Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.07.2009, 20:44:20
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit minuni de dincolo

dincolo de granita tarii, in ucraina slujeste un parinte roman vrednic de pateric.poate unii il stiu pe parintele Mihail Jar, de la Banceni. acolo, la banceni, e locul unde se intampla minuni:de la copii morti inviati, la bolnavi in metastaza vindecati, la gravide pe punctul sa moara la nastere darcare, pt rug parintelui nasc usor, mirosul de sfintenie pluteste in aer. pt cei care inca nu ati facut-o, va recomand un pelerinaj acolo ca sa va intariti duhovniceste si sa va intoarceti mai bogati....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.07.2009, 21:10:01
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Multumim, Loredana! :)
Ai reusit sa ajungi la Banceni la parinte?
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.07.2009, 23:15:37
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

da, si a fost cea mai minunata experienta din viata mea.am vazut minuni. am simtit puterea rug parintelui. am intalnit un sfant si am dat slava lui Dumnezeu pt asta.parintele are o dragoste f mare fata de Dumnezeu, M.D. si fat de sfinti, dar si catre noi.atat bunatate nu am intalnit inca.iar prin rug sfintiei sale se savarsesc minuni, care oricat ar incerca sa fie negate de altii ele exista.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.07.2009, 23:32:43
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Smile vreau sa stiu mai multe

[SIZE=3]Povesteste-ne si noua, draga Loredana, mai multe despre acest parinte, despre experienta traita acolo, despre intalnirea cu Sfintia Sa...[/SIZE]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.07.2009, 23:43:31
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, si eu sunt foarte curioasa ce minuni ai vazut cu ochii tai...trebuie sa fi fost extraordinar!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.07.2009, 23:50:49
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

prima legatura mai apropiata cu el a fost acum trei ani,cand am fost la el in ucraina. era foarte bolnav.tocmai se intoarse de la spital si nu se simtea deloc bine.in fata chiliei i-am cantat o cantare despre M.D.cu greu, cu ochii plini de lacrimi a iesit afara. ne-a binecuvantat si ne zis sa avem grija ca vor veni vremuri grele pt romania.ne-a atras atentia ca vom avea ispite in pelerinaj, dar le vom trece cu bine. si asa a fost.imi doream tare mult sa vizitez orfelinatul infintat de sfintia sa in care a adunat peste 100 de copii pe care nu ii voia nimeni, copii prea bolnavi ca sa se mai ingrijeasca cineva de ei. iar parintele a zis dintr-o data: cand va veti intoarce veti viizta si orfelinatul" mi-au dat lacrimile. ceilalti nu stiau nimic despre asta deci nu aveau cum sa'-si doreasca asa ceva. atunci am inteles ca a stiut ca eu imi doream f mult acest lucru si de aceea a zis. am mai fost si in anii urmatori, dar nu ne-a mai invitat. sunt multe de zis de parintele:la orfelinat sunt peste 100 copii dintre care mai mult de jumate cu handicap, dar toti sunt ai parintelui. toti il numesc TATA.Are mereu o vb buna pt toti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.07.2009, 23:52:23
VEGIRO VEGIRO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

intrebare pentru voi toti daca nu ar fi miracolele ati mai crede in dumnezeu ?sau daca s-ar demonstra ca istoricitatea bibliei nu sta deloc bine desii stim f bine ca sta dar sa presupunem ca toate sunt impotriva religiei cretine cati ar mai avea curajul sa creada in ceva posibil doar?e interesanta intrebarea is curios ce parere aveti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.07.2009, 23:58:28
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Unde mai exact este acest parinte in Ucraina? Ca zona geografica... si in apropierea carui oras mai important?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.07.2009, 23:59:40
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit minunea cu cancerul

tot atunci, cu trei sapt in urma venise o mama plangand, cu baiatul in brate, rugandu-l pe parintele sa-i salveze singurul ei baiat ca doctorii au trimis-o acasa si i-au zis sa se pregateasca de inmormantare.e cea mai cumplita veste pt o mama. parintele i-a zis ca el nu are cum sa-i salveze baiatul, dar sa nadajduiasca in mila maicii Domnului ca ea intotdeauna ajuta. parintele a slujit, timp de trei sapt maslu in fiecare zi si l-a impartasit pe baiat.iar imbunatatirea era vizibila.analizele au surprins docorii, care au refuzat sa creada ca e vb de acelasi baiat. iar dupa 3 sapt baiatul se misca bine, ajuta la treburi usoare pe lg manastire, ii revenise puterea in trup si culoarea in obraji.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.07.2009, 00:05:11
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Multumesc

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
prima legatura mai apropiata cu el a fost acum trei ani,cand am fost la el in ucraina. era foarte bolnav.tocmai se intoarse de la spital si nu se simtea deloc bine.in fata chiliei i-am cantat o cantare despre M.D.cu greu, cu ochii plini de lacrimi a iesit afara. ne-a binecuvantat si ne zis sa avem grija ca vor veni vremuri grele pt romania.ne-a atras atentia ca vom avea ispite in pelerinaj, dar le vom trece cu bine. si asa a fost.imi doream tare mult sa vizitez orfelinatul infintat de sfintia sa in care a adunat peste 100 de copii pe care nu ii voia nimeni, copii prea bolnavi ca sa se mai ingrijeasca cineva de ei. iar parintele a zis dintr-o data: cand va veti intoarce veti viizta si orfelinatul" mi-au dat lacrimile. ceilalti nu stiau nimic despre asta deci nu aveau cum sa'-si doreasca asa ceva. atunci am inteles ca a stiut ca eu imi doream f mult acest lucru si de aceea a zis. am mai fost si in anii urmatori, dar nu ne-a mai invitat. sunt multe de zis de parintele:la orfelinat sunt peste 100 copii dintre care mai mult de jumate cu handicap, dar toti sunt ai parintelui. toti il numesc TATA.Are mereu o vb buna pt toti.
[SIZE=3]Ce frumooos!!! Multumesc, lore86. Acum e foarte tarziu insa, cand ai timp..mai scrie-ne despre Sf. Sa.Te rog...[/SIZE]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minuni adevarate si minuni false-pericolul superstitiilor Lucian008 Spiritualitatea ortodoxa 29 08.06.2014 01:40:20
viata de dincolo calatorul Generalitati 8 04.01.2013 10:27:43
Dincolo de ratiune OmuBun Teologie si Stiinta 51 01.08.2010 23:52:48
BUCURIA VIETII... DE DINCOLO... moro.d Generalitati 4 17.05.2007 22:35:49