Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.05.2010, 11:30:19
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Da, vreau sa vada toata lumea ce am zis. Nu ma ascund.
Faptul ca imi expun parerea, pentru tine este o jignire?
Dar pt tine faptul ca ne expunem noi parerile nu e jignire? tot timpu te plangi ca noi crestinii suntem asa rai cu tine si tu doar te aperi...dar tu de ce ne jignesti? d c ne faci nebuni? de ce simti nevoia asta sa denigrezi tu crestinismul?
de ce intrii pe forum ca apoi sa zici ca te doare cand vezi ce credinta avem? de ce sa te doara? nu mai citi daca te doare! nu te obliga nimeni sa citesti, sa postezi, sa ne spui tu ca nu exista Dumnezeu, nu e necesar sa mai intrii pe forum daca te doare asa de tare.
iti place mult de tot sa rastalmacesti si sa intorci impotriva noastra.
daca tu esti liber sa crezi ce vrei si noi suntem!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.05.2010, 11:33:42
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Da, vreau sa vada toata lumea ce am zis.
Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Voi nu sunteti in stare sa vedeti dincolo nevoia de a crede intr-o forta superioara.
Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Eu cred ca oamenii si l-au "construit" pe Dumnezeu dupa cum a vrut o anumita parte a lor.
Asta nu e imoral? de cand e moral sa-ti bati joc de credinta cuiva???
Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Doar ca talibanii sunt ultra religiosi, asa ca tine.

Last edited by Anytza; 24.05.2010 at 11:50:21.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.05.2010, 12:09:59
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
Dar pt tine faptul ca ne expunem noi parerile nu e jignire? tot timpu te plangi ca noi crestinii suntem asa rai cu tine si tu doar te aperi...dar tu de ce ne jignesti? d c ne faci nebuni? de ce simti nevoia asta sa denigrezi tu crestinismul?
de ce intrii pe forum ca apoi sa zici ca te doare cand vezi ce credinta avem? de ce sa te doara? nu mai citi daca te doare! nu te obliga nimeni sa citesti, sa postezi, sa ne spui tu ca nu exista Dumnezeu, nu e necesar sa mai intrii pe forum daca te doare asa de tare.
iti place mult de tot sa rastalmacesti si sa intorci impotriva noastra.
daca tu esti liber sa crezi ce vrei si noi suntem!
da ce sensibili mai sunteti, voi care nu jigniti niciodata ...
voi care respactati pe toata lumea, indiferent de credinta.
voi ... exemplu de toleranta.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.05.2010, 12:14:38
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
Asta nu e imoral? de cand e moral sa-ti bati joc de credinta cuiva???
Citatele tale sunt luate din context.
Afirmatia mea cum ca oamenii si l-au "construit" pe Dumnezeu o consideri jignire?
Dar cand am fost facut paduche, purice, capusa, astea nu erau jigniri?
De ce nu ati sarit si atunci si in multe alte dati?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.05.2010, 13:08:21
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
da ce sensibili mai sunteti, voi care nu jigniti niciodata ...
voi care respactati pe toata lumea, indiferent de credinta.
voi ... exemplu de toleranta.
tu respecti indiferent de credinta?? cine dintre oamenii acestia de pe forum au venit la tine si te-au obligat sa intrii pe forum ca sa te "atace"? sigur eu nu. ai intrat si ai inceput sa ataci p toate topicurule, indiferent daca vizeaza ateismul sau nu, ca pe tine sigur nu te vizeaza personal. mai bine intra tu ca sa iti bati joc de crestini, ca asa iti dovedesti tu respectul si sensibilitatea si toleranta, nu? si mai ales simtul moral. la scoala generala te invata: "esti liber sa faci ce vrei atata timp cat nu deranjezi pe cel de langa tine."

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Citatele tale sunt luate din context.
Afirmatia mea cum ca oamenii si l-au "construit" pe Dumnezeu o consideri jignire?
Dar cand am fost facut paduche, purice, capusa, astea nu erau jigniri?
De ce nu ati sarit si atunci si in multe alte dati?
nu sunt luate din context...sunt exact asa cum le-ai scris. si au sarit multi pe topicul ala.

deci eu te intreb : de ce simti nevoia sa ne faci nebuni? de ce iti bati joc de credinta noastra? de ce ti se pare moral si nejignitor acest lucru? de ce spui apoi ca tot pe tine te doare? cine te-a atacat pe tine fara sa spui tu nimic, te-au luat de pe strada si te-au pus pe forum? si de ce ti se pare imoral si nerespectuos cand persoanele de pe forum incearca sa-si apere credinta, chiar sa-ti explice unele lucruri?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.05.2010, 13:22:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
tu respecti indiferent de credinta?? cine dintre oamenii acestia de pe forum au venit la tine si te-au obligat sa intrii pe forum ca sa te "atace"? sigur eu nu. ai intrat si ai inceput sa ataci p toate topicurule, indiferent daca vizeaza ateismul sau nu, ca pe tine sigur nu te vizeaza personal. mai bine intra tu ca sa iti bati joc de crestini, ca asa iti dovedesti tu respectul si sensibilitatea si toleranta, nu? si mai ales simtul moral. la scoala generala te invata: "esti liber sa faci ce vrei atata timp cat nu deranjezi pe cel de langa tine."

