Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.06.2010, 11:42:01
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Invierea mortilor prorocita de catre Iezechiel:

1 Fost-a mâna Domnului peste mine și m-a dus Domnul cu Duhul și m-a așezat în mijlocul unui câmp plin de oase omenești,
2. Și m-a purtat împrejurul lor; dar iată oasele acestea erau foarte multe pe fața pământului și uscate de tot.
3. Și mi-a zis Domnul: "Fiul omului, vor învia, oasele acestea?" Iar eu am zis: "Dumnezeule, numai Tu știi aceasta".
4. Domnul însă mi-a zis: "Proorocește asupra oaselor acestora și le spune: Oase uscate, ascultați cuvântul Domnului!
5. Așa grăiește Domnul Dumnezeu oaselor acestora: Iată Eu voi face să intre în voi duh și veți învia.
6. Voi pune pe voi vine și carne va crește pe voi; vă voi acoperi cu piele, voi face să intre în voi duh și veți învia și veți ști că Eu sunt Domnul".
7. Proorocit-am deci cum mi se poruncise. și când am proorocit, iată s-a făcut un vuiet și o mișcare și oasele au început să se apropie, fiecare os la încheietura sa.
8. Și am privit și eu și iată erau pe ele vine și crescuse carne și pielea le acoperea pe deasupra, iar duh nu era în ele.
9. Atunci mi-a zis Domnul: "Fiul omului, proorocește duhului, proorocește și spune duhului: Așa grăiește Domnul Dumnezeu: Duhule, vino din cele patru vânturi și suflă peste morții aceștia și vor învia!"
10. Deci am proorocit eu, cum mi se poruncise, și a intrat în ei duhul și au, înviat și mulțime multă foarte de oameni s-au ridicat pe picioarele lor.
11. Și mi-a zis iarăși Domnul: "Fiul omului, oasele acestea sunt toată casa lui Israel. Iată ei zic: "S-au uscat oasele noastre și nădejdea noastră a pierit; suntem smulși din rădăcină".
12. De aceea proorocește și le spune: Așa grăiește Domnul Dumnezeu: Iată, Eu voi deschide mormintele voastre și vă voi scoate pe voi, poporul Meu, din mormintele voastre și vă voi duce în țara lui Israel.
13. Astfel veți ști că Eu sunt Domnul, când voi deschide mormintele voastre și vă voi scoate pe voi, poporul Meu, din mormintele voastre.
14. Și voi pune în voi Duhul Meu și veți învia și vă voi așeza în țara voastră și veți ști că Eu, Domnul, am zis aceasta și am făcut", zice Domnul. (Iez. 37, 1-14)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.06.2010, 11:43:04
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

sa ne ajute Dumnezeu sa ajungem cu totii dincolo sa-i putem da slava Lui!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.06.2010, 11:56:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Reincarnarea este prezenta in religiile care sustin ca omul vine la existenta din Dumnezeu si nu de la Dumnezeu. Daca vine de la Dumnezeu atunci trebuie sa se reintoarca in El. Si nu se poate reintoarce oricum, ci numai purificat, de aceea se ofera un numar nesfarsit de vieti. Dar aceasta teorie are un mare handicap - daca omul este o parte din Dumnezeu inseamna ca insusi Dumnezeu pacatuieste in momentul in care omul cade in pacat, sau dimpotriva creste, atunci cand omul face un bine. Ori cresterea si descresterea nu este proprie lui Dumnezeu. In El nu este schimbare.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.06.2010, 11:56:42
unpaharcuapa's Avatar
unpaharcuapa unpaharcuapa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Nu stiu ce sa spun o parte din mine spune ca da alta ca nu.Parerile si opiniile sunt foarte impartite...nu cred ca reincarnarea trupului are vreo importanta aici ci evolutia spirituala ...ca exemplu intr-un suflet de copil daca din nefericire ai avut nesansa sa te nasti intr-un trup mai slabit si esti bolnav si din nefericire viata iti este scurta sufletul tau sau spiritual vb, spiritul tau ce evolutie a avut?Cand tu nu ai cunoscut decat durere si intr-un interval asa mic(nenumarate sunt cazurile)?Atunci cum unii dintre noi sunt marcati de alte vieti anterioare sau cunosc extraordinar de bine unele locuri in care nu au fost niciodata...se spune ca omul se reincarneaza numai in om nu si in animale iar animalele numai in animale....
Dar sunt si sceptica fiindca in lume au aparut oameni care dintr-o moarte clinica au revenit la viata si au spus printre multe altele ca reincarnarea nu exista...deci fiecare crede ce vrea prin urmare.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.06.2010, 12:02:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

"Reincarnarea este conceptia potrivit careia, dupa moarte, sufletul se intoarce la viata pamanteasca pentru a face fapte bune si a atinge perfectiunea. Astfel, pentru a atinge perfectiunea, sufletul are nevoie de mai multe reincarnari, care pot avea loc imediat dupa moarte sau la mult timp dupa aceasta. Aceasta invatatura este prezenta, in special, in Hinduism si in Budism. Potrivit Hinduismului, legea reincarnarilor (Samsara) nu este specifica doar oamenilor, ci este valabila si entitatilor superioare (zeitati) si celor inferioare (animale, plante, minerale), iar sufletele se pot reincarna fie in fapturi superioare, fie in fapturi inferioare.

