Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #541  
Vechi 17.11.2012, 18:17:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit si 29 de ani de la trecerea la Domnul a lui Aurel State

"Eu am stat cu State doi ani după tentativa sa de sinucidere. Din punct de vedere fizic era o epavă. Din punct de vedere moral era superb, avea un curaj nemărginit și o ținută de o demnitate neclintită, o inteligență sclipitoare și o neobișnuită sensibilitate la frumusețe, exprimată în orice formă: literatură, muzică sau artă."


Despre acesta aici: http://www.fericiticeiprigoniti.net/aurel-state
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #542  
Vechi 19.11.2012, 20:40:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Astazi, 19 noiembrie, se implinesc 63 de ani de la moartea unui marturisitor din temnitele comuniste: pr. Ilie Imbrescu, despre care puteti citi aici: http://www.fericiticeiprigoniti.net/...aniei-crestine

Tot astazi, Monica Lovinescu ar fi implinit 89 de ani...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 19.11.2012 at 21:39:32.
Reply With Quote
  #543  
Vechi 29.11.2012, 23:16:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit 23 ani de la trecerea la Domnul a părintelui Arsenie Boca

Ieri s-au implinit 23 ani de la trecerea la Domnul a părintelui Arsenie Boca, mare îndrumător de suflete din secolul al XX-lea.

La Mănăstirea Prislop unde se află mormântul Părintelui Arsenie Boca au mers în pelerinaj mii de credincioși din întreaga țară pentru a participa la Sfânta Liturghie și apoi la procesiunea și prastasul care s-a savarsit la mormântul Părintelui.

Mormântul părintelui Arsenie de la mănăstirea Prislop este un loc de pelerinaj pentru mii de creștini din țară care l-au cunoscut și în conștiința cărora părintele a rămas ca un om cu viață sfântă.

Cel care a vorbit cel mai mult despre Părintele Arsenie Boca a fost Părintele Teofil Părăian, care, în acești ani de la mutarea sa în veșnicie, la fiecare conferință susținută în țară amintea și despre sfinția sa. Părintele Teofil Părăian punea întotdeauna în evidență învățăturile Părintelui Arsenie.

Sursa: Radio Reîntregirea
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #544  
Vechi 06.12.2012, 22:39:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit 100 ani de la moartea lui Mincu

Astăzi (6 decembrie) se împlinesc 100 de ani de la moartea arhitectului Ion Mincu. La Mănăstirea Stavropoleos din Centrul istoric, Părintele Iustin Marchiș va oficia începând cu ora 12.15 slujba de pomenire a lui Ion Mincu, creatorul stilului neoromânesc în arhitectură.

https://www.facebook.com/photo.php?f...type=1&theater
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #545  
Vechi 18.12.2012, 19:16:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up Ziua onomastica a Patriarhului nostru !

Astazi Biserica Ortodoxa Romana l-a sarbatorit pe Sfantul Cuvios Daniil Sihastrul , Sfant ocrotitor si al Patriarhului nostru Daniel .
Se cuvine sa-i uram multa sanatate si mai ales intelepciune si dreapta socoteala in rezolvarea tuturor problemelor cu care se confrunta Biserica noastra Ortodoxa in aceste vremuri de criza spirituala si materiala .
La multi ani , Preafericite Parinte Patriarh Daniel !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #546  
Vechi 21.12.2012, 21:53:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ziua eroilor Revoluției



Vineri, 21 decembrie, la Troița din fața Casei de Cultură a Tineretului, PS Episcop Sebastian a oficiat slujba de Parastas pentru eroii Revoluției din 1989, informează episcopiaslatinei.ro.

Cu acest prilej, Preasfinția Sa a ținut un cuvânt, evocând faptele celor care s-au jertfit pentru țară și neam: „Noi, ca oameni ai Bisericii, nu putem să uităm că acești oameni care și-au dat viața în decembrie 1989, în pofida unui regim ateu și anti-Biserică, au dovedit credință în Dumnezeu. Aduceți-vă aminte că în decembrie 1989 ei cântau pe stradă Cu noi este Dumnezeu și Tatăl nostru. Este motivul pentru care Biserica a înțeles să nu lipsească niciodată de la această pomenire a lor, în ziua de 21 decembrie, arătând că pe lângă demnitatea și spiritul de jertfă eroi noștri au fost însuflețiți deopotrivă și de credința în Dumnezeu”.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #547  
Vechi 26.12.2012, 13:13:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

25 decembrie 1954 - 58 de ani de la trecerea la Domnul a fericitului martir Ioan Arbore.


Mărturisitori - Ioan Arbore Autor: Atanasie Berzescu În fața mea, trei stafii, stând pe prici sub geam, se zgâiau la mine. În urma mea, zdrannng... și ușa se închise cu un scrâșnet de zăvor. Cum oi fi arătat eu la înfățișare, nu pot să mai știu, dar cert este că cei trei se uitau la mine ca la altceva. Parcă eram din altă lume, galben, galben la față ca șofranul. Primul din stânga vine la mine și se prezintă - Nicolae Mareș, fostul ministru al agriculturii în timpul lui Antonescu.
Era inginer constructor de căi ferate. Al doilea se scoală în picioare și se prezintă, Ioan Arbore, general, fost ministru al economiei în timpul lui Antonescu. Înaintea lui Iacobici a fost șeful Marelui Stat Major. Al treilea vine și el la mine, prezentându-se Turcu Nicolae, elev de liceu, prăpădit și slab ca vai de el. Ei trei erau locatarii celulei 309 de la vestitul Celular al Aiudului. Am mai venit și eu, alt prăpădit, să sporesc numărul la patru. De-abia încăpeam pe prici. Locul meu era între generalul Arbore și Turcu. (...)
Din povestirile generalului Ion Arbore am înțeles multe lucruri. Era fiu de preot, ceea ce s-a și văzut în tot comportamentul lui. Se ruga tot timpul în celulă. Privea lumea din jurul lui cu multă îngăduință și dragoste. Ne ocrotea cât putea pe noi, cei din apropierea lui, ca pe niște copii. La rându-ne, fiecare din noi ne-am istorisit trecutul nostru, cu toate neajunsurile și pățaniile noastre.
Generalul Arbore și-a petrecut copilăria în Dobrogea, în apropierea Deltei, la Sarinasuf, unde tatăl său era preot. Mai avea un frate, profesor de limba română la Focșani.
Ne povestise mult despre el, cu lucruri bune și frumoase. Avea o bibliotecă mare și temeinică, de peste 10.000 de volume. Era un om de mare sensibilitate. Spre deosebire de aproape toți cei cu care el a lucrat afară, în mari funcții de stat, era de o modestie rară. El credea cu toată căldura în Dumnezeu.
A murit la Jilava îngrijind bolnavii. Le spăla rufele de pe ei, murdare de atâta boală, rugându-se lui Hristos. Nu știu cum o fi fost în libertate, dar aici în temniță l-a găsit pe Dumnezeu. A fost un om de o mare ținută morală. Nu l-am auzit o dată bârfind pe cineva. De câte ori Nicolae Mareș se mai scăpa de mai vorbea de rău pe cineva, el îi spunea:
- Măi Nicolae măi, nu vorbi cu păcat de oameni, că numai Dumnezeu știe ce-o fi fost în sufletul lor, de-or fi greșit. Nici noi n-am fost mai buni.
Adeseori ne povestea lucruri din copilăria lui, de felul cum a reușit să răzbată în viață. A parcurs drumul, în cariera lui de ofițer, de la sublocotenent și până la gradul de general prin puterile lui, fără a fi ajutat de cineva din afară. (...)
În fiecare zi, generalul Arbore se ruga cu multă căldură, stând pe prici la locul lui. Senin, le primea pe toate câte veneau pe capul lui. Niciodată nu l-am auzit văicărindu-se. Ca dreptul Iov, mulțumea lui Dumnezeu de tot ceea ce se întâmpla. Într-o bună zi, ușa se deschide și un ofițer îmi spune să-mi fac bagajul și să ies afară. Îmi iau rămas bun de la generalul Arbore și de la Nedelcu și ies afară. Generalul Arbore îmi urează mult noroc. De atunci nu l-am mai văzut. Aveam să aflu că a murit la Jilava, îngrijind bolnavii. Dumnezeu să-l odihnească în pace, că a fost un mare român și un bun creștin. (...)
Mă ducea mereu, gândul la generalul Arbore, pe care-l lăsasem în celulă, slăbit de tot, de de-abia-și ținea sufletul. Ridicam ochii din curtea fabricii și priveam acel colț de Celular, unde știam că-l lăsasem pe Arbore. Vocea lui blajină și dragostea față de om îl defineau ca pe un adevărat părinte. Ajuns la un oarecare confort, adesea mă gândeam la el, care dormea tot pe prici, cu o rogojină ferfeniță și o pătură, veche de când lumea, roasă de vreme și găurită.
(Atanasie Berzescu - Lacrimi și sânge. Rezistența anticomunistă armată din munții Banatului, Editura Marineasa, Timișoara, 1999, pag. 131, 137-138, 141, 144)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #548  
Vechi 30.12.2012, 13:16:40
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evenimente petrecute pe 30 Decembrie

