Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.06.2008, 09:52:14
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

de multe ori cred ca viata de dupa moarte e mai putin stresanta ca cea de aici....ce mai traim intr-o societate plina de probleme...de multe ori ne vine sa ne luam campii, desi e pacat...dar ce sa mai zicem...ne ducem crucea.....:)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.06.2008, 15:53:59
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

am auzit ,cand esti mort pot sa vezi ce se intampla pe Pamant ,iti vezi familia..prietenii...e adevarat?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.06.2008, 19:04:05
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Am mai citit in cartea parintelui Serafim Rose "Drumul sufletului dupa moarte" si am gasit un fragment foarte interesant:
" Nu trebuie să înțelegem vămile în vreun chip material, ori să le cunoastem prin simțuri, ci -pe cât ne stă nouă în putință -în sens duhovnicesc si fără amănunte care, la feluriți autori si la felurite relatări ale Bisericii însăsi, sunt înfățisate în chipuri diferite, desi înțelesul vămilor este neschimbat, în esența ei."
Asemenea:
"Și când cineva a văzut sălasuri de aur în rai, în vedenii care au avut loc după moarte, Sf. Grigorie spune: „De bună seamă, nici un om cu bun simț nu va socoti această vorbire în mod literal …. Întrucât răsplata slavei vesnice se câstigă prin milostenii, se pare că este cu putință zidirea unui sălas vesnic din aur” (Dialoguri, IV, 37, pag. 241). "

Adica datorita milosteniilor "a castigat" omul vederea lui Dumnezeu la un anumit grad si acea vedere se socoteste ca un salas de aur.

Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.06.2008, 19:22:30
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Tot un articol pe tema iadului (ca sa scapam de ideile ne-ortodoxe de genu Dumnezeu a creat un foc vesnic ca sa-i arda pe aia pacatosi!) este :
http://www.crestinortodox.ro/biblia-online/Cartea-Tobit/Capitol-11/
de parintele Dumitru Staniloae.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.06.2008, 19:22:44
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Intoarcerea lui Tobie. Tobit se vindeca de orbire.
http://www.crestinortodox.ro/biblia-online/Cartea-Tobit/Capitol-11/
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.06.2008, 19:28:36
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Iata ce este "focul":
"Iata cuvantul Sfantului Ioan Damaschin: "Spunem ca chinul acela nu e nimic altceva decat focul poftei nesatisfacute. Caci nu poftesc pe Dumnezeu cei ce au dobandit neschimbabilitatea in patima, ci pacatul. Dar acolo nu are loc savarsirea reala a raului si a pacatului. Caci nici nu mancam, nici nu bem, nici nu ne imbracam, nici nu ne casatorim, nici nu adunam averi, nici pizma nu ne satisface si nici un fel de rau. Deci poftind si neimpartasindu-se de cele ale poftei, sunt arsi de pofte ca de foc. Dar cei ce poftesc binele, adica numai pe Dumnezeu, Cel ce este si exista pururea, si se impartasesc de El, se bucura pe masura poftirii lor, pe masura careia se si impartasesc de Cel dorit".

Aceasta inseamna ca sufletele ajunse in iad dupa moarte nu suporta chinuri materiale sau un foc material, conform unei invataturi dezvoltate mai ales in teologia catolica. E vorba mai mult de neputinta sufletelor de a-si indrepta dorinta spre comuniunea cu Dumnezeu ca bun spiritual, ramanand intr-un continuu regret ca nu se mai pot bucura de placerile materiale sau ale orgoliului cu care s-au obisnuit in mod exclusiv. Ele nu pot capata gustul bucuriilor spirituale, care au ca esenta comuniunea cu Dumnezeu, realitatea personala si consistenta (ipostatica) suprema.

"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.06.2008, 22:29:46
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

dupa sfarsitul lumii nu se va mai intreba nimeni ce e dupa moarte...vom trai vesnic...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.06.2008, 23:44:55
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Se zice ca dupa sfarsitul lumii (in cazul in care chiar exista) o sa invie totzi cu trupuri duhovnicesti - unii cu trupuri duhovnicesti luminoase si altzii cu trupuri duhovnicesti intunecoase.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.06.2008, 19:10:21
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Se zice ca dupa sfarsitul lumii (in cazul in care chiar exista) o sa invie totzi cu trupuri duhovnicesti - unii cu trupuri duhovnicesti luminoase si altzii cu trupuri duhovnicesti intunecoase.
toate
Cum adica in cazul in care chiar exista...?! Sesizez o nota de ironie la adresa spuselor atator traitori in Domnul, sau chiar la cuvintele Mantuitorului Insusi...?
Eu cred ca daca am lua ins erios
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.06.2008, 19:15:38
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce intalnim dupa moarte? Plata faptelor noastre. Si de nu ne va milui Domnul nici macar o clipa nu vom gusta dulceata raiului. Am fost recent in Grecia, inima mea s-a hranit cu mireasma sfintelor Moaste. Acum dupa acestea..nu pot sa nu ma intreb. Daca atat de putin am primit si totusi atat de mult, oare cum este dincolo? Oare cata bucurie e acolo, oare cum e sa traiesti vesnic in acestea? oare de ce nu putem ramane in acestea stare vesnic? Eu acesta intrebare mi-o pun mai mult decat ce exista dincolo? De ce pierdem atat de repede bucuria, pacea fratilor?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul dupa moarte vidoveczandrei Slujba inmormantarii 137 27.05.2012 07:26:06
Sufletele dupa moarte silverstar Generalitati 112 24.03.2012 09:47:27
Sufletul dupa moarte ...? Templier Knight Generalitati 3 30.11.2010 00:58:26
Moarte dupa 2 saptamani ? Robertworld Generalitati 6 03.08.2010 13:26:33