Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.03.2014, 22:00:48
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dilemele tale au bătaie prea lungă pentru o discuție pe internet, însă sunt importante și cred că merită să ne învârtim puțin în jurul lor. Nu există răspunsuri standard care să satisfacă nevoia profundă de a găsi sensul existenței personale, încadrat într-un sens general al ființării.
Dacă vrei teorii, îți recomand să iei la rând metafizicile și sistemele religioase ale omenirii. Absolut toate pretind că răspund, parțial sau exhaustiv, la întrebările ultime ale omului, propunând în același timp soluții de integrare într-o anumită ordine a lumii.
"De ce există ființare și nu, mai degrabă, nimic?". Această întrebare, formulată de Martin Heidegger în secolul trecut, este considerată și astăzi un fel de capăt al interogațiilor umane, cel mai avansat mesager al gândirii umane în miezul marelui mister al existenței.
Sunt curios ce răspunsuri avem fiecare la întrebarea de mai sus.
De ce au dilemele bataie lunga?
Ca ar fi foarte simplu sa STIM de acum ceea ce vom sti dupa ce murim. Si nu ar mai fi dileme. Am fi condamnati la fel ca Lucifer: ati stiut nemijlocit si totusi ati ales raul. Dar nu, noi nu stim nemijlocit, noi trebuie sa credem si sa realizam ceva bazat pe aceasta credinta care se poate ramifica in fel si fel de chipuri. Lucifer nu avea ce sa ramifice: stia nemijlocit ca Dumnezeu este Cel ce l-a creat si ca NU EXISTA alta cale decat a-L asculta si lauda. Dar noi nu, nu stim decat ce ne ofera trupul, restul este INTERPRETABIL, este credinta.
Heidegger a generat antropomorfismul, cu toate formele lui lumesti. Ca orice filosof si ca orice filosofie, dezvaluieste doar un aspect al existentei, este neintegrator.

Last edited by catalois; 15.03.2014 at 22:12:21.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.03.2014, 22:07:17
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
De ce au dilemele bataie lunga?
Fiindcă vizează răspunsuri etern nesatisfăcătoare pentru rațiune. Și pentru că neînțelesurile de acum au toate șansele să se transforme în neînțelesuri și mai mari (vorba lui Lucian Blaga).
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 15.03.2014 at 22:09:21.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.03.2014, 22:22:25
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Fiindcă vizează răspunsuri etern nesatisfăcătoare pentru rațiune. Și pentru că neînțelesurile de acum au toate șansele să se transforme în neînțelesuri și mai mari (vorba lui Lucian Blaga).
Insist sa intreb: DE CE este asa si nu altminteri? De ce nu stim nemijlocit despre Dumnezeu? Toti oamenii se pot eschiva de la judecata spunand ca nu L-au cunoscut pe Dumnezeu nemijlocit, ci mijlocit. Iar aceasta mijlocire este la fel de evanescenta ca si visele de peste noapte. De ce "neintelesurile" de acum se transforma in "neintelesuri" si mai mari? Nici macar asta nu este important. IMPORTANT ESTE DE CE EXISTA NEINTELESURI.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.03.2014, 22:44:19
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
"De ce există ființare și nu, mai degrabă, nimic?". Această întrebare, formulată de Martin Heidegger în secolul trecut, este considerată și astăzi un fel de capăt al interogațiilor umane, cel mai avansat mesager al gândirii umane în miezul marelui mister al existenței.
Sunt curios ce răspunsuri avem fiecare la întrebarea de mai sus.
Știind că Dumnezeu este Creatorul a toată existența, ar trebui să-I adresăm Lui această întrebare. Însă cred că ne-a și răspuns, pentru că ni S-a revelat ca Iubire tripersonală, desăvârșită, neavând lipsă de nimic. Dar iubirea înseamnă jertfă și dăruire, bunătate, ieșire din sine. Și cred că lumea este expresia acestei ieșiri din Sine a Dumnezeirii.

Cum spunea Părintele Stăniloae în titlul unei cărți: „La început a fost Iubirea”
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.03.2014, 22:52:15
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
Insist sa intreb: DE CE este asa si nu altminteri?
Eu zic să-l întrebi pe Hristos direct, în rugăciune! Dacă nu-ți răspunde degrab, insistă puțin. Vorbesc serios!

Citat:
De ce nu stim nemijlocit despre Dumnezeu? Toti oamenii se pot eschiva de la judecata spunand ca nu L-au cunoscut pe Dumnezeu nemijlocit, ci mijlocit. Iar aceasta mijlocire este la fel de evanescenta ca si visele de peste noapte.
Probabil pentru că ne cam arde dorința să-L transformăm într-un obiect de studiu și cam atât. Sau pentru că suntem prizonierii cunoașterii exclusiv pozitiviste. Or Dumnezeu fiind persoană, și încă izvorul existenței personale, nu poate fi cunoscut decât inductiv, prin relație. Așa cum îți cunoști iubita. Prima dată te îndrăgostești în baza unor semnalmente vagi, te lași fascinat de ea și abia apoi afli din ce în ce mai limpede cu cine ai de-a face.


Citat:
De ce "neintelesurile" de acum se transforma in "neintelesuri" si mai mari? Nici macar asta nu este important. IMPORTANT ESTE DE CE EXISTA NEINTELESURI.
Țăranul român ți-ar răspunde: uite de-aia, că așa-i rânduiala. Dacă ți-ar turna cineva toate înțelesurile în minte, beția cunoașterii ți-ar fura discernământul și ai ajunge să-i calci pe urme lui satanael. Pentru a pătrunde în taina existenței, ai nevoie de o smerenie cel puțin dublă în raport cu cunoașterea.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.03.2014, 23:16:18
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Știind că Dumnezeu este Creatorul a toată existența, ar trebui să-I adresăm Lui această întrebare. Însă cred că ne-a și răspuns, pentru că ni S-a revelat ca Iubire tripersonală, desăvârșită, neavând lipsă de nimic. Dar iubirea înseamnă jertfă și dăruire, bunătate, ieșire din sine. Și cred că lumea este expresia acestei ieșiri din Sine a Dumnezeirii.

Cum spunea Părintele Stăniloae în titlul unei cărți: „La început a fost Iubirea”
Nu te supara, dar am zis deja ca raspunsurile conform STAS nu au ajuns la inima mea si ca doresc raspunsuri personale. Sau raspunsuri care sunt ale unor sfinti care stiu ce zic, dar care sa mi se adreseze, nu care sa fie conforme cu gramatica dogmei. Asa, pot cita si adapta si eu raspunsuri impenetrabile (sau greu penetrabile).
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.03.2014, 23:21:58
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Dacă ți-ar turna cineva toate înțelesurile în minte, beția cunoașterii ți-ar fura discernământul și ai ajunge să-i calci pe urme lui satanael.

E, vezi, satanael a gasit un motiv in betia cunoasterii. Motiv de razvratire. Care e acela? Eu nu vad acel motiv, as vrea sa-l vad ca sa il pot nega. Si ca sa pot avea libertatea totala. Libertatea mea de acum, de a alege intre bine si rau, este in necunostinta de cauza.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 16.03.2014, 01:11:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
De ce au dilemele bataie lunga?
Ca ar fi foarte simplu sa STIM de acum ceea ce vom sti dupa ce murim. Si nu ar mai fi dileme. Am fi condamnati la fel ca Lucifer: ati stiut nemijlocit si totusi ati ales raul.
Si asta ar fi un lucru bun?

Citat:
Dar nu, noi nu stim nemijlocit, noi trebuie sa credem si sa realizam ceva bazat pe aceasta credinta care se poate ramifica in fel si fel de chipuri. Lucifer nu avea ce sa ramifice: stia nemijlocit ca Dumnezeu este Cel ce l-a creat si ca NU EXISTA alta cale decat a-L asculta si lauda.
Ba uite ca a existat si o alta cale.
Nu l-a avantajat deloc, dar probabil Lucifer crede altceva.

Fara sa existe o alta cale, n-ar fi existat liberul arbitru si fara liber arbitru dragostea ar fi o minciuna.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.03.2014, 01:17:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
Insist sa intreb: DE CE este asa si nu altminteri? De ce nu stim nemijlocit despre Dumnezeu?
Pentru ca destui oameni l-ar alege pe Dumnezeu doar din frica si nu din dragoste.
Fara certitudinea existentei lui Dumnezeu, au cu adevarat libertatea de a alege si a-si manifestea aceste alegeri.

Citat:
Toti oamenii se pot eschiva de la judecata spunand ca nu L-au cunoscut pe Dumnezeu nemijlocit, ci mijlocit.
La Judecata nu se merge pe vorbe, toate gandurile vor fi date pe fatza si se va vedea afinitatea fiecaruia pentru rau, ca au stiut ce este bine si ce este rau si au ales sa-si gaseasca placerea in rau.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.03.2014, 01:36:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
. Dar, atata timp cat asta s-a intamplat cu o interventie din exteriorul Omului, adica a lui Lucifer, iar acesta NU a fost exclus din lume, univers sau metaunivers, ci a ramas sa fiinteze cu oarece puteri, ba chiar active, ba chiar sa il ispiteasca pe Fiul lui Dumnezeu, ba chiar sa ajunga sa ii omoare pe ulrimii 3 profeti, ba chiar sa ajunga sa poarte un razboi peste toata firea si peste toti Oamenii pana la sfrsit (sa aiba puterea de a impinge catre iad si moarte vesnica MILIARDE de suflete ca al meu si al tau, suflete de Oameni), iar la sfarsit sa aiba un razboi intre ingerii lui si ingerii lui Dumnezeu..., inseamna ca acesta, Lucifer, este foarte important pentru creatie, pentru Dumnezeu.
Fiecare fiinta creata de Dumnezeu, este importanta pentru Dumnezeu.

Citat:
Iar eu, Marius (caci asa ma cheama), cu mintea cu care am fost lasat pe pamant, fac exact aceleasi lucruri pe care le-a facut Lucifer. Fac contra Domnului. Scriu aici si ma duc la spovedanie si ma rog, pentru ca nu vreau sa fiu contra Domnului, dar sunt.
Pentru ca ai pacate personale, poate marturisite, poate nu, dar in mod sigur nu sunt marturisite cu pocainta autentica.
Sensul acestor intrebari "filosofice" este tocmai de a ascunde aceste pacate, sa le gaseasc o scuza ca avand la origine anumite incertitudini religioase, filosofii, etc.

Citat:
Raspunsurile standard din cateheza nu m-au ajutat, astept raspunsuri personale.
Poftim.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde