Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.12.2010, 20:29:45
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Sunt mandru si bucuros ca sunt roman! Nu stiu daca as fi vrut sa ma fi nascut in alta tara!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.12.2010, 20:30:54
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Cool

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Sunt mandru si bucuros ca sunt roman! Nu stiu daca as fi vrut sa ma fi nascut in alta tara!
Eu sigur n-aș fi vrut să mă nasc în altă țară!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.12.2010, 20:32:40
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit parere !

Imi pare bine ca in anul asta, de ziua nationala s-a simtit asa o sictireala fata de vechile formule festiviste,cel putin in mass-media, si am putut sa vad in sfarsit pe micile ecrane, aprope la unison; nationalismul-critic,adica ceea ce ne lipseste noua de ani buni !
In acest sens,festivismul fals si inoportun a fost inlocuit (poate si sub imperiul crizei economice accentuate din care nu mai putem iesi la liman !) cu niste comentarii mai degraba critice si foarte lucide la adresa noastra si a pozitiei noastre in lume !
Cred ca e prima data in cei 20 de ani postrevolutionari ,cand la nivelul audio-vizualului s-a simtit asa o unda de suparare pe noi insine !
Sa fie acesta un semnal ca, societatea romaneasca e pe drumul cel bun ,si a ajuns la etapa constiintei de sine,dupa care urmeaza schimbarea ?!
Eu nu stiu, Dumnezeu stie ce va urma in anii viitori !

Oricum,trebuie sa fim mandri de descendenta noastra nobila latina si sa fim constienti ca avem toate virtutile poporului care a creat un imperiu : Imperiul Roman,influentand in mod decisiv civilizatia europei si a popoarelor barbare (care acuma ne dau lectii !!!)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.12.2010, 20:41:43
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Oricum,trebuie sa fim mandri de descendenta noastra nobila latina si sa fim constienti ca avem toate virtutile poporului care a creat un imperiu : Imperiul Roman,influentand in mod decisiv civilizatia europei si a popoarelor barbare (care acuma ne dau lectii !!!)
Heeeeeei, suntem și daci.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.12.2010, 20:43:47
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Daci si romani,important este ca suntem crestini ORTODOCSI(nu catolici) de 2000 de ani.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.12.2010, 20:46:55
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Si pe deasupra cetateni ai Ierusalimului ceresc ,care este adevarata noastra patrie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.12.2010, 21:30:33
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Așa e. Păstrăm foarte mult și din spiritualitatea dacă, dacii erau un popor foarte evlavios și fără frică de moarte. Revelația naturală s-a manifestat din plin la ei, au avut o religie asemănătoare creștinismului. Religia ne-am schimbat-o, dar evlavia e aceeași. Romanii au meritul că ne-au creștinat. Mă enervează faptul că oamenii ignoră originea noastră dacă și trâmbițează ca coteii că suntem latini, pt. că originea latină era nobilă (și o au aproape toate popoarele europene), iar dacii trăiau în copaci. E ca și cum toată lumea ar avea talent de muzician, iar eu de pictor și mi-ar fi rușine cu talentul meu că nu e ca al altora. Și aș încerca să le arăt tuturor că sunt muzician bun. Dacii ne fac originali și chiar superiori din multe puncte de vedere.

Sunt mândră de originea mea DACĂ+LATINĂ.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.12.2010, 21:52:34
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit nu stiu !

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Heeeeeei, suntem și daci.
desigur ca Dacii, getii, aghatarsii au fost o mare rasa in istoria antichitatii. Insa undeva istoricul grec strabon, referindu-se la aspectul fizic al al dacilor; spunea ca sunt oameni cu parul si barba rosii si ochii albastri ! Deci acesta este pattenul genetic fizionomic al dacilor !

Unde oi intalni eu un om cu parul rosu si barba rosie,...ma tot chinui de ani de zile si nu vad nici unul pe strada !!!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.12.2010, 21:55:32
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Sunt mandru de dacul din mine, cel care uraste fatarnicia, minciuna, frica, si care zambeste senin in fata mortii, si mai putin mandru de romanul din mine, care nu se da in laturi de la uneltiri, clevetiri, dezbinari, ce sa mai, intr-un cuvant "civilizatie"...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.12.2010, 22:33:24
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Defectele romanilor sunt defecte umane si atat. Raspundem in fata lui Dumnezeu pentru ele oricum, atat individual cat si ca neam. Altii se chinuie oricum sa ne gaseasca defecte in plus fata de cel din dotare. Se mai chinuie sa ne faca sa ne cream complexe.

,,Nu ravni celor ce viclenesc.'' - se spune intr-un psalm. Pentru mantuire nu ne sunt de folos nici bogatia, nici modernismele de tot felul. Daca ne erau de folos, Dumnezeu ni le dadea si noua. In mod cert, romanii sunt iubiti de Dumnezeu. Iar Dumnezeu, ca orice tata bun, mai ia si nuielusa atunci cand fiii Sai isi fac de cap!

Vom ravni spre comorile lui mamona sau spre comorile lui Dumnezeu? Daca vom tanji dupa comorile lui mamona, ne vom intrista ca nu avem cat au altii. Daca vom tanji dupa comorile lui Dumnezeu, de asemenea avem motive sa ne intristam ca nu avem cat au avut cei placuti lui Dumnezeu!

Sa ne amintim cum Stefan cel Mare si alti domnitori credinciosi au opus rezistenta turcilor. I-a ajutat Dumnezeu. Noi sa ne bucuram ca putem aduce slava lui Dumnezeu si ca ne putem mantui, ca Hristos ne-a fost propovaduit la timp. Si sa ne rugam sa ne ajute Dumnezeu sa ne vedem defectele si sa le indreptam.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Romanilor!!!:) AndruscaCIM Generalitati 2 15.05.2012 23:18:38
Comunicatul BOR referitor la protestele romanilor maria32 Generalitati 7 23.01.2012 01:52:10
Sfantul Andrei - Apostolul romanilor Dumitru calin Intrebari utilizatori 0 01.12.2010 00:12:15
re-alfabetizarea romanilor jefferson Generalitati 6 17.05.2010 15:25:47
Cinism si sfidare la adresa romanilor : Iustin32 Generalitati 17 30.08.2008 19:06:07