Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.09.2010, 14:03:56
brokeneagle brokeneagle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Mesaje: 9
Implicit Donatie biserica

Am intampinat recent o problema, care imi genereaza nenumarate intrebari si nedumeriri. In cele ce urmeaza o sa tratez de la inceput si pana in prezent despre ce este vorba.
In urma cu aprox. 3 ani am insotit preotul dintr-o parohie alaturata la activitatile legate de Craciun/Boboteaza, in vacanta de iarna, ca elev. Cu toate ca parintele mi-a platit, eu fiind cel care i-am carat plasa de bani, cand nu se uita i-am furat din ei, iar din bani am cumparat diverse lucruri. Aveam in plan sa ii returnez banii integral la primul salariu, pe care l-am primit in luna in curs.
Am estimat atunci banii in euro, iar acum am aceeasi suma in euro, gata de returnat, dar problema este ca atat parintele, cat si cei din parohia dumnealui (nu judec, doar am constatat) sunt oameni barfitori, si ar trata problema intr-o maniera cat se poate de neplacuta - nici nu l-am putut contacta pe parintele, in afara slujbelor oficiate la biserica nu l-am gasit.
Am intrebat in stanga si in dreapta, iar indrumarile pe care le-am primit au fost de tipul: mai bine decat sa ii dai banii lui, doneaza anonim la o biserica saraca, cei de acolo ar aprecia mai mult gestul si ar fi aceeasi bani, in fata lui Dumnezeu.
Acum va rog din suflet sa imi spuneti cui ar trebui sa returnez si ce anume, ca sa ma stiu cu inima impacata ca nu am datorii, stiute sau nestiute. Voi incerca sa ma ocup si de partea Tainei Sf. Marturisiri si Pocaintei, dar deocamdata, de 2 ani de cand locuiesc in Bucuresti, nu am gasit un duhovnic, poate si aici mi-ati putea recomanda un parinte cu parohia in Bucuresti.

Cu deosebit respect,
Alexandru
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.09.2010, 15:13:31
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de brokeneagle Vezi mesajul
Am intampinat recent o problema, care imi genereaza nenumarate intrebari si nedumeriri. In cele ce urmeaza o sa tratez de la inceput si pana in prezent despre ce este vorba.
In urma cu aprox. 3 ani am insotit preotul dintr-o parohie alaturata la activitatile legate de Craciun/Boboteaza, in vacanta de iarna, ca elev. Cu toate ca parintele mi-a platit, eu fiind cel care i-am carat plasa de bani, cand nu se uita i-am furat din ei, iar din bani am cumparat diverse lucruri. Aveam in plan sa ii returnez banii integral la primul salariu, pe care l-am primit in luna in curs.
Am estimat atunci banii in euro, iar acum am aceeasi suma in euro, gata de returnat, dar problema este ca atat parintele, cat si cei din parohia dumnealui (nu judec, doar am constatat) sunt oameni barfitori, si ar trata problema intr-o maniera cat se poate de neplacuta - nici nu l-am putut contacta pe parintele, in afara slujbelor oficiate la biserica nu l-am gasit.
Am intrebat in stanga si in dreapta, iar indrumarile pe care le-am primit au fost de tipul: mai bine decat sa ii dai banii lui, doneaza anonim la o biserica saraca, cei de acolo ar aprecia mai mult gestul si ar fi aceeasi bani, in fata lui Dumnezeu.
Acum va rog din suflet sa imi spuneti cui ar trebui sa returnez si ce anume, ca sa ma stiu cu inima impacata ca nu am datorii, stiute sau nestiute. Voi incerca sa ma ocup si de partea Tainei Sf. Marturisiri si Pocaintei, dar deocamdata, de 2 ani de cand locuiesc in Bucuresti, nu am gasit un duhovnic, poate si aici mi-ati putea recomanda un parinte cu parohia in Bucuresti.

