Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.02.2015, 21:16:16
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit Bioenergie si hipnoza

Ce stiti despre bioenergie ? Despre hipnoza mai stiu cate ceva. Sunt practici crestine? Cineva mi-a zis ca a fost la bioenergie si "doctorul" respectiv ii facea pe oameni sa faca lucruri inconstient , sau afla bolile oamenilor prin masare. A facut pacat cel ce s-a dus, avand in vedere ca el era bolnav?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.02.2015, 02:20:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Este vorba de tehnici medicale (afara de cazurile in care e vorba de sarlatanie) care nu sunt nici crestine, nici anticrestine. E normal ca oamenii sa-si caute vindecarea betesugurilor, aceasta nu e pacat.
Pericolul poate veni din aceea ca oamenii, pe langa elementele de tehnica, pot primi si elemente de doctrina. Acestea, prin caracterul lor divinatoriu sau prin altele, pot fi anticrestine in sensul ca sunt la concurenta cu Sfanta Doctrina. Aceasta duce la pacat prin atingerea poruncii 1.
E ca la Yoga. Atata timp cat te ajuta sa respiri corect și sa te relaxezi, atata timp cât ai limpede in cap ca sunt tehnici de autosugestie e ok. Cand incepi sa crezi in realizarea identitatii dintre Atman si Brahman nu mai e ok. Ai incalcat o porunca a lui Dumnezeu, adica ai facut un pacat grav.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.02.2015, 11:01:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Ce stiti despre bioenergie ? Despre hipnoza mai stiu cate ceva. Sunt practici crestine? Cineva mi-a zis ca a fost la bioenergie si "doctorul" respectiv ii facea pe oameni sa faca lucruri inconstient , sau afla bolile oamenilor prin masare. A facut pacat cel ce s-a dus, avand in vedere ca el era bolnav?
Sunt practici pagane, care se efectueaza cu colaborarea demonilor. Li s-a dat doar o denumire moderna. Bioenergia este o energie primita de la ingerii cazuti, iar hipnoza se face tot prin actiunea unor ingeri cazuti. Am practicat si eu bioenergia, fugi cat poti si spune si al altii sa fuga.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.02.2015, 11:03:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este vorba de tehnici medicale (afara de cazurile in care e vorba de sarlatanie) care nu sunt nici crestine, nici anticrestine. E normal ca oamenii sa-si caute vindecarea betesugurilor, aceasta nu e pacat.
Sunt practici pagane raspandite prin new-age, profund anticrestine. Acum observ de unde era relativismul de la un topic precedent.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.02.2015, 12:55:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu orice tehnică de vindecare este anticreștină doar pentru că provine dintr-un mediu ocult (de ex. masasajul terapeutic, presopunctura, dietoterapia), atâta timp cât nu implică credința în altceva decât ceea ce este comun unui creștin. Câți doctori nu sunt atei? Asta nu înseamnă că nu mă duc la doctor pentru că este ateu. Dumnezeu te poate vindeca printr-un ateu, El lucrează după credința ta. La fel cum poți fi salvat de la înec de un păgân.
Acum nici să luăm totul de bun, ci cu discernământ și sub îndrumarea duhovnicului alegem cele ce ne sunt de folos.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.02.2015, 15:30:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu orice tehnică de vindecare este anticreștină doar pentru că provine dintr-un mediu ocult (de ex. masasajul terapeutic, presopunctura, dietoterapia), atâta timp cât nu implică credința în altceva decât ceea ce este comun unui creștin.
Evident, dar cele doua nu intra la categoria asta. Si nu e vorba doar de credinta, sunt printre cele mai periculoase, pentru ca implica o conlucrare directa cu forte supranaturale (cei ce le practica nu-si dau seama ca sunt ingeri cazuti).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.02.2015, 00:43:15
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am practicat si eu bioenergia, fugi cat poti si spune si al altii sa fuga.
Ai practicat și hipnoza, chiar fără să știi. Când erai bebeluș sau copil foarte mic, asemenea tuturor copiilor o hipnotizai pe mama ta sau pe doică etc., doar pentru a o face să îți satisfacă deîndată unele nevoi. Toți copiii fac asta. Baza reușitei sugestiei e captarea și reorientarea atenției (într-un sens dorit de "micul hipnotist"). Mai sunt și altele pe care copiii, mari meșteri în sugestie, le practică pretutindeni și de când lumea...
Ți-am mai spus cu alte prilejuri că fenomenul de sugestie este universal uman, ca și respirația ori bătăile inimii. Am mai precizat că acest fenomen universal este folosit uneori în scopuri rele de oameni răuvoitori, de șarlatani sau de-a dreptul de către ignoranți sau inocenți.
Realitatea sugestiei hipnotice (și a autosugestiei) nu poate fi pusă la îndoială decât atunci când nu avem cunoștințe despre aceasta. Sau când ascultăm de voci răuvoitoare.
Pentru a înțelege cât e de prezentă sugestia hipnotică în viața obișnuită a oamenilor (nefiind așadar nimic extraordinar ori demoniac ori mai știu eu cum în aceasta), caută, Cătăline, să citești o carte (oricare) a psihologului american Milton Erickson.
http://en.wikipedia.org/wiki/Milton_H._Erickson

Citește cu ochii tăi și cu mintea ta una dintre cărțile semnate de Erickson, dincolo de părerile unora și altora. Citește originalul! Apoi, poate mai vorbim, dacă dorești.

Cât despre New-Age...
Apăi dacă au "prelucrat" ei cum au voit până și Evanghelia, te mai miră că au aranjat nițel și fenomenul sugestiei? L-au făcut vârf de lance, deformînd adevărul pentru a zăpăci pe oameni și a-i duce în tot felul de iluzii, mistificînd fenomene reale și simple, exaltînd totul, făcînd să pară ceva magico-misticoid etc. Numai și numai pentru ca oamenii să se cufunde în irațional și astfel să devină mai ușor manevrabili, întru scopuri perverse bine urmărite de unii.
Dar noi de ce să vedem lumea și adevărul prin teoria lor?
Dacă New-Age îți prezintă hipnoza într-un anumit fel, tu înțelegi că hipnoza e ceva demonic? Confunzi realitatea fenomenului cu povestea prefabricată despre fenomen? Confunzi fenomenul în sine cu interpretarea fenomenului de către unii? Confunzi designatul cu designantul? Semnificatul cu lumea de semnificații inventate de New-Age?
Ar fi ca și cum dacă tu (să preupunem) nu ai cunoaște Evanghelia din alte surse, ci doar din surse New-Age, și știind pe de altă parte că aceștia mint și deformează adevărul, atunci tu ai arunca Evanghelia considerînd-o făcătură New-Age... Așa faci? Îmi place să cred că nu.

Mergi așadar la original, vezi cum prezintă dr. Erickson problematica universală a sugestiei și lasă pe cei care promovează New-Age să mintă și să delireze cum vor ei.

Last edited by Ioan_Cezar; 10.02.2015 at 01:02:26.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.02.2015, 11:34:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Subscriu, Ioan Cezar. Pe de alta parte, eroarea de tipul acesta e extrem de raspandita. Partidul comunist al Uniunii Sovietice promova sahul, prin urmare sahul e un lucru rau. Ce, nu simti cum devii mai comunist cu fiecare partida?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.02.2015, 11:48:15
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este vorba de tehnici medicale (afara de cazurile in care e vorba de sarlatanie) care nu sunt nici crestine, nici anticrestine. E normal ca oamenii sa-si caute vindecarea betesugurilor, aceasta nu e pacat.
Pericolul poate veni din aceea ca oamenii, pe langa elementele de tehnica, pot primi si elemente de doctrina. Acestea, prin caracterul lor divinatoriu sau prin altele, pot fi anticrestine in sensul ca sunt la concurenta cu Sfanta Doctrina. Aceasta duce la pacat prin atingerea poruncii 1.
E ca la Yoga. Atata timp cat te ajuta sa respiri corect și sa te relaxezi, atata timp cât ai limpede in cap ca sunt tehnici de autosugestie e ok. Cand incepi sa crezi in realizarea identitatii dintre Atman si Brahman nu mai e ok. Ai incalcat o porunca a lui Dumnezeu, adica ai facut un pacat grav.
prietene, aici gresesti. Yoga (conform Bhagavad Gita) este o forma de jertfa adusa zeului Krishna.Yoga este o revelatie “dumnezeiasca”, un dar pe care zeul Krishna, “Domnul Yogai”, il ofera omenirii prin mijlocirea lui Arjuna. Mai mult decat atat, yoga este o forma de adorare prin care zeul doreste sa fie venerat de catre adeptii sai.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.02.2015, 14:41:30
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prietene, aici gresesti. Yoga (conform Bhagavad Gita) este o forma de jertfa adusa zeului Krishna.Yoga este o revelatie “dumnezeiasca”, un dar pe care zeul Krishna, “Domnul Yogai”, il ofera omenirii prin mijlocirea lui Arjuna. Mai mult decat atat, yoga este o forma de adorare prin care zeul doreste sa fie venerat de catre adeptii sai.
Pai vezi, Krishna vrea ca adeptii sai sa fie sanatosi, deci ii pune sa faca gimnastica :))
Reply With Quote
Răspunde