Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 24.06.2010, 18:24:52
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Tu da esti roman mai mult decit crezi ca esti crestin si eu la fel dar Pavel si ceilalti apostoli erau doar crestini adica nu mai tineau cont de popor ci de DUMNEZEU HRISTOS.Tu asta nu poti intelege inca dar cu timpul cine stie poate ca da.
nu vad la ce vrei sa ajungi. Faptul ca sunt roman nu neaga cu nimic faptul ca sunt crestin.

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Nu se refera la aceeasi femeie pentru ca ar fi spus <femeia care a nacut copilul i sau dat aripile vulturului > dar spune femeii fara nici o adresa fixa.
Pai a spus femeia care a nascut copilul in versetul anterior, cum zici tu ca nu a spus?
Iti mai repet o data:
Iar când a văzut balaurul că a fost aruncat pe pământ, a prigonit pe femeia care născuse pruncul.
Și femeii i s-au dat cele două aripi ale marelui vultur, ca să zboare în pustie, la locul ei, unde e hrănită acolo o vreme și vremuri și jumătate de vreme, departe de fața șarpelui.


Tu cum ai fi vrut sa apara in text?Ceva de genu asta probabil :
Iar când a văzut balaurul că a fost aruncat pe pământ, a prigonit pe femeia care născuse pruncul.
Și femeii care a nascut copilul i s-au dat cele două aripi ale marelui vultur, ca să zboare în pustie, la locul ei, unde e hrănită acolo o vreme și vremuri și jumătate de vreme, departe de fața șarpelui.


Termenul "femeii" e articulat (articol hotarat) ceea ce implica faptul ca femeia este un termen bine definit in text. Nu este un termen fara adresa fixa, cum zici tu. Adresa este cea din versetul anterior. Tu chiar nu stii sa citesti un text?
Dc spunea "o femeie a primit aripile vulturului etc" ai fi avut sa zicem dreptate, dar cand spune "femeii" e clar la cine se refera.

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Nu poti interpreta biblia cu logica ce e in mintea ta logica e ceva uman ear biblia arata ceva spiritual cu referire in fizic dar mai mult e spiritual si asta o stii si tu.Femeia FECIOARA MARIA care este la inceput in apocalipsa 12 este aratata in adevarata ei marire iar dupa aceea este facuta legatura ei in lumea fizica la fel este si HRISTOS prezentat in viata sa paminteasca este prezentat intro alta forma ear cind Ioan prezinta in apocalipsa pe HRISTOS e cu totul diferit pentru ca e o manifestare spirituala nu una umana fizica.De asta nu poti intelege ca din punct de vedere uman logic toata biblia pare o contradictie dar ea are cel mai mult conotatie spirituala de asta un cuvint poate avea mai multe sensuri.
Dumnezeu ne-a dat minte ca sa analizam. Nu poti accepta contradictiile pe baza vesnicului argument "ca de fapt albul e negru si ca tu nu poti gandi". Tocmai logica te face sa selectezi ce e corect si ce e gresit(Acolo unde se poate). Ce spune tot in Apocalipsa cand vine vorba de numarul fiarei? spune asa:
Aici este înțelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Și numărul ei este șase sute șaizeci și șase."
Dupa cum vezi si Biblia face apel la logica, analiza.
Nu e prezentata fecioara Maria, esti setat pe ideea asta care nu are nici un argument. Te-am intrebat de nu stiu cate ori, cand s-a dus fecioara Maria in pustie? Zi-mi concret, s-a dus in perioada cutare sau cutare. explica-mi,arata-mi ca ceea ce zici tu e adevarat. nu veni cu clisee "ca tu nu vezi cu mintea spirituala etc". is satul de argumente din astea care te indeamna sa crezi orice pe motiv ca tu nu esti suficient de "spiritual" ca sa intelegi.
Biblia a fost scrisa si pt oamenii de rand, ca sa o inteleaga. Numai ca s-a format un curent care spune ca nu oricine poate intelege, dar nu e adevarat.

