Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.08.2011, 00:18:12
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Pentru că nu ți-e somn sau, de fapt, ești obosită însă îți inchipui zeci de scenarii, deci te tot gândești și te gândești...?

Last edited by Kronos; 16.08.2011 at 00:20:47.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.08.2011, 00:21:18
soulonfire soulonfire is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2011
Mesaje: 8
Implicit

La inceputul verii aveam o multitudine de probleme in familie (existente si acum de altfel) si de aceea nu puteam adormi...pt ca ma gandeam la zeci de variante prin care sa putem iesi din situatia de fata.Acum m-am obisnuit asa...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.08.2011, 00:29:29
silent assasin silent assasin is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.03.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Daca vrei sa vorim iti las ID meu.Stiu prin ce treci si te-as putea ajuta cu o vorba.Incearca sa te gandesti ca rugaciunea la Dumnezeu e singura speranta.Roagate din inima si vei cvedea ca va fi mai bine.Dumnezeu asculta rugaciunile ceor tineri.Nu deznadajdui.Poate sa treaca si un an dar va trece.Astea sunt incercari de la El spre a ne indrepta viata sau spre a ne incerca.
Dumnezeu sa te ajute!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.08.2011, 10:48:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de soulonfire Vezi mesajul
Credeti-ma ca nu imi doresc nici pe departe sa fiu "idolatrizata"...departe de mine acest gand.As vrea un prieten,numai unul...care sa fie capabil sa imi asculte frustrarile fara sa ma judece,nimic mai mult.Am incercat sa dau sfaturi,sa ascult pe toata lumea,nu spun ca eu sunt dreapta si ca ceilalti gresesc pt ca toti gresim dar nu imi e tocmai comod cand cineva de care m-am apropiat catusi de putin sa imi dea reject...si mi s-a intamplat asa de cateva ori.Afara nu pot iesi pt ca nu prea am cu cine si nici nu imi place...toata vara am iesit de cateva ori.
Ti-au dat reject sub ce motiv/pretext?
Sau care crezi tu ca a fost motivul?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.08.2011, 18:44:48
soulonfire soulonfire is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2011
Mesaje: 8
Implicit

Indiferenta,nepasare...probabil au considerat ce NU AU NEVOIE de mine...asta e.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.08.2011, 18:56:20
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Era odata un baiat care avea o problema. Era mai firav si toti de pe strada il bateau. Intr-o zi vine la mama lui si ii spune sa ii faca o placintuta sa o duca la sfantu Gheorghe sa i-o puna in Biserica la icoana sa-l ajute.

Mama lui i-a dat placintuta si a dus-o la Sfantul Gheorghe si i-a pus-o in Biserica Sfantului Gehorghe la icoana si de atunci i-a trantit pe toti cat de firav era.

Sau mai era o femeie cu o problema si a zis asa. Sfanta Parascheva eu am problema asta. Daca ma ajuti iti dau perna asta frumoasa. Si i s-a rezolvat problema si a venit la Iasi cu perna si i-a dat-o sfintei Paraschiva.

Totul o sa fie Ok.

Nu e socant sa ai probleme in lumea asta. Fiecare are. Multi au facut prostii dar au ajuns in rai ca au stiut sa alerge cu problema pe la sfinti, calugari, rugaciuni etc...
Deci fa si tu asa sau du-te la Biserica Sfintei Marii cu vin de IMpartasanie , cu prescuri, cu lumanari de altar si zi am adus aceste lucruri ca sa mi se rezolve problema care o ai.

sau da acatist aici pentru problema care o ai: job, casatorie, casa, masina, etc...
http://www.dervent.ro/pomelnice.php?...ce&cType=INDEX

vORBESTE SI CU UJN preot.

Sunt diferite probleme pentru care nu esti placut: masturbarea la baieti ii face urati in ochii fetelor, vrajitoria te face urat in ochii lumii ca ingerul cazut nu lasa oamenii sa se apropie si oamenii se simt infricosati. Nu zic ca ai facut asta dar chiar daca ai facut se poate rezolva.

Last edited by spre_rasarit; 16.08.2011 at 19:01:54.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.08.2011, 19:19:04
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de soulonfire Vezi mesajul
Buna ziua.Nu imi doresc nici pe departe sa va incarc cu prblemele mele si pe dumneavoastra,insa acest forum mi s-a parut apt in a-mi raspunde la anumite framantari ale mele.Imi cer iertare daca va iau din timpul dumneavoastra,sunteti liberi sa treceti peste acest post iar eu va multumesc inca de pe acum ca aveti rabdare sa cititi.Ma simt de cele mai multe ori respinsa,sau pur si simplu ignorata...simt ca atrag repulsie si am momente cand imi provoc si mie asa ceva.Problema mea nu este de ieri,de azi...este dintotdeauna.Am impresia ca toata lumea,daca nu ma uraste,ma ignora...ori de cate ori incerc sa ma apropii de cineva se termina extrem de prost.M-am obisnuit sa iau vina asupra mea de cele mai multe ori,sa tac atunci cand cineva glumeste pe seama mea si sa incerc sa trec peste,dar cateodata simt ca explodez...in interiorul meu,nu spun la nimeni si ma interiorizez extrem de tare.Probleme de socializare am avut de mic copil...am fost batuta de ceilalti la joaca si am tacut (asta in copilaria mea cea indepartata).In fata tatei nu am curaj sa scot un cuvant,iar cea in fata careia incerc sa ma mai impun este sora mea...am avut o perioada in care simteam ca singurul care ma iubeste este Dumnezeu si le lasam pe toate in grija Sa insa simt ca am pacatuit foarte mult si de aceea sunt pedepsita cu aceasta ignoranta si ura din partea fiecaruia...poate o iau prea personal,poate pun prea mult la suflet,dar intreb si eu,nimeni nu are nevoie de mine?...
Bucura-te!!! Lumea te uraste pentru ca te iubeste Dumnezeu. Nu renunta la fericirea vesnica pentru o satisfactie trecatoare. Putini au parte de daruri ca ale tale. Fii blanda si intelegatoare cu toti. Nu te stradui sa te faci apreciata. Contempla lumea, dar nu o judeca. Vei vedea ce interesant este.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.08.2011, 19:55:41
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de soulonfire Vezi mesajul
Buna ziua.Nu imi doresc nici pe departe sa va incarc cu prblemele mele si pe dumneavoastra,insa acest forum mi s-a parut apt in a-mi raspunde la anumite framantari ale mele.Imi cer iertare daca va iau din timpul dumneavoastra,sunteti liberi sa treceti peste acest post iar eu va multumesc inca de pe acum ca aveti rabdare sa cititi.Ma simt de cele mai multe ori respinsa,sau pur si simplu ignorata...simt ca atrag repulsie si am momente cand imi provoc si mie asa ceva.Problema mea nu este de ieri,de azi...este dintotdeauna.Am impresia ca toata lumea,daca nu ma uraste,ma ignora...ori de cate ori incerc sa ma apropii de cineva se termina extrem de prost.M-am obisnuit sa iau vina asupra mea de cele mai multe ori,sa tac atunci cand cineva glumeste pe seama mea si sa incerc sa trec peste,dar cateodata simt ca explodez...in interiorul meu,nu spun la nimeni si ma interiorizez extrem de tare.Probleme de socializare am avut de mic copil...am fost batuta de ceilalti la joaca si am tacut (asta in copilaria mea cea indepartata).In fata tatei nu am curaj sa scot un cuvant,iar cea in fata careia incerc sa ma mai impun este sora mea...am avut o perioada in care simteam ca singurul care ma iubeste este Dumnezeu si le lasam pe toate in grija Sa insa simt ca am pacatuit foarte mult si de aceea sunt pedepsita cu aceasta ignoranta si ura din partea fiecaruia...poate o iau prea personal,poate pun prea mult la suflet,dar intreb si eu,nimeni nu are nevoie de mine?...

"Mai bine este a da decât a lua". Puneți în aplicare acest îndemn biblic. Simțiți nevoia unui cuvânt bun din partea celorlalți ? Oferiți-l. Ce spuneți de o încurajare ? Dar de o apreciere ? Oferiți-le. Fiți ca o rază de lumină pentru alții, și aceia vor veni la dv așa cum vine ursul la miere. Arătați că vă pasă, și le va păsa. Arătați că sunt importanți pentru dv, ei, munca lor, activitatea lor. Vă vor arăta același lucru. Oamenii sunt ca niște oglinzi. Când tăcem, oglinda tace și oglinda vorbește atunci când vorbim. Ce spunem noi, aia spune și cel în care ne oglindim.
Începeți cu Dumnezeu. Când L-ați preamărit ultima oară ? Sunt cinci feluri de rugăciuni. Rugăciune de cerere, rugăciune de preamărire și altele. Dar oamenii, de multe ori uită să Îl preamărească. Să Îi mulțumească. Lui Îi pare rău când nu Îl preamărim, când nu Îi mulțumim. Nu face asta din orgoliu, ci din aceeași dorință de a Se oglindi în noi. "Oare nu toți zece s-au vindecat ?" De ce atunci doar câte unul se întoarce să Îi mulțumească ? Eu cred că acela, unul din zece, a fost cel mai fericit dintre toți. Ceilalți se miră până în ziua de azi: de ce oamenii nu se întorc să le mulțumească ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.08.2011, 20:29:44
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
"Mai bine este a da decât a lua"
Cred că a dat destul și nu a primit nimic. Nu cred că prietenii pe care și-i dorea îl preamăreau pe Dumnezeu zilnic și totuși ei aveau alți prieteni. Problema e mai complicată.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.08.2011, 20:38:35
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
"Mai bine este a da decât a lua". Puneți în aplicare acest îndemn biblic.
Nu foarte des , dar când e cazul îl pun în practică mai ales în locul lui: "cui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt"
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am si eu o problema.. noname Umanitare 6 26.12.2008 00:16:18