Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.12.2009, 20:29:41
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Prima rugaciune din acest thread este sublima, si cred ca ii reprezinta pe cei mai multi.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.12.2009, 21:17:27
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

parca sunt cuvinte pe care toti le avem pe buze si in suflet. Ma bucur mult ca iti place rugaciunea.:) Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.12.2009, 22:06:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Sa ne straduim noi sa facem mereu Sfanta Cruce cum se cuvine! Daca semnul are sau nu "efect" la cei ce il fac stramb, sau cu degetele lasate in voia libera, aceasta noi nu o stim. Semnul Sfintei Cruci nu este magie. Prin Cruce il chemam pe Hristos, in mijlocul neputintelor si suferintelor noastre, caci El a luat asupra Sa toate suferintele, rastignit fiind. Doamne ajuta!
Despre Sfânta Cruce s-a discutat de multe ori pe acest forum, dar oricând este binevenită discuția și mai ales Pomenirea Sfintei Cruci . Să nu uităm nicicând cuvintele Sfântului Chiril din Ierusalim care ne îndeamnă : "Să nu ne rușinăm a mărturisi pe Cel răstignit". Sfânta cruce , precum am spus și pe alt topic este arma lucrată de Dumnezeu, pavăza credinței, sabia cu două ascuțișuri a credincioșilor împotriva vrăjmașilor văzuți și nevăzuți, văpaia de care se topește nerușinatul diavol, cum se topește ceara de la fața focului, precum e scris în rugăciunea ce-o rostim zilnic în rugăciunile noastre.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.12.2009, 22:19:45
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Am citit din nou rugaciunea, dupa cateva ore si...este incredibila.Fara ipocrizia de genul "vaaaai Doamne, am gresit" care nu se simte, nu se simte parerea de rau ci doar presiunea sociala si ideea ca "trebuie sa iti para rau".Abordarea propriei stari, si intelegerea lui Dumnezeu nu ca un robot sau judecator sau altceva...Mi se pare mie sau El apare in scripturi (am citit doar putin) nu rece si rational, ci sentimental?Ca si cum S-ar putea simti dezgustat de tine pentru ca ai gresit, dar sa Se intoarca si sa Ii para rau ca te-a respins, pentru ca esti creatia Lui?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.12.2009, 22:39:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dumnezeu este mai mult un Dumnezeu al inimii , decât un Dumnezeu al minții ! Părintele Părăian sau Cleopa , nu mai rețin exact , a accentuat aceasta . Dumnezeu este iubire și iertare , multă iubire și iertare, dar să nu fim "profitori" de bunătatea Lui , ci să fim sârguitori și să ne căim cu adevărat de cele săvârșite, pentru că așa cum în psalmi de multe ori se amintește, VICLENIA , mult o urâște Cel drept și fără de schimbare . Să nu fim vicleni !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.12.2009, 22:43:48
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Am citit din nou rugaciunea, dupa cateva ore si...este incredibila.Fara ipocrizia de genul "vaaaai Doamne, am gresit" care nu se simte, nu se simte parerea de rau ci doar presiunea sociala si ideea ca "trebuie sa iti para rau".Abordarea propriei stari, si intelegerea lui Dumnezeu nu ca un robot sau judecator sau altceva...Mi se pare mie sau El apare in scripturi (am citit doar putin) nu rece si rational, ci sentimental?Ca si cum S-ar putea simti dezgustat de tine pentru ca ai gresit, dar sa Se intoarca si sa Ii para rau ca te-a respins, pentru ca esti creatia Lui?
Rugaciunea de genul "vaaai Doamne, am gresit" e un mod de rugaciune la care trebuie sa ne aliniem, chiar daca nu o simtim cu adevarat la inceput, insasi cuvintele ei (ma rog, nu sunt chiar asa) ne vor face sa ne deschidem sufletul. Insa rugaciunea aceasta este asa frumoasa pentru ca este foarte sincera, vine parca direct din sufletul celui care a scris-o. Ii vorbesti lui Dumnezeu ca unui prieten. Cum spunea si parintele Rafail Noica - sa ne conectam mereu la satelitul "Doamne". Orice gand ne trece, sa-l mutam la Dumnezeu, cu vorbele noastre chiar. Sa nu se intelegea totusi ceva gresit din discutia noastra - sa nu se inteleaga ca rugaciunile canonice ar trebui eliminate. Doamne fereste! Dar e bine sa citim si din Ceaslov, dar sa mai zicem si de la noi. :) Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.12.2009, 22:46:51
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Mie imi place foarte mult rugaciunea, pentru ca exprima un gand de-al meu cu care ma joc de-a v-ati ascunselea de multisor. Ideea ca imi doresc sa fiu mantuita, "dar nu chiar in clipa asta", pentru ca imi este teama sa ma lepad de mine insami in felul in care ar trebui sa o fac. Sper doar sa aiba Dumnezeu mila de nerozia mea si sa-mi dea timp sa-mi revin.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.12.2009, 22:47:09
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

legat de ultima parte, Dumnezeu nu este nici rece, nici rational, nici sentimental (in sensul omenesc pe care l-ai descris). Atitudinea lui Dumnezeu fata de noi, desi poarta pecetea dragostei, nu poate fi asemanata cu nimic din ce simtim, noi oamenii. Este o taina.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.12.2009, 22:48:53
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Mie imi place foarte mult rugaciunea, pentru ca exprima un gand de-al meu cu care ma joc de-a v-ati ascunselea de multisor. Ideea ca imi doresc sa fiu mantuita, "dar nu chiar in clipa asta", pentru ca imi este teama sa ma lepad de mine insami in felul in care ar trebui sa o fac. Sper doar sa aiba Dumnezeu mila de nerozia mea si sa-mi dea timp sa-mi revin.
Sigur ca da, te va urmari El prin maracini si ghimpi, ca pe oaia cea pierduta, dar si cand te va gasi (desi eu cred ca te-a gasit deja) te va lua in brate doar pe tine, cea ranita...vine timpul fiecaruia - de ratacire, dar si de regasire...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.12.2009, 19:17:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugă ( pentru toți cei de pe acest forum , membrii , cititori și vizitatori )

Doamne , mă rog împreună cu toți strămoșii Tăi după Trup , așteptându-Te cu așteptarea lor, dorindu-Te cu dorul lor, spre a mă bucura cu bucuria lor și cu a celor ce Ți s-au închinat în ieslea Bethleemului. Nu depărta de la noi harul Tău cel luminos care a strălucit pentru prima dată în Betleemul iudeii, pentru rugăciunile Maicii Tale și ale Sfinților Tăi .
Fă ca acest Crăciun să aducă pentru cei credincioși bucuria Nașterii Tale celei mai presus de înțelegerea omenească ! Amin ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune, va rog VelvetSky Rugaciuni 11 13.06.2012 19:33:24
O rugaciune? gmariusg Generalitati 11 22.06.2011 10:09:24
Cat de puternica este o vraja? arifa Vrajitoria 78 25.04.2010 07:35:12
O rugaciune emiliulia Umanitare 49 03.03.2010 05:33:21
La rugaciune Hartford Stiri, actualitati, anunturi 10 09.08.2008 20:31:49