Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.01.2009, 00:48:51
asuciu27 asuciu27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 1
Implicit caut duhovnic cu haruri speciale, tamaduitor al sufletului

In Bucuresti exista vreun preot duhovnic cu mari haruri, asa cum era parintele Arsenie sau Cleopa?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.01.2009, 00:53:25
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=4]Fratele meu, de ai CREDINTA (masurata cat un bob de mustar), vei muta muntii din loc.
Nu exista diferente de "HAR" la preoti! TOTI sunt la fel![/SIZE]

[SIZE=4] Fratia ta te referi la cei cu HARISME! Eu una CRED: NU parintele harismatic ma vindeca, ci CREDINTA mea!
asa cum vedem in sf.Evanghelie spunand Dl Hs fiecaruia pe care l-a vindecat: "CREDINTA ta te-a mantuit!"; depinde de MINE de credinta mea in PUTEREA LUI DUMNEZEU si IN EL INSUSI!
Asa ca pot merge la ORICE preot fie model sau patimas, nu ma afecteaza asta sau ma sfinteste, ci DEPINDE DE MINE, de SINCERITATEA MEA CU DUMNEZEU, ca NU pt acel parinte ma va VINDECA (trupeste sau sufleteste) ci pt CREDINTA mea! [/SIZE]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.01.2009, 09:55:29
Maria-Raluca's Avatar
Maria-Raluca Maria-Raluca is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

recomand tuturor membrilor acestui forum sa citeasca din cartile:"Ne vorbeste parintele Porfirie", "Ne vorbeste parintele Cleopa", "Sfantul Luca arhiepiscopul Crimeii"
__________________
~Munceste ca si cum nu ai muri niciodata, dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine!~
~Cand oamenii te cinstesc si te lauda, spune-ti in sinea ta:" Nu eu merit asta, asta nu se cuvine mie, ci, Tie, Doamne!"~
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.01.2009, 19:55:19
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asuciu27,

Sa nu uitam ca duhovnicii care au haruri mai deosebite sunt uneori exigenti cu cei pe care ii indruma, adica le pretind acestora sa-i asculte, cauta sa vada un progres duhovnicesc, adica sa vada ca esti dispus sa lupti cu tine insuti. Putina vointa si multa rugaciune si Dumnezeu iti va scoate in cale duhovnicul potrivit.

E bine sa citesti pana atunci Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului sau acatistul Sfantului al carui nume il porti si nu vei ramane fara mangaiere duhovniceasca. In colaborarea cu un duhovnic, indiferent cat ar fi de bun, pot aparea si ispite, caci uratorul binelui isi baga codita peste tot. Cu cat duhovnicul este mai sfant cu atat ispitele in colaborarea cu el pot fi mai mari.

Tu pregateste-te sa lupti cu tine insuti, sa mergi pe calea cea stramta a postului si a rugaciunii. Citeste multe carti duhovnicest pentru ca uneltirile celui rau sa nu te ia prin surprindere. Iar daca nu va fi chiar din Bucuresti, asta e. Faci nitica osteneala si tu. Dar sunt convinsa ca vei gasi ceea ce cauti si in Bucuresti. Oricum, se cuvine ca si pentru suflet sa ne ingrijim sa apelam la un duhovnic iscusit si macar din cand in cand sa stam de vorba si cu un preot-calugar.

Ajuns acolo, bine e sa ai biletul de spovedanie pregatit, adica sa nu astepti sa traga de tine preotul sa-ti marturisesti pacatele. Ia un indreptar de spovedanie, noteaza-ti pacatele mari si mici, spovedeste-le, incearca sa elimini treptat cate un pacat si astfel iti vei gasi linistea sufleteasca. Daca vei merge la cel mai bun duhovnic, dar nu-ti vei indrepta viata, n-ai facut mare lucru.

Pocainta pentru pacatele savarsite, inlocuirea patimilor cu virtuti ne face placuti lui Dumnezeu. Chiar daca inceputul este dur, sa nu renunti la acest gand bun pentru nimic in lume. Nimic nu valoreaza cat sufletul nostru.

Ti-am spus spus si eu din cele ce am mai citit si am auzit vorbindu-se pe aceasta tema.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.01.2009, 16:39:58
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de asuciu27
In Bucuresti exista vreun preot duhovnic cu mari haruri, asa cum era parintele Arsenie sau Cleopa?

Frate, la ce îți trebuie arătări mari și minuni? Dacă ai credință și Dumnezeu vrea să ai un astfel de ajutor atunci ți-l va trimite. Noi vom fi judecați după faptele noastre, nu după minunile la care am asistat.
Hristos spune: Ioan 20.29 Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut!
Luca 11.29 Neamul acesta este un neam viclean; cere semn dar semn nu i se va da decât semnul proorocului Iona.
Matei 4.6-7 "Și I-a zis: Dacă Tu ești Fiul lui Dumnezeu, aruncă-Te jos, că scris este: "Îngerilor Săi va porunci pentru Tine și Te vor ridica pe mâini, ca nu cumva să izbești de piatră piciorul Tău". 7. Iisus i-a răspuns: Iarăși este scris: "[COLOR=red]Să nu ispitești pe Domnul Dumnezeul tău[/COLOR][COLOR=red]". [/COLOR]
Ceea ce vrea Dumnezeu de la noi este smerenie și ascultarea poruncilor.
Psalmi 50. 18 "Jertfa lui Dumnezeu: [COLOR=#ff0000]duhul umilit; inima înfrântă și smerită Dumnezeu [/COLOR]nu o va urgisi."
1 Cor 13.2 "[COLOR=#ff0000]Și de aș avea darul proorociei [/COLOR]și tainele toate le-aș cunoaște și orice știință, și de aș avea atâta credință încât să mut și munții, iar dragoste nu am, nimic nu sunt."
Issac Sirul spune "Cel care își cunoaște păcatele proprii e mai mare decât cel care învie un mort cu rugăciunea sa... Cel care se plânge pe sine un ceas e mai mare decât cel care îi contemplă pe îngeri."
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.01.2009, 09:57:58
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit exista oameni/preoti buni si mai putin buni..

