Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 06.07.2011, 13:02:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
La promovabilitatea de 44,47%, un singur caz de suicid nu poate forma o regula. Ramane un caz izolat. Probabil daca lua bacalaureatul, gasea un alt motiv s-o faca. Din pacate..
Stii topicul cu politistii care se sinucid in masa?

Ei bine e de ajuns sa se mai gaseasca vreo 3-4 cazuri de suicid printre adolescenti picati la bac, mediatizate la interval de 3-4 zile, o saptamana eventual si gata, toata lumea o sa tzipe ca bacu' omoara copii pe capete.

Si asa, o sa se promoveze bac -ul fara examene, doar cu notele, pardon, calificativele din liceu..
Reply With Quote
  #182  
Vechi 06.07.2011, 13:04:00
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AllegroNonTroppo Vezi mesajul
Era vorba de elemente de baza din alimentatie. Daca pentru tine (sau altcineva) uleiul nu face parte, inlocuieste-l cu altceva care sa intre in categoria asta. Nu cred ca a vrea sa mananci este o ambitie materiala.

Faptul ca exista oameni care-si fac treaba pe bani putini este foarte laudabil pentru ei. Pe de alta parte, ar fi aberant sa-i invoci vreodata cuiva motivul "trebuie sa fii performant indiferent de salariu". Nicaieri nu se face asa ceva.
Exista si profesori bine platiti care isi fac meseria prost.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 06.07.2011, 13:07:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AllegroNonTroppo Vezi mesajul
Era vorba de elemente de baza din alimentatie. Daca pentru tine (sau altcineva) uleiul nu face parte, inlocuieste-l cu altceva care sa intre in categoria asta. Nu cred ca a vrea sa mananci este o ambitie materiala.
Nu era vorba de mine, citeste cu atentie mesajul.

Citat:
Faptul ca exista oameni care-si fac treaba pe bani putini este foarte laudabil pentru ei. Pe de alta parte, ar fi aberant sa-i invoci vreodata cuiva motivul "trebuie sa fii performant indiferent de salariu". Nicaieri nu se face asa ceva.
Dar ce poti sa-i spui?
Bate-ti joc de meseria ta ca o sa-ti fie mai bine asa?

Daca nu-ti place salariul, cel mai bine iti cauti de munca in alta parte.

Daca nu gasesti un loc de munca renumerat dupa aspiratiile tale materiale (vrei casa, masina, concedii, etc.) care e solutia corecta?
Sa mai renunti la pretentii si cu mai putine frustrari sau sa te apuci sa-ti bati joc de meseria ta, sperand ca nu se prinde nimeni si nu patesti nimic?
Reply With Quote
  #184  
Vechi 06.07.2011, 13:08:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Nu folosesc ulei deloc, in schimb mananc peste (gatit la cuptor) vreo 4 zile pe saptamana (te vei amuza, dar uneori il prind cu mana din mare =)))))) ), seminte multe (se gasesc foarte ieftin in piata - de floarea soarelui, bostan, susan etc.) masline (care iar sunt ieftine luate de la magazinele grecesti) si foarte rar avocado. Asadar grasimile necesare creierului sunt asigurate astfel.
Ai toata admiratia mea.
Daca am fi toti ca tine, am fi o tara agrara, saraca, dar cu oameni destepti si fericiti :)
Reply With Quote
  #185  
Vechi 06.07.2011, 13:11:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
in orice societate, in orice domeniu, performanta este catalizata de remuneratie. Ca sunt profesori care nu numai ca isi fac meseria la un nivel ridicat, dar mai si fac ore suplimentare, neplatiti, este de necontestat, dar, din pacate, de cele mai multe ori "famelia-i mare, renumeratia mica, dupa buget" si profesorii (nu numai ei) se lasa coplesiti si uita sa fie profesionisti
Aiurea, cum zicea cineva mai sus, sunt destui la noi care primesc gramada de bani si tot bataia aia de joc, daca nu atat fatza de meseria lor, fata de oamenii care ii au in subordine.

Adevarata performanta este catalizata de educatie si pasiune pentru ceea ce faci.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 06.07.2011, 13:52:11
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
Eu nu am facut literatura universala in liceu...deloc. E adevarat ca am terminat la matematica-informatica, dar nici cei de la uman, care aveau 5 ore pe saptamana, n-au facut. Sigur ca e ideal sa auzi de Tolstoi...si mai bine e sa-l citesti. Dar in conditiile in care cel din fata mea m-a intrebat la bac daca Moara cu noroc este scrisa de Caragiale, parerea mea este ca ar trebui sa se insiste pe literatura romana.
Cat despre autori si opere: chiar asa se intampla. Iti da o lista de romane ale lui Rebreanu, de exemplu, care se studiaza si tu, la bac, scrii despre care doresti (si care se potriveste cu subiectul). La fel si la Camil Petrescu: poti alege intre Ultima noapte si Patul lui Procust.

