Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 22.01.2024, 10:55:13
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Nu am intrat nici unul dintre noi in polemici sau contradictii, dar in ultima cursa, cand am trecut prin Long Beach (de 5 ori am fost in sua in acel voiaj, a fost un voiaj lung China-SUA), i-am zis ca noi suntem cu Fecioara Maria, ne inchinam la ea, dar el nu a raspuns nimic, asculta bucuros. Nu a intrat in polemica cum intra multi alti sectari din Romania cu ortodoxii. Omu era prietenos.
Aici neoprotestanții sunt propagandizați de păstorii lor, le bagă de mici răutate în cap împotriva ortodocșilor ca să-i țină departe de credința dreaptă. Statele Unite e țară protestantă, nu sunt în defensivă să facă așa, nu există același risc să găsească adevărul. Aici fiind ~5% sau câți sunt, așa vor să își mențină prezența și să facă bani, prin detașare mai agresivă ca să fie siguri că nu le pleacă ucenicii. Așa sunt unii unguri din Ardeal, propagandizați împotriva românilor ca să-și țină Ungaria influența în centrul țării și să nu fie asimilați. Dacă e cum zice Iorest că utilizatorul ăla face bani de la neoprotestanți, e normal să fie atât de îndrăcit că vrea să își sperie enoriașii să mintă despre noi ca să-și păstreze traiul parazitar.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #132  
Vechi 22.01.2024, 13:20:46
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

[quote=Penticostalul Traditional;674832]Doar un lumesc cu gura mare, ca toti ortodocsii[\quote]
Citat:
"Nu judecați, ca să nu fiți judecați." (Matei 7:1)
ps: lauda de sine, nu miroase a bine
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire

Last edited by stefan florin; 22.01.2024 at 13:25:57.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 22.01.2024, 21:21:30
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Dacă e cum zice Iorest că utilizatorul ăla face bani de la neoprotestanți, e normal să fie atât de îndrăcit că vrea să își sperie enoriașii să mintă despre noi ca să-și păstreze traiul parazitar.
Nu că face bani ca unul care livrează cateringul la neoprotestanți, asta nu ar fi nimic, e ditai predicatorul cu amvon, enoriași, benzină plătită de enoriași pt deplasări și alte beneficii.

Nu primesc doar salariu, sunt ajutați cu meșteri neoprotestanți să ridice repede o casă, nu e doar zeciuiala, colecta, banii, bunurile și hainele de firmă din America, Elveția pe care le primesc de la ajutoare și din care se înfruptă primii.

Se trăiește bine pe spatele livratorilor de zeciuială.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 22.01.2024, 21:41:37
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu primesc doar salariu, sunt ajutați cu meșteri neoprotestanți să ridice repede o casă, nu e doar zeciuiala, colecta, banii, bunurile și hainele de firmă din America, Elveția pe care le primesc de la ajutoare și din care se înfruptă primii.
Nu i-au depasit și pe astia doi saraki?


Reply With Quote
  #135  
Vechi 22.01.2024, 21:48:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu i-au depasit și pe astia doi saraki?
Nu bă, că aceștia pe care i-ai indicat nu ne iau 10% din venituri ca tine și cei de teapa ta.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 22.01.2024, 22:06:39
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

În primul rand că eu nu iau zeciuiala nimănui precum insinuezi tu minciuni gogonate iar în al doilea rând, toata natiunea asta geme sub birurile puse pe orice botez, cununie si înmormantare.

Din ce si-a luat Mache hainele de firmă ai rachetele, din "Mană Cereasca", nu din birurile care-i intra în buzunar?


Auzi, dar ce cauti tu cu nerusinare sa intri pe aria protestanta, ai devenit crestin?

Last edited by Penticostalul Traditional; 22.01.2024 at 22:08:46.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 22.01.2024, 22:29:57
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
În primul rand că eu nu iau zeciuiala nimănui precum insinuezi tu minciuni gogonate iar în al doilea rând, toata natiunea asta geme sub birurile puse pe orice botez, cununie si înmormantare.

Din ce si-a luat Mache hainele de firmă ai rachetele, din "Mană Cereasca", nu din birurile care-i intra în buzunar?

Auzi, dar ce cauti tu cu nerusinare sa intri pe aria protestanta, ai devenit crestin?
Dar ce nu ești predicator, acum ți-e rușine.

Realizezi că există ateliere de croitorie pe lângă mănăstiri, unde se fac odoare bisericești, trebuie doar să plătești materia primă, și ai costuri de producător.

