Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.03.2011, 05:10:03
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Iti multumim Tie Parinte Sfinte!



Iti multumim Tie, Parinte Sfinte, pentru toate cate ne-ai daruit sufletelor si trupurilor noastre, Purtatorule de grija a toata clipa si nevoia vietii noastre!

Fie slavit in veci,numele Tau, al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh!

Amin
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.03.2011, 09:54:44
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugăciune pentru împăcare

Doamne, miluiește pe cei ce mă urăsc, se sfădesc cu mine și mă ocărăsc; asemenea și pe cei ce mă grăiesc de rău, ca nu cumva vreunul din ei să pătimească ceva rău pentru mine, necuratul, nici în veacul de acum, nici în veacul ce va să fie. Ci-i sfințește pe dânșii cu mila Ta, și-i acoperă cu bunătatea Ta, Preabunule Stăpâne. Amin.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.03.2011, 10:44:56
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeta florica Vezi mesajul
Sufletu-mi calator, obosit de-atata drumetit pe cararile inselatoare ale vietii, ingenuncheaza azi in fata Ta! Nu reusesc cuvinte sa gasesc si ruga sa-mi graiesc! Vreau sa cred ca Tu stii tot ce sufletul meu ascunde! Trebuie sa stii cum arde de durere, cum se zbate in singuratate, cum plange de rautate!
Vin azi, in fata Ta, eu - prea umila si pacatoasa fiinta umana, vin sa Te rog sa-mi smulgi din piept tristetea si amintirea, in locul lor sa pui credinta si iubire! Sa-mi stergi lacrima de pe obraz si sa pui blanda mangaiere a unei raze de soare! Sa-mi iei teama de necunoscut si sa-mi dai cutezanta stancii neclintite! Sa - mi iei dorinta de a lacrima si sa-mi dai veselia randunicii! Sa iei tristetea ochilor mei si sa-mi dai stralucirea ghiocelului abia rasarit din zapezi!
Si cand raman fara putere, cand cedez in fata incercarilor Tale, lasa-ma sa-ti aud glasul imbarbatandu-ma!
Si cand slaba sunt, cand cred ca totul e pierdut, lasa-ma sa vad Planul Tau!
Si cand cerul meu e plin de nori, inalta-ma pe unul catre Tine!
Si cand uit de Tine, aminteste-mi ca sunt nimic, ca nu exist fara Tine!
Te rog, Doamne, nu ma lasa acum! Nu ma lasa sa ma-ndepartez! Da-mi forta vantului sa merg inainte, da-mi hotararea credinciosului de a lupta!
Ce frumos!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.03.2011, 14:17:46
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

-"Hristoase,lumina cea adevarata,
Tu care-i luminezi pe toti cei lipsiti de lumina
Lumnineaza si ochii inimii mele,
Sa-mi vad pacatele
Sa fug departe de ele!
Inceputul mintuirii mele
Este cunoasterea neputintei mele" - Sf,Tihon din Zadonsk
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.03.2011, 16:58:42
georgeta florica's Avatar
georgeta florica georgeta florica is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit Rugaciune pentru linistea sufletului

DOAMNE, da-mi PUTEREA de a accepta lucrurile pe care nu le pot schimba,CURAJUL de a schimba lucrurile pe care le pot schimba si INTELEPCIUNEA de a face diferenta dintre ele! AMIN!
__________________
Averile comune pot fi furate, dar bogatiile adevarate nu. In sufletul fiecaruia se afla lucruri pretioase care nu pot fi luate.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.03.2011, 19:47:24
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugaciune catre Sf. Nectarie

O, preasfinte si intru tot laudate, mare facatorule de minuni Nectarie, primeste aceasta putina rugaciune de la noi, nevrednicii robi, caci catre tine, ca de la un adevarat izvor de tamaduiri si grabnic folositor si ajutator preaminunat scapand, si catre sfant chipul icoanei tale privind, cu lacrimi fierbinti ne rugam tie: Vezi, sfinte, durerile noastre, vezi saracia si ticalosia noastra. Vezi ranile sufletelor si ale trupurilor noastre. Rugamu-ne tie, Nectarie Sfinte, sarguieste de ne ajuta cu neincetatele si sfintele tale rugaciuni, si ne sprijineste pe noi, robii tai. Ia aminte la suspinele noastre si nu trece cu vederea pre noi, ticalosii si scarbitii, ca stim, sfinte al lui Dumnezeu, ca de ai si patimit grele prigoniri pentru dragostea lui Hristos, dar prin ele ai aflat dar de la Dumnezeu si astazi luminat vietuiesti intru Imparatia cea gatita sfintilor, fiindca ne-am incredintat ca si dupa mutarea ta din viata aceasta trecatoare, cine a nazuit la ajutorul tau si cu credinta ti s-a rugat, nu a ramas neajutat. Ca cine te-a chemat pe tine, de minuni facatorule, si l-ai trecut cu vederea? Sau cui, intru dureri fiind, si spre ajutorul tau alergand, nu i-ai usurat suferinta?
Minunile si ajutorul tau ne-au facut si pe noi, ticalosii si scarbitii, sa te chemam intru ajutor. Auzit-am ca trupul tau a ramas neputrezit, pentru a intari in noi credinta in inviere. Auzit-am si ca din dragoste pentru norodul credincios, mai apoi L-ai rugat pe Dumnezeu ca binecuvantarea sfintelor tale moaste sa se raspandeasca in toata lumea. Stim, o, alesule ierarhe, de multimea tamaduirilor pe care le-ai savarsit, nou doctor fara de arginti aratandu-te. Nu cunoastem nici suferinta si nici durere, pe care sa nu le poti alina. Nu cunoastem nici o boala careia tu sa nu ii poti aduce tamaduire, daca tamaduirea este spre mantuirea celor ce se roaga tie. Dar mai mult decat atat, nu numai ca ai tamaduit boli despre care doctorii ziceau ca nu pot fi tamaduite, ci si pe multi bolnavi i-ai ajutat a se intari in credinta si in rabdare, si sa ia plata de la Dumnezeu pentru osteneala lor. Si acestia, fara sa primeasca tamaduirea trupeasca, au primit tamaduirea sufleteasca si i-au multumit Domnului ca prin ghimpele bolii au fost adusi de la iubirea acestei lumi la iubirea celor sfinte, de la calea cea larga a patimilor la calea cea ingusta a mantuirii.
Aceste minuni ale tale, sfinte, ne-au facut si pe noi a crede ca la orice facere de bine esti gata ajutator si grabnic folositor si sprijin minunat. Drept aceea, suntem incredintati ca pe tot cela ce alearga la tine, cerand cu credinta ajutor, nu-l treci cu vederea. Pentru aceasta si noi credem ca si acum acelasi esti, sfinte, precum atunci cand i-ai ajutat pe cei care au alergat la tine. Slaba este credinta noastra, dar fiind scarbiti si pagubiti, la tine alergam cu credinta si cu lacrimi. Ingenunchind, rugamu-ne tie, Sfinte Ierarhe Nectarie, sa te rogi pentru noi lui Hristos Fiul lui Dumnezeu, Cela ce n-a trecut cu vederea rugaciunile tale cele jertfelnice, ci te-a ascultat si te-a intarit si te-a primit in cerestile locasuri.
Catre Acela roaga-te, ca sa fim si noi ajutati si miluiti pentru rugaciunile tale, si din pagube si necazuri izbaviti, ca sa laudam si sa binecuvantam si sa slavim intru tot laudatul si prea puternicul nume al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.03.2011, 20:07:52
ronico ronico is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit rugaciune

Cel ce in toata vremea si in tot ceasul,in cer si pe pamint esti inchinat si slavit Hristoase Dumnezeule,indelung-rabdatorule, mult milostive si mult milosarde;care pe cei drepti iubesti si pe cei pacatosi miluesti. Care pe toti chemi la mantuire pentru fagaduinta bunatatilor ce vor sa fie. Insuti Doamne,Isuse Hristoase,primeste si rugaciunile noastre in ceasul acesta siindrepteaza viata noastra spre poruncile Tale;sufletele noastre le sfinteste,trupurile curateste, cugetele indrepteaza, gindurile curateste si ne izbaveste pe noi de tot necazul celor rele si al durerii.Ocrotestene pe noi cu Sfintii Tai ingerica,prin mijlocirea lor find paziti si povatuiti sa ajungem la unirea credintei si la cunostinta slavei Tale celei neapropiate,ca binecuvintat esti in veci vecilor. AMIN
__________________
eli eli lama sabahtani
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.03.2011, 10:02:32
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu mâna întinsă a rugă spre cer/Cu ochii închiși și capul plecat/Cu gândul la Tine încă mai sper./Speranța, o Doamne, nu-i un păcat./Umilă îți cer să-mi dai sănătate/Și pâine pe masă,/ În viață dreptate,/O rază de soare,/O floare de crin,/O toamnă frumoasă/Cu cerul senin,/Un strop de iubire/Și-o cupă de miere/Că știu ce-i durerea/Și gustul de fiere./Tu Doamne, pe toate le poți de voiești/Te rog în genunchi/Ruga mea să primești.Amin.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.03.2011, 11:58:33
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugaciune la vreme de necaz


Bine este cuvintata iubirea ta de oameni, Domnul si Mantuitorul meu Iisus-Christos. De ce ma parasesti? Tu singur esti fara de pacat, si numele tau vadeste blandete si iubire de oameni. Arata-mi milostivire, caci tu singur esti iubitor de oameni.

Mantuieste-ma pe mine, cel ce am cazut in pacat, caci tu singur esti fara de pacat. Scoate-ma din noroiul faradelegii mele, ca ci m-am cufundat in vecii vecilor. Scapa-ma de dusmani, caci ca un leu maraie si urla, cautand sa ma inghita. Acum, Doamne, inflacareaza-ti fulgerul, si nimiceste puterea lor. Sa se teama de tine, si sa fie indepartati de la lumina fetei tale, pentru ca nu pot sta in preajma ta, nici in a celor ce te iubesc pe tine. Oricine te cheama, vede puterea semnului Crucii tale, Doamne, si tremura, si se ingrozeste in fata ei.

