Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.10.2013, 20:11:40
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Nerecunostinta este cel mai mare pacat

In Patericul atonit am intalnit un cuvant plin de putere ce ne poate ajuta sa ne trezim dintr-o stare primejdioasa: Intotdeauna dati slava si multumiti lui Dumnezeu; nerecunostinta este cel mai mare pacat dintre toate si cel mai mare pacatos este nerecunoscatorul.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.11.2013, 23:59:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Pe măsură ce trece timpul, lista ”celor mai mari păcate” tot crește... :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.11.2013, 09:58:55
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pe măsură ce trece timpul, lista ”celor mai mari păcate” tot crește... :)
Normal ,pe masura ce trece timpul adaugam alte si alte pacate la cele pe care le avem deja in palmares.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.11.2013, 12:32:29
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Da- intradevar trebuie sa fim recunoscatori lui Dumnezeu!
Si I multumesc lui Dumnezeu si pentru momentele fericite- atatea cate au fost- din viata mea, dar si pentru ca macar o data in viata am simtit cum e sa iubesti intradevar pe cineva.

Insa mai mult de atata e greu deocamdata..........as vrea sa iubesc si sa fiu iubit, ca sa fiu 100% fericit si bucuros, sa-I pot multumi lui Dumnezeu din tot sufletul......

Stiu- poate e pacat- dar e greu sa fii fericit si bucuros atunci cand esti singur, ca sa pot multumi
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.11.2013, 10:33:25
Ovidiu2013 Ovidiu2013 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.11.2013
Mesaje: 16
Implicit

Cel mai mare pacat este SINUCIDEREA, acesta nici nu se iarta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.11.2013, 14:14:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Normal ,pe masura ce trece timpul adaugam alte si alte pacate la cele pe care le avem deja in palmares.
Am vrut să spun că de-a lungul vremii s-a zis că:

- cel mai mare păcat e mîndria
- cel mai mare păcat e iubirea de arginți
- cel mai mare păcat e nerecunoștința
- cel mai mare păcat e sinuciderea, vezi mai sus (probabil deoarece nu are iertare în vecii vecilor)
- cel ...

Sînt păcate-sursă din care derivă altele (mîndria, lenea șamd), sînt clase de păcate a căror gravitate depășește cu mult alte clase întregi de păcate (păcatele strigătoare la Cer), sînt păcate care nu se iartă (împotriva Duhului Sfînt), dar e greu de zis care e cel mai mare păcat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.12.2013, 11:28:20
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

E greu sa fii recunoscator când esti singur si implicit nefericit. Stiu si vorba- speranta moare ultima- si ca la carte scrie ca trebuie sa fim recunoscatori Lui Dumnezeu, insa ca om obisnuit e foarte greu de trait numai cu speranta.
As vrea- si ma rog Lui Dumnezeu pentru asta, si am intreprins si actiuni concrete (dar parca nimic nu se leaga), sa apuc ziua in care sa ma simt fericit cu adevar si sa-I multumesc lui Dumnezeu din tot sufletul pentru asta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.12.2013, 00:50:19
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
E greu sa fii recunoscator când esti singur si implicit nefericit. Stiu si vorba- speranta moare ultima- si ca la carte scrie ca trebuie sa fim recunoscatori Lui Dumnezeu, insa ca om obisnuit e foarte greu de trait numai cu speranta.
As vrea- si ma rog Lui Dumnezeu pentru asta, si am intreprins si actiuni concrete (dar parca nimic nu se leaga), sa apuc ziua in care sa ma simt fericit cu adevar si sa-I multumesc lui Dumnezeu din tot sufletul pentru asta.
Si totusi avem atatea motive sa fim recunoscatori. Sa incepem de exemplu cu sanatatea, este atat de important sa fim sanatosi! Sa multumim lui Dumnezeu pentru faptul ca nu suferim pe patul unui spital, etc. Lista este lunga, lunga...Daca te rogi lui Dumnezeu si ii ceri ceea ce iti doresti, esti pe calea cea buna. Vei vedea ca staruinta ta nu va ramane fara raspuns.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.12.2013, 11:12:11
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Multumesc pentru incurajare!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.12.2013, 01:36:49
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Ieri eram tare mahnita, preocupata de o problema la care nu gasim rezolvare. Ma cuprinsese o adanca tristete. Obisnuiesc sa ascult cateodata vecernia la Radio Trinitas. In acel moment am auzit citindu-se un psalm care a uns sufletul meu: Pentru ce te mahnesti suflete al meu...nadajduieste in Domnul... si am inteles ca alta solutie nu exista.

In situatiile in care omul se simte neputincios, strivit sub greutatea unor situatii fara iesire, ne ramane nadejdea in Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare