Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.01.2012, 00:04:11
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Si culmea sunt promovate pe multe site-uri "ortodoxe " !
Si uitati-va cate vizualizari sunt pe un topic cu mai putin de 10 postari. Iar in momentul in care cineva tot face observatie ca se promoveaza multe invataturi gresite si ca omul este inclinat spre superstitie pentru a isi indeplini diverse dorinte unde Dumnezeu este doar un instrument este acuzat de rea vointa. Ca e Gica Contra.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.01.2012, 00:10:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si uitati-va cate vizualizari sunt pe un topic cu mai putin de 10 postari. Iar in momentul in care cineva tot face observatie ca se promoveaza multe invataturi gresite si ca omul este inclinat spre superstitie pentru a isi indeplini diverse dorinte unde Dumnezeu este doar un instrument este acuzat de rea vointa. Ca e Gica Contra.
Asa este , din Pacate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.01.2012, 12:30:22
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Dar asta e un adevarat ritual.
Parca ar fi scris de Mama Omida.
Stiam ca Dumnezeu se uita la sufletul omului si la sinceritatea rugaciunii tale, nu la forma in care asezi lumanarile, la cate aprinzi.
Si daca nu ard lumanarile pana la capat ce se intampla?
Ti s-arata de rau la drum de seara
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.07.2012, 22:01:23
nelena21 nelena21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit Abtine-te!!

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Doamne ce nerozii. Intra clar la categoria superstitii. Cu ce te ajuta sa arzi lumanarile in cruce. Nu functioneaza "vraja" daca nu sunt in cruce? Sau rugaciunea dupa ora 22. Dar ce daca e inainte de 22 nu "functioneaza". Si uite asa mergem cu postul si rugaciunea in iad. Si o sa spunem, dar cum ca eu am ascultat poruncile, am postit, m-am rugat, de ce sa ma duc in iad?
"Doamne, Doamne, au nu in numele Tau am prorocit, nu in numele Tau am scos demoni si nu in numele Tau minuni multe am facut?" Si li se va raspunde: "Niciodata nu v-am cunoscut pe voi. Departati-va de la Mine cei ce lucrati faradelegea”"(Matei 7, 21-23).
Dupa citate se pare ca esti"pocait"...Stii ce inseamna un canon,ascultarea de duhovnic?Ai idee cine a fost Ilarion Argatu?Fii sigur ca si cele 9 lumanari si ora si tot au insemnatate,dar de ce sa citesti tu cartile marelui duhovnic,care paradoxal a luptat impotriva vrajilor si nu a indemnat la acestea dupa cum va exprimati.Cine VREA sa faca acest canon,nu e obligatoriu,cine simte..9 lumanari se aseaza in semnul sfintei cruci: 3 pentru iertarea pacatelor, 3 pentru blesteme, 3 pentru farmece si dusmani vazuti si nevazuti, stiuti si nestiuti.,ora 22 inainte de miezul noptii cand se incheie postul cel mai puternic,etc,nu ti se pare normal ca jertfa,lumanarile sa arda complet?pt ce vrei sa-ti tii jumatate?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.07.2012, 22:14:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Parintele Argatu dadea aceste canoane oamenilor la spovedanie sau celor care ii cereau sfatul, dar nu a lasat nicio carte scrisa manu propria. Iata:

"Pe lângă rânduielile bisericești statornicite de Sfinții Părinți, pentru a spori și mai mult evlavia și râvna credinciosului care se vrea îmbunãtãțit în cele duhovnicești, fac recomandãri pe care le consider utile și verificate în anii mei de pastorație și care au dat rezultate sporite în lupta cu necazurile și încercãrile venite de la diavoli. Vreau sã precizez cã, niciodatã nu le-am scris pe hârtie și nu am lãsat pe nimeni s-o facã. Sfaturile mele duhovnicești sunt personale și nu rânduieli bisericești. Tu, dacă mă înregistrezi acum, să fie pentru tine și să le scrii ca simple sfaturi." http://www.parinteleilarionargatu.ro...i-cum-se-tine/


Si eu personal cred ca a fost un mare duhovnic. A fost si un mare adversar al vrajitoarelor. Bunica imi povestea cum ii invata pe toti care veneau la el. In 2005, cand i s-au descoperit moastele, am intalnit niste oameni evlaviosi care tocmai se intorceau din pelerinaj de la Boroaia si care au confirmat ca moastele imprastiau miros de mir.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.01.2014, 23:31:26
Ralucel Ralucel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2014
Mesaje: 1
Implicit rugaciuni pentru ajutor la casatorie (dupa parintele ARGATU)

Hello! Va spun experienta mea...am 31 de ani si sunt scarbita sa dau numai peste barbati care traiesc in spiritul minciunii si al inselarii partenerei! Asa ca, in 2012...prin august, dupa ce descoperisem o minciuna crasa din partea iubitului de atunci, cautand pe net niste rugaciuni pentru indeplinirea dorintelor, am dat de pareri care spuneau ca foarte bune sunt Acatistele Sf. Nicolae si Spiridon. Cateva zile am citit si Acoperamantul Maicii Domnului si Acatistul Bunei Vestiri, dar cel mai bine s-au lipit de sufletul meu cele ale Sf. Nicolae si Spiridon. Iar rugamintea mea suna asa: daca prietenul de atunci e cel ursit mie, sa primesc un semn...sa primim ajutor pentru imbunatatirea relatiei; dar daca nu el e ursitul, atunci sa fie sa apara in viata mea omul care e pentru mine, si care sa ma iubeasca asa cum am eu nevoie.Ei..in 2-3 saptamani de citit seara de seara toate rugaciunile astea, a reaparut brusc si total miraculos barbatul de care ma indragostisem nebuneste cu ceva ani in urma si cu care nu am mai tinut legatura deloc timp de 4 ani. Am trait 7 luni sublime de relatie, pana cand lucrurile s-au inrautatit. Duhovnicul meu spune ca e din cauza ca n-am continuat sa citesc rugaciunile, pentru ca eu m-am oprit, cand am vazut ca a aparut acel barbat; sau ca, certurile dintre noi pot fi o curatire a fiecaruia dintre noi de trecut, de propriile angoase/temeri/blocaje, dupa care va urma reimpacarea. De 2 saptamani am reluat Acatistele Sf. Nicolae si Spiridon, mai ales ca acum stiu ca astea doua sunt fix pentru gand bun de cununie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.01.2014, 23:39:53
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ralucel Vezi mesajul
Hello! Va spun experienta mea...am 31 de ani si sunt scarbita sa dau numai peste barbati care traiesc in spiritul minciunii si al inselarii partenerei! Asa ca, in 2012...prin august, dupa ce descoperisem o minciuna crasa din partea iubitului de atunci, cautand pe net niste rugaciuni pentru indeplinirea dorintelor, am dat de pareri care spuneau ca foarte bune sunt Acatistele Sf. Nicolae si Spiridon. Cateva zile am citit si Acoperamantul Maicii Domnului si Acatistul Bunei Vestiri, dar cel mai bine s-au lipit de sufletul meu cele ale Sf. Nicolae si Spiridon. Iar rugamintea mea suna asa: daca prietenul de atunci e cel ursit mie, sa primesc un semn...sa primim ajutor pentru imbunatatirea relatiei; dar daca nu el e ursitul, atunci sa fie sa apara in viata mea omul care e pentru mine, si care sa ma iubeasca asa cum am eu nevoie.Ei..in 2-3 saptamani de citit seara de seara toate rugaciunile astea, a reaparut brusc si total miraculos barbatul de care ma indragostisem nebuneste cu ceva ani in urma si cu care nu am mai tinut legatura deloc timp de 4 ani. Am trait 7 luni sublime de relatie, pana cand lucrurile s-au inrautatit. Duhovnicul meu spune ca e din cauza ca n-am continuat sa citesc rugaciunile, pentru ca eu m-am oprit, cand am vazut ca a aparut acel barbat; sau ca, certurile dintre noi pot fi o curatire a fiecaruia dintre noi de trecut, de propriile angoase/temeri/blocaje, dupa care va urma reimpacarea. De 2 saptamani am reluat Acatistele Sf. Nicolae si Spiridon, mai ales ca acum stiu ca astea doua sunt fix pentru gand bun de cununie.
Daca as fi avut si bani si as fi putut pune pariu as fi pus ca a postat cineva care si-a facut cont azi. Nu am nici bani si nici nu aveam cu cine sa fac pariu. Sunt dezamagit.
Mi-a placut maxim "rugaciunea": "daca prietenul de atunci e cel ursit mie, sa primesc un semn...sa primim ajutor pentru imbunatatirea relatiei; dar daca nu el e ursitul, atunci sa fie sa apara in viata mea omul care e pentru mine, si care sa ma iubeasca asa cum am eu nevoie."
Cata profunzime, cata inspiratie. Mai aveam putin si chiar chemam ursitoarele. Daca nu, macar o Mama Omida.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.01.2014, 11:35:58
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Parintele Argatu a fost un ratacit. Nu-l mai tineti de sfant. Sunt destui preoti si duhovnici care au arata ca a cazut in ratacire. Are Pr. Gh. Anitulesei o predica mai mult decat edificatoare pentu cazul Argatu.

Din pacate poporul roman e u popor de superstitiosi (in marea sa majoritate). Majoritatea dintre ei vin la biserica doar ca o forma de superstitie. De aia si au atata succes ghicitorii si "preotii" care deschid cartea.

Insa ce va garantez eu este ca daca urmati sfaturile Pr. Argatu o sa ajungeti rau. Iar daca vreunuia i se va parea ca i-a ajutat, sa stie ca acolo a fost mana diavolului si in scurt timp il va tranti mai rau decat a fost inainte.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.01.2014, 11:40:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Parintele Argatu a fost un ratacit. Nu-l mai tineti de sfant. Sunt destui preoti si duhovnici care au arata ca a cazut in ratacire. Are Pr. Gh. Anitulesei o predica mai mult decat edificatoare pentu cazul Argatu.

Din pacate poporul roman e u popor de superstitiosi (in marea sa majoritate). Majoritatea dintre ei vin la biserica doar ca o forma de superstitie. De aia si au atata succes ghicitorii si "preotii" care deschid cartea.

Insa ce va garantez eu este ca daca urmati sfaturile Pr. Argatu o sa ajungeti rau. Iar daca vreunuia i se va parea ca i-a ajutat, sa stie ca acolo a fost mana diavolului si in scurt timp il va tranti mai rau decat a fost inainte.
O fi , precum judeci , dar si aici tot mana diavolului este in "judecata" ta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.01.2014, 11:45:40
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
In 2005, cand i s-au descoperit moastele, am intalnit niste oameni evlaviosi care tocmai se intorceau din pelerinaj de la Boroaia si care au confirmat ca moastele imprastiau miros de mir.
Ce moaste soro? Asculta predica Pr. Anitulesei care a fost acolo la dezgropare si a spalat oasele. Mirosea a mir ca au stropit aia cu mir pe acolo. Nu mai crede asa usor orice auzi. Se vede clar din viata si practicile lui ca a cazut din dreapta credinta. Superstitiosii l-au facut mare pe Ilarion Argatu. Si duhul acela al inselarii a ramas acolo si lucreaza in continuare prin fiul sau si prin nepotii sai care au ramas acolo.

Am sa incarc predica aia ca vad ca nu am gasit-o pe YouTube.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Argatu ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 37 18.10.2011 15:13:29
Parintele Ilarion Argatu ionelnelu Calugarul 12 08.05.2008 22:49:02
Rugaciuni pentru parintele Mihail Cazacu Tudor Rugaciuni 2 16.03.2006 17:56:15