Si acum, Doamne, scapa-ma si ma apara, caci in tine mi-am pus increderea. Libereaza-ma din necazul meu, si rautaciosul nu ma va arunca intru nepasare, caci ma lupta in caile sale cele ascunse. Chiar si peste cele ascunse tu ai stapanire, Doamne, si tu cercetezi inimile si rarunchii. Curateste inima mea si cugetele mele, de toata necuratia si gandul rau, ca sa nu fiu pierdut intru osanda cea vesnica.

Miluieste-ma, Dumnezeule, cel ce ai putere peste toate, si da darul lacrimilor, pacatosului meu suflet, ca sa spal multimea pacatelor mele; ca sa scap din mana ingerilor celor nemilosi, care-i trag pe cei drepti in focurile iadului. Sa lacrimez neincetat, rugandu-ma tie, Dumnezeule, ca sa nu ma aflu nevrednic in ceasul venirii tale, si sa nu aud infricosatorul glas: "Du-te, sluga vicleana; nu te cunosc pe tine".

Preainalte Dumnezeule, unule fara de pacat, da-mi mie, pacatosului, bogata ta milostivire in ziua aceea, ca ticalosia mea cea ascunsa sa nu fie vadita, in fata ingerilor si arhanghelilor, a profetilor, apostolilor si dreptilor; ci mantuieste-me pe mine, ticalosul, cu harul indurarii tale. Primeste-ma in rai impreuna cu cel preadrept. Primeste rugaciunile pacatosului robului tau acestuia, prin mijlocirile sfintilor celor bineplacuti tie, Iisuse-Christoase, Domnul nostru. Tie marire, dimpreuna si Tatalui si Sfantului Duh, in vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.03.2011, 12:23:19
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Rugaciune a 3 bucurii

La cine sa ma plang,STAPANA?
La cine sa alerg in durerea mea,daca nu la tine,IMPARATEASA CEREASCA?
Cine va primi plansul meu si oftarea mea;daca nu TU,PREA CURATA,nadejdea crestinilor si scaparea pentru noi pacatosii?
Cine,daca nu TU,ne va apara mai bine de nevoi?asculta oftarea mea si apleaca urechea TA la rugaciunea mea!
Stapana,MAICA DUMNEZEULUI meu,nu ma trece cu vederea pe mine,care cer ajutorul TAU si nu ma respinge pe mine,pacatoasa,lumineaza_mi mintea si invata_ma,IMPARATEASA CEREASCA!
Nu ma lepada,Stapana,pe mine,roaba TA,pentru nemultumirea mea.Fii pentru mine MAICA si PROTECTOARE!
Ma incredintez acoperamantului TAU milostiv,daca nu o sa vrei sa ma mai ajuti,du_ma pe mine pacatoasa la o viata linistita si fara de necazuri,ca sa plang de pacatele mele!
Vai de mine!La cine sa alerg eu vinovata,daca nu la TINE,la CARE toti pacatosii cauta nadejdeea si scaparea asteptand mila TA cea nespusa si darurile TALE!Ce cuvant pentru pacatul meu voi putea spune la SLAVA TA cea prea mare!
O,STAPANA!IMPARATEASA CEREASCA,TU imi esti MAICA si nadejdea,TU imi esti speranta si scaparea mea,acoperamantul,apararea si ajutorul meu.
IMPARATEASA mea CEA PREA BUNA si grabnica aparatoare,acopera cu rugaciunea TA pe mine care am calcat poruncile FIULUI si DUMNEZEULUI TAU.
Apara_ma de dusmanii vazuti si nevazuti,imblanzeste inimile oamenilor rai,care se ridica asupra mea.
O,MAICA DOMNULUI si a FACATORULUI meu!TU esti radacina FECIOAREI si floarea care nu se vestejeste a curatenie.
O,NASCATOARE DE DUMNEZEU!Ajuta_ma pe mine,care sunt stapanita de patimile trupesti si de durerile inimii,numai de la TINE si impreuna cu TINE a FIULUI TAU si a DUMNEZEULUI nostru voi avea apararea si prin apararea TA cea prea mare voi fi ajutata si voi scapa de orice nenorocire si necazuri,cu rugaciunile TALE cele mai puternice PREA CURATA fara de pacat si PREA SLAVITA MARIA,MAICA lui DUMNEZEU.
Bucura_te CEA plina de dar!
Bucura_te CEA imbucurata!
Bucura_te,PREA BLAGOSLOVITA DOMNUL este cu TINE !

Sa va fie de folos!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
3 rugaciuni tamadu Rugaciuni 0 02.10.2012 18:40:17
mai multe rugaciuni patricia2006 Generalitati 6 22.08.2012 23:36:27
Rugaciuni... silvia55 Rugaciuni 23 10.04.2012 09:42:20
Rugaciuni? Noesisaa Intrebari utilizatori 1 27.05.2011 16:36:50