1947: Regele Mihai I (1927-1930; 1940-1947) este obligat să semneze actul de abdicare (pentru el si urmasii săi) de la prerogativele regale si să părăsească tara; în aceeasi zi, într-o sedintă 'extraordinară', Adunarea Deputatilor proclamă Republica Populară Română (prin Legea nr.363).

1691: A murit ROBERT BOYLE, fizician si chimist irlandez; a dat prima definitie a elementului chimic si a pus bazele analizei chimice calitative (n.1627)

1819: S-a nascut scriitorul german THEODOR FONTANE (m.1898)

1865: S-a nascut scriitorul englez RUDYARD KIPLING; Premiul Nobel pentru literatura pe 1907 (m.1936)

1944: A murit scriitorul francez ROMAIN ROLLAND; Premiul Nobel pentru literatura pe 1915 (n.1866)
Reply With Quote
  #549  
Vechi 14.01.2013, 23:59:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit 163 de ani de la nașterea lui Eminescu


15 ianuarie este ziua în care îl comemorăm pe Eminescu. De la București și până la Chișinău, de la Timișoara și până la Constanța și chiar peste hotare, românii îl vor omagia pe cel mai îndrăgit și cunoscut dintre poeții lor.

Pe „Aleea scriitorilor” din Cimitirul Bellu, unde se află mormântul poetului, va fi oficiată, de la ora 10.00, o slujbă pomenire pentru cel care a contribuit în mod esențial la construirea istoriei literaturii române și la dezvoltarea limbii noastre literare moderne, informează TRINITAS TV.

A devenit deja o tradiție ca în fiecare an, pe data de 15 ianuarie, elevii și profesorii instituțiilor de învățământ din Capitală și din provincie să participe la slujba de pomenire oficiată la mormântul lui Eminescu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #550  
Vechi 23.01.2013, 23:07:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit 154 ani de la Unirea Principatelor Române



Pe 24 ianuarie se împlinesc 154 de ani de la Unirea Principatelor Române. Aceasta a avut loc la jumătatea secolului al XIX-lea și reprezintă unificarea vechilor state Moldova și Țara Românească. Unirea este strâns legată de personalitatea lui Alexandru Ioan Cuza și de alegerea sa ca domnitor al ambelor principate la 5 ianuarie 1859 în Moldova și la 24 ianuarie 1859 în Țara Românească, informează TRINITAS TV.

Totuși, unirea a fost un proces complex, bazat pe puternica apropiere culturală și economică între cele două țări. Procesul a început în 1848, odată cu realizarea uniunii vamale între Moldova și Țara Românească, în timpul domniilor lui Mihail Sturdza, respectiv Gheorghe Bibescu. Deznodământul războiului Crimeii dus la un context european favorabil realizării unirii. Votul popular din ambele țări, rezultat în urma unor Adunări Ad-hoc în 1857 a dus, la Convenția de la Paris din 1858, la o înțelegere între Marile Puteri prin care se accepta o uniune mai mult formală între cele două țări, cu guverne diferite și cu unele instituții comune.

La începutul anului următor, liderul unionist moldovean Alexandru Ioan Cuza a fost ales ca domnitor al Moldovei și Țării Românești, aducându-le într-o uniune personală. În 1862, cu ajutorul unioniștilor din cele două țări, Cuza a unificat Parlamentul și Guvernul, realizând unirea politică. După înlăturarea sa de la putere în 1866, unirea a fost consolidată prin aducerea pe tron a principelui Carol de Hohenzollern, iar constituția adoptată în acel an a denumit noul stat România.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Remember - TEOFIL PARAIAN cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 21 03.03.2011 19:24:48
remember? Corinanyc Rugaciuni 0 16.08.2009 10:05:06
Remember Pr. Ioanichie Balan jenica Generalitati 25 16.01.2008 17:10:49