Cu deosebit respect,
Alexandru
E o parere: cred ca trebuie sa indrepti greseala fata de persoana in cauza.Ai putea face asta la scaunul de spovedanie, pentru a nu ispiti pe nimeni cu alte discutii.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.09.2010, 15:27:23
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asemenea Rodicăi find o persoană mai în vârstă îți sugerez același lucru.
Mergi la biserica despre care vorbești,la preotul acela și spune-i că ai ceva pe suflet și că dorești să-i mărturisești .
Mergi dimineață ca să nu deranjezi Sfânta Liturghie,îi spui când dai prescura și lumânarea împreună cu pomelnicul că dorești să rămâi la urmă urmă pentru a-i mărturisi ceva.
După terminarea slujbei sigur își va aminti de tine sau te va zări și atunci îi mărturisești spunând că îți pare rău pentru fapta ta,și îi dai banii.Va fi doar între tine,el și Dumnezeu.
Așa aș face eu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.09.2010, 15:41:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

În mod evident, spovada este absolut necesară sufletului dv, care, numai pe această cale, își va redobândi starea de grație. Poate că nu este, însă, cea mai bună idee să vă spovediți chiar la preotul păgubit, ci la un altul, care, în cadrul spovezii, vă va spune ce este de făcut pentru ca păcatul dv să nu aibă urmări în veac.

Singurul avantaj al spovezii tocmai la acela este că va avea un motiv în plus să nu întindă vorba: pecetea spovezii. Dar credeți că este plasat în cea mai bună poziție ca să aibă seninătatea necesară unei bune judecăți ? Și pe urmă, pe mine nu m-ar deranja de loc să fiu în locul Sf Dismas, tâlharul din dreapta lui Cristos. O lume întreagă știe acum că Dismas a fost tâlhar, și o lume întreagă știe că a fost primul în rai, lunând-o înaintea tuturor. Drag este oricui hoțul care abjură de la hoția sa.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.09.2010, 16:15:06
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de brokeneagle Vezi mesajul
Recent am trecut prin tragedia de a-mi pierde preotul paroh, care slujea in parohie de mai bine de 20 de ani, cu care aveam o relatie oarecum prietenoasa. Durerea a fost indoita prin faptul ca ii datoram preotului o suma de bani, de care el nu stia, pe care am obtinut-o, fiind sincer, luandu-i din sacosa cu banii stransi de Craciun si de Boboteaza, cand am fost ajutor de preot si am umblat cu el pe la casele oamenilor.
Banii pe care i-am luat i-am estimat la 2 mil. (50 euro atunci, in 2006), dar as dori sa returnez mai mult (100 euro). Planuiam sa i-i returnez personal, la intoarcerea in tara, care va fi prin iulie-august anul acesta. Faptul ca a decedat intre timp m-a pus in fata unei dileme, cum pot sa ma revansez, fie si doar material, fata de acest om?
Stiu ca am citit intr-o carte a Parintelui Cleopa despre anumite slujbe pentru "Scoaterea sufletului din iad" sau ceva asemanator. Se refera doar la Parastase sau exista altceva special? As dori sa imi repar gresala, in vreun fel, platind vreo slujba sau facand vreo donatie in acest sens, cu suma pe care am specificat-o.
De asemenea, ma gandeam ca poate langa numele dumnealui as putea trece si alte doua nume, care apartin la doua persoane intr-o oarecare masura dragi mie, decedate, un coleg (prieten) si bunicul, decedat inainte de a ma naste. Ar fi permis sa ii trec si pe ei pe acatist, pomelnic sau ce imi veti recomanda d-voastra, sau ar trebui sa trec doar numele preotului?
Astept recomandarile d-voastra cu sufletul la gura.
Va multumesc,
Alexandru


P.S. Precizez ca sunt un student aflat la studii in strainatate, ma voi intoarce in tara in vara aceasta.


