Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.01.2011, 10:12:36
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Levitic 19:28 *Pentru morți să nu vă faceți tăieturi pe trupurile voastre, nici semne cu împunsături să nu faceți pe voi. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru.
draga Medusa, asta era inainte de Hristos, dupa ce Hristos a venit pe pamant, s-a mai schimbat si legea, Dumnezeu a devenit ceva mai permisiv. nu trebuie sa traim cu frica in san ca orice pas am face gresim. Dumnezeu nu cred ca ne prefera cu capul in nisip de frica. iar in Levitic cred ca se referea mai mult la reprezentarea idolilor, iar in prezent tatuajul se foloseste mai mult ca un semn de infrumusetare sau iubire. cum spunea cineva mai inainte: te iubesc Tanta. Daca inventam mereu pacate, chiar o sa ne fie frica sa si respiram.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.01.2011, 10:17:52
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Purgatoriu NU exista. E una din ereziile catolice.
cu toate ereziile pe care le numiti, eu desi sunt ortodoxa, cred sincer ca preotii catolici sunt mai apropiati de oamenii pe care ii conduc si incearca sa-i apropie de Dumnezeu folosindu-se de dragoste si nu de frica. asa ca si noi mai avem multe de invatat de la ei.
daca faceti astfel de afirmatii, va asemanati mult cu rasistii, iar pana la urma suntem toti crestini, asta n-ar trebui sa uitam.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.01.2011, 10:31:39
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Tatuajul...Cata naivitate sa crezi ca un tatuaj ofera frumosul...El nu face altceva decat sa altereze ce a alcatuit minunat dumnezeirea....
Ah, daca ne referim la acea tatuare viitoare cu cifra fiarei intram la alt capitol....infricosator!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.01.2011, 11:55:03
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

un fluturas unde trebuie, poate fi chiar frumos. eu nu ma omor dupa tatuaje, dar gusturile nu se discuta. si fiecare priveste frumosul cu proprii ochi, nu-i nicidecum naivitate.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.01.2011, 12:11:32
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,alyna26

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
un fluturas unde trebuie, poate fi chiar frumos. eu nu ma omor dupa tatuaje, dar gusturile nu se discuta. si fiecare priveste frumosul cu proprii ochi, nu-i nicidecum naivitate.
si unde trebe tatuat fluturasul?sau multe alte tatuaje,mai mult sau mai putin infricosatoare?alyna,un corp curat, fara tatuaje,al corp e frumos,parerea me.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.01.2011, 12:39:02
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
draga Medusa, asta era inainte de Hristos, dupa ce Hristos a venit pe pamant, s-a mai schimbat si legea, Dumnezeu a devenit ceva mai permisiv. nu trebuie sa traim cu frica in san ca orice pas am face gresim. Dumnezeu nu cred ca ne prefera cu capul in nisip de frica. iar in Levitic cred ca se referea mai mult la reprezentarea idolilor, iar in prezent tatuajul se foloseste mai mult ca un semn de infrumusetare sau iubire. cum spunea cineva mai inainte: te iubesc Tanta. Daca inventam mereu pacate, chiar o sa ne fie frica sa si respiram.
La ce ai zis tu, sunt in mare parte de acord. S-a schimbat legea, dar a ramas si o sfanta traditie. Nu ne limitam doar la Noul Testament.
Tatuajul alaturi de vopsit, machiat sunt infrumusetari deci. Atunci de ce nu ai voie sa mergi machiata, ca se refera la fete in general, la Biserica de exemplu, ca na, e doar un SEMN DE IUBIRE!
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.01.2011, 13:02:25
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

pnteru ca in biserica s-ar uita preotul si babele urat. din pacate se pune prea mare pret pe ceea ce afisezi si mai putin pe ce este in sufletul tau. daca merg la biserica machiata discret dar in inima mea este credinta si iubire, sau merg cu fusta pana in pamant, cu batic pe cap, dar in sufletul meu este ura si inversunare, cum este mai bine?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.01.2011, 13:09:50
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
pnteru ca in biserica s-ar uita preotul si babele urat. din pacate se pune prea mare pret pe ceea ce afisezi si mai putin pe ce este in sufletul tau. daca merg la biserica machiata discret dar in inima mea este credinta si iubire, sau merg cu fusta pana in pamant, cu batic pe cap, dar in sufletul meu este ura si inversunare, cum este mai bine?
Da exact, se uita preotul urat, mai ales cand pe SFANTA EVANGHELIE este ruj. Nici nu are de ce, asa e el... un pic inapoiat.
Ce este Biserica? In fata cui te prezinti: a "babelor" sau in fata Lui Dumnezeu. Sa mergi machiata, chiar si discret, nu dai dovada de iubire pentru Dumnezeu, nu faci decat sa maschezi ce a creat El.
Ce este in sufltetul omului e dificil de aflat la o simpla privire, dar pe langa o pereche de blugi extra mulati, care la prima aplecare dezvaluie tot si mai si sminteste, fusta arata respectul.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 30.01.2011, 14:09:02
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
pnteru ca in biserica s-ar uita preotul si babele urat. din pacate se pune prea mare pret pe ceea ce afisezi si mai putin pe ce este in sufletul tau. daca merg la biserica machiata discret dar in inima mea este credinta si iubire, sau merg cu fusta pana in pamant, cu batic pe cap, dar in sufletul meu este ura si inversunare, cum este mai bine?
Astea-s baliverne. Draga mea, poti tu sa spui ca in aparenta esti machiata ca o paparuda dar in esenta esti...cine stie?...o calugarita. Nu tine! Forma(aspectul fizic) si fondul(sufletul) se intrepatrund fie ca-ti dai seama sau nu si ajungi sa fii in sufletul tau exact ce esti in trup. Nu a spus nimeni ca masura sfinteniei e lungimea fustei dar masura respectului fata de tine si fata de Biserica, este, sa stii!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.01.2011, 17:34:09
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

stiti ce stiu eu? ca pe Dumnezeu nu-l gasesti numai in biserica, ridici o piatra si-l gasesti pe Dumnezeu, tai un lemn si gasesti semnul sfintei cruci, dar mai ales pe Dumnezeu il gasesti in sufletul tau. si daca te machiezi ca sa arati mai bine, nu te machiezi pe suflet si nu-ti altereaza ce-i in inima ta. voi ce vreti sa spuneti, ca o femeie care se respecta pe ea si pe cei din jur si se ingrijeste si se machiaza, este mai prejos, nu este demna sa intre in biserica? poate va aduceti aminte cu ocazia asta de Maria Magdalena si ce mult a iubit-o Dumnezeu si pe urma sa afirmati ce afirmati. stati voi asa, nemachiate, neepilate si deaia o sa se uite barbatii vostri dupa cele machiate. acum stiu sunt rautacioasa, dar ma enerveaza excesul asta de zel si puritanismul asta ieftin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31