Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 03.09.2016, 13:17:59
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Adică o bisericuță patetică, ținând cont de subiect. Succes.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #32  
Vechi 03.09.2016, 15:18:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
Oare nu scrie in Biblie ca n-a facut dupa chipul si asemanarea lui?

deci poate gandeste omeneste?
No, omul poate gandi dumnezeieste, dar nu se osteneste sa ajunga acolo.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.09.2016, 16:57:59
Order66 Order66 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
Dar a aparut. Vreme de trei ani si jumatate, mii si mii de oameni L-au vazut. 4000 intr-o singura zi. Toti acestia au putut constata, prin minunile vazute, Cine este Dumnezeu. Din aceste mii de oameni, trei L-au vazut in toata splendoarea Lui. Tot asa este si astazi. Mii de oameni Il vad si constata minunile lui. Mai putini, dar exista, Il vad in toata splendoarea Lui.
Apelul la testimoniale nu constituie dovezi.
Doar nu vrei sa ma bazez pe ce scrie in biblie ca sa demonstrez existenta lui Dumnezeu,nu?
Nu incerca sa fugi de scrutinizare apeland la istorisirile din biblie.In biblie zice ca lumea a fost creata in 6 zile acum 6000 de ani,sau cam asa ceva.Plus o gramada de inconsistente si chestii care contrazic realitatea.Te astepti sa ii acord credibilitate?

De ce nu apare si in zilele de azi,sa faca o minune mare,cum a fost pe vremea aia?De ce apare asa subtil in mintile oamenilor,in loc sa apara fizic in fata noastra,sa il studiem?

Citat:
Dumnezeu a fost studiat in detaliu. Incepand cu Sf Apostol Toma, care, ca sa creada, a tinut sa vada urmele cuielor cu ochii lui si sa isi puna degetul in rana Lui, pana in zilele noastre. Sunteti la curent cu raportul de analiza asupra miracolului de la Lanciano ? Ati citit ultimul raport de analiza a giulgiului din Torino ? Daca inca nu ati facut-o, atunci cum puteti spune "stiinta nu are dovezi" fara se cercetati putin dovezile existente ? Nu este aceasta o judecata apriorica ?
Atitudinea apostolului este cea mai buna atitudine posibila.Nu vad,nu cred.Asa va sfatuiesc si pe voi sa faceti :)

despre giulgiul din torino
"After years of discussion, the Holy See permitted radiocarbon dating on portions of a swatch taken from a corner of the shroud. Independent tests in 1988 at the University of Oxford, the University of Arizona, and the Swiss Federal Institute of Technology concluded with 95% confidence that the shroud material dated to 1260–1390 AD"

Citat:
Aici, sunteti un pic cam pretentios. Nu vi se pare cam mult sa cuprindem noi gandirea si functionarea lui Master of Evrything ? Copiii cuprind cum gandeste tatal lor ? Inca trebuie observat despre copii ca sunt adulti in devenire. Intre Dumnezeu si noi este o prapastie ontologica infinit mai mare decat intre tatal nostru natural si noi.
Aa,nu.Vreau sa stiu cat mai multe,si comunitatea stiintifica vrea acelasi lucru.De cand a pune intrebari despre ceva "sacru" e interzis?Daca ar fi sa ne limitam la a nu cerceta nimica sacru,nu am mai avansa deloc.

Citat:
Incet dar sigur Europa Nordica si centrul devin ATEE.

Este si o Normalitate in aceasta.

Ei, au fost convertiti in timpurile acelea prin aplicarea fortei. Depinde ce intelegem prin forta. Poate sa fie si un suras din partea sefului, de exemplu.Ca sa nu mai vorbim de taierea copacilor cu toporul.

Iar credinta crestina in Vest a fost sustinuta prin OBLIGATIVITATEA ca fiecare om sa participe in fiecare Duminica la Sfanta Liturgie.


De cand Obligativitatea a disparut, incet dar sigur oamenii devin atei.

