Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.04.2010, 23:09:19
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Topic retoric, se deschide pentru n -a oara sesiunea judecatii preotilor la modul vag, subiectiv si general.

Pana nu de mult credeam ca sunt doar apucaturi protestante.

Te indoiesti de credinta mea ortodoxa?
Stiu ca au mai existat astfel de topicuri dar ce vreau e sa intreb e pana cand si ce e de facut cu acesti oameni.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.04.2010, 23:24:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Inca o data, chiar nu realizezi cat de retorica si inutila este intrebarea ta?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.04.2010, 23:33:07
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Mult mai grav sa cazi din dreapta credinta decat sa faci circ cu babe, asa este.
(Dar scandalul cu femei creste ratingul.. oamenii s-au plictisit de telenovele, s-au plictisit de reality shouri... nu-i entuziasmeaza decat reality shouri cu preoti in ipostaze jenante .. ca sa-si scuze ei lipsa de interes pentru credinta)
Pai,atunci cand ataci un preot e ca si cum reusesti sa dai cu barosul in capatul de sus al stalpului.Si cu cat stalpul este mai inalt parca si placerea e mai mare...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.04.2010, 23:37:46
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Te indoiesti de credinta mea ortodoxa?
Stiu ca au mai existat astfel de topicuri dar ce vreau e sa intreb e pana cand si ce e de facut cu acesti oameni.
Eu zic sa-i votam si sa-i facem episcopi, si am scapat de ei,nu mai sunt preoti.Vad ca ultimele postari facute de tine sunt "tari",esti suparat de ceva.Zambeste ca viata e scurta si e pacat sa ne incruntam atata.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.04.2010, 23:38:12
ani1946 ani1946 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Mesaje: 6
Post Sa fim atenti la copii nostri

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
poate un pic off topic, dar nu pot sa nu remarc o tendinta de a da vina pe slujitorii bisericii, a sunt asa, ca sunt pe dincolo ...
Trecand de tendinta evidenta a unora de a-si gasi scuza pentru putina lor credinta in faptele reale sau imaginare ale preotilor, intreb si eu: cei care ridica astfel de probleme au privit si in ograda lor?
Adica: ei au pastrat toti copiii sau au avortat posibili preoti? Ei au crescut copiii in frica de Dumnezeu sau in nepasare fata de credinta?
Eu stiu ca viitorii preoti sunt dintre copiii nostri! Sa nu ne mai plangem atat, ci sa incercam sa ne crestem copiii in frica de Dumnezeu. Macar atat putem face!

(aici nu era vorba de tine, Avalo. dar altii se pot simti, daca este cazul :) )
As putea doar sa adaug:avem ce am crescut sau cum spunea parintele Arsenie Boca:Nasteti sfinti daca vreti sa aveti preoti sfinti.
Aveti dreptate ,nu avem dreptul sa criticam preotii ci sa fim atenti la ce educam si cum educam copii daruiti de bunul Dumnezeu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.04.2010, 01:27:01
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
Pana cand chiar preotii ortodocsi din Biserica noastra iubita Ortodoxa ne fac de rusine,fac pe altii (atei sau anti-crestini) sa fie si mai mandru ca nu crede in Biserica si in Hristos?Sunt mii de cazuri.Ce parere aveti despre preotii care au aratat ca nu sunt preoti si ca nu slujesc lui Hristos!
Astea nu sunt întrebări care ar trebui să ne preocupe pe noi. Astfel de preoți au existat și vor exista până la sfârșitul vremurilor.
Ba încă dacă ar fi să ne luăm după învățătura Bibliei și a sfinților părinți astfel de căderi morale ar trebui să devină din ce în ce mai dese pe măsură ce trece timpul și Apocalipsa e aproape.
Însă ceva mă face să mă îndoiesc de adevărata ta credință. Spui că sunt mii de cazuri ? Mii de cazuri de ce anume? De preoți care curvesc în altar?
Înseamnă că din cei 14 mii de preoți de mir câți are BOR, o bună parte sunt niște degenerați? Pe ce date te bazezi când spui "mii de cazuri"? Pe faptul că o dată la câteva săptămâni sau luni mai apare vreunul la televizor, ca subiect de știri?
Eu cred că nu e vorba nici pe departe de mii de astfel de preoți.

