Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #531  
Vechi 04.07.2011, 20:01:13
MARIAM MARIAM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2011
Mesaje: 1
Implicit

sf nectarie,m a ajutat si pe mine si vreau sa se stie ca oricine se roaga cu credinta si din inima,ajutorul vine negresit .Rugati va domnului isus,maicii domnului si sf.nectarie va ajuta in rugaciuni,cititi acatistul sf.necterie ,caruia ii multumesc pt ceea ce a facut pt mine si pt alti oameni suferinzi....doamne ajutane!!!!...
Reply With Quote
  #532  
Vechi 05.07.2011, 12:46:33
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIAM Vezi mesajul
sf nectarie,m a ajutat si pe mine si vreau sa se stie ca oricine se roaga cu credinta si din inima,ajutorul vine negresit .Rugati va domnului isus,maicii domnului si sf.nectarie va ajuta in rugaciuni,cititi acatistul sf.necterie ,caruia ii multumesc pt ceea ce a facut pt mine si pt alti oameni suferinzi....doamne ajutane!!!!...
Inteleg din cele scrise ca suferintele nu erau legate de examenul de Bacalaureat, fiind absolut imposibil ca un elev care scrie in asemenea hal sa treaca proba de limba romana. In alta ordine de idei, de ce ai impresia ca te-a ajutat D-zeu cand, din modul in care te exprimi, nu se intelege mare lucru?
Reply With Quote
  #533  
Vechi 05.07.2011, 15:49:39
sara maria sara maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2011
Mesaje: 1
Implicit o minune mica de tot

buna! spre nenorocul meu nu am stiut cine este Sf Nectarie pana acum cateva saptamani. Poate ca acum mi-a fost dat sa-l cunosc. De cand am aflat de el citesc intr-una despre minunile facute,despre nenumaratii oameni ajutati si m-am hotarat sa citesc si eu acatistul sfantului.Azi a trebuit sa merg la AJOFM ca sa-mi vizez carnetul de somer ca in fiecare luna si cum dadeam acolo mai mereu peste o doamna mai putin ingaduitoare,azi m-am rugat sfantului sa nu fie nevoie sa ajung din nou la biroul ei.Cand am intrat in cladire si nu am vazut-o la niciunul din birouri i-am multumit sfantului pt ca stiam ca el ma ajutase.Iata de ce spun ca e o minune mica de tot.Mi-as dori sa ajung pe insula Egina la moastele sfantului dar e mai greu asa ca am sa profit ca voi ajunge in Bucuresti peste 2 saptamani si voi merge negresit la manastirea Radu Voda ca sa ma inchin acolo si poate voi reusi sa iau si putin ulei de la sfant. Sunt convinsa ca, asa cum a mai spus cineva aici pe forum,daca te rogi din tot sufletul si cu inima curata,sfantul te ajuta negresit.
Reply With Quote
  #534  
Vechi 06.07.2011, 07:21:02
nickitta nickitta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2011
Mesaje: 1
Implicit Iti multumesc Sf Nectarie

As dori sa multumesc si eu Sf Nectarie pentru tot ceea ce a facut pt mine. Am aflat despre Sf Nectarie prin intermediul revistei " Formula As", apoi am citit cartea cea rosie cu viata lui , care m-a impresionat enorm. De cate ori m-am rugat lui , intotdeauna m-a ajutat, dar nu am facut public niciodata ajutorul lui. A venit vremea sa o fac si sa va povestesc cum m-a ajutat in privinta tatalui meu. In urma cu aproximativ 2 luni , tatal meu , mare fumator, a facut , dupa o ischemie cerebrala tranzitorie care se rezolvase imbucurator, o necroza la degetul mare de la piciorul stang, plus durere pe muschiul piciorului. Eram ingrozita numai la gandul ca i se va amputa piciorul. La fel si tata gandea si nu voia sa mearga la doctor ( in Constanta , foarte des se practica amputarea piciorului). Asa ca timp de trei saptamani am asistat neputincioasa la innegrirea celorlalte degete si m-am rugat Sf Nectarie sa ne ajute. Si ne-a ajutat! Astfel am aflat ca sosise un nou medic la chirurgia cardiovasculara, era venit de cateva zile si lucrase in Germania cu un an in urma. Tata s-a lasat convins sa mearga si asa am aflat de la acest medic ca nu i se va amputa piciorul ( practica pe care o sesizase si dansul la Constanta). La tata era o ocluzie pe aorta abdominala, care a necesitat o operatie de inlocuire a portiunii afectate. Dupa analizele care i s-au facut s-a observat ca erau si alte artere afectate , dar cu ajutorul Sf Nectarie operatia a fost o reusita, picioarele care ca de gheata inainte de operatie , s-au incalzit dupa operatie. Sf Nectarie este cel care a facut minunea , medicul acesta sosise la Constanta pe 1 iunie, dupa ce nu venise nimeni de talia lui pe acest post. Tata este bine acum cu picioarele , dar cateva degete vor fi curatate de necroza si speram in continuare la ajutorul Sf Nectarie, mai ales ca tata a facut dupa operatie o mare depresie si nu vrea sa se mai ridice din pat, el fiind , de obicei, un om f activ si care nu fost la doctori vreodata.
Sf Nectarie este mereu in gandul meu si stiu ca nu ma va parasi si ma va ajuta! Aveti incredere in Sf Nectarie, bunatatea lui este nesfarsita! Iti multumesc Sf Nectarie!
Reply With Quote
  #535  
Vechi 08.07.2011, 11:30:35
ducesa ducesa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit o alta minune a Sf Nectarie

Marturisesc si eu,printre multi altii,ca sf Nectarie m-a ajutat si pe mine la examenul de bac de anul acesta.sunt sigura ca aproape toti cei care citesc au auzit de dezastrul de anul acesta.ei bine,eu am obtinut o medie fff mare de peste 9 datorita acestui minuntat sfant si,bineinteles,datorita Lui.
am citit acatistul lui de cate ori am putut si am fost la manasirea Radu-voda din bucuresti sa ma inchin la moastele sale.
am luat si mir si m-am uns cu el inainte de fiecare examen.
Multumesc din suflet pt ajutorul dat !!
aveti incredere,ca daca pe mine m-a ajutat...pe oricare dintre voi o va face
Reply With Quote
  #536  
Vechi 08.07.2011, 11:38:35
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sper sa ajung la manastirea Radu Voda anul acesta.Care a fost experienta voastra acolo?E extraordinar nu-i asa?
Sfintele Moaste a le Sf.Nectarie se gasesc acolo?O particica adica.?
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #537  
Vechi 08.07.2011, 16:04:41
ducesa ducesa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

da,se afla doar o particica din sfintele moaste.de cum intri simti ca te intampina sfantul :) e o atmosfera ft placuta.si mereu este cineva care da mir de la candela sau calugarul care miruieste.:)
manastirea e superba !! cel putin in timpul verii deoarece sunt flori ,cativa pomi.daca vrei sa te reculegi poti sta pe o bancuta.vezi copii alergand...sau viitoare mamici :d mie imi place ft mult si merg aproape in fiecare duminica acolo.
- si ca o paranteza-

intr-o duminica am luat-o si pe mama mea aici( ea nefiind prea credincioasa :) ) .si cand a intrat la sfant,sa sarute icoana si moastele,i`au dat lacrimile...asa spontan !!
asa a intampinat`o SFANTUL NECTARIE !!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #538  
Vechi 08.07.2011, 20:02:53
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ducesa Vezi mesajul
da,se afla doar o particica din sfintele moaste.de cum intri simti ca te intampina sfantul :) e o atmosfera ft placuta.si mereu este cineva care da mir de la candela sau calugarul care miruieste.:)
manastirea e superba !! cel putin in timpul verii deoarece sunt flori ,cativa pomi.daca vrei sa te reculegi poti sta pe o bancuta.vezi copii alergand...sau viitoare mamici :d mie imi place ft mult si merg aproape in fiecare duminica acolo.
- si ca o paranteza-

intr-o duminica am luat-o si pe mama mea aici( ea nefiind prea credincioasa :) ) .si cand a intrat la sfant,sa sarute icoana si moastele,i`au dat lacrimile...asa spontan !!
asa a intampinat`o SFANTUL NECTARIE !!

Doamne ajuta!
Cine imi poate spune unde este Manastirea Radu Voda? Cum ajung acolo, tinand seama ca vin de la Constanta si merg spre Cluj. Imi dati o ruta usoara?
Maine dimineata plecam la drum.
Multumesc.
Reply With Quote
  #539  
Vechi 09.07.2011, 00:26:23
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Cine imi poate spune unde este Manastirea Radu Voda? Cum ajung acolo, tinand seama ca vin de la Constanta si merg spre Cluj. Imi dati o ruta usoara?
Maine dimineata plecam la drum.
Multumesc.
Nu sunt șofer și nu mă pricep prea bine să-ți dau indicații. Dar am găsit o hartă interactivă care mi se pare foarte bună aici.

Trebuie să introduci punctul de plecare A (Constanța), punctul de sosire B: Mănăstirea Radu Vodă, apoi apeși pe „următorul” și îți va indica ruta. În partea stângă apare în detaliu fiecare punct de pe traseu. Dacă faci clic pe ele, îți prezintă harta detaliată a punctului. Sper să te descurci
Reply With Quote
  #540  
Vechi 09.07.2011, 18:55:22
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Se vede ca esti priceput :))

Multumim pentru site.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33