Uite Norvegia parca amai erau doar 5% care mai merg la Biserica.
Germania sunt 40% afara din Biserica.
Franta doar 50% mai sunt in Biserica.
Obligativitatea asta incalca dreptul universal al omului de a avea orice credinta religioasa,fara sa fie constrans de nimeni.
Tu ce imi zici,ca TREBUIE sa fim crestini?Hai ca o dai in ridicol,nu ma poate forta nimeni sa cred

Citat:
Nu mai încerca să faci restul lumii să vadă realitatea prin aceași prismă ca și tine pentru că te bați cu mori de vânt. Mai degrabă caută un „grup/forum/comunitate” cu care poți explora/aprofunda mai departe despre subiectul care te interesează/pasionează pentru că la sfârșitul zilei și dacă ai să convingi pe cineva ca modul lui de gândire este greșit nu o să îți adauge nimic în plus la trăirile și experiențele tale pe acest pământ.
Aici iti dau dreptate.Stiu ca in mare parte e "a losing battle",ca unii au credinta atat de tare,incat sunt imuni la absolut orice le-as zice eu.
Scopul meu este "raising awareness",sa scot in fata niste chestiuni care zic eu sunt rele.
Scepticismul,cum zice religia ca este rau,de fapt nu este rau.Este chiar bun.
Pur si simplu nu pot sta cu mainile in san,cand intreaga societate din jurul meu incearca direct sau indirect sa imi bage religia asta pe gat cand afla ca sunt ateu.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.09.2016, 17:27:51
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Ai venit aici, între oameni credincioși, provocându-ne să te convingem, să-ți demonstrăm. Și n-am văzut pe nimeni care să se străduiască prea tare în sensul ăsta. Nimeni nu te poate face să crezi; cel mult te poate ajuta în sensul ăsta, dar numai dacă și tu vrei.
Iar în privința societății, probabil tu trăiești într-o alta, pentru că cea în care mă aflu eu parcă face tot posibilul să trăiască ignorându-L pe Dumnezeu și căutând să mă convingă de importanța unor cu totul alte lucruri/ valori decât cele în care cred.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.09.2016, 17:30:55
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Iar în privința societății, probabil tu trăiești într-o alta, pentru că cea în care mă aflu eu parcă face tot posibilul să trăiască ignorându-L pe Dumnezeu și căutând să mă convingă de importanța unor cu totul alte lucruri/ valori decât cele în care cred.
Leaga-te, strans, Ulise!...:)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.09.2016, 18:47:13
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

1.
Citat:
În prealabil postat de Order66 Vezi mesajul
De ce nu apare si in zilele de azi,sa faca o minune mare,cum a fost pe vremea aia?De ce apare asa subtil in mintile oamenilor,in loc sa apara fizic in fata noastra,sa il studiem?

2.
Citat:
În prealabil postat de Order66 Vezi mesajul
Obligativitatea asta incalca dreptul universal al omului de a avea orice credinta religioasa,fara sa fie constrans de nimeni.
Tu ce imi zici,ca TREBUIE sa fim crestini?Hai ca o dai in ridicol,nu ma poate forta nimeni sa cred
Eu nu am vazut inca un ateu care sa nu se contrazica singur de nenumarate ori si totusi sa creada, impotriva evidentelor, ca e intelijent .

Am vazut ca tu nu crezi in ce scrie in Biblie dar ,daca se dovedeste ca afirmatii din ea referitoare la atei(implicit si la tine) sunt adevarate ,o sa crezi in ea?

Psalm 52,1 :Zis-a cel nebun întru inima sa: "Nu este Dumnezeu!"

In citatul 1 de mai sus afirmi ca vrei sa fii constrans ca sa crezi ("sa apara fizic,sa il studiem")
In citatul 2 de mai sus afirmi ca nu poti sa fii constrans de nimeni ca sa crezi.
Esti foarte "incoerent" ca sa nu spun mai mult.Ce zici Psalmul 52,1 si-a dovedit adevarul in cazul tau?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.09.2016, 20:02:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Order66 Vezi mesajul
Apelul la testimoniale nu constituie dovezi.
Ba constituie cat se poate de dovezi. De aia se si cheama "dovezi testimoniale". In baza marturiilor poti fi condamnat pentru furt si tot in baza marturiilor poti fi achitat fata de acuzatia de furt. Daca, pentru justitie, testimonialele constituie dovezi, daca un om poate sa isi piarda libertatea sau sa si-o (re)castige in baza lor, atunci permite-mi si mie sa le iau in serios. Mai ales cand marturiile sunt intarite de sangele martorilor.

