Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 31.03.2007, 00:10:22
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Odin,stii cum a fost,au trimis-o de la Ana la Caiafa:de la Spital la Manastire si de la Manastire la Spital.Trebuiau cei de la Spital sa o interneze intr-un loc special celor cu boli ca ale ei,nu sa o lase la Manastire daca au considerat ca e asa grav si nu era caz de exorcizare.Acum vin eu si te intreb asa :De ce le-au lasat-o celor de la Manastire in ingrijire daca era bolnava psihic si nu posedata?De ce nu au internat-o de urgenta daca era asa grav si era de competenta doctorilor si nu a preotilor?
  #112  
Vechi 31.03.2007, 00:53:32
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

multe pareri competente despre cazul Tanacu se pot gasi pe www.nistea.com-dosare ortodoxe.Merita citite.
  #113  
Vechi 31.03.2007, 11:27:03
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Multumesc f.mult pt.informatie si daca mai stiti si alte adrese, va rog frumos sa le trimiteti pe Forum ,ca sa mai aflam si noi mai multe.
  #114  
Vechi 31.03.2007, 12:33:38
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
Odin,stii cum a fost,au trimis-o de la Ana la Caiafa:de la Spital la Manastire si de la Manastire la Spital.Trebuiau cei de la Spital sa o interneze intr-un loc special celor cu boli ca ale ei,nu sa o lase la Manastire daca au considerat ca e asa grav si nu era caz de exorcizare.Acum vin eu si te intreb asa :De ce le-au lasat-o celor de la Manastire in ingrijire daca era bolnava psihic si nu posedata?De ce nu au internat-o de urgenta daca era asa grav si era de competenta doctorilor si nu a preotilor?
Mai omule, eu tot ce mananc pe aici... CHIAR DACA ERA POSEDATA - ASTA NU INSEAMNA CA PREOTUL AVEA VREUN DREPT SA II PUNA VIATA IN PERICOL...
Nu ma intereseaza ce au facvut cei de la spitali...f. probabil ca erau niste incompetenti... Asta nu schimba cu nimic faptul ca fata aia a murit in manastire, DIN CAUZA preotului care a legat-o de o cruce si a stat fara mancare si apa cat a stat... Daca faceau asta aia de la spital si murea la ei, erau si ei la fel de vinovati...Nu stiu cum sa explic mai clar de atat...
  #115  
Vechi 31.03.2007, 13:27:43
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Draga Odin,noi nu stim ce s-a intamplat acolo de aceea eu tot incerc sa-ti explic sa lasam asta in seama celor competenti si, mai ales de toate , in seama lui Dumnezeu ca stie ,Dragutul de el ,cum stau lucrurile in fapt.Asta incerc eu sa iti explic,mai omule mai.Trebuie sa ne documentam inainte sa ne lansam in aprecieri si deprecieri sau mai bine zis in afirmatii false.De aceea zic eu ,si tot zic ,sa nu judecam noi pe altii ca ne va judeca Dumnezeu dupa cum il judecam noi pe aproapele.Sa nu aruncam noi cu piatra in aproapele nostru si mai ales pe un site pe care il citesc mai multi ca sa nu se poticneasca si altii de cele ce citesc aici ca numai crestini nu suntem daca il judecam pe aproapele public pe acest site in vazul tuturor.Seba
  #116  
Vechi 31.03.2007, 14:18:40
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Despre ce s-a intamplat acolo concret si real e putin probabil ca se poate cineva documneta.

Cert este ca idiferent daca fata era podedata sau a avut o criza datorita bolii legarea era singura posibilitate (la spitale sunt camasi de forta, acasa daca ai asa o persoana la fel se face) In astfel de crize bolnavul refuza mancarea, spre ex poate fi convins ca incerci sa il otravesti, te poate ataca etc. Exista posibilitatea ca sa nu fi fos infomentata, in spitale la bolnavi unoeri li se administreaza vitamine si altele atunci cnad sunt subnutriti datorita refuzului de hrana si lichide. Oricum legrea unui om, chiar cu calus in gura nu este cauzatoare de moarte. Un expert independent care a anlizat cauza mortii a constat ca s-a datorat unui infarct dupa administrarea unei cantitati prea amri de adrenalina. Daca acest lucru ar fi adevarat atunci ar trebui sa isi asume responsabilitatea mrotii medicii de pe ambulanta. Dar ce rost are sa mai bagi la inchisoare si doi medici cand poti sa dai toata vina pe parintele crimanl care a legat-o troturat-o. Publicul poate fi usor impresionat, e mai grav ca un popa fost fotbalist a legat fata de curce si deja ne ducem cu gandul la nsite ritualuri funebre si periculoase iar faptul ca medicii ar fi putut sa faca o greseala de procedura in acest context devine o chestiune ce se pierde in umbra.

Pedeapsa este extraordinar de mare. Ma intreb daca bunica mea Dumnezeu sa o odihneasca ar fi murit legata ( a fost tinuta mult timp astfel pentru ca isi rupea fata, te lovea daca te apropiai de ea cu mancare sau altceva etc) oare copii ei care au ingrit-o ar fi fost considerati criminali?

  #117  
Vechi 31.03.2007, 15:48:16
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Avem pct. diferite de vedere... noi aici COMENTAM, nu judecam... Daca ai fi atebta la ce scriu, ai vedea ca zic ca nu il judec etc... vorbim pur si simplu... despre un fapt intamplat.. din pct. de vedere moral, nu stiu daca avem autoritatea de a judeca... Insa asta nu inseamna ca nu avem de ce sa discutam, pana la urma de ce s-a pus topicul asta...? Sa ne dam cu parerea daca preotul respectiv a facut un lucru bun sau un lucru rau... voi incercati sa ma convingeti ca facut un lucru bun, sa inteleg... eu nu pot sa fiu de acord...
Cred ca teoretic vorbind, conceptia este una gresita.. voi spuneti ca NU CONTEAZA CA A MURIT cineva din cauza lui, OMUL VROIA SA FACA UN BINE...
  #118  
Vechi 31.03.2007, 16:52:43
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Avem pct. diferite de vedere... noi aici COMENTAM, nu judecam... Daca ai fi atebta la ce scriu, ai vedea ca zic ca nu il judec etc... vorbim pur si simplu... despre un fapt intamplat.. din pct. de vedere moral, nu stiu daca avem autoritatea de a judeca... Insa asta nu inseamna ca nu avem de ce sa discutam, pana la urma de ce s-a pus topicul asta...? Sa ne dam cu parerea daca preotul respectiv a facut un lucru bun sau un lucru rau... voi incercati sa ma convingeti ca facut un lucru bun, sa inteleg... eu nu pot sa fiu de acord...
Cred ca teoretic vorbind, conceptia este una gresita.. voi spuneti ca NU CONTEAZA CA A MURIT cineva din cauza lui, OMUL VROIA SA FACA UN BINE...
Lucrurile sunt clare: fata-i moarta popa merge la parnaie.
Daca popa a facut bine i-o da Dumnezeu pe lume cealalta. Pana atunci justitia omeneasca l-a impiedicat sa mai faca alte "fapte bune" - exorcizari pe pamant. Nimic nu e intamplator.
  #119  
Vechi 31.03.2007, 18:01:38
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Dar cine i-a administrat 6 fiole de adrenalina este la parnaie?Si eu am mai auzit ca se musamalizeaza ca sa cada capra numai pe unii iar pe ceilalti nu.Nu este corect deloc,chiar deloc.
  #120  
Vechi 31.03.2007, 18:01:41
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Dar cine i-a administrat 6 fiole de adrenalina este la parnaie?Si eu am mai auzit ca se musamalizeaza ca sa cada capra numai pe unii iar pe ceilalti nu.Nu este corect deloc,chiar deloc.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
COMUNICAT DE PRESA TANACU TANACU Stiri, actualitati, anunturi 50 15.01.2011 16:00:37
Cazul Ungheni PadreCory Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 15 22.05.2008 12:13:01
cazul tanacu crypo Din Vechiul Testament 3 06.04.2008 15:06:52
Cazul Seraphim Rose si altii veilur Intamplari adevarate 15 14.12.2007 22:38:12