Citat:
În prealabil postat de brokeneagle Vezi mesajul
Am intampinat recent o problema, care imi genereaza nenumarate intrebari si nedumeriri. In cele ce urmeaza o sa tratez de la inceput si pana in prezent despre ce este vorba.
In urma cu aprox. 3 ani am insotit preotul dintr-o parohie alaturata la activitatile legate de Craciun/Boboteaza, in vacanta de iarna, ca elev. Cu toate ca parintele mi-a platit, eu fiind cel care i-am carat plasa de bani, cand nu se uita i-am furat din ei, iar din bani am cumparat diverse lucruri. Aveam in plan sa ii returnez banii integral la primul salariu, pe care l-am primit in luna in curs.
Am estimat atunci banii in euro, iar acum am aceeasi suma in euro, gata de returnat, dar problema este ca atat parintele, cat si cei din parohia dumnealui (nu judec, doar am constatat) sunt oameni barfitori, si ar trata problema intr-o maniera cat se poate de neplacuta - nici nu l-am putut contacta pe parintele, in afara slujbelor oficiate la biserica nu l-am gasit.
Am intrebat in stanga si in dreapta, iar indrumarile pe care le-am primit au fost de tipul: mai bine decat sa ii dai banii lui, doneaza anonim la o biserica saraca, cei de acolo ar aprecia mai mult gestul si ar fi aceeasi bani, in fata lui Dumnezeu.
Acum va rog din suflet sa imi spuneti cui ar trebui sa returnez si ce anume, ca sa ma stiu cu inima impacata ca nu am datorii, stiute sau nestiute. Voi incerca sa ma ocup si de partea Tainei Sf. Marturisiri si Pocaintei, dar deocamdata, de 2 ani de cand locuiesc in Bucuresti, nu am gasit un duhovnic, poate si aici mi-ati putea recomanda un parinte cu parohia in Bucuresti.

Cu deosebit respect,
Alexandru

Doamne ajuta!

Dragul meu Alexandru,
Dupa cum se vede si mai sus, fratia ta reiei o problema pe care ai mai ridicat-o pe forum. Sau este alta? Inteleg ca ai facut acest lucru de mai multe ori?

Oricum ar fi, ma surprinde ca tii mortis sa dai banii inapoi in loc sa arati constiinta lucratoare spre bine referitor la pacatul hotiei. Du-te la spovedit, da nu oricand, ci atunci cand esti sigur ca simti in suflet parere de rau pentru ca ai furat si cand esti hotarat sa nu mai repeti acest lucru. In ceea ce priveste banii, crezi ca lui Dumnezeu ii pasa ca dai "inapoi" paguba la "cursul zilei"? In primul rand paguba lui Dumnezeu este sufletul tau, omule, nu o suma de bani mai mare sau mai mica. Apoi, de unde stii tu cata paguba ai facut? Daca cu banii pe care i-ai luat, viata unui om urma sa fie salvata, crezi ca poti sa o dai inapoi "la cursul zilei"? Nebune!!!! Dar poate banii ce i-ai luat ar fi ispitit pe altul care, in urma furtului tau, a renuntat la fapta lui si astfel si-a salvat viata si a lui si a altora! Atunci poate esti un inger, si astfel trebuie sa mai primesti si alti bani de la Biserica inca! Eu te-as intreba, CAT?

Ai furat mult sau putin? Si ce daca? Pe mine, daca ai veni sa te spovedesti, nu suma m-ar interesa in mod direct, ci pocainta ta fata de fapta ce ai facut. Din ce scrii, poate gresesc, iarta-ma, nu prea se intelege pocainta ci doar dorinta de a "restabili dreptatea" financiara!!!! "Mergeti de invatati ce inseamna cuvintele mila voiesc, iar nu jertfa" zicea Mantuitorul nostru Iisus Hristos!

Peronal cred ca nu iti pare foarte rau de ce ai facut si e pacat pentru sufletul tau! Sau poate doar incerci sa ispitesti pe frati spre certuri de cuvinte??!!!

Last edited by Pr.Gheorghe; 24.09.2010 at 17:10:22.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.09.2010, 20:18:31
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Dragul meu Alexandru,
Dupa cum se vede si mai sus, fratia ta reiei o problema pe care ai mai ridicat-o pe forum. Sau este alta? Inteleg ca ai facut acest lucru de mai multe ori?

