Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 24.07.2013, 23:39:17
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Nu toate Sfintele Moaste se pastreaza la fel de bine, dar aceasta nu inseamna ca nu au darul sfinteniei si a facerii de minuni pentru cei care se roaga cu credinta in fata lor. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 25.07.2013, 01:49:28
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=CEWqih0vflQ
Acest filmulet ne prezinta moastele Sf. Alexandru din Svir (1448-1533), si aflam cate ceva despre viata acestui sfant. Este uimitor cum s-au pastrat aceste moaste. Vedeti si voi!


Iata toate caracteristicile Sfintelor Moaste: nestricacios, frumos mirositor, uscat si usor, pielea de culoarea alunului, pastrandu-si dimensiunile si aspectul, nepricinuind teama celor ce-l privesc, ci bucurie duhovniceasca, dand impresia unui om care doarme.
Am gasit si un articol interesant despre sfintele moaste: http://www.cjvalcea.ro/hurezi/sfintemoaste.htm
Reply With Quote
  #93  
Vechi 11.09.2013, 13:52:39
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un mare vrajitor din Africa reușește să-i omoare cu vrajile pe un pastor protestant și pe un preot catolic, dar nu și pe un preot ortodox:



Părintele Aléxandros și vrăjitorul



,,În regiunea Mweka, undeva în mijlocul Congoului, avem doi preoți, pe Părintele Kęrillos și pe Părintele Aléxandros, și avem o singură biserică, cea a Sfântului Gheorghe. La sate avem colibe de pământ [unde se slujește Sfânta Liturghie], astfel că Părintele trebuia să slujească cu rândul. Pe acolo se circulă cu bicicletele, acesta este singurul mijloc de transport existent. Așadar, Părintele Aléxandros și-a luat bicicleta și s-a dus într-un sat.

În după-masa când a ajuns, creștinii ortodocși de acolo au venit și i-au spus că în acel loc se găsește un mare vrăjitor, care omoară pe oricine vine acolo. Zice Părintele Aléxandros: Mie mi-a dat poruncă Episcopul, trebuie să fac ascultare: să fac spovedanie, să slujesc Liturghia și să vă împărtășesc.

Nu după multă vreme apare și vrăjitorul: Ce treabă ai aici, în satul meu ? Ridică-te și pleacă. (În sate, în păduri, acolo există vrăjitori de diferite feluri.) Continuă, așadar, vrăjitorul: Ești tânăr, pleacă, să nu te omor. Părintele Aléxandros i-a zis: Dumnezeul meu este adevărat, dacă va voi să mor, voi muri, nu depinde de tine. Eu voi face ascultare Bisericii, Episcopul mi-a poruncit să vin să spovedesc, să slujesc Liturghia și să împărtășesc, să întăresc duhovnicește.

Magul i-a zis iarăși: Ești tânăr, pleacă, să nu mori precum a murit protestantul, precum a murit catolicul care a venit să slujească aici, căci așa te voi omorî și pe tine. Părintele Aléxandros i-a răspuns: Am credință în Dumnezeul meu, este Dumnezeul cel Adevărat, mă va proteja. Dacă voiește să mă ia, mă va lua [din viața aceasta], facă ce voiește. Eu fac ascultare de Biserică și de cel ce m-a trimis, de Episcop.

Nu s-a temut, iar a doua zi de dimineață s-a dus la coliba de pământ pe care o avem acolo și a început Utrenia. A venit și vrăjitorul cu făcăturile lui și s-a așezat jos în [coliba] biserică, în dreapta, acolo unde în Grecia avem pangarul. [A venit] cu vrăjitoriile lui, cu gândul să-l omoare pe preot. S-a adunat tot satul, iar acolo sunt protestanți, catolici, diferiți animiști etc., ca să vadă cum va muri preotul ortodox. Părintele Aléxandros și-a văzut, în pace, de slujbă, de Utrenie, a început Liturghia, iar celălalt stătea jos și-și săvârșea vrăjile.

În vremea Intrării Mari, când să pună Sfintele Daruri pe Sfânta Masă, aude un zgomot teribil, spunea el, ca de butoaie mari care cad. Nu le-a dat importanță, știind că multe sunt meșteșugirile diavolului acolo, continuând nevătămat Sfânta Liturghie. Ajungând la momentul prefacerii Cinstitelor Daruri, a auzit un zgomot și mai grozav, și l-a auzit întreaga lume de acolo, dar iarăși nu i-a dat atenție. Când s-a întors să binecuvânteze la „Și să fie milele Marelui Dumnezeu și Mântuitorului nostru Iisus Hristos cu noi cu toți”, a văzut că în biserică mai rămăseseră doar ortodocșii, toți ceilalți lipseau, inclusiv vrăjitorul. Încheind Liturghia, i-a întrebat apoi [pe credincioși] ce s-a întâmplat, ce a fost cu zgomotele ce se auziseră?

– La Intrarea Mare, îndată ce ai intrat [în altar], magul a căzut jos. L-au luat și l-au dus la spital (există acolo o așa-zisă clinică). Știm că este rău bolnav.
Ceilalți, non-ortodocșii, văzându-l pe mag căzut, se înfricoșaseră și plecaseră. Și pentru că terminase, Părintele Aléxandros și-a luat bicicleta și aplecat înapoi în [orașul] Mweka.
Ajungând acasă, l-a întâmpinat preoteasa: Părinte, toată seara am văzut asta și asta și asta, și i-a povestit toate cele ce se întâmplaseră cu vrăjitorul. Iar vrăjitorul a murit.

– Nu, zise Părintele, eu știu că e bolnav. După puțină vreme, însă, a venit cineva din enorie cu bicicleta și i-a anunțat că magul murise [la cabinetul medical] în vremea prefacerii Cinstitelor Daruri.
Înțelegeți, așadar, puterea dreptei slăviri și modul în care Dumnezeu își arată purtarea de grijă față de preoții ortodocși de acolo și față de credincioșii ortodocși."
- See more at: http://www.pemptousia.ro/2013/08/par....nux6CJQw.dpuf

Sursa:
http://www.pemptousia.ro/2013/08/par...si-vrajitorul/

Last edited by antoniap; 11.09.2013 at 14:00:56.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 14.10.2013, 12:27:13
LiviuPopovici LiviuPopovici is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2013
Mesaje: 7
Implicit

Sunt foarte multe religii si confesiuni unde sunt prezente minunile, ele nu mai reprezinta un criteriu de clasificare a adevarului. Sunt si multe filmulete cu "ingineri" care au fost pusi de ortodocsi sa le "faca" minunile: icoane plangatoare, focuri inopinate, etc...
Descendenta continua din apostoli nu ii sinchiseste pe tare multi... pana in 1054 ortodoxismul a fost la un loc cu catolicismul... deci a zice ca ortodoxismul e singura care vine de 2000 de ani e din gresita.
Eu n-am gasit la apostoli sa fi zis sa cinstim pe Parascheva, ca tot veni vorba ca ortodoxismul tine cum a primit.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 14.10.2013, 13:15:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ortodoxismul?

Eu cred ca ai nevoie de nitica scolarizare mai intai.
Si nu doar teologica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 14.10.2013, 13:47:57
LiviuPopovici LiviuPopovici is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2013
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ortodoxismul?

Eu cred ca ai nevoie de nitica scolarizare mai intai.
Si nu doar teologica.
Te invit cu condescendenta sa citesti semantica acestui cuvant pe DEXonline (http://dexonline.ro/definitie/ortodoxism). Sa lasam diletantismul si verbiajele mediocrilor.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 14.10.2013, 14:12:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ortodoxismul?

