Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.04.2010, 21:23:21
razvan.mn razvan.mn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit Cruciada episcopilor martiri din BOR contra bolsevizarii Patriarhiei(anii 1948-1955)

Hristos a inviat!

Mai multe amanunte despre rezistenta unor episcopi martiri din BOR impotriva aservirii Patriarhiei de la Bucuresti Kominternului sovietic in perioada de rusinoasa amintire a patriarhului rosu Justinian Marina se gasesc in cartea scriitorului Corneliu Leu, nepot al PS Episcop Vicar si membru al Sfantului Sinod al BOR Grigore Leu, avand titlul "Cartea Episcopilor Cruciati", ce poate fi descarcata gratuit de la urmatoarea adresa de internet:

http://www.cartesiarte.ro/index.php?pid=9

Doamne ajuta.

Last edited by razvan.mn; 07.04.2010 at 08:39:20.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.04.2010, 14:08:55
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Adevarat a inviat mai frate Razvan!
Unde nu ajuta Preabunul Dumnezeu sa revina comunismul in Romania?
Da pentru pacatele noastre a ingaduit preabunul Dumnezeu sa fie lovitura de stat din 89,ca se putea foarte bine sa se crestineze regimul comunist din Romania,si atunci nu mai ajungea tara noastra asa.
Acest regim de e acum in Romania e un regim lipsit de omenie.
In Romania se reinstaureaza regimul ciocoilor,numai ca haiduci nu mai sunt.

Liderul partidului comunist din Republica Moldova,dl Voronin a fost medaliat de PF Teofilos,patriarhul Ierusalimului.
A pogorat sau nu a pogorat preabunul Dumnezeu anul acesta Sfanta Lumina cand poporul crestin ortodox de acolo impreuna cu PF Teofilos l-a rugat Sfanta Lumina?
Eu cred ca a pogorat-o.
De unde se arata ca regimul comunist daca nu prigoneste crestin ortodoxia e foarte bun.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 12.04.2010 at 15:44:56.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.04.2010, 21:18:06
razvan.mn razvan.mn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit

Mihail, frate,

Citatul biblic care-ti insoteste profilul ti se potriveste de minune ("si daca orb pe orb va calauzi...). Citeste din parintii actuali ai Bisericii si vezi care dintre ei accepta comunismul ca fiind ceva bun; personal n-am auzit de niciun parinte al Bisericii care sa aprobe sau sa laude comunismul; sau cumva tu esti noul marturisitor al nou-aparutei "biserici" a fiarei antihristice?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.04.2010, 00:33:31
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ca unii au facut diverse prigoniri in numele comunismului asta nu inseamna de comunism ca este rau neaparat si nu inseamna ca este ateist neaparat.

Acum au fost unii care au luptat impotriva ateismului unor regimuri,dar nu au dus o lupta politica impotriva acelei oranduiri sociale.

Nu am incredere in ce se scrie pe inet si se zice ca au zis diversi Sfinti contemporani despre comunism ,pentru ca de exemplu parintele Cleopa nu a zis niciodata de regimul comunist ca era rau ca oranduire sociala si nici nu a criticat vreodata pe dl Ceausescu.
Iar parintele Justin Parvu a dat binecuvantare dlui Coja sa candideze la presedentia Romaniei.

Dumnezeu a dat din nou marturie despre faptul ca Patriarhia Ierusalimului e crestin ortodoxa anul acesta.
Si patriarhul Ierusalimului inspirat de Dumnezeu a medaliat cum am mai zis pe dl Voronin,liderul partidului comunist din Republica Moldova cu o medalie crestin ortodoxa.
Ceea ce arata ca poate fi si comunism bun.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.04.2010, 00:35:13
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

BOR pomeneste pe PF Justinian intre patriarhii BOR la Sfintele Slujbe.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.04.2010, 10:57:43
razvan.mn razvan.mn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Ca unii au facut diverse prigoniri in numele comunismului asta nu inseamna de comunism ca este rau neaparat si nu inseamna ca este ateist neaparat.

Acum au fost unii care au luptat impotriva ateismului unor regimuri,dar nu au dus o lupta politica impotriva acelei oranduiri sociale.

Nu am incredere in ce se scrie pe inet si se zice ca au zis diversi Sfinti contemporani despre comunism ,pentru ca de exemplu parintele Cleopa nu a zis niciodata de regimul comunist ca era rau ca oranduire sociala si nici nu a criticat vreodata pe dl Ceausescu.
Iar parintele Justin Parvu a dat binecuvantare dlui Coja sa candideze la presedentia Romaniei.

Dumnezeu a dat din nou marturie despre faptul ca Patriarhia Ierusalimului e crestin ortodoxa anul acesta.
Si patriarhul Ierusalimului inspirat de Dumnezeu a medaliat cum am mai zis pe dl Voronin,liderul partidului comunist din Republica Moldova cu o medalie crestin ortodoxa.
Ceea ce arata ca poate fi si comunism bun.
Faptul arata ca patriarhul Ierusalimului nu este 100% Ortodox. Si ce nu este 100% Ortodox este HETERODOX.
Cum poti, frate, sa-i dai nu stiu ce medalie ortodoxa unui reprezentant al unui regim ateu, regim care a desavarsit un asasinat de proportii monstruoase la nivel global (300 de milioane de cetateni nevinovati, a caror singura vina a fost ca s-au opus comunismului, dintre care numai 100 de milioane in Rusia). Regimul asta n-are nimic de-a face cu crestinismul, decat in mintea ta pervertita si a tuturor ecumenistilor (intre care si patriarhul Ierusalimului). Nu degeaba Patriarhul Mucenic Tihon al Rusiei a aruncat anatema asupra acestui regim diavolesc la 19 ianuarie 1918.

P.S. Daca tu, frate, ai chef de provocari si insinuari, lasa netul si descarca-ti energia intr-un jogging pe campiile si dealurile tarii, nu bate campii aici pe forum cu comunistii tai.
Te intreb inca o data: ce Parinte al Bisericii din secolul XX, exceptandu-l pe patriarhul (ecumenist al) Ierusalimului i-a apreciat pe comunisti?
Iti repet ca tu esti noul marturisitor al "bisericii" fiarei, "bisericii" iadului ("și dacă orb pe orb va călăuzi...", superba auto-caracterizare!)
Altceva nu-ti mai spun, indiferent de provocarile tale binecunoscute.

Last edited by razvan.mn; 13.04.2010 at 11:08:06.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.04.2010, 11:19:53
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai nu ti-am dat exemplu,parintele Justin Parvu care a dat binecuvantare dlui Coja sa candideze la presedentia Romaniei.

Si cred ca si parintele Cleopa era destul de acord cu regimul dinainte de 89,exceptand unele prigoniri ale BOR care se intamplau pe atunci.
Eu nu am auzit pe parintele Cleopa pomenind vreodata ceva de "revolutie".

PF Tihon impreuna cu Sfantul Sinod al BO Rusa a anatemizat miscarea de innoire numita Biserica vie iar nu reigmul comunist ca ideologie politica si a anatemizat pe unii de inselati de draci facusera multe omoruri.

Nu cred ca au fost 300 de milioane de morti,astea sunt exagerari foarte mari.
Au fost morti dar nu "ideologia comunista" le-a provocat ci dracii prin unii care i-au inselat.


Acum cine stie poate oamenii vor dori in viitor sa aibe un asemenea regim.Normal nu un comunist extrem ci unul asa cam cum era in Serbia si crestin ortodox.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.04.2010, 11:20:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Comunismul putea sa dureze mult si bine in romania daca era mai multa libertate de exprimare si putin mai mult interes pentru oameni la unele capitole (hrana, confort).

Exista comunism in China si la ora actuala China este super-puterea nr. 1 in lume chiar daca oficial nu se recunoaste (inca) asta.

Oricum ce avem acum e si mai si decat comunismul.

Nu exista (inca) o prigoana directa dar din punct de vedere social este catastrofic.

Nu de o forma de politica anume avem nevoie, pentru ca nu exista nici o solutie care sa fie perfecta si infailibila.
Orice regim ar fi, el depinde de oameni.
Ce avem nevoie sunt oameni responsabili si care sa le pese de semenii lor.
Ori asa ceva este o raritate, si jos si sus..
Asta este tragedia si de asta nici un regim politic nu ne poate salva.

Last edited by AlinB; 13.04.2010 at 11:27:34.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.04.2010, 11:35:46
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Libertate de exprimare era foarte multa si pe vremea dlui Ceausescu.
Tata nu era membru PCR si injura incontinuu regimul care era la putere (adica comunistii si pe dl Ceausescu) si nu a patit vreodata ceva pentru aceasta.
Nici nu a fost dat afara de la servici.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.04.2010, 21:04:59
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Vorbeam cu cineva acum cativa ani si spunea, referitor la atitudinea Patriarhului Justin Marina ca inainte de a face concesii comunistilor s-au intalnit intr-o camera, fara lumina, toti clericii de rang inalt si in anonimitate mjoritatea a cazut ca BOR sa nu se opuna comunismului precum s-a intamplat in Rusia.
Acum oalele se sparg in capul Mitropolitului cand adevarul, ca de obicei, e undeva la mijloc. Stiu ca tema e una spumoasa cu multe dezbateri dar e bine sa vorbim mai putin pentru a nu fi inselati si mai mult sa ne vedem de mantuire. Ca nu noi judecam ci Dumnezeu. Cum era pilda din Pateric cand un avva a judecat pe altul si la chilie il astepta ingerul spunandu-i 'te-a rugat Dumnezeu sa-i spui ce pedeapsa sa-i dea'?!
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Comunicat de presa din partea Patriarhiei Romane cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 442 09.07.2022 08:57:31
Paralela intre Cruciada si Jihad ioanna Religia Islamica 6 23.01.2012 10:44:37
Sa nu uitam - 6 august 1945,Hiroshima sau roadele iudaismului mihailt Generalitati 31 08.08.2011 01:00:30
Preotul în anii de criză mondială CalinAndrei Preotul 18 09.11.2009 22:40:44
Biroul de Presă și Comunicații al Patriarhiei Române Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 1 12.03.2009 23:40:05