Oricum ar fi, ma surprinde ca tii mortis sa dai banii inapoi in loc sa arati constiinta lucratoare spre bine referitor la pacatul hotiei. Du-te la spovedit, da nu oricand, ci atunci cand esti sigur ca simti in suflet parere de rau pentru ca ai furat si cand esti hotarat sa nu mai repeti acest lucru. In ceea ce priveste banii, crezi ca lui Dumnezeu ii pasa ca dai "inapoi" paguba la "cursul zilei"? In primul rand paguba lui Dumnezeu este sufletul tau, omule, nu o suma de bani mai mare sau mai mica. Apoi, de unde stii tu cata paguba ai facut? Daca cu banii pe care i-ai luat, viata unui om urma sa fie salvata, crezi ca poti sa o dai inapoi "la cursul zilei"? Nebune!!!! Dar poate banii ce i-ai luat ar fi ispitit pe altul care, in urma furtului tau, a renuntat la fapta lui si astfel si-a salvat viata si a lui si a altora! Atunci poate esti un inger, si astfel trebuie sa mai primesti si alti bani de la Biserica inca! Eu te-as intreba, CAT?

Ai furat mult sau putin? Si ce daca? Pe mine, daca ai veni sa te spovedesti, nu suma m-ar interesa in mod direct, ci pocainta ta fata de fapta ce ai facut. Din ce scrii, poate gresesc, iarta-ma, nu prea se intelege pocainta ci doar dorinta de a "restabili dreptatea" financiara!!!! "Mergeti de invatati ce inseamna cuvintele mila voiesc, iar nu jertfa" zicea Mantuitorul nostru Iisus Hristos!

Peronal cred ca nu iti pare foarte rau de ce ai facut si e pacat pentru sufletul tau! Sau poate doar incerci sa ispitesti pe frati spre certuri de cuvinte??!!!
Subscriu la ce a spus parintele....chiar te sfatuiesc sa iei aminte si cu aceasta ocazie multumesc parintelui ca exista printre noi...mi-as fi dorit sa fie mai multi useri asemenea parintelui, cu asemenea sfaturi si cuvinte de folos...

In rest as mai adauga din punctul meu de vedere ca te poti spovedi la orice alt preot, nu la cel pe care l-ai pagubit....important este sa iti cauti unul pe care sa stabilesti sa-ti fie duhovnic daca nu pt toata viata, macar pt o perioada cat mai lunga...acestuia la spovedit va trebui sa-i spui pacatul. Iar banii sa-i returnezi bisericii de unde i-ai luat si nu necesita sa si spui in gura mare ca acesti bani pe care tu ii dai de fapt i-ai luat cu ani in urma, desigur ca nu-i poti alatura unui pomelnic....pur si simplu ii poti pune intr-o cutie a milei ca sa nu starnesti intrebari sau alte curiozitati.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.09.2010, 22:39:22
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Eu va sugerez să faceți ce vă zice duhovnicul la Spovedanie. Puteți să-l întrebați ce să faceți, să dați banii la aceeași persoană sau să donați în altă parte.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.09.2010, 18:53:07
brokeneagle brokeneagle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Dragul meu Alexandru,
Dupa cum se vede si mai sus, fratia ta reiei o problema pe care ai mai ridicat-o pe forum. Sau este alta? Inteleg ca ai facut acest lucru de mai multe ori?

Oricum ar fi, ma surprinde ca tii mortis sa dai banii inapoi in loc sa arati constiinta lucratoare spre bine referitor la pacatul hotiei. Du-te la spovedit, da nu oricand, ci atunci cand esti sigur ca simti in suflet parere de rau pentru ca ai furat si cand esti hotarat sa nu mai repeti acest lucru. In ceea ce priveste banii, crezi ca lui Dumnezeu ii pasa ca dai "inapoi" paguba la "cursul zilei"? In primul rand paguba lui Dumnezeu este sufletul tau, omule, nu o suma de bani mai mare sau mai mica. Apoi, de unde stii tu cata paguba ai facut? Daca cu banii pe care i-ai luat, viata unui om urma sa fie salvata, crezi ca poti sa o dai inapoi "la cursul zilei"? Nebune!!!! Dar poate banii ce i-ai luat ar fi ispitit pe altul care, in urma furtului tau, a renuntat la fapta lui si astfel si-a salvat viata si a lui si a altora! Atunci poate esti un inger, si astfel trebuie sa mai primesti si alti bani de la Biserica inca! Eu te-as intreba, CAT?

Ai furat mult sau putin? Si ce daca? Pe mine, daca ai veni sa te spovedesti, nu suma m-ar interesa in mod direct, ci pocainta ta fata de fapta ce ai facut. Din ce scrii, poate gresesc, iarta-ma, nu prea se intelege pocainta ci doar dorinta de a "restabili dreptatea" financiara!!!! "Mergeti de invatati ce inseamna cuvintele mila voiesc, iar nu jertfa" zicea Mantuitorul nostru Iisus Hristos!

Peronal cred ca nu iti pare foarte rau de ce ai facut si e pacat pentru sufletul tau! Sau poate doar incerci sa ispitesti pe frati spre certuri de cuvinte??!!!

Este o alta problema, pe prima am rezolvat-o, cel putin cum mi s-a recomandat : am platit la Manastire 40 de slujbe pt. parintele, si urma sa returnez banii luati de la dansul (2 mil sau 50 de euro) de indata ce se va instala alt preot in locul dumnealui, donatie bisericii unde a slujit dansul. Deocamdata inca nu a venit un alt preot. De la celalalt parinte, inca in viata, am furat 6 mil, 150 de euro. Tocmai faptul ca ma mustra constiinta ma face sa ma simt dator sa returnez banii, altii asemenea mie doar s-au spovedit si au facut-o ca pe o formalitate, fara sa isi repare si valoric paguba facuta. Eu cel putin simt nevoia sa dau banii inapoi, stiind ca n-au fost inapoi de la bun inceput.
De asta am si apelat la dvoastra, sperand sa fiu sfatuit de pers. mai in varsta, cu experienta si cu rabdare. Va multumesc fiecaruia pt parere, sfaturile dvoastra le voi lua in considerare si pretui.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.09.2010, 19:01:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cel mai important ar fi ca in primul rand sa-ti gasesti un preot bun si el ar putea sa-ti spuna cel mai bine ce sa faci, la spovedanie Dumnezeu vorbind prin el si pentru tine.

Restul sunt calcule omenesti si nimeni nu-ti poate spune exact ce trebuie sa faci, e adevarat ca banii respectivi sunt totusi ai Bisericii, pe de alta parte si lui i s-ar fi cuvenit o parte si deci l-ai pagubit si pe el personal..

Ca idee asa, in VT daca nu ma insel, suma pentru despagubiri era de obicei dubla decat cea pagubita, Zaheu si-a luat insa canon sa despagubeasca impatrit pe cei care i-a nedreptatit..

Cel mai bine, gaseste-ti repede un duhovnic..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.09.2010, 19:12:19
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de brokeneagle Vezi mesajul
Este o alta problema, pe prima am rezolvat-o, cel putin cum mi s-a recomandat : am platit la Manastire 40 de slujbe pt. parintele, si urma sa returnez banii luati de la dansul (2 mil sau 50 de euro) de indata ce se va instala alt preot in locul dumnealui, donatie bisericii unde a slujit dansul. Deocamdata inca nu a venit un alt preot. De la celalalt parinte, inca in viata, am furat 6 mil, 150 de euro. Tocmai faptul ca ma mustra constiinta ma face sa ma simt dator sa returnez banii, altii asemenea mie doar s-au spovedit si au facut-o ca pe o formalitate, fara sa isi repare si valoric paguba facuta. Eu cel putin simt nevoia sa dau banii inapoi, stiind ca n-au fost inapoi de la bun inceput.
De asta am si apelat la dvoastra, sperand sa fiu sfatuit de pers. mai in varsta, cu experienta si cu rabdare. Va multumesc fiecaruia pt parere, sfaturile dvoastra le voi lua in considerare si pretui.
doamne ticalos ai fost omule, cum ai putut sa furi ,si inca de la preot !
ai merita sa-ti puna o pancarta agatata de gat,si sa stai asa o saptamana pe trotuarul de langa biserica !!!

insa totusi e bine, ca nu te-a luat dracul de tot,si avand o slaba licarire de constiinta te-ai inturnat spre cele bune,pentru asta meriti si un cuvant de apreciere !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea de aproape (ruda) vs donatie manastire! stanciuf Generalitati 29 10.05.2012 00:16:54