Citat:
Doar nu vrei sa ma bazez pe ce scrie in biblie ca sa demonstrez existenta lui Dumnezeu,nu?
Biblia constituie un alt set de dovezi, diferit de marturii. In alt loc, aratam ca pe asta se bazeaza orice credinta. Crezi ca Himalaya exista sau nu crezi ? Daca raspunsul e afirmativ, pe ce anume se bazeaza aceasta convingere pe care o ai ca Himalaya exista ? Pe ce altceva decat pe marturiile celor care au vazut-o si pe carti in care e descrisa ?

Citat:
In biblie zice ca lumea a fost creata in 6 zile acum 6000 de ani,sau cam asa ceva.
"Sau cam asa ceva" nu merge. Nu e compatibil cu rigoarea stiintifica. Ca sa combati o sursa, trebuie sa o cercetezi mai intai cu atentie si onestitate intelectuala.

Citat:
De ce nu apare si in zilele de azi,sa faca o minune mare,cum a fost pe vremea aia?De ce apare asa subtil in mintile oamenilor,in loc sa apara fizic in fata noastra,sa il studiem?
Mai omule, tie si nu bogatului nemilostiv i-a vorbit Domnul cand a spus ca, daca nu crezi in profeti, nu ai sa crezi nici daca vine fratele tau de pe lumea cealalta sa iti dea marturie.

Cum poti sa spui ca nu a aparut fizic si nu L-am studiat pe Dumnezeu ? Stim ce grupa de sange avea, stim ce inaltime avea, portretul lui robot e realizat demult.

Citat:
despre giulgiul din torino
"After years of discussion, the Holy See permitted radiocarbon dating on portions of a swatch taken from a corner of the shroud. Independent tests in 1988 at the University of Oxford, the University of Arizona, and the Swiss Federal Institute of Technology concluded with 95% confidence that the shroud material dated to 1260–1390 AD"
E vorba exact de onestitatea intelectuala de care vorbeam. Nu pot sa cred ca nu ai citit ultimele concluzii stiintifice. Ai fi stiut ca, la datarea despre care vorbesti, s-a prelevat proba dintr-o parte reparata si ca cele trei concluzii, care par independente, se bazeaza, de fapt, pe aceeasi proba. Uite, ca sa pricepi ce s-a intamplat, sa presupunem ca in ultima ora a vietii ai mancat o friptura de porc. La autopsie, eu prélevez proba din stomac si trag in mod stiintific concluzia: cadavrul despre care e vorba apartine unui porc. Da, numai ca dupa vreo doua decenii vin altii si iau probe ca lumea, din tesutul insusi si nu din ce s-a adaugat lui.



Citat:
Scepticismul,cum zice religia ca este rau,de fapt nu este rau.
Asta e alta scoasa. De unde ai scos-o ca religia zice ca scepticismul este rau, din moment ce ti-am aratat ca este chiar atitudinea pe care Biserica o adopta in fata pretentiilor de miracole ?

Citat:
Pur si simplu nu pot sta cu mainile in san,cand intreaga societate din jurul meu incearca direct sau indirect sa imi bage religia asta pe gat cand afla ca sunt ateu.
Asa cum observa si dl CristianR, cel putin pe forumul asta nu incearca nimeni nici macar indirect sa iti "bage religia pe gat". Dumneata ai venit si, prefacandu-te ca esti deschis la oricare din posibilitati, ai cerut dovezi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 10.09.2016 at 20:04:48.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.09.2016, 21:42:45
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Nu-i mai bagati omului religia pe gat. Macar forumul asta sa fie o oaza de liber cugetatorism intr-o societate dominata de fundamentalisti care baga religia pe gatul scepticilor.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.09.2016, 23:44:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai tocmai asta e, "religia care i se baga pe gat" e vocea cunostintei lui Dumnezeu, sadita in fiecare om, si acum omul de fatza incearca din rasputeri sa o omoare, incercati sa nu-l ajutati totusi :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.09.2016 at 23:47:17.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.09.2016, 00:52:54
pc-cutza pc-cutza is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Serios? Vocea conștiinței Lui Dumnezeu... este religia?
Eu credeam că aia e credinta și revelația Lui personală pentru tine. Dar în fine, dacă crezi că religia te va salva atunci ai halit una bucată pastila luciferică.
Reply With Quote
Răspunde