ÎPS Theodosie nu mi-a luat 10%, din tot ce câștig într-un an.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 22.01.2024, 23:12:39
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Ar fi o cinste pentru mine să fiu predicator al Bibliei.
Realizez că hainele lui Mache ar sătura vreo cinci familii mai modeste pe un an de zile. Și-s cumpărate pe biruri grele puse asupra familiilor cărora le le-a murit cineva drag.

Totuși n-ai spus de ce activezi cu nerușinare ca ortodox pe aria protestantă.
Sau te-ai încreștinat prin botez valid?
Reply With Quote
  #139  
Vechi 23.01.2024, 10:15:59
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit



Discutzii intre crestini...

Barfe, manipulari, ti-arata raul in ascuns, parca-l vezi, ti-l baga sau ti-l bagi ca fraierul la inima si-ti vine sa-l eliberezi pe ”sarman” razbunandu-te cu trufia invigatorilor luand arma cu care se curatza pacatul cu pactaosi cu tot si cu tortionari cu tot ”eliberand” locul.

Stiti unde trebuie sa incetiniti, sa va infranati si sa va opriti pe calea asta de eliberare?

Dupa ce v-au cazut lanturile de la maini si bilele de la picioare spuneti rapid stop joc ca sa nu ajungeti mai rai ca aia care v-au tzinut sclavi, sa nu cumva sa ajungeti ca ungurii care s-or eliberat in mod revolutzionar de imparatul austriei care ne tinea in sclavie pe noi romanii ardeleni si pe unguri.

Va dati seama ce ideal de eliberare au ungurii bagat in capul lor pana azi?

Stiti de ce?

Ca-s erectici! Ca manca porci si sangeretzi, maiosh veresh si carnatzi, carne cruda, gulash si tot felul de amestecuri delicioase. Or lepadat crestin-ortodoxia ca sa slujeasca crestinismului occidental corupt si pervertit.

Ei defapt vrea pana azi sa ia locul la imparatul Austriei si sa faca Ungariaustria mare cu tzinutul secuiesc cu tot!
Ii iubesc pe nemtzi ca pe fratzii lor ca le-a dat apa la moara la idealul lor iluminist revolutzionar!... visat si cantat de poetzi si de marii oameni de cultura. Cand joaca nemtzii cu cineva ei toti ungurii tin intotdeauna cu nemtzii... desi datorita noua au ei azi o tzara libera, datorita regelui Ferdinand si Mihai. Asa au ei recunostinta fatza de dreptate, adevar si sacrificiul crestinilor-ortodocsi... romani. Mai nou, in loc sa tina cu romanii tin cu rusii, cu aia care i-au tinut 42 de ani in sclavie comunista si care i-au reocupat cand au vrut sa se elibereze calcandu-i cu tancurile.

Voi ce vretzi? Sa luatzi locul la cine ca sa va suitzi pe capul meu?... ca-s un sfert ungur si secui?... stai numa` sa-ti spui.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 23.01.2024 at 10:40:04.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 23.01.2024, 11:13:25
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ar fi o cinste pentru mine să fiu predicator al Bibliei.
Realizez că hainele lui Mache ar sătura vreo cinci familii mai modeste pe un an de zile. Și-s cumpărate pe biruri grele puse asupra familiilor cărora le le-a murit cineva drag.

Totuși n-ai spus de ce activezi cu nerușinare ca ortodox pe aria protestantă.
Sau te-ai încreștinat prin botez valid?
prietene, sa nu sarim calul! Nu e frumos sa arunci cu pietre...doar cel fara de pacat are dreptul sa arunce primul! Insinuezi ca tu ai fi fara pacate?! Atacul la persoana este practicat de cel fara argumente. Si Solomon traia intr-un palat stralucitor, se imbraca in cele mai scumpe haine si ma indoiesc ca pe vremea lui saracia a fost eradicata din Israel, si nimeni nu se revolta. Vad ca te legi de faptul ca ierarhii nostrii umbla cu masini scumpe. Nimeni nu contesta acest lucru. Dar pastorii vostrii umbla cumva cu biciclete? Sau cu Loganuri? Ma indoiesc!Pe strada unde locuiesc eu, la cateva case distanta, si-a facut o vila un pastor penticostal (daca e traditional, asta nu am de unde sa stiu). Fiecare membru al familiei (si e destul de numeroasa) are masina personala (Audi si BMW). Aduc acest lucru in discutie pentru ca ai atacat "paiul din ochii" ierarhilor nostrii iar "bârna" pastorilor vostrii
nu o vezi. Pastorul de care am pomenit, poate a facut banii in mod corect, nu stiu si nu e treaba mea (de zeciuiala OBLIGATORIE nu pomenesc), desi sunt destui penticostali saraci la mine in oras. Mai intelept ar fi sa privesti in propria curte si nu peste gard
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Tags
comunicare, neoprotestanti