Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.06.2009, 18:49:36
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Ce este interesant mi se pare faptul ca, in afara de desfranare, nici un parinte (citit pana acum) nu spune ca violenta in familie are voie sa duca la divort. Este interesant ca bataia dintre soti (ca sunt posibile doua variante) nu da voie celui batut sa plece din familie. In Legea cea Veche se datea voia ca, din pricina rautatii evreilor, sotiile sa poata pleca de langa ei, prin carte de despartire, insa Hristos a oprit aceasta. Nu spun eu asta, ci Evanghelia.
Asa este Dorin. Insa ce facem cand violenta in familie merge pana la punerea in pericol a vietii?
Biserica Ortodoxa Rusa printr-o rezolutie din 1918 recunoaste si alte motive valide pentru divort precum: atentate la viata si la sanatatea sotului sau copiilor, incestul, bolile mentale etc
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.08.2010, 23:22:42
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

familie si violenta sunt doua notiuni opuse,un om violent nu merita sa aiba familie si nici sa fie iubit de acestia.Cum se poate culca o femeie langa un barbat care a lovit-o,cum poate concepe copii cu el,cum ii poate gati si spala?Dupa parerea mea un om care este violent are nevoie de tratament psihiatric si nu ar trebui sa aiba capii.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.08.2010, 23:24:33
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

familie si violenta sunt doua notiuni opuse,un om violent nu merita sa aiba familie si nici sa fie iubit de acestia.Cum se poate culca o femeie langa un barbat care a lovit-o,cum poate concepe copii cu el,cum ii poate gati si spala?Dupa parerea mea un om care este violent are nevoie de tratament psihiatric si nu ar trebui sa aiba copii.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.08.2010, 20:37:02
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile "Mangaiere si Recunostinta"

Dragilor,
Biserica a infiintat un program intitulat "Mangaiere si Recunostinta". La mine in oras acesta "funcioneaza" in toate Bisericile. Intamplator fac parte din comitetul parohial chiar pe aceasta latura.
Credeti-ma, da roade!
Spre exemplu cei care au in familie alcoolici au nevoie ei insisi de sprijin si "tratament" pentru a putea ajuta la randul lor pe cel cazut. Spunea cineva odata la un astfel de seminar ca pentru a putea tamadui trebuie sa ma tamaduiesc eu intai.

Pentru a putea lua decizii bune in aceste cazuri (abuz, alcoolism, boala, droguri, prostitutie) avem nevoie sa ne lipezim intai. Pentru ca o minte tulburata si o inima plina de ura va lua intotdeauna decizii gresite!

Uitati-va peste acest link:
http://www.vremeanoua.ro/preoti-in-loc-de-psihologi


Last edited by eduardd; 20.08.2010 at 21:36:28.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.08.2010, 19:47:50
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

N-am sa inteleg niciodata, absolut niciodata, ce o determina pe femeie sa ramana langa sotul ei dupa ce este agresata fizic (si psihic( in repetate randuri.
Efectiv, nu mi-l inchipui pe sotul meu dandu-mi o palma....dar, nici nu pot spune niciodata,:" niciodata ", insa, cu siguranta lucrurile s-ar schimba.
Deci, nu rabdati pentru ca nu aveti pentru ce, naravul din fire nu are lecuire, viata merge inainte si fara nemernic, ba, chiar poate fi mai frumoasa fara el, doar o viata aveti, nu v-o calcati singure in picioare acceptand asemenea oameni langa voi !
Credinta ? ! Hmm ! Lasa de dorit, daca este sa cantarim statisticile unor astfel de familii cu sau fara de credinta.
De respect, ce sa mai spunem ! ! !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 21.08.2010 at 20:34:21.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.08.2010, 20:58:36
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
doar o viata aveti!
Aici e buba... avem doua, adica una vremelnica pe pamant urmata de una vesnica. In timpul vremelniciei noastre trebuie sa ne castigam vesnicia...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.08.2010, 21:19:53
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Aici e buba... avem doua, adica una vremelnica pe pamant urmata de una vesnica. In timpul vremelniciei noastre trebuie sa ne castigam vesnicia...
da, dar nu batute de soti...in nici un caz !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.08.2010, 01:27:29
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
da, dar nu batute de soti...in nici un caz !
Ory draga, subiectul asta cu sa-ti lasi partenerul daca te abuzeaza sau sa nu-l lasi mereu a creat discutii si daca le asculti pe toate , la toate le dai dreptate. Pentru fiecare caz de violenta in familie este unic. De fiecare data cand am ascultat la un caz detaliile si implicatiile erau asa de ramificate si diferite fata de alt caz. Nimeni nu poate spune daca ai facut sau ai facut rau ca ai plecat dintr-o familie violenta. Numai Dumnezeu poate sa stie.

In primul rand e frica care le tine acasa la dispozitia violentei, frica ca daca pleaca vor fii gasite si omorate sau mutilate sau mai rau copiii vor fii luati , mutilati , omorati sau Doamne fereste ce alte lucruri se mai intimpla. Si sant oameni asa de cruzi ca acestea s-au intimplat in care ele au plecat si au fost gasite si omorate, sau copiii omorati.

Apoi la multi sant copiii, teama ca de ce spune lumea, teama ca vor fii singure in lume si nu se vor putea descurca ( pentru ca femeile astea sant si psihic abuzate nu numai fizic).

Fereasca Dumnezeu pe toate lumea de asa necazuri, ca in ziua de azi sant tot mai multe cazuri din astea.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.05.2011, 16:47:06
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"sa nu faci prostia sa divortezi doar pentru o palma(chiar si doua) ocazionala, certuri, abuz verbal."

Nici nu știu cum să încep să exprim câtă indignare îmi provoacă afirmația aceasta. Cum adică e o prostie să divorțezi pe motiv de abuz? În momentul în care soțul tău, cel care a jurat în fața lui dumnezeu că va fi alături de tine, te va iubi și te va proteja și te va respecta, și-a încălcat jurământul (pentru că o palmă, indiferent că e ocazională sau e un caz singular, e lipsă de respect și iubire), trebuie să te gândești la tine, la demnitatea ta ca om, ca femeie. Copiii? Sigur, sentimentele lor trebuie luate în calcul, dar pentru că și eu lucrez cu copii, țin să te contrazic. Divorțul părinților este, într-adevăr, o încercare grea pentru ei. Dar e mult mai bine decât să-și vadă tatăl lovind-o pe mama lor. Gândește-te la impactul pe care asemenea scene de violență domestică l-ar avea asupra unor minți fragile de copilași. Băiețeii vor învăța din asta că e în regulă să fii violent, că e un comportament normal, pentru că ei învață prin imitație. Și imită ceea ce văd acasă, la părinți, zi de zi. Fetițele vor dezvolta o androfobie acută care poate merge până la stadiul de boală cronică, dacă tatăl își va vărsa furia și asupra lor.
Un bărbat care e în stare să abuzeze de o femeie, mai ales de soția lui, nu merită privilegiul de a fi tată. Să știi că a fi părinte nu e ceva ce ți-e dat, pur și simplu. Doar pentru că ai dat viață unui copil nu înseamnă că ai dreptul să îl distrugi. Dimpotrivă, ai obligația de a-l crește într-un mediu armonios, plin de pace, de bună înțelegere și de veselie.
Copiii vor crește, iar la momentul oportun părinții le pot explica adevăratele motive care i-au împins la divorț. Vor înțelege, odată cu trecerea timpului, că așa a fost mai bine. Și le va fi și lor mult mai bine să își vadă părinții fericiți separat decât nefericiți împreună.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.05.2011, 20:24:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu cred ca se pune problema de oameni cu credinta care recurg la aceste manifestari,deci despartirea de un om condus de draci este cat se poate de benefica pt oricine(sotie,copii)daca situatia tinde sa puna in pericol vieti.
Nu am resurse la indemana,insa imi amintesc ca am intalnit o gramada de cazuri in care,de nervi tatal si-a ucis in bataie copiii!
Oare de cata violenta credeti ca este nevoie ca sa omori in bataie un copil?Numai dintr-o zmucitura poti sa-i rupi gatul...

Primul gand pe care l-as avea ca sotie abuzata s-ar indrepta catre copiii;si chiar daca nu sunt copii la mijloc,tot pui in balanta ce fel de existenta poti duce cu un om care pune in pericol viata ta si a copiiilor?!?!?
Sa dorm cu un astfel de om in casa?Probabil ca as face-o in camere diferite,cu yala la usa!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Violenta in familie? alexaa Generalitati 56 12.01.2015 21:51:12
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18