Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.05.2011, 22:58:57
andreea9 andreea9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit Ce minuni vi s-au intamplat

Ma gandeam ca in viata fiecaruia dintre noi au fost anumite momente pe care le-am considerat deosebite. O sa incep eu prin a va spune ca unul dintre cele mai frumoase momente ale vietii mele a fost la nastere. M-am nascut inainte de termen si nu mi s-au dat multe sanse , drept care bunicul meu care era preot a spus sa fiu botezata ca daca se intampla ceva macar sa nu ajung in iad. Am fost botezata cateva saptamani mai tarziu si m-am insanatosit pe loc, si de atunci nu am mai avut nici o problema de sanatate.
Sunt sigura ca si altii au trait momente care trebuiesc amintite si sa multumim pentru ele
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.05.2011, 23:30:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Da, da, si in viata mea, dar mai ales in viata bunicii mele s-au intamplat foarte, foarte multe minuni. O sa incep numai prin a spune numai cateva astazi: ea a avut 900 de grame la nastere si, totusi, a supravietuit miraculos pentru vremurile acelea - mi se pare ca nici macar nu se nascuse in spital, ci acasa.

Si tatal meu s-a nascut cu probleme si era gata sa moara, insa a fost chemat un preot care a spus familiei ca daca vor boteza copilul, nu va muri. Si asa a fost.

In 88, cand m-am nascut eu, toti medicii spuneau ca voi fi baiat. Bunica a visat cu doua saptamani inainte ca se va naste o fata si ca trebuie sa i se puna numele Fecioarei si... asa a fost.

O minune frumoasa si foarte vizibila s-a intamplat si cu bunica mea, dupa ce a murit si dupa ce am terminat de citit Psaltirea si Acatistul Sfintei Parascheva, la care ea avea foarte multa evlavie, toti am observat ca pe chip ii aparuse un zambet.

Ne-a ocrotit Dumnezeu pe toti si a facut mari minuni cu noi - i-a ocrotit pe ai mei si de cutremurul din 77 - si cred ca cea mai recenta minune este faptul ca voi putea merge la Iasi, unde am de gand sa ma inchin si la moastele Sfintei Parascheva si sa ii multumesc pentru tot ajutorul pe care l-a acordat bunicii si familiei noastre. Am visat-o pe bunica de Pasti si mi-a spus ca a ajuns in rai doar pentru ca a ajutat-o Sfanta Parascheva, cu "comorile ei", dar ca neamurile ei nu sunt acolo, si de atunci nu stiam ce sa fac ca sa ii multumesc. Am descoperit, in acelasi timp, un colocviu care se desfasoara la Iasi si m-am gandit sa imi incerc si eu norocul cu o lucrare. Desi nu aveam nici cea mai mica idee despre ce sa scriu, ca nu e chiar pe domeniul meu, iar laptopul era atat de virusat, ca nu puteam deschide nimic, m-am rugat Sfintei Parascheva. In Vinerea Mare, ca prin minune, a inviat laptopul, l-am putut deschide si devirusa - colegii priceputi in ale tehnicii la care apelasem mi-au spus ca nu isi pot explica tehnic aceasta revenire la viata - si intr-o noapte, am umplut cateva pagini cu Dumnezeu stie ce, astfel incat ma primesc si pe mine la colocviul de la Iasi. In curand o sa deschid un thread, in care voi ruga forumistii care doresc sa fie pomeniti acolo sa isi lase numele.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.05.2011, 00:19:13
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie mi se intampla tot timpul minuni. Eu traiesc o minune cu fiecare respiratie cu fiecare clipire de ochi, cu fiecare pas pe care-l fac. Mi separe o minune ca simt mirosul florilor, ca vad frumisetea pe care pamantul o rasare in jurul meu. E o minune ca aud vocile prietenilor mei... Mi se pare o minune ca eu am putut da nastere celor doi copii.
Simt si traiesc o minune in fiecare duminica la Sf. Liturghie.
Este o minune ca traiesc aceste minuni pe care nu le merit indeajuns.
Este o minune ca Dumnezeu ma iubeste fara sa fac nici un efort ca sa merit minunile lui.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.05.2011, 12:12:13
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Mie mi se intampla tot timpul minuni. Eu traiesc o minune cu fiecare respiratie cu fiecare clipire de ochi, cu fiecare pas pe care-l fac. Mi separe o minune ca simt mirosul florilor, ca vad frumisetea pe care pamantul o rasare in jurul meu. E o minune ca aud vocile prietenilor mei... Mi se pare o minune ca eu am putut da nastere celor doi copii.
Simt si traiesc o minune in fiecare duminica la Sf. Liturghie.
Este o minune ca traiesc aceste minuni pe care nu le merit indeajuns.
Este o minune ca Dumnezeu ma iubeste fara sa fac nici un efort ca sa merit minunile lui.


Ce dragut! Intr-adevar, toti ar trebui sa simtim la fel.
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.05.2011, 13:33:55
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Oriunde este taina exista si minune. De aceea, lumea si omul, creatia in general, le si numim "minunate". Pentru ca sunt realitati de taina prin care Dumnezeu ni se descopera. Stam inaintea lor ca inaintea unor adevarate minuni, si minunandu-ne de ele, dam slava lui Dumnezeu. In acest sens, chiar si rugaciunea reprezinta rodul unei minuni, al intalnirii dintre Dumnezeu si om.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.05.2011, 20:37:42
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Mie mi s-a intamplat odata sa castig o suma modica la loz in plic. Mare minune.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.05.2011, 14:37:37
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Eu am trait minunea de a sti ca m-a primit Domnul si ca mi-a auzit rugaciunile;
si minunea de a-mi gasi sotul ideal :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.05.2011, 14:39:15
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Eu am trait minunea de a sti ca m-a primit Domnul si ca mi-a auzit rugaciunile;
si minunea de a-mi gasi sotul ideal :)
Casa de piatra!:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.05.2011, 16:15:48
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Mie mi s-a intamplat odata sa castig o suma modica la loz in plic. Mare minune.
... Dumnezeu nu lucreaza la jocuri de noroc! Acolo nu e lucrarea Lui! Cstigurile nu se datoreaza lui Dumnezeu! El incurajeaza munca si nu castigul degeaba! Binecuvantarea Lui vine in mod cinstit si ca si dar de la El! Mare minune este atunci sa iti recunosti pacatele si sa iesi din ele si sa nu le mai faci! ASTA DA MARE MINUNE! Atunci cand iviezi din moartea pacatelor! Asta cea mai mare minune!

Iar ca minune de la Dumnezeu poti considera ca Dumnezeu iti da in fiecare clipa SANSA de a fi al Lui!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.05.2011, 15:39:53
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Casa de piatra!:)
Multumim mult! :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minuni adevarate si minuni false-pericolul superstitiilor Lucian008 Spiritualitatea ortodoxa 29 08.06.2014 02:40:20
va rog!!!spuneti-mi ce sa intamplat !!! Klapeman Intamplari adevarate 9 28.07.2010 12:47:06
Mi s-a intamplat un miracol? mehiel Nunta 12 18.10.2008 13:25:24