Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.11.2010, 15:56:56
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit costume populare-traditii romanesti

consider ca una dintre obiceiurile frumoase ale poporului nostru este portul popular.
e important sa nu ne uitam identitatea nationala, sa ne mandrim cu valorile noastre, si sa-i invatam si pe copii nostri sa aprecieze aceste valori.
mi se pare foarte frumos cand vad persoane imbracate in costum popular la sfintele slujbe.
intrucat acest thread l-am deschis cu gandul de a dialoga cu persoane care apreciaza aceleasi valori, le-as ruga pe celalate sa ezite in a face remarci nepotrivite.

cuvinte ca Liturghie, costum popular, busuioc, tamaie, bucurie alcatuiesc o zi de sarbatoare din viata romanului.
a romanului de altadata, fericit, multumit cu soarta sa, luminat de dragostea lui Dumnezeu.


p.s.v-as ruga daca stiti vreo sursa ptr a procura costume traditionale, in special din banat sa imi spuneti
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 12.11.2010 at 16:26:20.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.11.2010, 16:46:56
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
consider ca una dintre obiceiurile frumoase ale poporului nostru este portul popular.
e important sa nu ne uitam identitatea nationala, sa ne mandrim cu valorile noastre, si sa-i invatam si pe copii nostri sa aprecieze aceste valori.
mi se pare foarte frumos cand vad persoane imbracate in costum popular la sfintele slujbe.
intrucat acest thread l-am deschis cu gandul de a dialoga cu persoane care apreciaza aceleasi valori, le-as ruga pe celalate sa ezite in a face remarci nepotrivite.

cuvinte ca Liturghie, costum popular, busuioc, tamaie, bucurie alcatuiesc o zi de sarbatoare din viata romanului.
a romanului de altadata, fericit, multumit cu soarta sa, luminat de dragostea lui Dumnezeu.


p.s.v-as ruga daca stiti vreo sursa ptr a procura costume traditionale, in special din banat sa imi spuneti
Sunt foarte frumoase costumele populare .In unele zone inca se mai merge la biserica in costum popular ,insa din pacate fie de rusine fie ca nu mai este cine sa confectioneze (dureaza destul de mult lucrul la un costum popular mai ales daca are mai multe piese)fie ca le e mai lejer lumea nu mai prea poarta ,din pacate zic pt ca fiecare judet sau zona are cel putin trei forme diferite de costum popular traditional .La mine in judetul mures inca semai imbraca lumea dar mai ales pe valea gurghiului si in defileul deda toplita putini la sarbatori si in special copiii atunci cand arhiereul este intr-o parohie iar in zona de campie cum ii spun oameni (podisul tarnsilvaniei) spre cluj nu se mai purta de mult costumul popular ,azi nu mai are cine multe din sate au ramas in paragina sau sunt foarte imbatranite
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.11.2010, 16:50:22
jonzy30 jonzy30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Mesaje: 34
Implicit

La noi, in Ardeal e obiceiul sa ne imbracam in costum popular de Rusalii indeosebi .....eu personal m-am imbracat asa in ultimii doi ani de Rusalii la Biserica bineinteles ( mi-am transformat costumul popular pe care-l aveam la 8 ani in primul an si in al doilea an am imprumutat altul de la rude ) dar femelie de la tara se imbraca cu costume populare chiar si intr-o zi obisnuita de Duminca ....sunt foarte frumoase

Last edited by jonzy30; 12.11.2010 at 16:52:29.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.11.2010, 18:50:23
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

In zona de unde vin eu, traditia este ca lumanarea de botez sa fie aprinsa pana se consuma- dupa botez, bineinteles; nu stiu daca sa o consider supertitie, dar se spune ca ar contribui la casatoria fara piedici a copilului. Eu am tinut cont de sfat, atunci cand am intrebat.

Din greseala, am postat in cadrul acestei teme!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)

Last edited by Rodica50; 12.11.2010 at 18:53:29.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.11.2010, 09:57:15
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Pt ca atat eu cat si sotul meu iubim muzica si portul popular am facut cununia civila in astfel de costume si le-am purtat cu multa eleganta.

A fost f frumos si acum ma uit cu mult drag la pozele facute atunci, comparand cu pozele de la nunta propriu-zisa parca ne statea mai bine in costum popular decat in rochie de mireasa si costum de mire.


Lore, costume populare din toate zonele tarii se gasesc de cumparat la Muzeul Taranului Roman din Bucuresti....eu de acolo mi-am procurat unul. De asemenea, mai gasesti pe la diverse targuri si expozitii cu tematici populare, dar unde, din pacate, „specificul național“ a devenit din nou o preocupare, alimentată mai mult de interese materiale decît culturale.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.11.2010, 09:58:50
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
La noi, in Ardeal e obiceiul sa ne imbracam in costum popular de Rusalii indeosebi .....eu personal m-am imbracat asa in ultimii doi ani de Rusalii la Biserica bineinteles ( mi-am transformat costumul popular pe care-l aveam la 8 ani in primul an si in al doilea an am imprumutat altul de la rude ) dar femelie de la tara se imbraca cu costume populare chiar si intr-o zi obisnuita de Duminca ....sunt foarte frumoase
Mi-ar placea sa locuiesc intr-o zona in care inca se mai pastreaza traditiile si obiceiurile noastre populare, zona in care costumele traditionale mostenite de la stramosii nostri nu stau doar in lazi, ci sunt scoase in zile de sarbatoare si purtate cu mult drag de toti cei ce locuiesc acolo.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.11.2010, 13:13:41
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
Pt ca atat eu cat si sotul meu iubim muzica si portul popular am facut cununia civila in astfel de costume si le-am purtat cu multa eleganta.
superb!
mi se pare un lucru atat de frumos.
am auzit ca mai sunt persoane care doresc sa boteze copilasii in costume populare.
tare fain!
din pacate am ajuns sa ne rusinam cu ce avem mai frumos:ne rusinam sa purtam costume populare, ne e rusine sa vb in grai, ne e rusine sa ne inchinam cand trecem pe langa o biserica sau cand ne punem la masa...si cate astfel de rusini nu avem.....
mi se pare sau tindem spre o universalizare lingvistica, culturala....religioasa?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.03.2011, 18:59:38
alinnnn alinnnn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit costum popular national oltenesc

costum popular oltenesc(sau orice piesa) , diferite modele cu bluze , oprege , margele , veste , tesute manual vechi de 60 ani , in stare exceptionala , zona de munte mehedinti !
Attached Images
File Type: jpg Copy of DSC01485.JPG (35,0 KB, 30 views)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.03.2011, 19:00:38
alinnnn alinnnn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit costum popular national oltenesc

costum popular oltenesc(sau orice piesa) , diferite modele cu bluze , oprege , margele , veste , tesute manual vechi de 60 ani , in stare exceptionala , zona de munte mehedinti ! 0742425017
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.12.2011, 11:22:37
alinnnn alinnnn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Smile costum popular romanesc oltenesc

Vand costume populare romanesti oltenia(sau orice piesa), diferite modele cu bluze, oprege, margele, veste, tesute manual vechi de 70 ani, in stare exceptionala, pret mic,zona de munte mehedinti !
Attached Images
File Type: jpg IMAG0204.JPG (49,2 KB, 3 views)
File Type: jpg IMAG0170.jpg (49,3 KB, 1 views)
File Type: jpg IMAG0168.jpg (40,0 KB, 1 views)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traditii..inutile danyel Slujba inmormantarii 91 17.02.2011 11:55:54
Traditii de rusalii lamaita48 Rusaliile 21 10.10.2010 17:56:49
Traditii de Florii mariana carmen Intrebari utilizatori 1 29.03.2010 12:30:19
Superstitii sau traditii? Victoria_7 Despre Sfanta Scriptura 9 02.04.2009 16:27:09