.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.04.2010, 01:40:52
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Astea nu sunt întrebări care ar trebui să ne preocupe pe noi. Astfel de preoți au existat și vor exista până la sfârșitul vremurilor.
Ba încă dacă ar fi să ne luăm după învățătura Bibliei și a sfinților părinți astfel de căderi morale ar trebui să devină din ce în ce mai dese pe măsură ce trece timpul și Apocalipsa e aproape.
Însă ceva mă face să mă îndoiesc de adevărata ta credință. Spui că sunt mii de cazuri ? Mii de cazuri de ce anume? De preoți care curvesc în altar?
Înseamnă că din cei 14 mii de preoți de mir câți are BOR, o bună parte sunt niște degenerați? Pe ce date te bazezi când spui "mii de cazuri"? Pe faptul că o dată la câteva săptămâni sau luni mai apare vreunul la televizor, ca subiect de știri?
Eu cred că nu e vorba nici pe departe de mii de astfel de preoți.

.

Am vrut sa zic sute.Mii nu sunt,evident.Credinta mea este intru Hristos,sunt ortodox si nu doresc sa-mi schimb religia,pretuiesc ortodoxia.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.04.2010, 09:32:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Astea nu sunt întrebări care ar trebui să ne preocupe pe noi. Astfel de preoți au existat și vor exista până la sfârșitul vremurilor.
Cum sa nu ne preocupe? Adica sa fim indrumati de niste ticalosi si noi sa-i ignoram sub pretextul "nu judecati"? Nu se poate asa ceva.

Au existat, exista si vor exista in continuare pentru ca ierarhii le permit caderile, ii tolereaza, nu le pasa ca smintesc lumea. Crezi ca noi aflam de aceste lucruri si mai-marii lor nu stiu? In loc sa-i ameninte cu caterisirea sau chiar sa-i dea afara din biserica si de pe jobul ocupat, ii lasa sa faca de ocara Biserica Ortodoxa, ca doar-doar se vor indrepta... La Sfantu-Asteapta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.04.2010, 09:54:16
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Pana cand chiar preotii ortodocsi din Biserica noastra iubita Ortodoxa ne fac de rusine,fac pe altii (atei sau anti-crestini) sa fie si mai mandru ca nu crede in Biserica si in Hristos?Sunt mii de cazuri.Ce parere aveti despre preotii care au aratat ca nu sunt preoti si ca nu slujesc lui Hristos!
Mai bine am fi atenti noi insine sa nu facem de rusine biserica sau crestinismul in general prin comportarea noastra. Stiri de genul asta sunt date doar asa ca sa se afle in treaba, mai pentru amuzament, nu poti avea incredere in baba nu stiu care ca a vazut nu stiu ce scene. Nu spun ca nu se intampla, dar parca prea fug astia cu camerele peste tot ca sa ne transmita nimic.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.04.2010, 09:56:32
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cum sa nu ne preocupe? Adica sa fim indrumati de niste ticalosi si noi sa-i ignoram sub pretextul "nu judecati"? Nu se poate asa ceva.

Au existat, exista si vor exista in continuare pentru ca ierarhii le permit caderile, ii tolereaza, nu le pasa ca smintesc lumea. Crezi ca noi aflam de aceste lucruri si mai-marii lor nu stiu? In loc sa-i ameninte cu caterisirea sau chiar sa-i dea afara din biserica si de pe jobul ocupat, ii lasa sa faca de ocara Biserica Ortodoxa, ca doar-doar se vor indrepta... La Sfantu-Asteapta.
Cazul prezentat la care ne face trimitere Alin mi se pare o încercare de denigrare sau de îndepărtare a preotului respectiv din parohia cu pricina căci, așa cum spunea cineva biserica nu era încuiată,era la scurt timp după terminarea slujbeiar difernța de vârstă dintre cele două persoane este ca de la mamă la fiu.

Este o vorbă românescă "fără foc nu iese fum!"

Totuși cazurile de acest gen nu sunt chiar izolate și este adevărat că sunt "slujitori ai Domnului?" care numai lui Dumnezeu nu slujesc și dacă sunt date în vileag la un moment dat unele situații de acest gen nimeni nu ia nici o măsură.
Pentru unii mireni dacă pățesc ceva asemănător este lepădare de credință și de biserică<; dar pentru alții este întărire în credință și prilej de a se ruga pentru preotul pătimaș.

O,dacă ar putea zidurile bisericilor să vorbească, câte grozăvii de neimaginat ne-ar spune!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11
ce s-a intamplat pana la urma? victortiti89 Din Noul Testament 1 20.05.2011 08:49:05
pana cand se tine Pelerinajul pe Dealul Mitropoliei mirela1990 Generalitati 2 26.10.2010 22:48:36
Pana la ce data? Qquasar Nunta 3 01.11.2008 15:03:02
TELEVIZIUNEA ORTODOXA PANA CAND VOM ASTEPTA? dorinel78 Biserica Ortodoxa si Massmedia 57 20.07.2007 17:16:00