Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.06.2010, 13:57:58
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit crestinii si politica

ce legatura credeti ca este, sau ar trebui sa fie, intre crestini si politica?
e potrivit ca un crestin sa faca parte dintr-un partid politic(in contextul in care politica presupune atatea mizerii) sau sa aiba o orientare politica?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.06.2010, 13:58:57
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
ce legatura credeti ca este, sau ar trebui sa fie, intre crestini si politica?
e potrivit ca un crestin sa faca parte dintr-un partid politic(in contextul in care politica presupune atatea mizerii) sau sa aiba o orientare politica?
Niciuna. Nu e potrivit, da uite ca se intampla.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.06.2010, 14:02:17
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

In contextul actual nu cred ca s-ar putea face ceva in politica.Daca ar fi cineva cu putere si curajos,cred ca ar fi un marturisitor.Ar fi probabil ponegrit si de ce nu,lichidat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.06.2010, 14:24:48
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Care politica dom'le, noua ne trebuie o monarhie absoluta ca la carte. :)
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.06.2010, 14:41:41
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Cool

Un politician poate fi crestin , iar unui crestin nu-i este interzisa politica. Important este sa se cunoasca bine ce presupune politica. Asa cum exista profesori buni/profesori slabi, medici iscusiti/medici cinici, ingineri cu adevarat ingeniosi/ingineri vai de capul lor etc, tot asa exista politicieni care stiu ce fac si altii care cred ca stiu ce fac. Ce este cu adevarat trist la noi: politicienii care ne conduc nu au DELOC studii politice, iar cei cu studii nu au banii necesari sa-i inlature.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.06.2010, 14:46:27
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
Un politician poate fi crestin , iar unui crestin nu-i este interzisa politica. Important este sa se cunoasca bine ce presupune politica. Asa cum exista profesori buni/profesori slabi, medici iscusiti/medici cinici, ingineri cu adevarat ingeniosi/ingineri vai de capul lor etc, tot asa exista politicieni care stiu ce fac si altii care cred ca stiu ce fac. Ce este cu adevarat trist la noi: politicienii care ne conduc nu au DELOC studii politice, iar cei cu studii nu au banii necesari sa-i inlature.
Normal, daca omul ce ocupa un post este crestin adevarat, va fi mult mai bine pentru el, cei din jur si pentru slujba pe care o profeseaza.

Unu-i politicianul simplu si altu-i politicianul cu cruce la gat, cu icoana in casa, cu Biblia pe birou, in genunchi in fiecare seara rostindu-si acatistul si rugaciunile.

Dar ma refer aici la un crestin adevarat. Nu doar cei cu numele. Sau la specimenele astea de "pres-edinti" care jura pe Biblie (lucru care sub nici o forma nu ar trebui sa fie facut, ei jura pe o carte in care scrie ca nu au voie sa jure) si a doua zi se duc la munca ca sa fure si sa taie salarii.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.06.2010, 16:21:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Preocuparea și, preferabil, chiar activitatea politică nu numai că sunt permise unui creștin, dar fac parte din misiunea specifică pe care laicii o au în Biserică. Așa cum preoții au o triplă misiune: de a învăța legea lui Dumnezeu, de a administra Sfintele Taine și de a conduce spre mântuire poporul credincios, și laicii au misiunea lor specifică: de a asigura Bisericii cele materiale necesare ei și de a transpune legea lui Dumnezeu în legile și viața Cetății.

Este regretabil că în România (și nu numai, aici suntem departe de a fi un exemplu singular) nu există nici un partid politic care să aibă o agendă creștină. Poate că explicația decăderii și ticăloșirii sistemului democratic trebuie căutată aici. Politicienii noștri clădesc case pe nisip.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.06.2010, 16:25:21
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Preocuparea și, preferabil, chiar activitatea politică nu numai că sunt permise unui creștin, dar fac parte din misiunea specifică pe care laicii o au în Biserică. Așa cum preoții au o triplă misiune: de a învăța legea lui Dumnezeu, de a administra Sfintele Taine și de a conduce spre mântuire poporul credincios, și laicii au misiunea lor specifică: de a asigura Bisericii cele materiale necesare ei și de a transpune legea lui Dumnezeu în legile și viața Cetății.

Este regretabil că în România (și nu numai, aici suntem departe de a fi un exemplu singular) nu există nici un partid politic care să aibă o agendă creștină. Poate că explicația decăderii și ticăloșirii sistemului democratic trebuie căutată aici. Politicienii noștri clădesc case pe nisip.
Miscarea Noua Dreapta ar da semne ca vrea sa intre in politica, insa e nesigura de succesul ei, vazand marea coruptie in sistemul politic al tarii noastre. Slabe sanse sa izbuteasca in politica dar nu strica sa incerce.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.06.2010, 16:30:04
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Unhappy crestinul si politica...

Nu exista un domeniu mai imputit..(scuzati expresia),un domeniu mai infect si corupt ..decat politica.Daca un politician...(!)poate fi crestin de ochii lumii..insa unui preot ca sa faca parte din asa ceva..mi se pare un sacrilegiu.Rostul adevart al unui preot este altul,rostuit de Dumnezeu..iar politica e domeniul diavolului.Din pacate ..tot mai des apare o noua treime..formata din primar,preot..si omul politic.De cate ori presa nu a aratat cum biserica a fost agent electoral pentru unul sau altul ..care da mai mult.Trist dar adevarat
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.06.2010, 17:27:48
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Cred ca trebuie sa ne facem datoria civica.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Criza Politica vsovi Biserica Ortodoxa Romana 37 24.01.2012 12:19:57
Politica in biserica dorinastoica14 Biserica Ortodoxa si Massmedia 56 06.04.2010 19:15:01
Politica pasilor marunti MARIUS_DANIEL Generalitati 11 19.08.2008 17:32:32
BISERICA SI VIATA POLITICA iosif Biserica Ortodoxa Romana 22 15.06.2007 23:08:27
politica nicoletajuravle Generalitati 76 20.05.2007 18:00:26