Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.10.2010, 21:43:43
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
hai s-o spunem pe aia dreapta; bisericile traditionale, apostolice sunt depasite de problemele omului modren,anacronice si cazute in desuetudine, mentinute intr-un conservatorism ritualic sec ,care nu mai are de-a face cu omul sec 21 !

ma duc la biserica traditionala, ca sa vad ce ?
un popa plictisit care predica prost vreo 15 minute, si se grabeste sa termine mai repede, nereusind sa transmita nimica spre spectatori,dincolo de altar, eventual transmite lipsa de vocatie, asta cu siguranta !
lipsa de implicare sociala, a bisericilor traditionale, adica te duci acolo singur ,si iesi singur pe usa ,la fel ca la inceput !

muzica e la ,fel plictisitoare ,si veche, parca vesnic e inomormantare, de-ti vine sa fugi de aocolo, nu sa stai !

bisericile traditi0onale au o problema, si daca persita in consrvatoruismul fad si sec,vor pierde in continuare cridinciosi, pentru ca nu vor sa se adapteze timpului istoric nou,in care functioneaza !
Domnule, văd că la dumneata se manifestă de vreo câteva luni încoace aceeași stare de apatie, și cred că ți-am mai făcut niște recomandări, însă se pare că trebuie să îți duci misiunea sectaristă de a denigra Biserica Ortodoxă până la capăt. Ceea ce ar trebui să îți dai seama, sectarule, este că problema nu este la Ortodoxie, ci este la tine. Ignoranța și dușmănia din tine te face să vezi numai rău în fața ochilor și de aceea îți spun judecă-te pe tine însuți întâi sectarule.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.10.2010, 21:46:15
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roseinthedesert Vezi mesajul
Dar practic, asa crescuta intr-o biserica baptista in care trebuie sa stai linistit pe scaun, asa organizat, si in care nici nu se pune problema de o revarsare puternica a Duhului, desi am parasit de mult spatiul asta rigid si lipsit de viata, inca in subconstientul meu am o problema cu aceste manifestari.
Si cu toate problemele acestea ale mele, oricat de ciudat si straniu ar arata unele manifestari, nu pot sa nu trag concluzia ca noi asa « ordonati » nu stim nimic din ce inseamna viata din abundenta cu Dumnezeu, avem niste biserici moarte, sau pe moarte, biserici teoretice dar nu practice, si ei ciudatii, care mai de care mai ciudati, au parte de Faptele Apostolilor in bisericile lor.
Au parte de manifestarea gloriei lui Dumnezeu, si totodata de bombardamentului celor ca noi, aia crescuti in « ordine »spirituala, care ii facem in tot felul, de la demonizati, eretici, satanisti, oculti, la ce mai vreti voi. Si de ce ? Pentru simplul fapt ca ne este insultata cultura, traditia si conceptiile pe care le avem.
Noi stam in banci, cantam, mai lacrimam, dar in final plecam acasa tot cu bolile cu care am venit, tot cu legaturile demonice cu care am venit, tot cu depresia, blocajul sentimetelor, oboseala spirituala. La ei, cad pe jos, se tavalesc, striga, tremura, fac tot felul de scheme, dar intr-un final, pleaca acasa sanatosi, vindecati fizic si emotional, atinsi de puterea lui Dumnezeu. La noi arata bine, civilizat, ordonat, la ei ciudat, dar la urma urmei rezultatul conteaza. Nu asta fluturam tot timpul? Roadele conteaza, ceea ce culegem conteaza!!! Daca culegem uscaciune ceva e in neregula, poate nu ei sunt pe o cale gresita ci chiar noi care ne credem echilibrati si cu capul pe umeri.
Sa stiti ca Ortodoxia inseamna traire. Iar legat de problemele cu care venim de acasa, ele se rezolva prin Sfintele Taine, bineinteles si cu efortul nostru.
Pentru a fi traitori avem nevoie de o credinta vie si dreapta.
Daca vreti sa-L gasiti cu adevarat pe Hristos rugati-va sa va calauzeasca pasii.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.10.2010, 22:33:07
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Manifestari ciudate

Nu sti ce idei ai
pai ce credeai ca daca omul merge la biserica ii trece imediat
diavolul il va lupta cu ispite pana lamoarte
deci nu te uita ca altii gresesc sau lasa biserica sau stiu ce ciudatenii crezi ca sunt
ce este important este: Ca ai viata ca esti crestina-ortodoxa daca esti ca ai nadejde in dumnezeu si in sfinti si ca in necazuri si ispite ai de unde sa ceri ajutorul
si ca poti fi cu dumnezeu in rest nu mai conteaza ce mai auzi sau ce vezi
doamne ajuta
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.10.2010, 23:07:06
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Domnule, văd că la dumneata se manifestă de vreo câteva luni încoace aceeași stare de apatie, și cred că ți-am mai făcut niște recomandări, însă se pare că trebuie să îți duci misiunea sectaristă de a denigra Biserica Ortodoxă până la capăt. Ceea ce ar trebui să îți dai seama, sectarule, este că problema nu este la Ortodoxie, ci este la tine. Ignoranța și dușmănia din tine te face să vezi numai rău în fața ochilor și de aceea îți spun judecă-te pe tine însuți întâi sectarule.
doctore diabolic, care nu iti areti fata si nici numele real, nu ma lua cu povesti de adormit copii,si cu clisee talibane pseudo-ultraortodoxiste !
eu pretuiesc ortodoxia in ceea ce are ea bun, in plus-valoarea ei,care o constituie viata si traditia monahala, care nu poate fi contestata !
insa am curajul si lipsa de ipocrizie,ca si traitor in mediul citadin,sa imi exprim nevoia acuta de reformare a bisericii,in ajutorul omului modern ! daca societatea si cultura,avanseaza pe firul timpului,biserica ortodoxa sta admirabil pe loc, ca acum 1500 de ani, devenind decadenta si rigida,prin ritual si prin muzica !

stiu ca biserica e condusa de oameni batrani, moralmente si psihologic rigizi fata de reformare si schimbare,insa cred ca nu ar trebui sa ignore acest semnal de alarma, altfel va constata, o migratie masiva inspre cultele neo-protstante, mult mai flexibile si mai ..."calde " in exprimarea ritualica,mai in pas cu vremea si probeleme omului modern !

daca ai fi cat de cat sincer ai recunoaste ca nu sunt unicul crrestin nemultunit de prestatia bisericii traditionale,si ca exista o problelma, care nu e bine sa fie ignorata de capii bisericii !

si apoi, se intreaba de ce le trec masiv credinciosii la neo-protestanti ?!
pai din cauza rigiditatii temebele a capilor bisericii,care nu vor sa accepte ca trebuie o minima adaptare a rotualului la epoca informationala !
oameni buni, vrem ,nu vrem, nu mai suntem in evul mediu, suntem produsul epocii de azi !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.10.2010, 23:56:54
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Ignoranța naște "monștri"

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
doctore diabolic, care nu iti areti fata si nici numele real, nu ma lua cu povesti de adormit copii,si cu clisee talibane pseudo-ultraortodoxiste !
Diabolic ești matale care nu înțelegi viața liturgică a Bisericii Ortodoxe, iar pe lângă această ignoranță mai ai și tupeul să pretinzi Bisericii să se comporte după mofturile tale copilărești.

Citat:
eu pretuiesc ortodoxia in ceea ce are ea bun, in plus-valoarea ei,care o constituie viata si traditia monahala, care nu poate fi contestata !
Ce plus-valoare mă sectarule, tu ai impresia că Biserica este o societate de producție capitalistă ca să producă plus-valoare. Și din limbajul tău se vede că ești un comunist, iar comuniștii au fost mereu dușmanii Bisericii lui Dumnezeu tocmai pentru că sunt împotriva lui Dumnezeu. Mă comunistule, dacă ai fi citit măcar o singură dată Scriptura, ai fi observat că slujbele, pe care le făceau evreii care erau aleși pentru preoție, erau poruncite până și în cel mai mic amănunt de către Dumnezeu. Cu alte cuvinte slujbele Bisericii se fac după cum vrea Dumnezeu, nu după cum vrea un ignorant și un "om recent" ca dumneata. Pe de altă parte, "plus-valoarea" Ortodoxiei constă în mult mai mult decât viața monahală, însă dumneata ca un profund ignorant în materie de Ortodoxie nu ai cum să cunoști. Bine că îți permiți să îți dai cu părerea în lucruri în care dai pe dinafară de ignorant ce ești, în lucruri în care autoritatea dumitale este egală cu zero barat !!

Citat:
insa am curajul si lipsa de ipocrizie,ca si traitor in mediul citadin,sa imi exprim nevoia acuta de reformare a bisericii,in ajutorul omului modern ! daca societatea si cultura,avanseaza pe firul timpului,biserica ortodoxa sta admirabil pe loc, ca acum 1500 de ani, devenind decadenta si rigida,prin ritual si prin muzica !
Păi problema este că dumneata ca un ignorant și habarnist ce ești, nu ești în măsură să "poruncești" dumneata, sectarule, ce să se întâmple în Sfânta Biserică. Biserica nu stă pe loc așa cum stă gândirea matale, ci trăiește, iar în ceea ce privește decadența problema este că dumneata te referi la Biserică, lucru care din nou relevă profunda ignoranță și incompetență, ca la o instituție omenească, ori problema este că Sfânta Biserică este o instituție divino-umană pe care porțile iadului nu o vor birui. Iar dacă într-adevăr este ceva care să se revadă, nu să se reformeze că noi nu suntem sectari apuseni, este o grijă mai mare față de sufletele credincioșilor și nicidecum muzica și ritualul care sunt dumnezeiești. Ori probabil că dumneata te consideri o autoritate deasupra lui Dumnezeu care să poruncești Sfintei Biserici.

Citat:
stiu ca biserica e condusa de oameni batrani, moralmente si psihologic rigizi fata de reformare si schimbare,insa cred ca nu ar trebui sa ignore acest semnal de alarma, altfel va constata, o migratie masiva inspre cultele neo-protstante, mult mai flexibile si mai ..."calde " in exprimarea ritualica,mai in pas cu vremea si probeleme omului modern !
Nu ne interesează despre această migrație masivă la sectele americane. La secre se duc doar aceia care nu au nici o treabă cu Ortodoxia, acei oameni care sunt lipsiți de caracter, de coloană vertebrală, acei oameni care se fofilează numai după context și după "oportunități" și care nu se ghidează de căutarea autentică a Adevărului. Părintele Arsenie Papacioc spunea odată că sectarii care racolează pe "ortodocși" nu fac decât să ne curețe ograda de aceia care oricum nu au o căutare sinceră, ci sunt niște căldicei și niște inocenți ignoranși și nesimțiți în ceea ce privește Ortodoxia.

Citat:
daca ai fi cat de cat sincer ai recunoaste ca nu sunt unicul crrestin nemultunit de prestatia bisericii traditionale,si ca exista o problelma, care nu e bine sa fie ignorata de capii bisericii !
Mă sectarule, spre nefericirea dumitale, nu există nici o "biserică tradițională". Există doar Biserica lui Hristos care a știut și i-a dat Dumnezeu să parcurgă aproape 2000 de ani, iar în afară de Biserica lui Hristos nu există altă biserică, sectele/cultele neoprotestante nefiind Biserică deși se autointitulează cu un nume care nu li se cuvine și pe care l-au uzurpat pur și simplu.

Citat:
si apoi, se intreaba de ce le trec masiv credinciosii la neo-protestanti ?!
pai din cauza rigiditatii temebele a capilor bisericii,care nu vor sa accepte ca trebuie o minima adaptare a rotualului la epoca informationala !
oameni buni, vrem ,nu vrem, nu mai suntem in evul mediu, suntem produsul epocii de azi !
Așa-zisa trecere masivă nu este chiar așa de masivă cum încerci dumneata să insinuezi, arătând din nou ignoranța. Oricum problema Biseiricii nu este cu cei care trec la sectari, ci cu aceia care deși fac parte oficial din Biserică trăiesc după duhul lumii. Iar în ceea ce privește adaptarea din nou nu ești dumneata în măsură să îți dai cu presupusul !! Biserica se adaptează așa cum poate la noile condiții iar semne ale acestei daptări se văd deja. Pe de altă parte este greu să ceri Bisericii așa ceva în situația în care majoritatea societății românești nu este în pas cu societatea informațională pentru simplul fapt că nu poate din punct de vedere economic, financiar. Foarte mulți dintre cetățenii societății românești își cheltuie o parte semnificativă din venituri pe cheltuieli de consum, pe cheltuieli cu alimentația, cu întreținerea, cu acoperișul de deasupra capului, așa încât va mai dura până la trecerea societății românești, în afară de anumite insule, la societatea informațională. Pe de altă parte, trecerea la societatea informațională nu ar trebui să fie un impediment al vieții liturgice, pentru simplul fapt că în această societate teoretic oricine ar avea mai mult timp să se ocupe de sufletul său, de studierea Scripturii, a Tradiției, de activități liturgice de închinare lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.10.2010, 09:24:54
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Eu nu cred ca un om intreg la minte poate considera ca acele caderi la podea care au loc la carismatici, si rasetele acelea isterice, sunt manifestarile Duhului Sfant. Si apoi uitati-va ce indecent se imbraca acesti carismatici: femeile se dau cu ruj si poarta fuste mini iar barbatii au inele pe degete. Eu am vazut un tanar carismatic care avea cercel in ureche! si vorbea si in limbi, o vorbire foarte stranie care mai mult te indispunea.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.10.2010, 15:05:24
Roseinthedesert Roseinthedesert is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.10.2010
Locație: Arad
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 7
Unhappy

haideti, mai baieti, am facut si eu un topic, si voi va radeti de mine !
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.10.2010, 15:16:58
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Wink dr faustus

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
doctore diabolic, care nu iti areti fata si nici numele real, nu ma lua cu povesti de adormit copii,si cu clisee talibane pseudo-ultraortodoxiste !
eu pretuiesc ortodoxia in ceea ce are ea bun, in plus-valoarea ei,care o constituie viata si traditia monahala, care nu poate fi contestata !
insa am curajul si lipsa de ipocrizie,ca si traitor in mediul citadin,sa imi exprim nevoia acuta de reformare a bisericii,in ajutorul omului modern ! daca societatea si cultura,avanseaza pe firul timpului,biserica ortodoxa sta admirabil pe loc, ca acum 1500 de ani, devenind decadenta si rigida,prin ritual si prin muzica !

stiu ca biserica e condusa de oameni batrani, moralmente si psihologic rigizi fata de reformare si schimbare,insa cred ca nu ar trebui sa ignore acest semnal de alarma, altfel va constata, o migratie masiva inspre cultele neo-protstante, mult mai flexibile si mai ..."calde " in exprimarea ritualica,mai in pas cu vremea si probeleme omului modern !

daca ai fi cat de cat sincer ai recunoaste ca nu sunt unicul crrestin nemultunit de prestatia bisericii traditionale,si ca exista o problelma, care nu e bine sa fie ignorata de capii bisericii !

si apoi, se intreaba de ce le trec masiv credinciosii la neo-protestanti ?!
pai din cauza rigiditatii temebele a capilor bisericii,care nu vor sa accepte ca trebuie o minima adaptare a rotualului la epoca informationala !
oameni buni, vrem ,nu vrem, nu mai suntem in evul mediu, suntem produsul epocii de azi !

Hehehe Radu...ai dreptate intru totul aici , din punctul MEU de vedere ! Legat de doctor...hehehe...ce interesant nick si-a ales....dr FAUSTUS...cu sufletul vandut ( in scrierile lui Goethe)...hmm si-mi vine asa un gand.......oare il place si pe Berlioz...cu a sa The Damnation of Faust ? Eu cred ca nu e rau intentionat in exprimarile sale...de vina poate fi partitura....( sa mai glumim ca tot e duminica!)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.10.2010, 20:27:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mai oameni buni, in topicul acesta nu este vorba despre Biserica Ortodoxa! Cititi prima postare a lui Lacrimi si lamuriti-va ce "confesiuni" sunt comparate.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.10.2010, 18:29:38
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit pentru domnul diabolic !

Daca ar fi sa incep, la fel ca si dvs, as spune in loc de salut :"-Mai talibanule !",insa eu nu vreau sa folosesc acceasi moneda in exprimare !
Probabil,dumneata esti si un om mult mai in varsta (asta o pot deduce din retorica ultra-conservatoare !),si e bine sa te combat cu armele logicii constangatoare ,si nu cu cele ale retoricii defaimatoare !

1). daca eu sunt ignorant, in schimb dumneata prea le stii perfect de bine pe toate, chiar prea bine,detinand astfel monopolul adevarului absolut !

2).orice biserica crestina din lume nu e exclusiv perfecta confundandu-se cu insasi divinitatea. Dimpotriva ea e formata din oameni, deci inerent din derapaje, delasari si slabiciuni umane. Numai asa au fost posibile cruciadele, inchizitiile, precum si inregimentarea unor ierarhi ortodoxi ca si ofiteri activi ai fostei securitati !
atata timp cat biserica e facuta din oameni nu din ingeri, ea nu e deloc un loc imuabil al prefectiunii, si care, vezi doame nu mai poate fi si nu mai trebuie fi imbunatatit sau schimbat !
in acest sens gandirea dvs rigida e una de contabil batran iesit la pensie si care crede ca are "monopolul" adevarului ( poate iara o sa ma invinutit ca sunt comunist ! ha,ha !)
3). criteriul evidentei ! biserica ortodoxa nu poate ignora unele scurgeri masive de enoriasi inspre unele culte neo-protestante, mai ales cel penticostal, si acest fenomen nu e unul de data recenta ci dateaza din perioada interbelica !
nu e adevarata in mare parte, imaginea ce o faceti sectarilor, aici gresiti flagrant, dimpotriva, spre aceste secte s-au indreptat tocmai credinciosii de valoare, care au fost dezamagiti de practicile popesti si delasarea si smecheria popilor dar si a enoriasilor din parohii !
aceste suflete pure de credinciosi, vizibil dezamagiti de tot ce am descris in prima postare relativ la slabicunile si rigiditatea bisercii ortodoxe, au decis sa treaca cu arme si bagaje, la noile grupari religioase reformate, care insa practica o religiozitate mai din scurt,,pretinzand adeptilor o conduita mai stricata,si o incadrare mai stricta si mai clara a tuturor ,atat in activitatile religioase cat si in viata morala practica de zi cu zi !

Dumneata ar trebui, in spiritul cristic pe care ti-l asumi implicit ca si crestin-ortodox, sa resimti o iubire netarmurita fata de acesti oameni,care sunt fratii nostri in accesi credinta crestina !
Insa dumneata ce faci ?
Ca un dezbinator ce esti,ca un scindator, vii sa-i etichetezi pe acesti oameni ca sectari, cu o ura viscerala,care ,scuza-ma, dar nu mi se pare in ordine la un crestin,asa cum te pretinzi matale !
Noi suntem adeptii ecumensimului, si avem un maxim respect pentru orice religie crestina, inclusiv pentru orice forma de religiozitate umana !

In acest context, e valabil dictonul : "religiile sunt acele carari ale unui munte care,fiecare in parte duce spre acelasi varf " Dixit !
Daca dumneata nu poti intelege acest adevarat umanism crestin, este pentru ca practici dezbinarea si ura, asemenea satanei,al carui nume il porti(ca pseudonim) ,cu mandrie, se pare !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vise ciudate Tia Intamplari adevarate 26 04.09.2012 22:26:00
Anunț important: manifestări culturale dedicate părintelui Arsenie Boca laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 3 05.12.2011 16:26:32
ce capacitati ciudate aveti? kiralina Generalitati 45 03.06.2010 22:11:40
Chestii ciudate in articolul de azi de pe crestinortodox.ro mihailt Generalitati 16 24.04.2010 09:19:49
Manifestari si fapte antiortodoxe ortodox4life Generalitati 17 30.01.2009 20:41:54