Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.09.2011, 11:13:44
alinageo alinageo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2011
Mesaje: 1
Implicit avem mare nevoie de ajutor!!

Avem mare nevoie de ajutor. Suntem o familie si avem o fetita de 5 ani si a fost diagnosticată la naștere cu Sindrom Plurimalformativ, Sindrom Floppy, retard psihomotor sever cu nedezvoltarea limbajului, incontinență sfincteriană, palatoschizis. a fost supusă mai multor intervenții chirurgicale fiind necesară o altă intervenție chirurgicală pentru îmbunătățirea stării de sănătate. Situația materială a familiei este precară in momentul de fata si mai am nevoie de 2000 lei pana pe data de 10 sept cand e programata o noua interventie.Daca ma poate ajuta cineva cu cat se poate am mare nevoie de bani si chiar sunt disperata si de aceea apelez la ajutorul vostru.Va multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.09.2011, 13:26:15
silvia55
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamne ajuta!

Nu contest faptul ca aveti nevoie de ajutor....si cu siguranta se vor gasi oameni de bine care sa va ajute dar pentru asta ar trebui sa aratati ca ceea ce spuneti este adevarat....si anonimatul cu siguranta nu va ajuta....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.09.2011, 17:19:58
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Implicit Intrebare

Legat de topic-urile de genul celui de mai sus (sper sincer sa nu fie cazul).
Sa va spun o patanie. Tot de aici de pe forum un anunt umanitar, cineva tot cu copilas bolnav, cu date de contact ca au nevoie de ajutor.
I-au legatura cu persoana, imi povesteste cat e de greu, ca e somera, ca e multa saracie, nevoie de consult medical pt a afla starea la copilas, medicamente.
Ii explic frumos ca nu am bani sa ii dau, dar am cunostine, si ii pot aranja de consultatie gratuit, cazare, drum tot ce e nevoie, poate si un serviciu.
Imi zice da, da ca o sa imi trimita si dosarul copilului, pe unde a mai fost la medici, rezultate(desi nu i-am cerut, i-am zis doar ca ar prinde bine sa le vada medicul inainte).

Eu zic bine, astept. Si incep sa contactez oamenii de care e nevoie si le spun problema. Ei zic, ok sa ne gandim cand facem o programare(sa intreb si pe persoana cand poate), sa vedem ce si cum putem rezolva(inca mai sunt medici cu inima buna, si oameni dispusi sa ajute).
Iar eu astept, si astept, si iar astept. Nimic, nici un semn de viata.
Incep sa caut eu persoana respectiva , nu raspunde de nici un fel, pe nici un mijloc de comunicare. Tot incerc mai multe zile la rand... nimic.
Intr-un final am renuntat.
Acum banuiesc ca era doar sarlatanie ca persoana respectiva sa primeasca bani.
Dar pe de alta parte stiu ca sunt si oameni care au nevoie cu adevarat.
Cum sa facem sa ii ajutam pe cei care au cu adevarat nevoie?

Eu personal am ales sa iau in considerare doar cazurile care le vad fizic, care sunt din apropierea mea, si sa cam ignor "anunturile de la mica publicitate". Credeti ca e mai bine asa ?
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.09.2011, 17:35:28
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Exsta doua posibilitati,

-una este sa faca rost de o cerere -formular care trebuie completat valabil doar pentru situatiile gave- care este primit de Ministerul Sanatatii- nu stiu in ce masura in contul respectiv mai sint fonduri sau nu.

Alta este sa mearga la preotul paroh cu toate actele doveditoare (preot care poate verifica si acasa la om persoana bolnava) sau la ONG urile care se ocupa de ajutotatea celor napastuiti.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.09.2011, 03:38:16
Soaree Soaree is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.08.2011
Mesaje: 99
Implicit

Am vazut pe multe forumuri astfel de cereri disperate, toate in "ultima instanta".

Daca postati nume reale, un numar de telefon, probabil cineva mai vechi de pe forum in care majoritatea are incredere si care locuieste in apropiere de dumneavoastra va poate face o vizita pentru a se convinge de situatie si apoi sa stea marturie in fata tuturor de buna dv credinta. Nu e nicio rautate in acest fel de a actiona, ci o cale dreapta si corecta pentru a va veni in ajutor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.02.2012, 17:13:18
attila39 attila39 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.02.2012
Mesaje: 1
Implicit Am nevoie de un mare ajutor!

Buzna ziua,ma numesc Attila si am 39 de ani,am si eu un vis care nu sia ajuns implinirea,am cunoscut o fata de varsta apropiata,pe care o cheama Olga Nagy si mi-am facut cu ea un vis (dorinta),ca sa imi vand apartamentul si sa ma mut cu ea in Timisoara,sau in Ungaria,eu stau in Cluj Napoca,ea e din Timisoara,ea a zis ca numai asa vom putea fii impreuna,eu o iubesc enorm de mult si ne si potrivim a...mandoi din toate punctele de vedere,am stat 1 an cu ea si eu a trebuit sa ma intorc acasa ca sa ii demonstrez ca am sa ma mut de tot in Timisoara sa stau cu ea impreuna!As dori sa mi se implineasca acest vis cat de repede!Nu stiu in ce masura ma poate ajuta cineva,cat mai repede posibil,dar ias fii recunoscator toata veata!Eu cred in Dumnezeu si in miracole,acest lucru ar fii si un miracol pentru mine,si visul vietii mele,tot o data si dorinta vietii mele!Sper sa ma auda si pe mine cineva si ma va ajuta!Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni de care avem mare nevoie in timpurile de acum Danette Rugaciuni 56 15.05.2013 02:17:23
am mare nevoie de ajutor! ioanadanny Vrajitoria 28 25.09.2012 20:52:27
Va rog, avem nevoie de rugaciunile voastre! Anna Vasilica Pocainta 2 24.11.2010 21:24:37
De ce avem nevoie grabnică acum? venypad Despre Biserica Ortodoxa in general 0 04.03.2009 00:10:11
Lasati lumea sa vada ca avem nevoie de Iisus Ioan_Ciobota Generalitati 0 17.02.2008 08:36:51