ps: e o intreaga isterie cu Coelho...marturisesc ca nu pricep de ce este atat de popular. Mie mi se pare ca scrie metafizica pt gospodine :D
Stii cum e? Pana la urma, totul depinde de profesorul de la clasa. Unii, ca profesoara mea din liceu [pentru care am un respect enorm] fac si literatura universala, pentru cultura generala. Bineinteles, sunt de acord ca pe literatura romana trebuie sa se insiste cel mai mult. Oricum, eu cred ca un absolvent de liceu trebuie sa stie macar putina istorie a literaturii [si universala si romana], tot pentru cultura lui generala, dincolo de programa scolara. Ma rog, asta tine deja si de educatia non'formala si de preferintele fiecaruia. Dar daca vorbim despre BAC, cred sincer ca acei elevi care nu sunt capabili sa treaca bacalaureatul, nu ar trebui lasati sa intre in examen. Simplu! Profesorul trebuie sa fie in stare sa evalueze abilitatile si competentele acelui copil si in examen sa intre acei elevi care chiar vor si pot. Numai la noi se face atat de mare caz. In strainatate, nu e o rusine sau o problema imensa sa nu mergi de la liceu direct la facultate. Merg la facultati cei care pot si vor, ceilalti invata o meserie si traiesc din asta. Aici, daca ajungi la SAM te faci "de rasul satului". Sunt multe de rezolvat in sistemul nostru educational. Asta'i clar.


Coelho? Tot ce pot sa spun e ca daca intr'o zi copiii mei vor fi devoratori de pseudo'literatura lui Coelho&Co. voi sti ca am gresit undeva in educatia lor.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 06.07.2011, 14:05:20
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si asa, o sa se promoveze bac -ul fara examene, doar cu notele, pardon, calificativele din liceu..
Sper sa nu se ajunga la asa ceva!
Reply With Quote
  #188  
Vechi 06.07.2011, 14:06:03
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Cand am vazut subiectele la romana, am considerat ca sunt scrise cu picioarele. Uite ca sunt si capete mai luminate care sunt de acord cu mine:

http://www.romaniacurata.ro/bacalaur...onala-1581.htm

Bineinteles, nu e o scuza, vina principala apartine guvernantilor, profesorilor si parintilor, dar cine naiba e platit sa scrie subiectele asa?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 06.07.2011, 14:42:24
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Cand am vazut subiectele la romana, am considerat ca sunt scrise cu picioarele. Uite ca sunt si capete mai luminate care sunt de acord cu mine:

http://www.romaniacurata.ro/bacalaur...onala-1581.htm

Bineinteles, nu e o scuza, vina principala apartine guvernantilor, profesorilor si parintilor, dar cine naiba e platit sa scrie subiectele asa?
Subiectele au fost formulate destul de clar. Alina Mungiu Pippidi nu este o minte luminata, ba dimpotriva, mi se pare o persoana lipsita de cultura si fara coloana vertebrala. Care in cazul de fata a vorbit doar sa se afle in treaba.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 06.07.2011, 16:51:19
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Cand am vazut subiectele la romana, am considerat ca sunt scrise cu picioarele. Uite ca sunt si capete mai luminate care sunt de acord cu mine:

http://www.romaniacurata.ro/bacalaur...onala-1581.htm

Bineinteles, nu e o scuza, vina principala apartine guvernantilor, profesorilor si parintilor, dar cine naiba e platit sa scrie subiectele asa?

Bineinteles! Cu o promovabilitate de 44% am gasit tapul ispasitor: subiectele si fraierii ce le'au formulat. Daca elevii reuseau sa copieze ca anii trecuti si procentul de promovabilitate nationala era mult mai mare decat cel real, nimeni nu se lega de subiecte! Elevii care au fost curiosi sa rasfoiasca putin manualul de romana si sa se prezinte la ore, au trecut. Sunt extrem de putini, da. Iar acum se vede realitatea: in Romania, majoritatea profesorilor au o durere acuta de coate cand vine vorba de elevi, iar sentimentul e reciproc. Exceptiile de la regula sunt putine, fapt ce se reflecta in procentul jenant de mic al elevilor care au reusit sa'si ia Bac'ul.

Nu spun ca subiectele sunt perfecte. Dar asta e doar varful iceberg'ului. Sistemul educational romanesc e putrezit mult mai adanc. Iar raul trebuie taiat de la radacina. Altfel, putem gasi tapi ispasitori la infinit, dar situatia va fi aceeasi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exceptional -Exemplu de demnitate nationala,Biserica Ortodoxa Greaca alaturi de popor tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 4 19.11.2011 02:18:41
Cum face noua Irodiada dna Elena Udrea inselata de draci sminteala in popor mihailt Generalitati 12 29.04.2010 19:37:25
POPOR ALES, IUDEOMASONERIE SI IUDEOCOMUNISM adelin_antonescu Iudaismul 3 14.06.2007 19:17:40