nu se cade sa ne ascundem dupa deget, zicand ca toti preotii sunt la fel.. caci stim, in inima noastra, ca acest lucru nu este adevarat.. si Arie a fost preot, pana la un moment dat, si cel care a facut Sfestanie intr-un loc necuviincios a fost preot (si poate, inca este) si tot asa..

inima noastra, daca are cautare sincera, va gasi si va simti daca "el" e duhovnicul de care avem nevoie, sau nu.. "cautati si veti gasi" este un cuvant mare, ce trebuie urmat.. cautarea poate sa tina mult, chiar daca pot aparea acuze de genul "ce te plimbi asa, de la parinte la parinte".. Dumnezeu nu trece cu vederea inima sincera si dornica de a gasi un parinte incercat si cu experienta..

daca nu ar exista decat un singur preot, acela ar fi cel de ales, insa cand in oras sunt multimi de preoti, merita cautat.. mergi la biserici, la slujbe, vezi cu slujeste fiecare Sfanta Liturghie.. si apoi cauta si vezi ce zice inima ta..

ca toti au harul sfintitor, aceasta nu poate fi pusa la indoiala.. Agiasma sfintita, de catre orice preot, are putere si nu se strica.. inaintea lui Dumnezeu toti au aceeasi valoare si pe toti ii iubeste in aceeasi masura..

insa, preotul care conlucreaza cu harul ajunge sa aiba mare trecere inaintea lui Dumnezeu.. nu toti sunt Cleopa, nu toti sunt Arsenie sau Paisie.. de ce? pentru ca nu toti au aceeasi ravna spre a dobandi, pastra si inmulti harul lui Hristos..

preotul duhovnic este un doctor sufletesc.. nu de putine ori, doctorul trupesc poate gresi, iar greselile sunt uneori iremediabile.. cu atat mai mult poate gresi doctorul sufletesc, daca, nepunandu-si nadejdea in Dumnezeu, cauta sa indrume pe fiul duhovnicesc dupa capul si mintea sa..

se spune ca exista si anumite semne de deosebire a unui adevarat parinte duhovnicesc.. caut sa enumar cateva caracteristici ale parintelui duhovnic (chiar daca poate parea putin scolastica treaba, cred ca merita cercetata).. desi nu sunt litere de lege, si exceptiile exista in mare masura, cele de mai jos se cam gasesc la toti parintii..

neaparat sa fie bland (chiar in pofida unei asprimi aparente), sa cunoasca lupta cu greutatea pacatului, sa fie mult-iubitor, sa aiba chipul senin, luminos si zambitor.. toti marii parinti au chipul luminos.. sa vorbeasca despre Dumnezeu ca si cum Dumnezeu ar fi in spatele usii, dar urmeaza sa intre.. adica sa'L cunoasca din experienta vie, personala.. si nu din carti..

nu cauta harisme, nu cauta semne sau vindecari imediate de pacate..
cauta doar un parinte care sa-L traiasca pe Dumnezeu, si acela te va vindeca.. cum si cand va randui Dumnezeu.. ca poate vindecarea nu iti este buna.. mai bine sa fii tinut de o patima care sa te intristeze si cu care sa lupti pana la capat, decat sa scapi de ea si sa te ia duhul mandriei..

poti merge la mai multe biserici.. si vezi ce simti.. orice recomandare ai primi, poate fi subiectiva.. nu toti au nevoie de acelasi doctor.. Biserica Mihai Voda (zona Izvor) e un loc odihnitor.. vezi ce simti..

"grija cea buna" este un lucru bun.. "cauta si vei afla"

zi cu pace !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.12.2009, 09:16:31
ronico ronico is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Question buna

ajutati-ma sa gasesc un duhovnic in zona radauti,suceava
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.12.2009, 09:33:37
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ronico Vezi mesajul
ajutati-ma sa gasesc un duhovnic in zona radauti,suceava
Parintele de la Manastirea Bogdana.
Nu stiu insa cum il cheama. Numele lui de mirean era Liviu.
L'am cunoscut la Facultatea de Teologie. Este tare bland si luminos.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.09.2010, 13:12:16
johnybv johnybv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Mesaje: 2
Implicit buna ziua

eu iti recomand sa il cauti pe Marele Preot, El te va ajuta cu tot ce ai nevoie
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Caut un duhovnic iRoDiOn Generalitati 1 14.04.2012 12:57:49
caut un duhovnic in jud.Alba Dobra Daniela Intrebari utilizatori 18 14.01.2011 23:01:13
Caut un DUHOVNIC IN Constanta alys77 Mari Duhovnici si predicile lor 5 12.05.2010 17:16:41
Caut duhovnic in Iasi sau in imprejurimi Nikos Mari Duhovnici si predicile lor 15 14.01.2009 10:19:48
Caut un duhovnic pe forum Florin-Ionut Generalitati 0 01.08.2008 10:16:47