Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.12.2010, 22:19:21
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Lightbulb La ce se gandesc strainii cand aud "Romania"?

Dracula!!!

Bun, cand afla ca sunt romanca, ma trezesc cu intrebari de gen: ai fost la Castelul lui Dracula? L'ai vazut? Cum e?
Mai ales ca acum sunt de moda toti vampireii astia din Twilight, New Moon si Eclipse, Dracula a devenit si mai famos o data cu ei.

Nu stiu voi, dar eu vad ca suntem cunoscuti in strainatate pentru vampiri si tigani.
Pareri?
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.12.2010, 22:47:57
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

In general, da, asa e.

Eu am avut o surpriza frumoasa cand mi-am innoit permisul de condus si functionarul de la usa a spus: "Romania? Romanian Rhapsody by Enesco!".
M-a bucurat!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.12.2010, 23:00:21
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ultima data am auzit niste francezi care au spus cu privire la Romania:,,Brancusi,Comaneci,Ionesco".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.12.2010, 23:59:39
Mihaela Cristina's Avatar
Mihaela Cristina Mihaela Cristina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Question "daca va uraste lumea ..."

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Dracula!!!

Bun, cand afla ca sunt romanca, ma trezesc cu intrebari de gen: ai fost la Castelul lui Dracula? L'ai vazut? Cum e?
Mai ales ca acum sunt de moda toti vampireii astia din Twilight, New Moon si Eclipse, Dracula a devenit si mai famos o data cu ei.

Nu stiu voi, dar eu vad ca suntem cunoscuti in strainatate pentru vampiri si tigani.
Pareri?
Din pacate Romania are acum o reputatie rea dar cred ca suntem sfatuiti in Noul Testament sa nu cautam "iubirea lumii" si sa nu ne pese de ea mai mult decat de a deveni "cei mai smeriti" in imparatia Domnului nostru Iisus Hristos... Cred ca strainii intotdeauna ne vor privi de sus pentru ca astfel isi salveaza buna lor parere de sine iar noi devenim si mai smeriti .... poate face parte din planul divin...?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.12.2010, 09:20:42
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb smerenie ????

Smerenie prost inteleasa ... A fi smerit fata de Domnul este o virtute crestina, dar a te lasa lovit pentru ca nu ai curaj sa pui lucrurile la punct nu mai este atitudine crestina, ci lasitate. Lui Dumnezeu ii plac curajosii , nu cei care nu stiu sa se foloseasca de daruri. Inmultiti , fratilor, talantul, nu-l ingropati !

Last edited by LapetiteMoc; 07.12.2010 at 12:20:34.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.12.2010, 17:11:00
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Nici mie nu-mi plac romanii, ce sa mai vorbim de parerea strainilor ...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.12.2010, 17:26:19
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Exista o taina a iconomiei neamurilor si cetatilor. De aceea mi se pare ca este mai bine ca o tara sa fie smerita decat mandra.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.12.2010, 17:27:48
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

La saracie,salbaticie,indiferenta,rautate,comportamen t de jungla,disperare,prostie,indiferenta,smecherie,man elism...cam la astea se gandesc strainii cand aud de Romania.......frumos,nu...? :)))))
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.12.2010, 17:30:47
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Dracula!!!

Bun, cand afla ca sunt romanca, ma trezesc cu intrebari de gen: ai fost la Castelul lui Dracula? L'ai vazut? Cum e?
Mai ales ca acum sunt de moda toti vampireii astia din Twilight, New Moon si Eclipse, Dracula a devenit si mai famos o data cu ei.

Nu stiu voi, dar eu vad ca suntem cunoscuti in strainatate pentru vampiri si tigani.
Pareri?
pai daca tiganii s-au dus la usa strainului, prin toata europa, nu sunt ei ambasadorii nostri,si se mai cheama si "rromi "...ca sa poata strainul sa faca confuzie mai usor inre ei si numele tarii noastre !!!
iar noi romanii sa mai stam si pe acasa,nu de alta da is pline hotarele de balarii,si in loc sa fie pline campurile de cirezi de animale, noi cumparam carnea din UE !
daca tara consuma mai mult decat lucra romanii,de unde vreti sa fie hrana ? sa o produca basescu si boc ???
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.12.2010, 17:48:00
irina82 irina82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Cred ca ar trebui sa ne gandim ce norocosi suntem pentru sa suntem ROMANI, ortodoxi. Multi dintre acesti straini pe care atat de mult ii invidiem, n-au ceea ce avem noi. Au doar alte posibilitati materiale, dar cum ramane cu sufletul, traditia, istoria?
Nu inteleg de ce ne preocupa atat de mult cum ne percep ei pe noi, cand ei sunt atat de departe de Adevar....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Ordine laicale" în România și în lume Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 3 03.11.2015 12:28:33
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
IPS Pimen despre cei care guverneaza Romania :"dumnezeul lor este banul!" mihailt Generalitati 16 30.04.2010 16:24:18
Presedintele parlamentului din Republica Moldova:"Niciodată nu ne vom uni cu România" mihailt Generalitati 1 18.02.2010 19:45:03