Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.12.2012, 19:11:43
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit O problema .

Buna tuturor, am o problema legata de rugaciune , mai bine spus de rugaciunea de seara.Sunt tanar si mai pacatuiesc , si in ziua respectiva in care am facut ceva rau , am consumat alcool sau poate m-am maniat pe cineva sau multe alte pacate specifice varstei ma simt murdar , vinovat in fata lui Dumnezeu , constient ca am gresit , si nu mi mai fac rugaciunea de seara in ziua respectiva , deoarece nu ma simt demn pentru a vorbi cu Dumnezeu .E bine ce fac?
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.12.2012, 19:13:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Taman invers ar trebui să faci: mai multă rugăciune!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.12.2012, 19:14:32
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Taman invers ar trebui să faci: mai multă rugăciune!
da , dar stiu ca poate o sa se repete povestea si e cam degeaba rugaciunea
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.12.2012, 19:17:55
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
da , dar stiu ca poate o sa se repete povestea si e cam degeaba rugaciunea
Dacă te rogi, cu sinceritate, ca Dumnezeu să te ajute să nu mai cazi în păcat... nu poate fi degeaba!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.12.2012, 20:36:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Rabdare , credinta , nadejde si iubire . . . !

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
da , dar stiu ca poate o sa se repete povestea si e cam degeaba rugaciunea
Atentie la ganduri , atentie la deznadeje , si nu uita :. . . "cine poate să se mântuiască? Iar El a zis: Cele ce sunt cu neputință la oameni sunt cu putință la Dumnezeu."
Fa si tu un pas , iar Dumnezeu te va ajuta sa faci zece , sute , mii , zeci de mii , dar din bun simt si dragoste , fa tu cel dintai pas : rugaciune-cainta-marturisire , si iar rugaciune-cainta-marturisire , si iar si iar , pana gasesti indreptare si mai ales ajutor de la Bunul Dumnezeu , caci de vei spune ca "degeaba vorbesc cu Dumnezeu"( degeaba ma rog ) inseamna ca-L desconsideri , sau credinta ta este subrezita de multele ganduri vrajmase .
Tot inainte cu Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.12.2012, 20:55:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
da , dar stiu ca poate o sa se repete povestea si e cam degeaba rugaciunea
Pai depinde.
Daca lupti cu problema nu e degeaba.

Daca nu vrei sa lupti, atunci cazi intr-o nesimtire si ori cu rugaciune ori fara, tot acolo ajungi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.12.2012, 21:50:11
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Buna tuturor, am o problema legata de rugaciune , mai bine spus de rugaciunea de seara.Sunt tanar si mai pacatuiesc , si in ziua respectiva in care am facut ceva rau , am consumat alcool sau poate m-am maniat pe cineva sau multe alte pacate specifice varstei ma simt murdar , vinovat in fata lui Dumnezeu , constient ca am gresit , si nu mi mai fac rugaciunea de seara in ziua respectiva , deoarece nu ma simt demn pentru a vorbi cu Dumnezeu .E bine ce fac?
:)

Uite ce zice Domul Iisus in Epistola lui Matei:
21. Atunci Petru, apropiindu-se de El, I-a zis:"Doamne, de cate ori va gresi fratele meu fata de mine si eu ii voi ierta? oare pana de sapte ori?
22. Iisus i-a zis: "Nu-ti spun ca pana de sapte ori, ci pana de saptezeci de ori cate sapte.


Asa ne invata Hristos sa iertam celor ce ne gresesc.
Cu siguranta asa va face si El cu noi. Dar cu o conditie: sa regretam sincer, sa ne cerem iertare si sa ne straduim spre indreptare.
Sa nu renuntam la rugaciune. Mai mult sa ne rugam!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.12.2012, 21:03:17
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
:)

Uite ce zice Domul Iisus in Epistola lui Matei:
21. Atunci Petru, apropiindu-se de El, I-a zis:"Doamne, de cate ori va gresi fratele meu fata de mine si eu ii voi ierta? oare pana de sapte ori?
22. Iisus i-a zis: "Nu-ti spun ca pana de sapte ori, ci pana de saptezeci de ori cate sapte.


Asa ne invata Hristos sa iertam celor ce ne gresesc.
Cu siguranta asa va face si El cu noi. Dar cu o conditie: sa regretam sincer, sa ne cerem iertare si sa ne straduim spre indreptare.
Sa nu renuntam la rugaciune. Mai mult sa ne rugam!
Multumesc de raspuns!
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.12.2012, 23:28:47
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Multumesc de raspuns!
bune indemnuri ti-au dat toti.
Uite ceva dintr-o experienta similara cu a ta: "Mare este rautatea din mine, dar Mila lui Dumnezeu este mai mare decat rautate din mine..."

Biruinta noastra asupra rautatii, nu trebuie inteleasa ca nepacatuire desavarsita, desi asta trebuie sa cautam. In schimb, singura biruinta lesne de atins este dispretul fata de animalicul care ne indeamna sa actionam impotriva discernamantului si bunelor noastre intentii.

Pe vremea cand am fost la munca in Italia, am dat din intamplare peste o troita catolica. Eu, fiind la vremea aceea un ortodox fanatic ce vedeam in catolici niste draci cu chip de om, am fost trasnit de cuvintele minunate ale unui cuvios al catolicismului. Era o poezie minunata, nu tin minte decat ca erau niste intrebari care converg in felul urmator:

"-Doamne, am cazut in pacat si m-ai lasat sa pacatuiesc, de ce? - Pentru ca te-am iubit foarte mut, iata de ce!"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
problema mea... soulonfire Generalitati 41 18.08.2011 22:46:52
am si eu o problema.. noname Umanitare 6 26.12.2008 01:16:18