Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 04.03.2016, 23:53:43
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca postarea 112, a lui Mihai, sugereaza sensul interventiei.
Mie mi se pare ca mama intervine pentru a/l sustine, pentru a-l incuraja pe baiat. Ii reaminteste cum stau lucrurile in realitate, in adevar si care e drumul si sensul. De aici seriozitatea, gravitatea chipului ei, imperativitatea, chiar.
Baiatul este speriat iar eu cred ca Duhul intervine prin mijlocirea mamei pentru a-l sustine in mucenicie.
Atmosfera, in general, e a unei mari confruntari, de o tensiune extrema.
Putem intelege astfel inca mai bine cat e de teribil procesul de imbunatatire a omului crestin. Noi nu putem fi crestini in sensul unei adaptari nesfarsite la caldicelele noastre nevoi de confort. Lupta asta, pentru cel care o poarta, este pe alocuri atroce. Dar este si sustinuta, precum vedem, asa incat omul sa iasa biruitor.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 05.03.2016, 00:26:25
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
filiera literara - opere din literatura rusa, in special, care par a alimenta povestea)
Eu am vazut filmul acum cativa ani, da' tre sa recunosc ca mi-au scapat multe detalii. Citind comentariile de pe topicul acesta, imi dau seama ca tre sa-l mai vad de vreo cateva ori pana sa-i surprind subtilitatile.

Am retinut totusi din critica verdictului cinematic amintit mai sus un detaliu in legatura cu o secventa din visul tanarului.
Acesta se deschide cu imaginea spectaculoasa a muntilor Caucaz. Mesajul, ne spune autoarea articolului, trimite la o bine cunoscuta intrebare pusa de Lev Tolstoi in nuvela "Raidul", in care sunt expuse atrocitatile armatei ruse din timpul razboiului din Caucaz din sec. XIX.

Intrebarea lui Tolstoi era: „Cum se poate ca ura, razbunarea si setea de a ucide
 sa existe in sufletele unor oameni aflati in mijlocul unei asemenea naturi ravasitor de frumoasa?”
Tehnica aceasta ilustrativa al lui Mikhalkov nu e altceva decat o ancora semantica a discursului lui anti-razboi.

Tot articolul din link spune ca celebrul Nikita Mikhalkov e considerat drept un nationalist nostalgic incurabil, fascinat de valorile Rusiei pre-revolutionare, din comoarile careia s-a inspirat in productiile sale cinematografice.

Last edited by delia31; 05.03.2016 at 00:29:35.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 05.03.2016, 00:33:56
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, Delia!..:)
L-as parafraza pe Tolstoi: cum se poate ca ura, setea de a ucide sa coexiste, in unul si acelasi om, cu frumusetea pusa in el de Dumnezeu?
Maretia naturii, contemplarea si relatia cu ea ar putea, cred, sa ne faca buni. De ce nu ne lasam contaminati de frumusete? Doar pentru ca e vulnerabila? Sau pentru ca ne face inca mai vulnerabili decat suntem deja...
Cred totusi, atat cat am experimentat pana acum, ca tocmai indepartarea omului de frumusete, oriunde ar fi ea, il face mai vulnerabil, mai speriat, mai imprastiat. Il imbolnaveste, il schimonoseste, il omoara. Ar trebui sa tragem la frumusete ca la aerul cel vital! Dar ne incurcam in a o defini, intelege, aborda, construi, mentine, transmite mai departe.

P.S. Initial mi s-a parut ca discursul lui Mikhalkov, discursul anti-razboi, e secundar. Acum imi dau seama ca nu e deloc secundar ci e central, fundamental. Pentru ca razboiul, asa cum e purtat el in sanul omenirii, cu atrocitatile lui pentru toata lumea, e nu doar semnul unei maladii cumplite a omenirii ci si otrava cea mai rea, poate, in plan duhovnicesc. Daca omenirea e tot mai ravasita si cazuta duhovniceste, daca lucrarea Harului s-a estompat dupa marile razboaie ale secolului, atunci asta arata clar ca razboaiele pe care le purtam noi azi nu sunt pe placul lui Dumnezeu. Lui I-ar placea, cred, altfel de razboaie... Nu doar pentru ca ar fi frumoase, cat mai ales pentru ca sunt singurele lupte prin care putem trece de la chip la asemanarea cu El, de la moarte la Inviere.

Last edited by ahilpterodactil; 05.03.2016 at 04:05:42.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 07.03.2016, 18:14:24
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Multumesc, Delia!..:)
L-as parafraza pe Tolstoi: cum se poate ca ura, setea de a ucide sa coexiste, in unul si acelasi om, cu frumusetea pusa in el de Dumnezeu?
... ideea asta strabate umanitatea iar raspunsul are desigur legatura cu "chipul din noi, creat spre asemanarea" cu Cel-Frumos-prin-excelenta

"Nici un suflet nu va vedea frumosul fara ca el insusi sa fie frumos. Trebuie ca ochiul sa devina asemanator obiectului vazut pentru a fi pregatit sa-l contemple"
Reply With Quote
  #125  
Vechi 11.03.2016, 15:10:40
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Cum se vede realitatea după ce înveți să privești icoana?

O vezi transfigurată dinlăuntrul ei, fără să-i forțezi înțelesurile să se înghesuie în patul lui Procust al unei polarități ideologice. Văzul iconic te învață să distingi semințele Logosului diseminate tainic în lucruri și ființe.

Două lecții de mistagogie a artei cu maestrul Sorin Dumitrescu:

https://www.youtube.com/watch?v=NVGEwMPsJDk
https://www.youtube.com/watch?v=D6TP7MTM9KM
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #126  
Vechi 25.03.2016, 00:37:36
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
În prelungirea "suspendării autosuspendării"
Da' de ce te autosuspendasi, mancate-si?
Reply With Quote
  #127  
Vechi 25.03.2016, 00:59:54
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate ca in atmosfera dialogului dintre oamenii Bisericii si cultura "lumii" straluceste altfel.

https://www.youtube.com/watch?v=7Lfs...Ytgcrp5VbhAAfA
Reply With Quote
  #128  
Vechi 18.02.2024, 19:32:03
legendarul27 legendarul27 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2024
Mesaje: 33
Implicit Dan

biseria a luat amploare cam mare din punctul meu de vedere in zile noastre..
filme online
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Manastirea Curtea de Arges Florina Opris Intrebari utilizatori 1 18.07.2010 13:26:46
Curtea de Apel - Decizie tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 10 19.02.2009 19:37:55
HRAM la bisericuta din curtea spitalului Clinic de Urgență pentru Copii „Marie S Curi pui Generalitati 2 25.11.2008 23:01:58
Forma bisericii matad Secte si culte 8 15.09.2008 12:10:14