Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.10.2009, 15:39:37
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Smile Sa invatam sa ne corectam...

Sper sa nu se supere nimeni pe mine si chiar dimpotriva, sa fie de folos acest thread. Am observat cateva greseli care ma fac sa clipesc des. Peste tot pe net intalnesc "iiii" pusi aiurea...

Am intalnit greseli de genul acestora " Sa fi tu porumbel ", " Daca as fii varza", " A fii vesel inseamna a fii bine dispus", " Exista cartii la supermarket?" care corect ar trebui scrise asa : Sa fii, Daca as fi, A fi, Exista carti ( substantiv)

Un mic rezumat care ar putea fi de folos:

Infinitivul - un singur i: a FI.

Viitorul: cu un singur i. Voi/vei/va/veți/vor FI.

Condiționalul prezent: un singur i. Aș/ai/ar/ați/ar FI.

Condiționalul perfect: un singur i. Aș/ai/ar/ați/ar FI fost.

Conjunctivul prezent: la persoana a II-a devine să FII, cu doi i :

eu să FIU

tu să FII

el/ea să FIE

noi să FIM

voi să FIȚI

ei/ele să FIE

Conjunctivul perfect :un singur i. Eu/tu/el/ea/noi/voi/ei/ele să FI fost.

Imperativul afirmativ: FII ! Cu doi i.

Imperativul negativ: Nu FI ! Cu un singur i.

Numai cateva substantive se scriu cu doi de " i" si anume : fii, copii ( atunci cand facem referire la fiinte, pentru ca daca ne referim la copiile xerox, ele nu mai primesc nici un i), vii... care atunci cand sunt articulate mai primesc un i, ex : "Fiii lui Ionescu sunt foarte obraznici." , "Copiii meu sunt foarte bine educati.", " Viii cu viii, mortii cu mortii."

Doamne ajuta si mult succes!

P.S. Sper sa nu se supere nimeni pe mine...dar mi se intampla sa citesc unele propozitii si sa nu inteleg ideea din cauza exprimarii deficitare.

Last edited by AndruscaCIM; 05.10.2009 at 16:10:24.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.10.2009, 19:43:00
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb limba romana

A mai fost un topic deschis pe aceasta problema, a greselilor de limba, si nu a avut viata lunga. A disparut, din nu se stie care pricina...

Problema cu "i"-urile este atat de generalizata pentru cei care scriu in limba romana... Nici nu-ti vine a crede... Faceam la scoala zilnic cu elevii mei astfel de exercitii... Pe o ureche intra si pe amandoua iesea.. In zadar fise, exemple, jocuri, cartonase (si la liceu)... Cand le-am spus sa-si redacteze cererea pentri inscriere la Bacalaureat, am vazut formulari de genul: "Subsemnatul ... fiiul lui ..." Nu-mi venea sa cred!

Bafta! Doresc viata lunga acestui topic si sa aiba efectul scontat pentru ca, in cele din urma, felul in care scriem spune destul despre respectul de sine si pentru cei carora te adresezi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.10.2009, 20:26:52
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Sper sa nu se supere nimeni pe mine si chiar dimpotriva, sa fie de folos acest thread. Am observat cateva greseli care ma fac sa clipesc des. Peste tot pe net intalnesc "iiii" pusi aiurea...

Am intalnit greseli de genul acestora " Sa fi tu porumbel ", " Daca as fii varza", " A fii vesel inseamna a fii bine dispus", " Exista cartii la supermarket?" care corect ar trebui scrise asa : Sa fii, Daca as fi, A fi, Exista carti ( substantiv)

Un mic rezumat care ar putea fi de folos:

Infinitivul - un singur i: a FI.

Viitorul: cu un singur i. Voi/vei/va/veți/vor FI.

Condiționalul prezent: un singur i. Aș/ai/ar/ați/ar FI.

Condiționalul perfect: un singur i. Aș/ai/ar/ați/ar FI fost.

Conjunctivul prezent: la persoana a II-a devine să FII, cu doi i :

eu să FIU

tu să FII

el/ea să FIE

noi să FIM

voi să FIȚI

ei/ele să FIE

Conjunctivul perfect :un singur i. Eu/tu/el/ea/noi/voi/ei/ele să FI fost.

Imperativul afirmativ: FII ! Cu doi i.

Imperativul negativ: Nu FI ! Cu un singur i.

Numai cateva substantive se scriu cu doi de " i" si anume : fii, copii ( atunci cand facem referire la fiinte, pentru ca daca ne referim la copiile xerox, ele nu mai primesc nici un i), vii... care atunci cand sunt articulate mai primesc un i, ex : "Fiii lui Ionescu sunt foarte obraznici." , "Copiii meu sunt foarte bine educati.", " Viii cu viii, mortii cu mortii."

Doamne ajuta si mult succes!

P.S. Sper sa nu se supere nimeni pe mine...dar mi se intampla sa citesc unele propozitii si sa nu inteleg ideea din cauza exprimarii deficitare.