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Asta e parerea ta pentru ca nu poti vedea biblia si in sens spiritual ear in spiritual sint alte legi pe care tu inca nu le poti intelege de asta pentru tine pare o contradictie ce spun acesti oameni (SF Parinti) care au strins intro singura carte toate cartile ce circulau acum 2000 si invatau oamenii .
Eu vorbesc cu tine doar ce este prezentat in biblie nu ce parere am eu pentru ca parerea mea nu poate fi credibila pentru ca de obicei propriile noatre pareri sint subiective si atunci pot fi false.Un om care este SF este cu mult mai aproape de DUMNEZEU si lui ii da DUMNEZEU sa dezlege intelegerea viziunilor si sa le explice in adevarata lor fata si nu in alt fel el nu isi spune parerea lui ci ceea ce ii spune DUMNEZEU.
Daca si tie DUMNEZEU tia dat aceste calitati atunci nu pot sa iti mai spun nimic ci doar ca ai dreptate dar daca nu atunci trebuie sa le dau dreptate SF Parinti si Bisericii.
Ce intelegi prin "a vedea Biblia in sens spiritual"?
Nu mai repeta aceeasi fraza cu "tu nu intelegi". adica nu inteleg pt ca nu sunt dispus sa accept niste contradictii? Eu nu cred ca toti Sfintii Parinti sunt de acord cu aceea talmacire. Dumnezeu da cui vrea talmacire. Lui Iosif, care era un copil de 17 ani, i-a dat putere sa dezlege visele. Ori din perspectiva ta el la varsta aia nu avea cum sa fie suficient de sfant pt a primi un asa dar.
Nu te mai pune in locul lui Dumnezeu sa spui cui vrea El sa dezvaluie ceea ce a scris in Biblie.

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Nu intelegi sensul de asta spui ca satan nu a vrut sa o distruga si pe FECIOARA MARIA(FECIOARA DIN PROROCIILE VT).
Daca satan vroia ca sa nu se inplineasca prororciile referitor la FECIOARA din VT asta nu inseamna ca vroia sa o distruga si pe FECIOARA MARIA ?
De cind erau in gradina Edenului satan vroia sa ii distruga pe femeie si pe barbat de asta a si ademenito pe Eva. Dar noi stim ca DUMNEZEU ea spus Evei ca ea ii va zdrobi capul sarpelui(satan) ear noua Eva este FECIOARA care este aratata in prorociile VT si inplinite in NT care este FECIOARA MARIA. FECIOARA MARIA a nascut copilul(IISUS HRISTOS) care conduce toate neamurile.
Satan nu avea de unde sa stie cand va veni Mesia. Stia ca va veni, dar nu stia cand.
El a atacat tot timpul in speranta ca va distruge samanta. De aceea Cain l-a omorat pe Abel etc.
"Zis-a Domnul Dumnezeu către șarpe: "Pentru că ai făcut aceasta, blestemat să fii între toate animalele și între toate fiarele câmpului; pe pântecele tău să te târăști și țărână să mănânci în toate zilele vieții tale!
Dușmănie voi pune între tine și între femeie, între sămânța ta și sămânța ei; aceasta îți va zdrobi capul, iar tu îi vei înțepa călcâiul".

Dupa cum vezi sarpelui i-a zis de vrajmasie, nu Evei. Nu femeia va zdrobi capul sarpelui ci samanta. E o diferenta.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 24.06.2010, 20:15:42
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
nu vad la ce vrei sa ajungi. Faptul ca sunt roman nu neaga cu nimic faptul ca sunt crestin.



Pai a spus femeia care a nascut copilul in versetul anterior, cum zici tu ca nu a spus?
Iti mai repet o data:
Iar când a văzut balaurul că a fost aruncat pe pământ, a prigonit pe femeia care născuse pruncul.
Și femeii i s-au dat cele două aripi ale marelui vultur, ca să zboare în pustie, la locul ei, unde e hrănită acolo o vreme și vremuri și jumătate de vreme, departe de fața șarpelui.

Tu cum ai fi vrut sa apara in text?Ceva de genu asta probabil :
Iar când a văzut balaurul că a fost aruncat pe pământ, a prigonit pe femeia care născuse pruncul.
Și femeii care a nascut copilul i s-au dat cele două aripi ale marelui vultur, ca să zboare în pustie, la locul ei, unde e hrănită acolo o vreme și vremuri și jumătate de vreme, departe de fața șarpelui.

Termenul "femeii" e articulat (articol hotarat) ceea ce implica faptul ca femeia este un termen bine definit in text. Nu este un termen fara adresa fixa, cum zici tu. Adresa este cea din versetul anterior. Tu chiar nu stii sa citesti un text?
Dc spunea "o femeie a primit aripile vulturului etc" ai fi avut sa zicem dreptate, dar cand spune "femeii" e clar la cine se refera.



Dumnezeu ne-a dat minte ca sa analizam. Nu poti accepta contradictiile pe baza vesnicului argument "ca de fapt albul e negru si ca tu nu poti gandi". Tocmai logica te face sa selectezi ce e corect si ce e gresit(Acolo unde se poate). Ce spune tot in Apocalipsa cand vine vorba de numarul fiarei? spune asa:
Aici este înțelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Și numărul ei este șase sute șaizeci și șase."
Dupa cum vezi si Biblia face apel la logica, analiza.
Nu e prezentata fecioara Maria, esti setat pe ideea asta care nu are nici un argument. Te-am intrebat de nu stiu cate ori, cand s-a dus fecioara Maria in pustie? Zi-mi concret, s-a dus in perioada cutare sau cutare. explica-mi,arata-mi ca ceea ce zici tu e adevarat. nu veni cu clisee "ca tu nu vezi cu mintea spirituala etc". is satul de argumente din astea care te indeamna sa crezi orice pe motiv ca tu nu esti suficient de "spiritual" ca sa intelegi.
Biblia a fost scrisa si pt oamenii de rand, ca sa o inteleaga. Numai ca s-a format un curent care spune ca nu oricine poate intelege, dar nu e adevarat.



Ce intelegi prin "a vedea Biblia in sens spiritual"?
Nu mai repeta aceeasi fraza cu "tu nu intelegi". adica nu inteleg pt ca nu sunt dispus sa accept niste contradictii? Eu nu cred ca toti Sfintii Parinti sunt de acord cu aceea talmacire. Dumnezeu da cui vrea talmacire. Lui Iosif, care era un copil de 17 ani, i-a dat putere sa dezlege visele. Ori din perspectiva ta el la varsta aia nu avea cum sa fie suficient de sfant pt a primi un asa dar.
Nu te mai pune in locul lui Dumnezeu sa spui cui vrea El sa dezvaluie ceea ce a scris in Biblie.



Satan nu avea de unde sa stie cand va veni Mesia. Stia ca va veni, dar nu stia cand.
El a atacat tot timpul in speranta ca va distruge samanta. De aceea Cain l-a omorat pe Abel etc.
"Zis-a Domnul Dumnezeu către șarpe: "Pentru că ai făcut aceasta, blestemat să fii între toate animalele și între toate fiarele câmpului; pe pântecele tău să te târăști și țărână să mănânci în toate zilele vieții tale!
eDușmănie voi pune între tine și între femeie, între sămânța ta și sămânța i; aceasta îți va zdrobi capul, iar tu îi vei înțepa călcâiul".

Dupa cum vezi sarpelui i-a zis de vrajmasie, nu Evei. Nu femeia va zdrobi capul sarpelui ci samanta. E o diferenta.
Cind ochii tai spirituali o sa se deschida atunci ai sa intelegi ce a vrut sa spuna Pavel cu aceste cuvinte <nu noi ci HRISTOS in noi> si atunci ai sa intelegi.


Bun cum zici tu ca femeii se refera la femeia care a nascut copilul daca este asa cum sustii tu atunci femeia este FECIOARA MARIA pentru ca nu ar fi nici un simbol in aceste versete ear ideea de popor cade de la sine pentru ca am stabilit ca un popor nu poate suferi in durerile nasterii ci doar o femeie care este FECIOARA VT care este aratata in NT cind Ingerul zice < "Bucura-te, ceea ce esti plina de har, Domnul este cu tine. Binecuvantata esti tu intre femei!" >.
Uite ce spune DUMNEZEU femeii si nu poporului.
. Iar femeii i-a zis: "Iti voi spori, inmultindu-le, durerile si geamatul; in dureri vei naste copii;".

Ce este scris in biblie este de natura spirituala nu ca cartea(materiala) in sine este spirituala ca sa intelegi iti trebuie INTELEPCIUNE.
Aici este înțelepciunea.
Ca sa stii si tu logica si alte chestii de astea sint luate de pe pamint dar inteleppciune este de natura spirituala de asta acei SF Parinti au fost in stare sa inteleaga scrierile biblice ear noi nu dar daca le urmam pasii si noua o sa ni se deschida mintea adica o sa primim INTELEPCIUNE.
Cuvintul pustie poate insemna si alt ceva nu neaparat pustia(desert)fizica dar degeaba incerc sa spun ca tu tot invatatura ta o tii sau poate ca pe a altora si nu iti dai seama.Biblia a fost scrisa pentru toti dar nu toti o pot interpreta ci doar cei care sau apropiat mai mult de DUMNEZEU.
Cum ar putea un ateu sa inteleaga biblia ca tot zici tu ca biblia a fost scrisa pentru toti oamenii .Biblia a fost scrisa pentru cei ce vor sa urmeze pe DUMNEZEU dar nu tuturor lea fost dat sa inteleaga la fel decit dupa cum are har de la DUMNEZEU.Avraam a primit ceva Iosif alt ceva Iacov(Israel) alt ceva Moise a primit legile si tot asa pina la noi si mai departe.
Cum ai putea tu sau alt om sa intelegeti biblia daca nu crezi in ea ?
Oamenii de rind daca nu urmeaza pe cei care au pus bazele bisericii inseamna ca sint de capul lor ear daca interpreteaza biblia cum vor ei si nu cum a fost lasat de cei care au format biserica earasi sint de capul lor si asta inseamna ca te inpotrivesti oamenilor care au primit invatatura de la DUMNEZEU adica te inpotrivesti LUI DUMNEZEU.
Eu nu ma pun in locul LUI DUMNEZEU sa spun cui si ce trebuie sa spuna sau sa faca ci incerc sa urmez pe cei care au fost mai aproape de DUMNEZEU si au fost incepatorii bisericii crestine.



Dușmănie voi pune între tine și între femeie, între sămânța ta și sămânța ei; aceasta îți va zdrobi capul, iar tu îi vei înțepa călcâiul".
15. Dusmanie voi pune intre tine si femeie, intre semintia ta si semintia ei; Acela iti va tinti tie capul, iar tu ii vei tinti Lui calcaiul" [COLOR=#cd6d30]5[/COLOR].

Dusmanie voi pune intre tine si femeie
Ce parere ai aceste cuvinte ce arata ?
Intre cine este pusa dusmania ?
Eu cred ca intre femeie si sarpe(satan,balaur,...).
Satan stia cind se va naste dar nu putea face nimic dar asta e alta treaba si nu are rost sa intram in ea.
Este adevarat ca nu femeia va zdrobi capul sarpelui .Eu nu am spus ca femeia va zdrobi capul sarpelui ci ca satan nu vroia sa se inplineasca profetia si ca ar fi distrus pe orcine ear asta o include si pe FECIAORA MARIA.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 24.06.2010, 21:44:27
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
nu vad la ce vrei sa ajungi. Faptul ca sunt roman nu neaga cu nimic faptul ca sunt crestin.



Pai a spus femeia care a nascut copilul in versetul anterior, cum zici tu ca nu a spus?
Iti mai repet o data:
Iar când a văzut balaurul că a fost aruncat pe pământ, a prigonit pe femeia care născuse pruncul.
Și femeii i s-au dat cele două aripi ale marelui vultur, ca să zboare în pustie, la locul ei, unde e hrănită acolo o vreme și vremuri și jumătate de vreme, departe de fața șarpelui.


Tu cum ai fi vrut sa apara in text?Ceva de genu asta probabil :
Iar când a văzut balaurul că a fost aruncat pe pământ, a prigonit pe femeia care născuse pruncul.
Și femeii care a nascut copilul i s-au dat cele două aripi ale marelui vultur, ca să zboare în pustie, la locul ei, unde e hrănită acolo o vreme și vremuri și jumătate de vreme, departe de fața șarpelui.


Termenul "femeii" e articulat (articol hotarat) ceea ce implica faptul ca femeia este un termen bine definit in text. Nu este un termen fara adresa fixa, cum zici tu. Adresa este cea din versetul anterior. Tu chiar nu stii sa citesti un text?
Dc spunea "o femeie a primit aripile vulturului etc" ai fi avut sa zicem dreptate, dar cand spune "femeii" e clar la cine se refera.



Dumnezeu ne-a dat minte ca sa analizam. Nu poti accepta contradictiile pe baza vesnicului argument "ca de fapt albul e negru si ca tu nu poti gandi". Tocmai logica te face sa selectezi ce e corect si ce e gresit(Acolo unde se poate). Ce spune tot in Apocalipsa cand vine vorba de numarul fiarei? spune asa:
Aici este înțelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Și numărul ei este șase sute șaizeci și șase."
Dupa cum vezi si Biblia face apel la logica, analiza.
Nu e prezentata fecioara Maria, esti setat pe ideea asta care nu are nici un argument. Te-am intrebat de nu stiu cate ori, cand s-a dus fecioara Maria in pustie? Zi-mi concret, s-a dus in perioada cutare sau cutare. explica-mi,arata-mi ca ceea ce zici tu e adevarat. nu veni cu clisee "ca tu nu vezi cu mintea spirituala etc". is satul de argumente din astea care te indeamna sa crezi orice pe motiv ca tu nu esti suficient de "spiritual" ca sa intelegi.
Biblia a fost scrisa si pt oamenii de rand, ca sa o inteleaga. Numai ca s-a format un curent care spune ca nu oricine poate intelege, dar nu e adevarat.



Ce intelegi prin "a vedea Biblia in sens spiritual"?
Nu mai repeta aceeasi fraza cu "tu nu intelegi". adica nu inteleg pt ca nu sunt dispus sa accept niste contradictii? Eu nu cred ca toti Sfintii Parinti sunt de acord cu aceea talmacire. Dumnezeu da cui vrea talmacire. Lui Iosif, care era un copil de 17 ani, i-a dat putere sa dezlege visele. Ori din perspectiva ta el la varsta aia nu avea cum sa fie suficient de sfant pt a primi un asa dar.
Nu te mai pune in locul lui Dumnezeu sa spui cui vrea El sa dezvaluie ceea ce a scris in Biblie.



Satan nu avea de unde sa stie cand va veni Mesia. Stia ca va veni, dar nu stia cand.
El a atacat tot timpul in speranta ca va distruge samanta. De aceea Cain l-a omorat pe Abel etc.
"Zis-a Domnul Dumnezeu către șarpe: "Pentru că ai făcut aceasta, blestemat să fii între toate animalele și între toate fiarele câmpului; pe pântecele tău să te târăști și țărână să mănânci în toate zilele vieții tale!
Dușmănie voi pune între tine și între femeie, între sămânța ta și sămânța ei; aceasta îți va zdrobi capul, iar tu îi vei înțepa călcâiul".

Dupa cum vezi sarpelui i-a zis de vrajmasie, nu Evei. Nu femeia va zdrobi capul sarpelui ci samanta. E o diferenta.
Eu zic sa o lasi mai moale cu abramburelile evreiesti..

Last edited by Danut7; 24.06.2010 at 21:47:22.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 25.06.2010, 15:19:39
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Bun cum zici tu ca femeii se refera la femeia care a nascut copilul daca este asa cum sustii tu atunci femeia este FECIOARA MARIA pentru ca nu ar fi nici un simbol in aceste versete ear ideea de popor cade de la sine pentru ca am stabilit ca un popor nu poate suferi in durerile nasterii ci doar o femeie care este FECIOARA VT care este aratata in NT cind Ingerul zice < "Bucura-te, ceea ce esti plina de har, Domnul este cu tine. Binecuvantata esti tu intre femei!" >.
Fecioara Maria nu poate fi din urmatoarele motive:
1)Era moarta cand s-a facut profetia. Deci nu avea cum sa se refere la ea profetia.
2)Daca citesti textul ai sa mai observi un lucru, redau textul aici, e tot din Ap 12:
"Și a născut un copil de parte bărbătească, care avea să păstorească toate neamurile cu toiag de fier. Și copilul ei fu răpit la Dumnezeu și la tronul Lui,
Iar femeia a fugit în pustie, unde are loc gătit de Dumnezeu, ca să o hrănească pe ea, acolo, o mie două sute și șaizeci de zile."
Prorocia asta iar nu s-a adeverit cu privire la fecioara Maria.
3)Femeia apare in acelasi context cu aripile de vultur ceea ce duce la concluzia ca sunt simboluri amandoua. nu poti lua femeia mot a mot si aripile de vultur simbolic.

Mai trebuie sa iti pui urmatoarea intrebare:
Dupa ce s-a nascut Domnul Iisus de ce ar mai fi prigonit Satana pe fecioara Maria?

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Uite ce spune DUMNEZEU femeii si nu poporului.
. Iar femeii i-a zis: "Iti voi spori, inmultindu-le, durerile si geamatul; in dureri vei naste copii;".
In Ap 12 femeia este folosita ca un simbol, ti-am mai explicat.

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Ca sa stii si tu logica si alte chestii de astea sint luate de pe pamint dar inteleppciune este de natura spirituala de asta acei SF Parinti au fost in stare sa inteleaga scrierile biblice ear noi nu dar daca le urmam pasii si noua o sa ni se deschida mintea adica o sa primim INTELEPCIUNE.
Logica este cuprinsa in intelepciune. Nu poti spune despre cineva ca e intelept dar care sfideaza regulile logicii. E drept si ce spui tu, ca dc ai o gandire logica nu inseamna ca esti intelept.

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Cuvintul pustie poate insemna si alt ceva nu neaparat pustia(desert)fizica dar degeaba incerc sa spun ca tu tot invatatura ta o tii sau poate ca pe a altora si nu iti dai seama.
Nu am zis ca pustia e neaparat pustie(desert). In cadrul AP 12 si pustia e un termen simbolic.

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Biblia a fost scrisa pentru toti dar nu toti o pot interpreta ci doar cei care sau apropiat mai mult de DUMNEZEU.
E drept, ca sa o poti intelege trebuie ca Domnul sa iti dea intelepciune. Dar nu poti decide cui ii da Dumnezeu intelepciune, EL decide.

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Cum ar putea un ateu sa inteleaga biblia ca tot zici tu ca biblia a fost scrisa pentru toti oamenii .Biblia a fost scrisa pentru cei ce vor sa urmeze pe DUMNEZEU dar nu tuturor lea fost dat sa inteleaga la fel decit dupa cum are har de la DUMNEZEU.Avraam a primit ceva Iosif alt ceva Iacov(Israel) alt ceva Moise a primit legile si tot asa pina la noi si mai departe.
Cum ai putea tu sau alt om sa intelegeti biblia daca nu crezi in ea ?
Eu cred tot ce spune in Biblie, de unde ai scos-o ca nu cred?
Dupa cum afirmi si tu, omul intelege cat ii da Dumnezeu, numai ca omul trebuie sa fie dispus sa studieze Cuvantul, sa petreaca timp in rugaciune etc. Nu da Dumnezeu interpretari din cer dc omul nu e dispus sa sacrifice din timpul lui pt a studia. Cu cat studiezi mai mult Cuvantul cu atat vei vedea frumusetea si adevarurile care sunt cuprinse acolo.

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Oamenii de rind daca nu urmeaza pe cei care au pus bazele bisericii inseamna ca sint de capul lor ear daca interpreteaza biblia cum vor ei si nu cum a fost lasat de cei care au format biserica earasi sint de capul lor si asta inseamna ca te inpotrivesti oamenilor care au primit invatatura de la DUMNEZEU adica te inpotrivesti LUI DUMNEZEU.
Eu nu ma pun in locul LUI DUMNEZEU sa spun cui si ce trebuie sa spuna sau sa faca ci incerc sa urmez pe cei care au fost mai aproape de DUMNEZEU si au fost incepatorii bisericii crestine.
Oamenii care au fost la baza bisericii sunt apostolii, Hristos e cel care a pus baza bisericii, prin apostoli. Ori invatatura lor o gasim in Sf Scriptura.


Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Este adevarat ca nu femeia va zdrobi capul sarpelui .Eu nu am spus ca femeia va zdrobi capul sarpelui ci ca satan nu vroia sa se inplineasca profetia si ca ar fi distrus pe orcine ear asta o include si pe FECIAORA MARIA.
Uite aici ajungi la concluzia mea. Tu afirmi ca Satana ar fi distrus pe oricine ,asta incluzand si pe fecioara Maria. Deci nu capata sens ca femeia din Ap 12 e Israel(ceea ce include si pe Maria care era evreica)?
Reply With Quote
  #145  
Vechi 25.06.2010, 18:59:21
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Fecioara Maria nu poate fi din urmatoarele motive:
1)Era moarta cand s-a facut profetia. Deci nu avea cum sa se refere la ea profetia.
2)Daca citesti textul ai sa mai observi un lucru, redau textul aici, e tot din Ap 12:
"Și a născut un copil de parte bărbătească, care avea să păstorească toate neamurile cu toiag de fier. Și copilul ei fu răpit la Dumnezeu și la tronul Lui,
Iar femeia a fugit în pustie, unde are loc gătit de Dumnezeu, ca să o hrănească pe ea, acolo, o mie două sute și șaizeci de zile."
Prorocia asta iar nu s-a adeverit cu privire la fecioara Maria.
3)Femeia apare in acelasi context cu aripile de vultur ceea ce duce la concluzia ca sunt simboluri amandoua. nu poti lua femeia mot a mot si aripile de vultur simbolic.

Mai trebuie sa iti pui urmatoarea intrebare:
Dupa ce s-a nascut Domnul Iisus de ce ar mai fi prigonit Satana pe fecioara Maria?



In Ap 12 femeia este folosita ca un simbol, ti-am mai explicat.



Logica este cuprinsa in intelepciune. Nu poti spune despre cineva ca e intelept dar care sfideaza regulile logicii. E drept si ce spui tu, ca dc ai o gandire logica nu inseamna ca esti intelept.



Nu am zis ca pustia e neaparat pustie(desert). In cadrul AP 12 si pustia e un termen simbolic.



E drept, ca sa o poti intelege trebuie ca Domnul sa iti dea intelepciune. Dar nu poti decide cui ii da Dumnezeu intelepciune, EL decide.



Eu cred tot ce spune in Biblie, de unde ai scos-o ca nu cred?
Dupa cum afirmi si tu, omul intelege cat ii da Dumnezeu, numai ca omul trebuie sa fie dispus sa studieze Cuvantul, sa petreaca timp in rugaciune etc. Nu da Dumnezeu interpretari din cer dc omul nu e dispus sa sacrifice din timpul lui pt a studia. Cu cat studiezi mai mult Cuvantul cu atat vei vedea frumusetea si adevarurile care sunt cuprinse acolo.



Oamenii care au fost la baza bisericii sunt apostolii, Hristos e cel care a pus baza bisericii, prin apostoli. Ori invatatura lor o gasim in Sf Scriptura.




Uite aici ajungi la concluzia mea. Tu afirmi ca Satana ar fi distrus pe oricine ,asta incluzand si pe fecioara Maria. Deci nu capata sens ca femeia din Ap 12 e Israel(ceea ce include si pe Maria care era evreica)?
Uite ce spune HRISTOS cind ii spune lui Ioan ce sa scrie bisericilor.
19. Scrie deci cele ce-ai vazut si cele ce sunt si cele ce-au sa fie dupa acestea.
In apocalipsa este aratat trecutul ,prezentul ,viitorul si ce este in cer(spirit) unde nu exista timp de asta nu poti accepta ca femeia care a nascut copilul este FECIOARA MARIA.
Cine la nascut pe copilul(IISUS HRISTOS) care va conduce neamurile cu un toiag de fier si cind la nascut si cind a fost rapit la DUMNEZEU ?
Uite dece ar fi urmarito satan in continuare pe FECIOARA MARIA si asta este adevarat pentru ca asa a spus DUMNEZEU<15. Dusmanie voi pune intre tine si femeie>din cauza asta nu sa oprit niciodata ca sa o prigoneasca satan(balaurul).

Acest simbol de care vorbesti tu este FECIOARA MARIA si nu pentru ca zic eu ci pentru ca SF Parinti si biserica spun asta si ei spun asta pentru ca au primit talmacirea de la DUMNEZEU nu din logica umana au facut ei talmacirea adica din stiinta lor .

Logica nu este cuprinsa in INTELEPCIUNE pentru ca logica face comparatii analogii.
Referitor la logica noi stim ca cei care erau in vechea Grecie erau cei mai mari logicieni dar erau totusi mult departe de ce aveau apostolii si stim asta din scrierile apostolului Pavel sau din faptele apostolilor.
Intelepciunea nu e ceva cu care sa faci comparatie ca sa iti dai seama ca ceva e bun sau nu ci stii pur si simplu pentru ca este de la DUMNEZEU intelepciunea .

Corect pustia poate avea alta semnificatie la fel cum este si cu aripile sau cu femeia. Poate insemna biserica sau credinciosi in HRISTOS sau FECIOARA MARIA dar acolo unde spune ca naste e clar ca se refera la femeia care la nascut in durerile nasterii ear aceasta femeie este FECIOARA MARIA nu poate avea alta interpretare.

Corect DUMNEZEU da cui vrea EL intelepciune ca sa interpreteze scripturile dar omul trebuie sa fie dem pentru a primi aceasta intelepciune altfel nu o va primi si cred ca esti deacord cu mine in ce am spus aici.
Tu ce spui SF Parinti adica cei care au pus toate cartile care sint in biblie la un loc (intrun cuvint canonul )lea dat DUMNEZEU intelepciune ca sa interpreteze corect biblia sau nu ?


Intrebarea nu a fost completa de asta ai inteles ca tu nu crezi in biblie.
Intrebarea de fapt avea legatura cu ce am scris mai sus unde am pus aceasta intrebare adica avea legatura cu un om care este ateu sau care nu crede in biblie.Team aratat pe tine in intrebare ca sa te pui in locul unui om care nu crede in biblie de asta am scris si cuvintu tu.
Corect ca sa primeasca intelepciune sau alt dar ceresc de la DUMNEZEU omul trebuie sa studieze sa se roge ,....... adica toate cite sint in biblie aratate de DUMNEZEU.
Tu ce crezi oare acei oameni care sint SF Parinti oare nu sau rugat si nu au studiat biblia ca sa primeasca intelepciune pentru a putea interpreta biblia ?
Tu crezi ca cei din timpul nostru studiaza mai mult biblia si se roaga mai mult ca SF Parinti ?
Ce crezi tu ca fac acei oameni care se fac calugari studiaza biblia si se roaga sau nu ?

Corect baza bisericii sau piatra de temelie a bisericii sint apostolii si tot ce au spus ei de fapt nu ei au spus ci HRISTOS prin ei a spus este in biblie .
Dar ca sa intelegi ce este in biblie ai nevoie de cineva care are intelepciune adica sa iti traduca simbolurile care DUMNEZEU lea pus in biblie. Acei oameni care li sa spus SF pentru ca au dus o viata numai in post ,rugaciune ,studiu biblic ....... deci oameni care DUMNEZEU lea dat DUHUL SFINT pot interpreta simbolurile si printre acesti oameni se numara si SF Parinti .
Crezi ca sint oameni SF ?
Crezi ca SF Parinti ai bisericii au avut intelepciune cind au facut canonul si lau interpretat ?


Tu nu ma intelegi de asta tot o dai cu acest Israel eu nu te contrazic ca nu ar fi vorba si de poporul Israel in aceasta vedenie(viziune) ci faptul ca FEMEIA care este invaluita in soare ... si care naste copilul(HRISTOS) este FECIOARA MARIA si ca numele de femeie care mai apare in aceste versete este adresat si bisericii sau crestinilor.
Tu crezi ca satan face diferenta intre Israelit sau roman ?
Eu cred ca nu ci doar face diferenta intre cei care fac voia LUI DUMNEZEU si cei care nu fac voia atit il intereseaza pe satan nu il intereseaza natiunea(poporul din care face parte) ci cui se inchina si face voia de asta nu se va opri niciodata sa o prigoneasca pe femeie sau pe cei care fac parte din biserica femeii.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 25.06.2010, 23:18:20
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Femeia este Biserica si arata pe Fecioara Maria... Fecioara Maria care si este chipul Bisericii <<fecioara neprihinata>> cum numeste Pavel Biserica.
Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Fecioara Maria nu poate fi din urmatoarele motive:
1)Era moarta cand s-a facut profetia. Deci nu avea cum sa se refere la ea profetia.
Sunt aratate si evenimente din viata Fecioarei Maria, despre care iti voi vorbi mai jos..
Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
2)Daca citesti textul ai sa mai observi un lucru, redau textul aici, e tot din Ap 12:
"Si a nascut un copil de parte barbateasca, care avea sa pastoreasca toate neamurile cu toiag de fier. Si copilul ei fu rapit la Dumnezeu si la tronul Lui,
Iar femeia a fugit în pustie, unde are loc gatit de Dumnezeu, ca sa o hraneasca pe ea, acolo, o mie doua sute si saizeci de zile."
Prorocia asta iar nu s-a adeverit cu privire la fecioara Maria.
3)Femeia apare in acelasi context cu aripile de vultur ceea ce duce la concluzia ca sunt simboluri amandoua. nu poti lua femeia mot a mot si aripile de vultur simbolic.
Femeia care naste in chinuri este Biserica.. Ea este cea care naste pe Hristos in noi... Si in acelasi timp este Fecioara Maria,cea care l-a nascut pe Hristos si care este Mama tuturor credinciosilor.. Copilul de parte barbateasca, cel care avea sa pastoreasca neamurile cu toiag de fier, este Hristos.Imediat cum s-a nascut Iisus, diavolul a stat sa il inghita, punand in mintea lui Irod sa-l omoare.. Rapirea copilului la cer arata purtarea de grija a lui Dumnezeu fata de Pruncul Sfant si primirea mostenirii inca de la nasterea Sa..Prin fuga femeii in pustie se arata ca Biserica iesita din Israel si-a gasit locas la neamurile straine de Dumnezeu, acolo unde va creste si se va emancipa.. Mai arata in acelasi timp fuga in Egipt a Familiei Sfinte: Iosif, Maria si Iisus.Cea care s-a facut prin interventia divina, si prin instiintarea ingerului.. Si mai arata si Duhul Sfant care este nedespartit de Biserica, si aripile credintei adevarate si curate..Credinta care a pazit pe Biserica de ereziile diavolesti, adica <<riul ce a iesit din gura diavolului>> ... iar pamantul care a iesit in apararea Bisericii, sunt oamenii sfinti si parintii bisericii... Cei din semintia femeii, sunt fiii Bisericii... Aceia cu care diavolul a facut razboi din inceput, cu care s-a razboit si pe care i-a persecutat.. Nisipul marii pe care a stat diavolul reprezinta pe Israel, cel despre care s-a zis in Isaia <<chiar de numarul fiilor lui Israel va fi ca nisipul marii doar ramasita se va mantuii>> , cei care sunt numiti <<vrajmasi ai evangheliei>> si cei care l-au rastignit pe Domnul...

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Mai trebuie sa iti pui urmatoarea intrebare:
Dupa ce s-a nascut Domnul Iisus de ce ar mai fi prigonit Satana pe fecioara Maria?
Dupa ce Hristos s-a nascut, Satana a prigonit Biserica, dar a prigonit-o si pe Fecioara Maria.. Prigonind pe Fiul ei automat a prigonit-o si pe Ea, vezi fuga in Egipt a Mariei si a lui Iosif impreuna cu Pruncul.Dar se pune in antiteza Femeia si Satana(Sarpele cel vechi) , aratand ceea ce a fost promis din vechime femeia si semintia sa va zdrobi capul sarpelui, iar sarpele va intepa calcaiul lor..

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
In Ap 12 femeia este folosita ca un simbol, ti-am mai explicat.
Femeia nu reprezinta numai un simbol cum nici pruncul nu este numai un simbol...
Reply With Quote
  #147  
Vechi 30.06.2010, 16:33:36
BZChi7d BZChi7d is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Mesaje: 1
Implicit avva copre

este o intamplare in Patericul Egiptean despre avva Copre parca.

s-au intalnit fratii sa discute pe marginea lui Melhisedec. Si au ajuns la concluzii contradictorii si l-au chemat pe avva Copre sa-l intrebe parerea lui. Iar acesta de 3 ori s-a lovit peste gura si a zis "Copre, Copre, le-ai lasat pe cele pe care ti le-a poruncit Dumnezeu si le cauti pe acelea care nu tin de tine" ...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iacov si Isav(Esau) sau Edom. Danut7 Din Vechiul Testament 2 24.01.2011 02:29:52
Evanghelia lui Iuda ben_gal Iudaismul 7 15.04.2010 18:43:32
Cu cine s-a luptat Iacov si de ce? Agkelos Din Vechiul Testament 12 21.09.2009 12:19:24
Un verset din Evanghelia de azi achimovjan Generalitati 131 19.07.2008 00:42:09
Fericitul Iacov Talikis jenica Mari Duhovnici si predicile lor 6 19.09.2007 23:04:53