturgi...na-119441.html

Last edited by UserAZ; 27.04.2014 at 19:55:32.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.07.2014, 23:51:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UserAZ Vezi mesajul
Cred ca iti place muzica de orga, Johann Sebastian Bach
Din pacate, Bach a trait si a murit in stare despartita de Biserica. Era protestant. Asta nu impiedica cu nimic ca muzica sa sa fie interpretata frecvent in bisericile catolice.

De notat ca orga devine cu adevarat raspandita in bisericile catolice abia in sec al XV-lea. Cand spunem "muzica romano-catolica traditionala" sau "gregoriana" spunem "a capella", adica fara niciun instrument (cum e si muzica psaltica bizantina). Cu timpul, de-a lungul secolelor, muzica greoriana a evoulat spre polifonie. "Puristii" traditiei stramba din nas chiar cand aud de "gregoriana polifonica" si au, oarecum, dreptate: mult dupa Papa Grigore cel Mare s-a cantat monofonic.

Dar sa-i lasam sa strambe din nas si noi sa ascultam compozitii gregoriene polifonice, dintre care minunate sunt cele ale lui Palestrina, precum aceasta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde