Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.08.2008, 12:59:53
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Darius, nu se pune problema a ura pe cineva pentru ca deranjeaza. Ma gandesc doar ca altele sunt roadele la Sf. Liturghie, pe care le resimtim, cand e liniste si ne putem concentra. I-am spus parintelui nostru si a spus ca si pe el il deranjeaza; cu toate astea nu a spus niciodata nimanui nimic, de teama ca ar putea sa ii alunge in felul acesta pe enoriasi, si asa prea putini la numar. Totusi preotul are autoritate in fata mirenilor si cred ca ar putea sa faca niste observatii cu blandete in timpul agapei. Daca nimeni nu le spune, de unde sa invete sarmanii mireni, care cred ca biserica e loc de adunare si schimb de idei si impresii?!?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.08.2008, 14:56:50
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Darius, nu se pune problema a ura pe cineva pentru ca deranjeaza. Ma gandesc doar ca altele sunt roadele la Sf. Liturghie, pe care le resimtim, cand e liniste si ne putem concentra. I-am spus parintelui nostru si a spus ca si pe el il deranjeaza; cu toate astea nu a spus niciodata nimanui nimic, de teama ca ar putea sa ii alunge in felul acesta pe enoriasi, si asa prea putini la numar. Totusi preotul are autoritate in fata mirenilor si cred ca ar putea sa faca niste observatii cu blandete in timpul agapei. Daca nimeni nu le spune, de unde sa invete sarmanii mireni, care cred ca biserica e loc de adunare si schimb de idei si impresii?!?
ma gandesc ca preotul ar putea sa tina o predica, la sfarsitul Sf Liturghii si sa spuna cate ceva despre comportamentul crestinilor in Biserica, atunci cand se savarseste Sf Liturghie.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.08.2008, 15:25:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Am intalnit un preot ortodox care obisnuia din cand in cand sa intrerupa Liturghia si sa ne spuna pe alocuri ce se intampla de fapt in anumite momente ale slujbei. Adica el comenta pentru cei care erau neinitiati Liturghia, astfel incat oamenii sa inteleaga semnificatiile adanci ale rugaciunilor si a slujbei in sine.

Acelasi preot ii mai mustra uneori pe participantii la rugaciune sa faca liniste si sa fie macar atenti la ce se spune, daca nu se pot ruga impreuna cu biserica.

Un exemplu bun este parintele Staniloaie, care slujind acum multe zeci de ani o Liturghie, a fost foarte deranjat de doua femei care stateau de vorba. A intrerupt ritualul si le-a tinut o predica usturatoare despre gravitatea celor ce se intampla in momentele Liturghiei... Intamplarea a facut ca acolo sa fie prezent Alexandru Paleologu, care a marturisit ulterior ca acela a fost moemntul decisiv al transformarii sale in crestin ortodox autentic, datorita lui Dumitru Staniloaie.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.08.2008, 15:28:10
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumec, petrurar, cred ca asta e cea mai buna solutie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Traire duhovniceasca vs citirea cartilor Daniel777 Spiritualitatea ortodoxa 21 13.01.2011 20:18:48
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
Imaturitate duhovniceasca OvidiuO Generalitati 6 13.05.2009 11:07:24
Despre legea duhovniceasca, in 200 de capete patinina34 Despre Sfanta Scriptura 7 02.01.2009 21:14:37