Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 03.02.2017, 22:32:30
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Lancelot poate nu mai inteles,dar in zi de azi cand fiecare scrie ce vrea pe Net,as vrea niste surse si daca ai avea niste carti citite ca surse, ar fi si mai bine.Eu cred mai mult in carti decat in surse de pe Net.
Daca ai stii unii amarati ce scriu si de Gandhi, ca a fost homosexual.Daca spuneau asta acum vreo 80 de ani cred ca ii omorau cu pietre pe aia,nicicare nu aveau obrazul sa spuna asta cat a trait.Dupa se poate orice.Si pe Net cu atat mai mult.
nu mai stau sa caut, nu tin neaparat sa ma crezi pentru ca mie mi-a placut personalitatea lui mandela, mai ales in anii in care a refuzat eliberarea conditionata. sunt sigur ca exista o gramada de surse pe net care trateaza corect perioada de dinainte de arestare, perioada in care a condus lupta armata, cum ii zicea el, impotriva albilor si a negrilor considerati colaborationisti.

ps.gandhi o fi fost el pacifist, dar cand ma gandesc ca statea inconjurat de zeci de femei care nu aveau ca grija decat balonarile si constiparile lui ma cam ia cu lehamite...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.10.2022, 21:59:26
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Adevarul tot mai greu de gasit!!!

Actorul american Denzel Washington a oferit publicului larg o lecție-fulger de jurnalism, într-un răspuns scurt la întrebarea unui reporter Washington Post. Se intampla in 2017 dar este foarte adevarat ceea ce spune. Uneori mi-e greata ca trebuie sa fii tot timpul atent la sursa unde te informezi. Si te tot intrebi oare nu e prea multa minciuna. UNDE E ADEVARUL? Si stai cu ochii in patru si stirile sforaitoare sa nu te mai impresioneze cu nimic.

Aceasta îl întrebase cum califică faptul că pe internet s-a viralizat o știre despre el, potrivit căreia, deși se declarase în favoarea lui Hillary Clinton, ulterior și-ar fi schimbat opțiunea politică, girându-l pe Donald Trump. Iată transcrierea dialogului dintre cei doi:
– Ați fost personajul principal al unei știri false…
– Da, așa-i. Cum ziseseră? Că am candidat pentru președinție? Nu, că am votat pe cineva anume și apoi m-am răzgândit…
– Cum vă raportați la știrile false? Vă afectează în vreun fel?
– Dacă nu citești știrile, ești neinformat. Dacă le citești, ești dezinformat.
– Și-atunci ce să faci?
– Asta e marea întrebare! Care este efectul pe termen lung al excesului de informație? Unul dintre efecte este nevoia de a fi primul care da informatia. Nu mai este nevoia de a transmite adevărul. Deci, iată ce responsabilitate uriașă aveți cu toții( mass media)! Aceea de a spune adevărul! Nu doar să fiți primii, ci să spuneți adevărul! În societatea în care trăim contează cine e primul. Cui îi mai pasă de adevăr? „Să-l aruncăm în arena publică! Nu contează pe cine rănește, pe cine distruge, dacă e adevărat sau nu. Doar spune stirea ! Vinde-o!” Devii bun la orice exersezi. Inclusiv la diseminarea mizeriilor.

https://www.youtube.com/watch?v=5ULorgOFpdE Denzel Washington mesaj către mass-media
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Tags
adevar, adevarata credinta, libertate

Thread Tools
Moduri de afișare