Eu cred ca ai nevoie de nitica scolarizare mai intai.
Si nu doar teologica.
Eu nu sunt de acord cu departajarea asta, e de fapt o exagerare in zilele noastre. De fapt ortodoxia are acelasi inteles cu ortodoxismul, dar "ortodoxismul" a fost folosit abuziv de gandirea modernista, dandu-i-se o conotatie peiorativa. Astfel ortodoxisitiii sunt cei ce nu se raliaza la conceptiile moderniste, adica cei ce cred ca BO e unica, etc. Daca o sa cauti pe net vei vedea acesta intelege a cuvantului.
De fapt ortodoxismul era ceva asociat cu nationalismul radical, ca cel legionar. Sau cu stilismul, adica niste exagerari evidente.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 14.10.2013, 14:19:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LiviuPopovici Vezi mesajul
Sunt foarte multe religii si confesiuni unde sunt prezente minunile, ele nu mai reprezinta un criteriu de clasificare a adevarului. Sunt si multe filmulete cu "ingineri" care au fost pusi de ortodocsi sa le "faca" minunile: icoane plangatoare, focuri inopinate, etc...
Descendenta continua din apostoli nu ii sinchiseste pe tare multi... pana in 1054 ortodoxismul a fost la un loc cu catolicismul... deci a zice ca ortodoxismul e singura care vine de 2000 de ani e din gresita.
Eu n-am gasit la apostoli sa fi zis sa cinstim pe Parascheva, ca tot veni vorba ca ortodoxismul tine cum a primit.
Aceste lucruri s-au mai discutat pe forum. Tu probabil esti neoprotestant, deci oricum nu te intereseaza raspunsurile, ar fi doar o pierdere de timp ca cineva sa intieze un dialog de cateva zile. Deja stii raspunsurile (ale tale), si nu are nicio importanta ce ti-ar raspunde cineva.
Daca vrei un raspuns simplu, nu, la protestanti nu sunt minuni, doar la penticostali, cand cheama duhurile sa ii posede.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 14.10.2013, 14:24:44
LiviuPopovici LiviuPopovici is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2013
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aceste lucruri s-au mai discutat pe forum. Tu probabil esti neoprotestant, deci oricum nu te intereseaza raspunsurile, ar fi doar o pierdere de timp ca cineva sa intieze un dialog de cateva zile. Deja stii raspunsurile (ale tale), si nu are nicio importanta ce ti-ar raspunde cineva.
Daca vrei un raspuns simplu, nu, la protestanti nu sunt minuni, doar la penticostali, cand cheama duhurile sa ii posede.
Pfff... cauta pe youtube si ai sa vezi si la ei minuni mai ceva ca la voi. La ei mai cad pe jos, sar in sus... la voi mai mult plang icoanele si nu putrezesc lesuri.
As dori sa discut cu cineva care are mai mult timp sa discute, cu din astia expeditivi care te-au pus intr-o categorie si iti dau in cap cu ce stiu ei stiu nu se poate discuta.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 14.10.2013, 14:58:59
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LiviuPopovici Vezi mesajul
Pfff... cauta pe youtube si ai sa vezi si la ei minuni mai ceva ca la voi. La ei mai cad pe jos, sar in sus... la voi mai mult plang icoanele si nu putrezesc lesuri.
As dori sa discut cu cineva care are mai mult timp sa discute, cu din astia expeditivi care te-au pus intr-o categorie si iti dau in cap cu ce stiu ei stiu nu se poate discuta.
Cu asemnea limbaj nu e de mirare ca esti expediat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evanghelia... este adevărată? laurastifter Morala Crestina 6 21.12.2011 12:06:21
Sfintii - marturie a faptului ca Ortodoxia este detinatoarea adevarului divin ivo_faith Secte si culte 5 02.08.2010 17:54:32
Care este adevarata Biserica a Lui Hristos? schimnic Despre Biserica Ortodoxa in general 40 29.04.2009 18:55:41