nu sunt luate din context...sunt exact asa cum le-ai scris. si au sarit multi pe topicul ala.

deci eu te intreb : de ce simti nevoia sa ne faci nebuni? de ce iti bati joc de credinta noastra? de ce ti se pare moral si nejignitor acest lucru? de ce spui apoi ca tot pe tine te doare? cine te-a atacat pe tine fara sa spui tu nimic, te-au luat de pe strada si te-au pus pe forum? si de ce ti se pare imoral si nerespectuos cand persoanele de pe forum incearca sa-si apere credinta, chiar sa-ti explice unele lucruri?
Nu a zis ca sunteti nebuni.
Cand spun ca ceva nu exista nu inseamna ca imi bat joc. Daca tu asa consideri, e treaba ta.
Nu mi se pare imoral si nerespectuos cand cineva isi apara credinta.
Daca nu ai cauta doar comentariile care te intereseaza, ai vedea acest lucru.
Chiar am laudat pe cineva pentru felul in care isi apara credinta.
Am dat multe sfaturi, bune zic eu, cu privire la spovedanie, de exemplu.

Dar daca tu crezi ca foarte moral si respectuos sa-ti aperi credinta prin injurii si jingiri repetate, atunci chiar nu mai avem ce discuta.
Pentru ca asta faceti. Cand nu mai aveti argumente aduceti jigniri, insulte si amenintari.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.05.2010, 13:28:09
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Cand nu mai aveti argumente aduceti jigniri, insulte si amenintari.
nu te-am insultat niciodata si in mod sigur nu te-am amenintat.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.05.2010, 13:35:48
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
nu te-am insultat niciodata si in mod sigur nu te-am amenintat.
Nu era vorba de tine personal.
Era vorba omul religios in general.
Omul care se crede superior doar pentru ca apartine unei religii.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.05.2010, 14:16:00
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Omul care se crede superior doar pentru ca apartine unei religii.
sau care se crede superior doar pt ca nu crede.
nu vrei sa intelegi ca ranesti si jignesti atunci cand faci misto de credinta unei persoane? sau asta urmaresti? fiindca tu crezi in cugetul liber de orice ingradire, atunci de ce ne ingradesti zicand ca ne imaginam? crezi intr-o zi in care sa nu mai fi jignit pentru ca nu poti crede in ceea ce cred altii, atunci tu de ce jignesti persoanele care au o credinta diferita de a ta? crezi intr-o zi in care sa nu mai fi judecat dupa ceea ce crezi, atunci de ce ii judeci pe crestini direct ca nu e adevarata credinta lor? astea sunt intrebarile mele.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.05.2010, 14:28:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
sau care se crede superior doar pt ca nu crede.
nu vrei sa intelegi ca ranesti si jignesti atunci cand faci misto de credinta unei persoane? sau asta urmaresti? fiindca tu crezi in cugetul liber de orice ingradire, atunci de ce ne ingradesti zicand ca ne imaginam? crezi intr-o zi in care sa nu mai fi jignit pentru ca nu poti crede in ceea ce cred altii, atunci tu de ce jignesti persoanele care au o credinta diferita de a ta? crezi intr-o zi in care sa nu mai fi judecat dupa ceea ce crezi, atunci de ce ii judeci pe crestini direct ca nu e adevarata credinta lor? astea sunt intrebarile mele.
Eu nu consider ca sunt jigniri.

O persoana care este predispusa sa creada orice i se spune, doar pentru ca i se sugereaza ca ar fi de la Dumnezeu, este foarte vulnerabila.
Iar cand se aduc astfel de subiecte, cum este cel pe care comentam, consider ca se afecteaza grav acest cuget liber.

Eu nu jignesc persoane, decat daca sunt provocat.
Iar daca discutam pe o idee in contradictoriu inseamna ca ne jignim reciproc?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie din Eghina Dodi Intamplari adevarate 8 08.08.2011 19:24:33
Manastirea Sfantului Nectarie din Eghina diaden Intrebari utilizatori 0 29.04.2011 01:04:14
Un site al Sf.Nectarie din Eghina! mary20 Moaste 2 04.03.2010 13:39:53
Viata Sfantului Nectarie din Eghina geo.nektarios Diverse Sarbatori 32 26.01.2009 03:20:42
Moastele Sfantului Nectarie de la Eghina Ionelaangel Moaste 1 30.10.2006 01:54:45