Sufletele reincarnate in zeitati sau in fiinte inferioare raman in starea respectiva pana cand isi primesc rasplata pentru faptele bune savarsite sau pana cand isi ispasesc pacatele, apoi reintra in succesiunea nesfarsita a reincarnarilor.

Potrivit invataturii budiste, prin asceza si meditatie se poate iesi din succesiunea reincarnarilor, pentru a intra in starea de nirvana, in care inceteaza dorinta de viata si lantul reincarnarilor.

Unii crestini sunt tentati sa accepte aceasta conceptie asupra vietii, fara a se informa suficient daca aceasta are vreo legatura cu invatatura crestina.
Sf. Scriptura si Sf. Traditie contin invataturile lasate de Mantuitorul Hristos, si in ele gasim ceea ce ne este necesar mantuirii sufletului, caci acesta este scopul vietii crestinului pe pamant.

Invatatura revelata de Dumnezeu arata clar ca sufletele nu se reincarneaza, deoarece este randuit ca dupa moarte: "trupul sa se duca in pamant cum a fost, iar sufletul sa se intoarca la Dumnezeu, Care l-a dat".
Sf. Ap. Pavel, in Epistola catre Evrei, arata ca indata dupa deces urmeza judecata particulara, la care participa doar sufletul: "este randuit oamenilor o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata". De asemenea, la sfarsitul veacurilor, fiecare suflet se va intoarce in trupul care l-a sustinut (Ioan 5, 28-29), apoi va urma Judecata Universala (Ioan 11, 24). (Pr. George Mihaila)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.06.2010, 12:09:38
Lazar2100 Lazar2100 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Mesaje: 1
Implicit reincarnare

multi dintre cei care cred in reincarnare, nu cred ca exista suflet. si-atunci ce se reincarneaza, daca nu exista suflet? si daca exista suflet, el are amintirile si trairile trupului din prezent. cum poate avea mai multe existente, avataruri? acel suflet ar inebuni dupa atita suferinta.
pe de alta parte exista cresterea demografica a populatiei, deci sufletele din trecut nu pot acoperi toate trupurile noi aparute. deci apar suflete "noi", care nu au mai fost reincarnate . cine le creeaza?
conceptul de reincarnare, practic neaga existenta lui Dumnezeu si a Judecatii de Apoi.
concluzie: reincarnarea nu exista.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.06.2010, 12:14:21
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Reîncarnarea e o prostie.

Sufletul este conștiința omului, personalitatea lui. Nu există suflet fără memorie deci dacă nu-ți amintești ceva din viețile anterioare înseamnă că acele vieți nu au existat.
Nu stiu cat de prostie e reincarnarea, dar in mod sigur ultima ta fraza are nimic in comun cu logica, lasand la o parte faptul ca s-ar putea intelege ca i-ai facut neinsufletiti pe toti cei care...dorm...de exemplu .
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.06.2010, 12:19:49
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Smile reancarnarea,..

Exista si e elementul principal al existentei noastre.Despre ea a vorbit chiar Iisus..iar Biblia are multe exemple de reancarnare.Reancarnarea a fost scoasa din crestinism de imparateasa Theodora..si Justinian..din motive personale.Altfel,viata ar fi total nedreapta iar Dumnezeu toate le-a facut cu un scop.Preotii..intoleranti se vor reancarna in musulmani ..iar cativa forumisti inraiti sigur in alta viata vor fi scientologi sau budisti.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.06.2010, 12:30:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Insasi teoria hinduista a reincarnarii are defectele ei. Ei considera ca numai atman-ul nostru se reincarneaza, adica eu-ul fiecaruia sau sine-le. Insa problema e ca acest atman nu contine personalitatea omului, nici amintirile. Deci omul nu are cum sa-si aminteasca vietile anterioare, insa tot ei fac regresii hipnotice si tot felul de alte experimente pentru a demonstra cica teoria reincarnarii. Si apoi, la ce folos sa te tot reincarnezi daca nu-ti amintesti nimic din vietile trecute, ca sa poti sa te folosesti de experientele anterioare spre a nu repeta aceleasi greseli?! Ciudati orientalii astia, inselati de draci, vorba cuiva... :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.06.2010, 12:38:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Despre ea a vorbit chiar Iisus..iar Biblia are multe exemple de reancarnare.
Hristos nu a vorbit despre reincarnare, ci despre inviere. Iar El nu a inviat cu un alt trup, deci nu S-a reincarnat in altceva, ci a inviat cu trupul pe care l-a asumat. Asadar crestinismul crede in inviere si nu in reincarnare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reincarnare FlorinS Generalitati 48 04.01.2014 17:51:07
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 21:00:51
Credeti ca... kreed123 Generalitati 27 14.05.2011 18:50:21
Voi ce credeti????? Templier Knight Generalitati 30 29.12.2010 18:31:52
Reîncarnare! AdeLlA Stiri, actualitati, anunturi 11 09.11.2008 13:55:05