Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 24.01.2017, 03:12:16
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodosie Vezi mesajul
Se spune ca atunci cand Dumnezeu pedepseste pe cineva il orbeste adica il lasa sa fie prost.
Asta se intampla cu cei ce au jefuit tara se poarta ca niste tampiti si vor pieri cu rusine.
Pai cei care au jefuit tzara nu sunt in tzara si nici nu sunt romani.Sunt de alte natii.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 24.01.2017, 09:15:22
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cei care au jefuit tara si furat din banul public dupa 1990 sunt din pacate si romani: Traian Basescu, Adrian Nastase, Radu Sarbu (fost director al FPS), Ovidiu Musetescu (idem), Miron Mitrea, Mihai Necolaiciuc (fostul director al CFR Infrastructura), Calin Marinescu, etc!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 24.01.2017, 09:16:24
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Da. Ba chiar tu esti mai jigodie decat mine pentru ca te pretinzi a fi un sfant in viata. Pe mine ma stie lumea ca nu merg fara bilet. :)
În situația ipotetică de mai sus, rolul vameșului l-am păstrat pentru mine; tu erai cel corect. Dar fără a te pretinde sfânt, ci doar un om care își face, în cea mai mare parte a timpului, datoria. Nu e necesar să fii și ipocrit ca fariseul. El a ieșit mai prost decât vameșul nu din cauză că era un om corect, ci din pricină că era prea mulțumit de sine, disprețuindu-i pe cei care nu respectau legea. Era un pahar plin, cum se spune, în care harul lui Dumnezeu nu mai putea intra.

Superioritatea vameșului, însă, consta în sinceritatea cu care își recunoștea păcatele și le regreta. O astfel de inimă a primit cuvântul lui Hristos atunci când l-a întâlnit, L-a primit în casa lui și, pocăindu-se, și-a răscumpărat cu asupra de măsură nedreptățile făcute semenilor lui. Aș dori ca această lege a lui Moise, prin care vinovatul dădea înapoi victimei de patru ori valoarea prejudiciului să fie valabilă și acum, iar penitenciarele să se desființeze.

Dar un vameș nepocăit, care vrea să fie tratat ca un om cinstit, întărindu-se în același timp în nedreptăți, cu ce e mai bun decât un fariseu care nu se bate cu pumnul în piept? Nu văd nicio virtute în a recunoaște că ești penal fără să faci ceva ca să nu mai fii.

Sigur, n-aș vrea să avem un război între vameși și farisei, care nu poate duce la ceva bun, fiecare parte fiind tentată să o demonizeze pe cealaltă. Un dialog ar putea însemna ceva, dar pentru asta e nevoie de buna-credință a ambelor părți, de dorința ca nu ei, ci adevărul să câștige. Și unde e adevărul e și binele. Fiecare avem de învățat de la ceilalți, iar uneori cel mai mult chiar de la cei care ne sunt potrivnici la un moment dat. Repet, esențială este sinceritatea.

P.S. Eu am înțeles că m-ai făcut jigodie doar ipotetic, însă la prima citire putea să pară altceva.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 24.01.2017 at 09:38:59.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 24.01.2017, 09:41:19
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Era invers în presupunerea mea: tu erai cel corect. Dar fără a te pretinde sfânt, ci doar un om care își face, în cea mai mare parte a timpului, datoria. Nu e necesar să fii și ipocrit ca fariseul. El a ieșit mai prost decât vameșul nu din cauză că era un om corect, ci din pricină că era prea mulțumit de sine, disprețuindu-i pe cei ca vameșul.

Superioritatea vameșului, însă, consta în sinceritatea cu care își recunoștea păcatele și le regreta. O astfel de inimă a primit cuvântul lui Hristos atunci când l-a întâlnit, L-a primit în casa lui și, pocăindu-se, și-a răscumpărat cu asupra de măsură nedreptățile făcute semenilor lui. Aș dori ca această lege a lui Moise, prin care vinovatul dădea înapoi victimei de patru ori valoarea prejudiciului să fie valabilă și acum, iar penitenciarele să se desființeze.

Dar un vameș nepocăit, care vrea să fie tratat ca un om cinstit, întărindu-se în același timp în nedreptăți, cu ce e mai bun decât un fariseu care nu se bate cu pumnul în piept?

Sigur, n-aș vrea să avem un război între vameși și farisei, care nu poate duce la ceva bun, fiecare parte fiind tentată să o demonizeze pe cealaltă. Un dialog ar putea însemna ceva, dar pentru asta e nevoie de buna-credință a ambelor părți, de dorința ca nu ei, ci adevărul să câștige. Și unde e adevărul e și binele. Fiecare avem de învățat de la ceilalți, iar uneori cel mai mult chiar de la cei care ne sunt potrivnici la un moment dat. Repet, esențială este sinceritatea.

P.S. Eu am înțeles că m-ai făcut jigodie doar ipotetic, însă la prima citire putea să pară altceva.
Asa e am citit eu gresit. Deci eu sunt jigodia mai mare decat ala care merge tot timpul fara bilet. Pentru ca eu ma pretind a fi un om moral. Si nu e vorba despre povestea cu vamesul si fariseul ci despre cei care pretind ca si-ar dona averea dar au pitit banii. Aia sunt mai rau decat cei care ar fi pastrat-o. :)

In Romania avem un razboi pentru controlul catuselor. De mai multi ani unii oameni au fost folositi pentru ca aia care detin controlul catuselor sa detina din ce in ce mai multa putere. Si partidele au fost facute praf, oamenilor li se spune ( si multi dintre ei cred ) ca e normal ca un demnitar banuit de ceva sa stea in arest, sa aiba telefoanele ascultate, ca nu e normal sa aiba imunitate si asa mai departe. Nimeni nu intelege ca daca demnitarul nu are imunitate impotriva arestarii, atunci este la mana celui care detine controlul catuselor si votul nostru nu mai are nici o putere. Toate tarile au inteles asta, numai noi ( si Italia, ca nu am inventat noi apa calda ), trebuie sa avem politicieni timorati si guverne "tehnocrate". Adica guverne care nu-s puse de cetateni ci pica din cer. :)

La fel, in loc ca Iohannis sa fie taxat atunci cand imparte lumea in penali si oameni corecti, fanii lui se bucura exact ca aia din anii 50. Nu e nici o diferenta.

PSD nu are idealuri morale. Oamenii cam stiu ce voteaza - "sunt ei hoti dar sunt mai competenti". Ceilalti se pretind a fi oameni morali. :)
P.S. : Ma bucur ca macar tu ai inteles.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 24.01.2017, 10:04:01
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
In Romania avem un razboi pentru controlul catuselor. De mai multi ani unii oameni au fost folositi pentru ca aia care detin controlul catuselor sa detina din ce in ce mai multa putere.
Cred că nu greșesc dacă spun că e între vechea Securitate, care deține puterea politică și economică (fără a o dezvolta, ci parazitând-o și sufocând-o), și noua Securitate, adică SRI; e între Ghiță și Coldea.

Vechii întorc, în mod perfid, împotriva celor noi exact acuzele care li s-au adus lor de zeci de ani – stalinistule, securistule, comunistule –, prin mijloacele de manipulare pe care le au din belșug, compromițându-le cât se poate de rău imaginea și, prin urmare, încrederea acordată de populație, fără de care sunt lipsiți de putere.

De servicii secrete, însă, cred că toată lumea e de acord că orice stat are nevoie, cu condiția ca ele să lucreze cu adevărat în interesul valorilor acelui stat. Și aici avem o problemă greu de rezolvat, pentru că aceste servicii trebuie și ele să fie controlate de cineva de încredere. Mă tem că nu avem instituții care să întrunească această condiție, a încrederii.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 24.01.2017, 10:19:43
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Mai degraba intre fostii comunisti si fostii securisti. Asta e razboiul din 90 si securistii l-au castigat de mult. :)

Cristian ce ar trebui sa se intample uite, pentru moartea coruptului ala de aseara in puscarie ? E normal ce s-a intamplat ? E mai bine ca in anii 50 ? Il tinem pe om in puscarie oricat de bolnav ar fi doar pentru a da satisfactie partii din populatie care are apucaturi totalitare ? Ce rost are puscaria ? Si cine va plati daunele ? Or sa faca USR-istii cheta ca sa plateasca daunele care vor veni ? Ii taie Codrutei si lui Klaus din salariu ? :)

Last edited by iuliu46; 24.01.2017 at 10:23:27.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 24.01.2017, 10:51:49
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mai bine devenim creștini.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #108  
Vechi 24.01.2017, 10:56:35
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Nu înțeleg de ce amesteci responsabilitățile? Ce treabă au președintele, șefa DNA sau USR?
Mai întâi, chiar dacă nu-i bine nici acum, tot nu se compară cu pușcăriile anilor 50, în care cei mai mulți nu supraviețuiau.

Pentru condițiile insalubre eu văd problema mai ales la Administrația penitenciarelor. În cazărmi cred că eram la fel de aglomerați ca cei din închisori, dar igiena era lege.

Apoi, nu mă pot substitui comisiei care i-a refuzat liberarea condiționată. E răspunderea lor; nu a presei ori a străzii. Poate au apreciat greșit. Omul era condamnat la închisoare, nu la moarte.

În orice caz, cred că ne dăm seama cu toții că graba cu care vor să treacă OUG-urile astea nu e de mila pușcăriașilor anonimi. Mai mult, ele nu vor rezolva nici problema penitenciarelor, nici a hoției care face să fie supraaglomerate. De fapt, ar putea să o facă prin mărirea gradului de toleranță la fărădelege. Adică să nu mai fie incriminate unele fapte, având ca rezultat mai mulți ''hoți cinstiți''.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 24.01.2017, 11:02:04
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai cei despre care am amintit incurajeaza discursul asta fara nuante. Sa nu credem ca omului i-a fost refuzata eliberarea din alte motive ci exact din motivul asta - ca unii vor sange, vor sa-i vada pe aia in puscarie cu orice pret. Ca daca traiam intr-o lume normala la cap il lasau sa moara acasa. Nu mai spun ca ar fi recuperat si prejudiciul, macar in parte. :)

Eu nu vorbeam despre ordonantele alora, cred ca e o dovada de lipsa de cap la PSD. Nu era nevoie de nici o ordonanta ca Adamescu ala sa fie eliberat. Dar climatul este de asa natura incat oricarui om i-ar fi frica sa elibereze un detinut acuzat de fapte de coruptie. Nu mai vorbim si despre judecata, nu cred ca putem vorbi nici macar de judecati drepte ci de condamnare inainte de inceperea procesului.

Last edited by iuliu46; 24.01.2017 at 11:04:28.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 24.01.2017, 11:03:24
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mai bine devenim creștini.
Sigur. Cel mai bine. Dar cum? Să nu ne implicăm în lume, poate? Sau să ne implicăm făcând bine? Nu prea înțeleg care ar fi cea mai bună alegere în problema de față.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde