Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.02.2015, 11:47:55
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pai vezi, Krishna vrea ca adeptii sai sa fie sanatosi, deci ii pune sa faca gimnastica :))
Yoga nu inseamna doar "gimnastica", iar exercitiile fizice au aparut cu mult inainte de a aparea yoga
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.02.2015, 09:30:33
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Bioenergia aia exista si fara sa sti de ea, fara sa ai vreo legatura cu invataturi orientale sau mai stiu eu ce (probabil la o ffff mica parte din populatie). Sunt oameni care pur si simplu stiu daca ai ceva printr-o simpla privire (cunosc un asemenea om - nu are nici o legatura cu invataturile orientale - omul e ortodox practicant) si exista si oameni care chiar iti pot ameliora cel putin simptomele unor boli prin simpla atingere (fara sa invoce nimic, fara sa se inchine la nimeni, fara sa bolboroseasca nimic). Ca noi nu vrem sa acceptam din motive atat rationale cat si irationale, religioase sau nereligioase, asta e deja altceva.
Multa vreme nu am crezut in extrem de multe lucruri, dar viata (ori poate Dumnezeu prin aumite intamplari; ori poate diavolii) mi-a demonstrat ca cel putin o parte din ele exista si sunt posibile pentru unii oameni.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.03.2015, 16:51:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Complet gresit (ceea ce sustin Cezar si Mihnea), hipnoza nu e inventata de medicina moderna, deformata apoi de sensul dat de new age. Cred ca nu se intelege ce inseamna new-age, in aceasta conceptie se iau practici pagane si li se dau valente stiintifice, filozofice. Cum scrie si in articolele despre hipnoza, este stravechea practica pagana, orice saman care se respecta o are in caietul de sarcini. De asemenea, este aceeasi cu transa din religiile pagane, in care adeptul cultului intra in starea de hipnoza si este posedat de zeitati sau spirite (de fapt duhuri rele). Citate dintr-un apusean care practica hipnoza (inclusiv programare neuro-lingvistica) nu au nicio relevanta. Am discutat despre acest subiect pe un topic intreg. Observam toate acestea si din felul in care a fost "descoperita" hipnoza. Un medic german, Mesmer, observa odata un hipnotizator si gandirea sa iluminista il face sa caute cauzele stiintifice. Inventeaza stiinta magnetismului animal. Printe altele era preocupat si de astrologie, scrie o carte despre infleunta corpurilor ceresti asupra omului. Mare stiinta, bioenergia si hipnoza asta!
Reply With Quote
Răspunde