Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.12.2010, 11:53:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Obiceiuri de Craciun

In trecut, nu stiu daca astazi mai este prezent, era cunoscut nu doar colindatul ci si descolindatul. Petre Caraman spunea ca descolindatul se referea la o serie de actiuni negative asupra celor care nu au primit colindatorii in curtea sau casa lor. Era o cale de a eliminia tot ceea ce putea duce in timp la pierderea obiceiurilor.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.12.2010, 14:34:21
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Copii fiind, părinții nu ne dadeau voie să mergem cu sa colindam.Și atunci,în vremea copilariei mele tot pentru bani mergeau copii pe la case sa colinde, doar ca atunci era o mai mare deschidere catre cele tradinționale și multă lume primea copii mai ales pe cei cunoscuți să le faca urari de sarbatori.

În orașele mari este riscant să primești mascați în casă deoarece ar putea fi oricine, dar Craciunul nu ar fi Craciun și nu ai simți ca ești roman daca nu ai auzi pocnitori,nu ai vedea copii cu clopoței în mâna pe strazi și pe scarile blocurilor întreband "primiți cu colindul?"

Acum ceva ani locuiam în București și a venit un grup de studenți de la teologie cu colindatul.Nu voi uita nicodată cât de frumos au colindat și cum toate ușile erau deschise iar apoi am coborât împreuna cu ei în fața blocului și am cântat colinde.

Este foarte adevarat că nu se mai da importanță cuvintelor dar tot noi suntem de vina ca nu vorbim cu copilașii să le explicam ce înseamna acesta sarbatore și să le cerem ca la anul să ne cante un colind mai frumos și mai lung ci,le dam banii ca să scapăm de ei căci avem multă treaba.
Când sunt singura acasă și trebuie să mă ocup de toate eu așa fac!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.12.2010, 10:54:03
alouette alouette is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2010
Mesaje: 1
Implicit de ce umbla preotul cu icoana

E intr-adevar minunat sa primesti preotul cu icoana, e o sarbatoare, o primenire, o buna-vestire....toata casa straluceste. Dar exista si un fapt dureros care nu trebuie trecut cu vederea. Perceperea unor taxe neoficiale de catre cei care au venit ( preot plus doi dascali ) pe acest timp de criza, cand sunt familii ce abia au ce sa puna pe masa de Craciun, ca sa nu mai vorbim ca acelasi lucru se repeta la o alta mare sarbatoare de primenire: venitul cu Iordanul...Dincolo de cotizatia catre biserica cu care suntem crestineste datori sa contribuim, totusi, in cele mai multe parohii, venirea cu icoana a devenit un serviciu contra-cost.Pana si copiii care striga acum onihoho nu se mai bucura daca le imparti prajituri sau colacei, nici nu se mai pune problema de mere sau bomboane. Ba chiar am vazut copii care umbla sa colinde si isi arunca prinosul de colacei, numarand fericiti in schimb banutii. Sa nu mai spun ca exista parohii sarace unde oamenii totusi il primesc pe preot din suflet cu toata saracia lor, desi acesta are masini straine si vila, iar unii enoriasi abia o duc. Bucuria primirii nasterii Domnului e umbrita de acest lucru.Bucurosi cred ca ar fi toti sa daruie din suflet, cat mai mult, mai bun, mai frumos, dar atunci cand nu au, pensionari fiind amarati sau someri cu multi copii, bucuria e usor umbrita. Sigur cineva ar spune, nu la bani va ganditi, nu dramaluiti ca zgarcitii, doar o data pe an e Craciunul. Adevarat. Acelasi lucru e valabil si pentru cei care vin cu icoana.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.12.2010, 12:37:38
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

In perioada sarbatorilor de iarna au dainuit in satele noastre o serie de credinte si obiceiuri avand un profund caracter sincretist.

De exemplu, la Putna satenii umblau cu turca numai dupa ce preotul termina Liturghia.

In popor, se credea ca pe feciorul turcas il paraseste ingerul pazitor vreme de sase saptamani; flacaii din alai nu au voie sa intre in biserica o perioada, iar daca mor in acest interval, mor neingrijiti, necuminecati. De aceea, unii dintre ei se spovedeau inainte de a intra in cetele de calusari, de colindatori cu turca sau in alaiurile altor zei pagani. De altfel, acestia le asigurau protectie atata timp cat se aflau sub influenta lor.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.12.2012, 18:39:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am asistat la o repetitie si am auzit pe langa colindele traditionale si colinde cu un continut laic - colinda "de cerb", "de fecior" etc. Ar fi pacat sa pierdem din vedere ca sensul colindului e acela de a vesti Nasterea Domnului.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.12.2012, 19:47:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
In trecut, nu stiu daca astazi mai este prezent, era cunoscut nu doar colindatul ci si descolindatul. Petre Caraman spunea ca descolindatul se referea la o serie de actiuni negative asupra celor care nu au primit colindatorii in curtea sau casa lor. Era o cale de a eliminia tot ceea ce putea duce in timp la pierderea obiceiurilor.
Foarte interesant acest descolindat :)
Nu cred sa fii auzit de aceste actiuni.
Cred ca la mijloc statea razbunarea celor care nu au primit ce s-au socotit ca vor primi.
Este valabil in mai multe credinte,culturi sau obiceiuri.

In State,daca nu deschizi usa "colindatorilor" de Halloween iti dau casa cu oua sau iti infasoara hartie igienica in plantele din fata casei.
Intr-un an,am fost plecati de acasa si am gasit fatada casei patata de oua.
Acum daca trebuie sa plec,las un castron cu bomboane in fata usii :))
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.12.2015, 15:48:36
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Copilul, crainicul sarbatorilor! - Teodor Danalache - http://www.crestinortodox.ro/sarbato...or-138611.html

Crainicul este acea persoana prin care poruncile unei anumite autoritati ajung la urechile mulțimilor. Cu adevarat, pe an ce trece, copilul se dovedeste a ramane singurul crainic autentic al sarbatorii Nasterii Domnului, el neputand fi coplesit de griji de prisos ori de alte piedici intinse, in chip viclean, in calea bucuriei curate.

Sfarsitul de an, care ar trebui sa fie cea mai odihnitoare perioada din an, omul petrecand mai mult timp in casa, alaturi de familia sa, este intotdeauna deosebit de agitat, cu sau (mai ales) fara rost. Cauza? Setea de bani a producatorilor comerciali, care, prin manipulare, a facut din oameni niste simple marionete, lipsite de autocontrol si de discernamant. In fata acestor lucruri, copilul ramane intotdeauna senin si bucuros, neavand nevoie decat de cele mai elementare bunuri, pentru a putea trai emotia Nasterii Pruncului Sfant.

Copilul, crainicul sarbatorilor!



Copilul se bucura pur si simplu, fara a schimba catusi de putin sensul bucuriei. El nu are nevoie de multe lucruri pentru a fi bucuros de iarna, de colinde si de slujbele la care participa. Cei mari, in schimb, socotesc in sinea lor ca au nevoie de nenumarate lucruri pentru a sarbatori cum se cuvine Craciunul, drept pentru care, de cele mai multe ori, sarbatoarea trece pe langa ei, in cel mai tacut mod cu putinta, parca spre a nu-i deranja din treburile lor.

Grijile lumesti le cunoastem destul de bine, din pacate, poate chiar prea bine. Spre deosebire de acestea, insa, fata de grijile ceresti nu am aratat niciodata aceeasi masura de preocupare si agitatie. Oare nu este unanim recunoscut faptul ca sufletul este cu mult mai de pret decat trupul? Pentru aceasta, in loc sa ne intrebam daca am adunat suficiente alimente, mai bine ne-am intreba daca avem suficienta credinta.

Nasterea lui Iisus Hristos, adica Intruparea Fiului lui Dumnezeu, este dovada suprema a iubirii pe care ne-o poarta Dumnezeu, mai ales in perspectiva faptului ca Cel nascut in Betleem avea sa fie inaltat pe Golgota. Macar acest lucru ar trebui sa ne rusineze, in goana lipsita de minte dupa produse de tot felul, adesea chiar inutile.

In fata unei asemenea declaratii de dragoste, s-ar cuveni sa fim macar mai sfiosi, precum suntem atunci cand pasim in casa in care se afla un nou-nascut. Atunci, ne miscam in liniste, avand o grija deosebita fata de prunc, si traim o emotie puternica. Tot asa, inaintea Celui nascut in iesle, se cuvine sa venim cat mai despovarati de grijile de prisos, curatindu-ne inima de orice nemultumire, care ne-ar putea lipsi de bucuria intalnirii cu Pruncul.

Desi copilul nu intelege ce se petrece in Betleem, el se bucura de sarbatoarea Domnului, iar nu doar de zapada si de mancarurile cele alese, precum cred unii. Pe acestea, copilul le are si inainte de Craciun, precum si dupa, insa bucuria simtita in ziua Nasterii Domnului este, de departe, unica si deosebita.

Copiii nu au nevoie de multe dintre acele lucruri pe care, credem noi, le facem pentru ei. Timpul acestei sarbatori trebuie petrecut impreuna cu familia, astfel incat fiecare sa fie cat mai bun, in vederea intalnirii cu Dumnezeu, prin post, Spovedanie si Impartasanie.

Cati dintre noi, insa, isi pregatesc sufletul cu aceeasi ravna cu care aduna mancare si lucruri pentru casa? Parca nu vrem sa vedem faptul ca grijile nu ne dau ce ne lipseste, in timp ce rugaciunea ne poate aduce tot ce avem nevoie. Decat mult comert si putina simtire, mai bine pregatiri modeste si o bucurie sfanta fara margini, devenind noi insine o sarbatoare.

Se cuvine sa invatam de la copii cum sa ne bucuram de Nasterea Domnului. Copiii sunt crainicii (trimisii) lui Dumnezeu, care ne anunta voia Lui sfanta, anume de a fi curati cu inima, necartitori si bucurosi in toata vremea. Sa primim in launtrul nostru linistea, curatia si bucuria copiilor, pentru a face loc lui Dumnezeu, care se sfieste a ne atrage atentia, vazand cat de ocupati suntem cu alte treburi.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
craciun, obiceiuri

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tradiții și obiceiuri catolice de Crăciun Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 16 02.01.2016 16:51:48
Obiceiuri de Rusalii costel Generalitati 1 22.06.2013 19:10:32
Obiceiuri in biserica bmd Preotul 18 18.10.2007 06:38:08
obiceiuri de anul nou ra1u90 Generalitati 4 01.01.2007 22:45:21