Eu de cite ori am ocazia sa trec din ,,fraierica" in ,,informat" ma bucur tare mult . Si eu folosesc uneori(sau poate mai des dar nu realizez) aiurea scrierea cu un ,,i" si cu doi. Pe cuvint ,ma bucur ca ai precizat. Am insa o rugaminte : arata-ne si modul corect de folosire a virgulei . Si aici gresesc de multe ori punind din ignoranta chiar inainte de ,,si" virgula, ceea ce este incorect.
Exact cum spunea si distinsa sora LapetitMoc a mai existat un topic despre ,,crimele asupra limbii romane" si care a fost f. repede sters ...deranja ! Toata ziua vedem cum semidocti sau sfertodocti umplu de singe limba vorbita si scrisa fara nici o durere dar mai ales cu tupeu motivind cel mai adesea pueril ca asa se scrie pe net,la viteza ! Aiurea , mirosul de la axila ii tradeaza !
Scrieti surorilor despre cit de rau scriem si vorbim (...desigur ,cei care facem asta !)si ne reamintiti ca alaturi de limbile straine pe care le scriem si vorbim ,,fluent"(nu marefer la cei care traiti inafara Romaniei)sa folosim corect si limba materna !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.10.2009, 20:35:38
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Inca ceva care apare destul de des pe forum: nu exista ortodoxi, ci ortodocsi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.10.2009, 20:48:55
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Inca ceva care apare destul de des pe forum: nu exista ortodoxi, ci ortodocsi.
Exista unele greseli pe care din fronda le mentin in vorbirea si scrierea curenta . Comunistii m-au invatat stiintific ,elaborat si din dragoste mare pt. limba ca nu se spune ,,sunt" ci ,,sint" ,ca se scrie ,,intr-o" si inca alte exemple . Corifeii limbii care au trait pe vremea lui ceasca traiesc si astazi (putini au murit,ca de ex. Matilda Caragiu,dar si altii citiva)numai ca peste noapte s-au luminat . Ortodox este un alt exemplu .Cu siguranta ca din astfel de indaratnicii imi reiese ,,spiritul retrograd" dar eu o traiesc fronda !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.10.2009, 20:53:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Eu de cite ori am ocazia sa trec din ,,fraierica" in ,,informat" ma bucur tare mult . Si eu folosesc uneori(sau poate mai des dar nu realizez) aiurea scrierea cu un ,,i" si cu doi. Pe cuvint ,ma bucur ca ai precizat. Am insa o rugaminte : arata-ne si modul corect de folosire a virgulei . Si aici gresesc de multe ori punind din ignoranta chiar inainte de ,,si" virgula, ceea ce este incorect.
Exact cum spunea si distinsa sora LapetitMoc a mai existat un topic despre ,,crimele asupra limbii romane" si care a fost f. repede sters ...deranja ! Toata ziua vedem cum semidocti sau sfertodocti umplu de singe limba vorbita si scrisa fara nici o durere dar mai ales cu tupeu motivind cel mai adesea pueril ca asa se scrie pe net,la viteza ! Aiurea , mirosul de la axila ii tradeaza !
Scrieti surorilor despre cit de rau scriem si vorbim (...desigur ,cei care facem asta !)si ne reamintiti ca alaturi de limbile straine pe care le scriem si vorbim ,,fluent"(nu marefer la cei care traiti inafara Romaniei)sa folosim corect si limba materna !
Graba ! Asa se scrie pe net . . ex. : ma refer < marefer > , in afara < inafara > . . . Cum este corect ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.10.2009, 21:01:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Eu de cite ori am ocazia sa trec din ,,fraierica" in ,,informat" ma bucur tare mult . Si eu folosesc uneori(sau poate mai des dar nu realizez) aiurea scrierea cu un ,,i" si cu doi. Pe cuvint ,ma bucur ca ai precizat. Am insa o rugaminte : arata-ne si modul corect de folosire a virgulei . Si aici gresesc de multe ori punind din ignoranta chiar inainte de ,,si" virgula, ceea ce este incorect.
Exact cum spunea si distinsa sora LapetitMoc a mai existat un topic despre ,,crimele asupra limbii romane" si care a fost f. repede sters ...deranja ! Toata ziua vedem cum semidocti sau sfertodocti umplu de singe limba vorbita si scrisa fara nici o durere dar mai ales cu tupeu motivind cel mai adesea pueril ca asa se scrie pe net,la viteza ! Aiurea , mirosul de la axila ii tradeaza !
Scrieti surorilor despre cit de rau scriem si vorbim (...desigur ,cei care facem asta !)si ne reamintiti ca alaturi de limbile straine pe care le scriem si vorbim ,,fluent"(nu marefer la cei care traiti inafara Romaniei)sa folosim corect si limba materna !
Domnule Zaharia, iata un articol foarte accesibil despre virgula - http://ro.wikipedia.org/wiki/Virgula...m%C3%A2n%C4%83 sper sa va fie de folos.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.10.2009, 21:06:00
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb virgula

"Zaharia", se poate pune virgula inainte de "si" in cazul in care este adverb, nu conjunctie coordonatoare copulativa. Dar intotdeauna depinde de context, de intentia mesajului pe care vrea vorbitorul sa-l transmita prin textul scris.

Grav este cand apare virgula intre subiect si predicat, sau cum total gresit o folosesc unii pentru a evita, chipurile, cacofoniile. Cacofonia este greseala de limbaj si cu virgula, si fara virgula. (iata, aici "si" este adverb... )
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.10.2009, 22:01:31
Iulia11's Avatar
Iulia11 Iulia11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Locație: Strasbourg
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Foarte bun topic. Si pe mine ma uimesc zilnic oameni care au si master si nu stiu sa aplice genitivul cum trebuie.... oare a cui e vina si oare de ce nu vor sa se corecteze si se supara atunci cand li se atrage atentia?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.10.2009, 08:52:01
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Graba ! Asa se scrie pe net . . ex. : ma refer < marefer > , in afara < inafara > . . . Cum este corect ?
Cristi, sper ca ti-a intrat la cap, tu ai o problema evidenta cu acest " fii " si " fi "...., cum ar " fi " ;
pentru a " fi " ....trebuie sa " fii ".....
Cat despre greselile ce tin de graba, acelea sunt percepute ca atare de catre cititori .
Bine-nteles, eu am foarte multe de invatat, inca.....
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 06.10.2009 at 08:56:41.
Reply With Quote
Răspunde