Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 23.09.2013, 14:30:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Spovedania este obligatorie pentru păcatele alea foarte grave și opțională pentru celelalte. Noi trebuie să ținem constant legătura cu duhovnicul, dar nu e necesar să ne mărturisim săptămînal, prietene, dacă vrem să ne împărtășim săptămînal. Vorbim strict despre cei practicanți, care avem binecuvîntare de la duhovnic, care ne rugăm zilnic, face fapte bune șamd.
Cine a spus ca spovedania nu e obligatorie decat pentru ce vrem noi? Niciun preot n-am auzit sa spuna asta si nici n-am citit undeva. Spovedania in fata bisericii nu se mai practica de apropae 1700 de ani, niciun sfant nu a sesizat ca e o greseala? Noi ne luam dupa ce spun Biserica si sfintii.
Apoi, pacatele mari si mici depind de interetarea fiecaruia. Uite ce pacat a facut Adam, care pentru unii probabil ar parea foarte mic. Sau ce pacate aveau cei din primul secol. Familia aceea a murit doar pentru ca nu au spus ca au retinut o parte din vanzarea averii. Cine isi mai vinde azi toata averea ca sa ii ajute pe ceilalti?
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
La un moment dat părintele mi-a spus în treacăt că aceste păcate nu necesită musai spovedanie.
Nu cumva a spus ca nu e musai sa fie spuse la spovedanie? Ceea ce e cu totul altceva.
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Așa am constatat că miturile care circulă prin România nu sînt tocmai literă de lege, avînd în vedere ce spun o parte dintre Sfinții Părinți.
Nu sunt mituri, din moemnt de toti sfintii din aceasta perioada au fost de acord cu ele.
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Beți dintru acesta toți, acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, Care pentru voi și pentru mulți se varsă, spre iertarea păcatelor.
Aici sunt vorbele Mantuitorului, se refera la jertfa Sa, spune ca Sangele Sau se varsa pentru ieratarea pacatelor, adica botezul si Sfintele Taine. Noi nu intepretam singuri Sfanta Scriptura, cautam citate din sfinti sau articole ortodoxe cu invatatura respectiva.
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Doar sînt ortodox, am duhovnic la care mă spovedesc, chiar dacă mai rar decît mă împărtășesc.
Aceatsa e o practica pe care am intalnit-o doar la catolici. Unii preoti au primit diferite influente de la alte culte. Sa nu uitam ca la Tmisoara chiar Mitropolitul ajunsese sa aiba conceptii ecumeniste, ajungand sa fie judecat de Sinod. Daca un preot spuen ca ne impartasim la catolici, de exemplu, nu inseamna ca ceilalti gresesc, ci el.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tainele savarsite in afara Bisericii morfix333 Intrebari utilizatori 141 16.05.2011 13:01:10
Cum masuram moralul unui crestin in viata din afara bisericii? patinina34 Generalitati 31 01.04.2011 09:51:56
Casatoria in afara Bisericii Ortodoxe, recunoscuta sau nu? Marius22 Nunta 166 27.02.2011 21:23:18
Preot (paroh) si enoriasi - comunicare in afara bisericii(?) sophia Preotul 31 19.07.2009 23:28:59
Botezul in afara Bisericii maggie Botezul 8 03.12.2008 15:43:57