Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 01.06.2010, 04:15:52
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Si daca a zis, asa e :) Apel la autoritate ilogic.
Fizica cuantica nu e misterioasa. Arata numai ca realitatea microscopica nu e aceeasi cu realitatea macroscopica, pe care se bazeaza perceptiile noastre. Faptul ca nu ne putem imagina o particula cuantica nu inseamna ca ea e de nepatruns cu mintea omeneasca; putem face predictii oricit de precise cu ajutorul fizicii.

Interpretarea "relativista" a textelor biblice nu are nici o legatura cu relativitatea spatiului si timpului din fizica. Doar ignorantilor li se pare ca daca spui ca unuia i se pare ca timpul pentru el se scurge mai incet decit pentru altcineva inseamna ca a descoperit teoria relativitatii restrinse.
Exemplul cu Einstein nu il inteleg, probabil ca nici tu.
Dupa cum am mai spus, exista oameni de stiinta credinciosi, dar nu am auzit de oameni de stiinta care sa nu fie materialisti in domeniul pe care il studiaza.
M.Born arăta acolo, (păcat pentru tine, mai ales că zici că ești fizician,că nu ai citit cartea sau nu o mai ți minte), că principiul cauză efect din fizica anterioară fizicii cuantice s-a demonstrat nereal prin fizica cuantică și că există un comportament ba de undă ba de particulă care îi nedumerește și care îi dă caracterul ei misterios.
Pentru noi creștinii nici asta nu e greu de înțeles deoarece știm că la baza creației nu stă hazardul, nu stă particula, nu stă undă ci stă Rațiunea adică Dumnezeu Cuvântul, care e Personal. Lucru pe care l-au descoperit șocați și geneticienii vrând să dea de originea vieții au dat de cărți minunate scrise prin nucleotide, deci rațiune pură și nu hazard și oamenii de tunel (Homo Sapiens Genevis), vrând să dea de bosonul Higgs, așa-numita particulă a lui Dumnezeu au dat de formule matematice incredibile.
Dragul meu lui Dumnezeu nu i se pare că o zi e ca mia de ani care a trecut căci este Atotștiitor, nu merge cu păreri ca ateii ignoranți. Pentru El chiar este. psalm 89, "4. Ca o mie de ani inaintea ochilor Tai sunt ca ziua de ieri, care a trecut si ca straja noptii."Sunt niște experimente duhovnicești prin care au trecut oamenii credincioși din mai multe secole dinainte de Einstein unii chiar din contemporaneitate, chiar unii de pe forum pe care i-am cunoscut eu și care arată că timpul este relativ, nu că li se pare că trece greu sau repede cum ai înțeles tu, pentru că tu fiind ateu nu cunoști și nici nu poți avea încă asemenea experiențe. Fără grijă însă că după moarte toți le au deci și tu. Nu ți le spun pentru că după cum am observat tu nu vrei să afli adevărul ci vrei doar să te demonstrezi pe tine, adică adevărul relativ la tine.
Eu exemplul cu Einstein îl înțeleg foarte bine și la fel și ceilalți ortodocși de pe forum, tu nu poți din încăpățânarea fundamentalistă (să zicem talibanică? dar nu cu atac la persoană ci la ateism) iar nu rațional științifică de a fi ateu.
Materialismul înseamnă acea ideologie care susține că nu există decât materia. Vezi nu prea ești stăpân pe noțiuni. E tot datorită superficialitîții credinței tale care se încăpățânează să nu meargă până la capăt
Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Poti gasi, poti sa o faci si singur, e de-ajuns sa calatoresti intr-o tara civilizata.

Credeam ca discutam cit de cit stiintific, poti sa ma scutesti de pilde.
Acolo era o statistică a unui om de știință englez. Ți se par englezii necivilizați sau negi doar statistica omului de știință englez și civilizația engleză acolo unde nu-ți convine dar o folosești doar acolo unde îți convine adică folosești falsa civilizație ca un scut?

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ce este mai important pentru om?
Nu stiu sa mai existe azi vreun mister pe care stiinta sa nu-l fi transformat in problema, daca nu cumva a fost rezolvat.
Acest mister este MOARTEA și ce rost mai are viața dacă se moare și urmează nimicul. Știința poate să afle tot, (ceea ce în veac nu va afla căci Dumnezeu este nesfârșit), dar dacă nu află taina morții n-a aflat absolut nimic.

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Pai am spus eu cumva ca qi e ceva real? Chinezii, folosind observatia pe cadavre, au vazut ca omul insipra ceva, acel ceva merge in plamini, de acolo in singe, care e pompat apoi de inima in tot organismul. Inflamatiile apar acolo unde acest circuit e blocat si ei il deblocau cu ajutorul acelor.
Repet bazele stiintifice ale acupuncturii:
-intensificarea circulatiei sanguine, si se stie ca singele contine tot ce ii trebuie organismului pentru a se autovindeca
-stimulaea capacitatii organismului de a vindeca rani mai vechi prin inducerea de microtraume in zona afectata
-inducerea eliberarii de endorfine, norepinefrina sau encefalina (mult mai puternice decit morfina) prin stimularea directa a nervilor
-reducerea intensitatii durerii in bolile cronice prin influentarea circuitului serotoninei in singe
-relaxarea muschilor blocati
-stimularea producerii de oxitocina, ceea ce reduce stresul
Arata-mi te rog ce anume contrazice medicina ca fiind inexistente sau ca fiind nevindecatoare
meridianele energetice ai spus tu într-o altă postare că sunt corespondente plexurilor vasculare, anatomia te contrazice. bine că ai renunțat.
Cele enumerate mai sus de tine sunt reale dar la capitolul acupunctură am să arăt că sunt dăunătoare iar nu binefăcătoare după un studiu medical

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Pentru mine mintea reprezinta totalitatea proceselor din creier.


Nu pot sa cred ca nu ai citeva secunde disponibile
demonstrează-mi că există minte. Nu mai o da pe alături. Crezi că răspunzi științific dar de multe ori mi se pare că nu poți înțelege în profunzime nici sensurile întrebărilor simple
am câteva clipe dar le folosesc pentru tine doar dacă dorești să afli cu adevărat adevărul. Pentru Ortodocși Adevărul este Hristos iar aflarea adevărului este o problemă nu de distracție intelectuală. În cazul de față pentru mine a vorbi despre adevăr nu este un concurs de superioritate cavalerească la schimbul de replici cu tine pentru a te birui sau a te convinge să te recunoști înfrânt sau ca să mă satisfac că te-am trecut de partea mea. Pentru mine aflarea adevărului este o problemă pe viață și pe moarte, și oamenii ca să se mântuiască trebuie să aibă această dorință de a afla adevărul. De dragul tău nu ca ateu ci ca om, chip al lui Hristos iar nu verișor cu dobitocul, corespondez cu tine și îți tot arunc chei (nu mănuși) potrivite pentru ușa inimii tale. dar am impresia că pui pentru fiecare cheie un kg de mortar adeziv pe gaura cheii tale. Doar ca să nu lași pe Hristos să intre. Doar ști că El nu forțează pentru că iubește Apoc 3, 20. Iata, stau la usa si bat; de va auzi cineva glasul Meu si va deschide usa, voi intra la el si voi cina cu el si el cu
Mine. . Și deci nici eu nu vreau să te forțez. Dacă accepți de dragul meu să citești cartea la care ți-am făcut trimitere, pentru mine va însemna că și tu dorești cu adevărat adevărul și mă vei face să mai corespondez. sau dacă vrei să părăsim tonul de box cu cuvintele în public și să vorbim prietenește și autentic pe mesaje private iar primesc. Dar dacă nu dorești din varii motive aceasta sunt obligat să încetez acest joc de cuvinte contradictorii ce poate merge la nesfârșit pentru că a vorbi în deșert despre tainele lui Dumnezeu este un păcat care întristează pe Duhul Sfânt și eu nu vreau să întristez pe Dumnezeul meu cel prea bun.


Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
E o meteahna a medicinii vestice, care se concentreaza pe pilule, atit de necesare profitului in industria farmaceutica, coroborata cu aura esoterica si deci de respingere apriorica a acupuncturii. Avind in vedere ca acupunctura are intr-adevar rezultate (exista destule studii in acest sens), cred ca din introducerea ei intr-un circuit corect stiintific (prin renuntarea la meridiane, puncte energetice si alte asemenea aberatii) am avea de cistigat.
Dar și acupunctura aduce mulți bani direct la practicienii excroci care vând îndrăcire, fără nici o cheltuială decât pentru câteva ace. Măcar la pilule se muncește ceva și se cheltuiește și mai mult. Nu e o respingere apriorică ci o respingere datorate experienței autentic și profund științifice a medicilor care au studiat cazuri de îmbolnăviri grave datorate acupuncturii (nu-și dau cu părerea de pe urma studierii doar a fizicii și internetului cum faci tu) și datorate experienței duhovnicești adânci a creștinilor (și nu doar superficiale ca ale ateilor) care au sesizat gogomănia cu ambalaj de pseudoștiință a acupuncturii. mai pe larg la capitolul acupunctură.

Pentru că dragul meu ateii își învelesc dorința de a păcătui, într-o haină subțire de știință mincinoasă ce le dogmatisește păcatul și le dă voie să păcătuiască cât poftesc. Asta se vede și din modul superficial prin care tratează problemele trecând peste ceea ce le dă evident argumentația peste cap, lucru vizibil și în postările ateilor pe acest forum. Deci sunt lipsiți de experiență științifică autentică.
Oamenii de știință experimentează în materie iar la experiențele folositoare în duh se rezumă doar cei care caută adevărul dar ca un credincios iar nu ca om de știință deci intră în ultima categorie.
Singur creștinii autentici experimentează și în materie și în duh într-un duh
de sete de adevăr mai presus de interesul personal . Experimentele creștine sunt eficiente căci duc direct în brațele Adevărului nu la marginea veșmintelor lui. Experimentele creștine sunt reproductibile gratuit în fiecare persoană, (chiar și în pruncii de țâță,) doar să vrea adevărul. fără a avea nevoie de a săpa tunele de miliarde de euro ca niște cârtițe cu ifose, care la final să arate lucruri scrise în Scripturi de mii de ani.
Că îndumnezeirea este experimentală se vede și din viața bisericească și din viața personală a ortodocșilor de rugăciune prin care se fac minuni de mută și munții dar și prin însăși firea creștinismului descrisă în Psaltire:


ps 33, 8. Gustati si vedeti ca bun este Domnul; fericit barbatul care nadajduieste in El.
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
  #482  
Vechi 01.06.2010, 04:35:15
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Medicina contemporană și vindecările ei 16

MEDICINA OCULTĂ CA ÎNCHINAREA LA IDOLI FAȚĂ DE MEDICINA FIREASCĂ CA ÎNCHINARE LA O ICOANĂ A MÂNTUIRII
Cum a apărut închinarea la idoli așa a apărut și medicina ocultă propriu-zisă ca act de închinare la viața de aici.
În hronograful Sfântului Dimitrie al Rostovului (și Gheorghe Chedrinul) se descrie cum au început oamenii să se închine la idoli.
Pagina 80:
„Facere 6, 2. Fiii lui Dumnezeu, vazand ca fiicele oamenilor sunt frumoase, si-au ales dintre ele sotii, care pe cine a voit.” […] Fiii lui Dumnezeu erau fiii lui Set căci acesta fusese răpit la 40 de ani, 40 de zile la cer și fusese învățat scrisul și astronomia de îngeri. De aici a căpătat o față strălucitoare și oamenii neputându-se uita la el i-au spus Dumnezeu și fiilor lui i-au spus fiii lui Dumnezeu.
Fiicele ucigașului Cain au învățat de la tatăl său că nu contează nimic altceva decât să le fie bine pe pământ. și s-au gătit ca să atragă bărbați spre plăcere și nici nu pomeneau de viața veșnică sau Dumnezeu.
De aceea Adam și Set i-au învățat pe fiii lor să nu se căsătorească din cu acest neam spurcat al lui Cain (cauza necredinței lor). Fiii lui Set au ascultat până ce a murit Set, la 1200 de ani de la Facerea lumii. Apoi au fost atrași curvește de fiicele lui Cain și s-au împreunat cu ele.
Copiii născuți din această fărădelege cât erau mici erau normali apoi creșteau uriași (s-au găsit astfel de cranii uriașe de curând) ca să învățăm noi că păcatele virtuoșilor și deci ale ortodocșilor autentici sunt mai grave decât ale păcătoșilor și ereticilor, sunt ca uriașii față de pitici. Nu pentru că ar face păcate mai mari la modul obiectiv ci din cauză că ei au primit învățătura și darul luminii Dumnezeiești, cunoștința poruncilor și mai ales Sfintele Taine. Lepădându-se de astfel de binefaceri sunt mult mai vinovați decât cei care nu le-au cunoscut și avut.

Acești uriași erau ucigași, tâlhari, războinici, iubitori de vărsare de sânge și antropofagi (mâncau până și pe pruncii care li se nășteau morți din pântecele lor). La împreunarea trupească erau neînfrânați și nelegiuitori cum nu se poate spune din cauză că e de nesuferit pentru cel cu întreagă minte.
Facere 6, „4. In vremea aceea s-au ivit pe pamant uriasi, mai cu seama de cand fiii lui Dumnezeu incepusera a intra la fiicele oamenilor si acestea incepusera a le naste fii: acestia sunt vestitii viteji din vechime. 5. Vazand insa Domnul Dumnezeu ca rautatea oamenilor s-a marit pe pamant si ca toate cugetele si dorintele inimii lor sunt indreptate la rau in toate zilele, 6. I-a parut rau si s-a cait Dumnezeu ca a facut pe om pe pamant. 7. Si a zis Domnul: "Pierde-voi de pe fata pamantului pe omul pe care l-am facut! De la om pana la dobitoc si de la taratoare pana la pasarile cerului, tot voi pierde, caci Imi pare rau ca le-am facut".
Uriașii fiind astfel în ei și-au găsit dracii distracția, plăcerea și colaboratorii cei mai apropiați. astfel că prin ei au adus pe pământ tirania, războaiele, armele și… medicina demonică. La pagina 99 din Hronograf se găsește și această informație: uriașii au avut 200 de domni din care fiecare din ei: „ceva nou a scornit și a învățat, unul vreo vrăjitorie, altul ghicituri, altul farmece și alte lucruri neplăcute lui Dumnezeu, cu care își adunau loruși mânia lui Dumnezeu”.
Deci deja era pe atunci o medicină naturală pe care o predase Adam la urmașii cei sfinți, care se mulțumeau cu bolile date de Dumnezeu ca pedeapsă pentru păcat, și la leacurile știute de Adam de la numirea plantelor. Dar a apărut ca o scoronire, ca o „noutate științifică” și medicina demonică prin farmece iar nu prin farmacie. Desigur că și farmecele aveau un suport material și nu erau prezentate ca lucrare demonică ci ca pe ceva bun, alb, știință albă, magie albă care bine face. Asta pentru cei ce totuși mai vroiau să se ascundă după deget și să zică „îl cinstesc pe Dumnezeu”. Dar oare printre uriași era vreunul ca acesta sau nu se vicleneau ci ziceau direct că fac vrăji și urmează Satanei?
Adam nu a căutat ceva de acest fel. Până la 930 de ani de câte ori se îmbolnăvea se ruga lui Dumnezeu și lua plantele medicament. Dar la 930 de ani s-a îmbolnăvit greu și nu și-a mai găsit leacul.
Atunci l-a trimis pe Set, fiul său la poarta Raiului să ceară uleiul vindecător din copacul milostivirii de care știa prin duhul său profetic. Set s-a dus și a întrebat îngerul cu sabie de foc de la poartă. Acesta i-a răspuns că încă nu a răsărit copacul milostivirii dar îi dă lui Adam o tabletă pe care să o înghită.
Set a luat-o și Adam a înghițit-o. Era sămânță rămasă de la fructul din pomul cunoașterii binelui și răului. Când a înghițit-o a murit pe loc, împlinindu-se astfel cuvântul Facere 2,17 „caci, in ziua in care vei manca din el, vei muri negresit!” și pentru trup prin neplăcere, prin durere, deci nu prin păcat cum pentru duh se împlinise prin plăcerea păcatului chiar în ziua când mâncase din rod. Iar în pântecele lui Adam sămânța smochinului de probat ascultarea care prin neascultarea plăcerii lui Adam s-a făcut neascultător și blestemat (și a și fost blestemat de Mântuitorul în Lunea Mare) s-a amestecat cu trupul lui Adam cel curățit prin îndelungata sa pocăință și a dat un cedru din care până la urmă se va face Crucea Mântuitorului, copacul milostivirii. Iar uleiul din acest copac, leacul pentru bolile netratabile prin medicina creației ascultătoare, este Sfântul Maslu care se sfințește cu Sfânta Cruce prin mâinile preoților aceste sfinte icoane vii ale Mântuitorului. Iacov 5, „14. Este cineva bolnav intre voi? Sa cheme preotii Bisericii si sa se roage pentru el, ungandu-l cu untdelemn, in numele Domnului. 15. Si rugaciunea credintei va mantui pe cel bolnav si Domnul il va ridica, si de va fi facut pacate se vor ierta lui. 16. Marturisiti-va deci unul altuia pacatele si va rugati unul pentru altul, ca sa va vindecati, ca mult poate rugaciunea staruitoare a dreptului.”
Vedeți că vindecarea minunată a bolilor incurabile este strict legată de iertarea păcatelor de Sfânta Biserică și Sfânta Spovedanie? Tocmai asta caută să surpe diavolul prin bioterapie, întoarcerea de la păcat la Sfânta Biserică și Sfânta Spovedanie.
Potopul ne-a scăpat de uriași dar Ham, prea desfrânatul, a fost găsit ca unealtă potrivită pentru Satana să ducă vrăjile mai departe, le-a scris pe niște table și le-a ascuns sub o stâncă pentru a le găsi după potop. Și le-a găsit prin îngăduința lui Dumnezeu căruia îi place ca noi să-l iubim liberi, refuzând păcatul și fiind luptați de vrăjitori și draci ca să ne învățăm cât de rea e răutatea și cât de bun și puternic este Dumnezeu. Ca să se învețe și ateii, măcar din vrăji, aceste scamatorii spectaculoase și silnice ca orice răutate, că este lume nevăzută rea și să alerge la Dumnezeul cel bun adică ascuns și smerit care nu se arată dacă nu este chemat.
Hronograf pagina 120:
Răutatea nu s-a oprit însă aici. Dacă oamenii nu au învățat nici măcar din potop să se lase de drăcării ci, la sfatul lui Nimrod (Saturn sau Orion pg. 247), arapul (negrul) (tot uriaș dar mai mic, fiul lui Cuș, nepotul lui Ham, primul tiran de după potop, care n-a ascultat de împărțirea pământului dată de Noe ci prin forță a făcut sclavi) au vrut să facă un turn pentru a păcătui în voie ca dacă Dumnezeu mai dă potop să poată fi deasupra nivelului mării, au fost părăsiți în rele mai mari după ce li s-au amestecat limbile și au fost zdrobiți prin căderea turnului.
Facere „CAPITOLUL 11 Turnul Babel. Amestecarea limbilor. Semintia lui Sem. 1. In vremea aceea era in tot pamantul o singura limba si un singur grai la toti. 2. Purcezand de la rasarit, oamenii au gasit in tara Senaar un ses si au descalecat acolo. 3. Apoi au zis unul catre altul: "Haidem sa facem caramizi si sa le ardem cu foc!" Si au folosit caramida in loc de piatra, iar smoala in loc de var. 4. Si au zis iarasi: "Haidem sa ne facem un oras si un turn al carui varf sa ajunga la cer si sa ne facem faima inainte de a ne imprastia pe fata a tot pamantul!" 5. Atunci S-a pogorat Domnul sa vada cetatea si turnul pe care-l zideau fiii oamenilor. 6. Si a zis Domnul: "Iata, toti sunt de un neam si o limba au si iata ce s-au apucat sa faca si nu se vor opri de la ceea ce si-au pus in gand sa faca. 7. Haidem, dar, sa Ne pogoram si sa amestecam limbile lor, ca sa nu se mai inteleaga unul cu altul". 8. Si i-a imprastiat Domnul de acolo in tot pamantul si au incetat de a mai zidi cetatea si turnul. 9. De aceea s-a numit cetatea aceea Babilon, pentru ca acolo a amestecat Domnul limbile a tot pamantul si de acolo i-a imprastiat Domnul pe toata fata pamantului.”
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
  #483  
Vechi 01.06.2010, 04:35:45
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Medicina contemporană și vindecările ei 17

Hronograf pagina 126:
Au trecut direct la adorarea lui Satan prin idoli.
„Murind Bel împăratul, care a stăpânit Assiria și Babilonia (care se mai numea și Caldeea) a luat după dânsul împărăția fiul său Nin. Acela jelindu-se și întristându-se după tatăl lui i-a făcut un chip cioplit sau idol, cu totul asemenea tatălui și la față și la trup și l-a pus în mijlocul cetății pe un stâlp. Întru pomenirea tatălui său a dat o lege că de ar alerga cineva din cei vinovați și vrednici de pedeapsă la acel stâlp și idol și de i s-ar închina să fie iertat de vină și slobod de pedeapsă. Deci oamenii care aveau nevoie de milă împărătească, au început să alerge și să se închine la tatăl lui văzând că-i place împăratului. Obiceiul s-a extins și la popoarele învecinate făcând idoli și stâlpi la stăpânitorii și bărbații lor cei vestiți. Dracii văzând închinarea care li se făcea acelor statui neînsuflețite au dorit ca închinarea ca unor dumnezei să li se aducă lor și s-au sălășluit în ele și au început a scoate glas omenesc pentru a înșela și pierde neamul omenesc și a răspunde la orice întrebări ca și cum ar fi proorocit despre cele ce aveau să fie. Nebunii oameni, socotind că sunt vii acei idoli, au început să li se închine ca unor dumnezei și să le aducă jertfe.”
Deci iată cum din ceva experimental, real, palpabil, ce ar fi putut fi azi probat științific și înregistrat electronic, dar asociat cu o proastă înțelegere, datorită credinței greșite, au interpretat fenomenele drăcești ca fiind bune, dumnezeiești.
Atunci au apărut și zeii „medici”.


va urma despre zeii medici

Doamne ajută
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
  #484  
Vechi 01.06.2010, 05:54:15
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ceea ce pot sa va spun si sa adaug ca aceasta este si parerea mea , este sa il cititi pe marele gheron Cleopa care numeste aceste practici : BIODRACI. Cititi in cartile lui si veti afla singuri . Cine crede cu adevarat in Hristos si il iubeste ducindu-si crucea in urma Sa va descoperii ca pt. orice boala trupeasca sau sufleteasca a fost lasata taina sf. maslu. Mai exista odoare auxiliare : sf. aghiasma, sf. moaste. Credeti cu toata puterea , cu toata taria, cu toata virtutea si cu tot cugetul in Hristos si in tainele sale , in puterea de viata facatoare si curatitoare a Duhului Sfint singura energie necreata din univers care poate vindeca in mod cert si nu va dati pe mina altor energii pe care nu le cunoasteti, care pot intra astazi in trup si se pot manifesta pe fata dupa multe zeci de ani. Credeti ca un ,,terapeut energetic" este mai bun, mai mare sau mai tare decit sf. taina a maslului ? Niciodata !!! Dar sa nu uitam de fiecare data ce spune sf. Vasile cel mare : ,,...bolile noastre sunt pacatele noastre" si inca sa nu uitam ce spunea de obicei Mintuitorul cind venea la el cite cineva pt. tamaduire :,, fie tie dupa credinta ta " Chiar in duminica aceasta , a vindecarii copilului lunatic,a vorbit Hristos graitor ... pai atunci la ce luam seama daca la biserica si a sale sfinte taine nu ? la biodraci ? ca la evanghelie dupa cum se vede ,,nu prea" ! Adica, sa ne cunoastem pacatele , precum se spune in molitva de dupa a doua evanghelie de la maslu, adica sa le constientizam bine, sa ne spovedim, sa facem canon , sa credem cu tot sufletul in Hristos si apoi sa mergem la maslu cu toata increderea pt. ca ne va fi noua : dupa credinta noastra !

Multe nebunii sunt in lumea aceasta dar desi totul ne este permis nu totul ne foloseste cu adevarat si mai ales nici nu zideste ! In principiu sa ne ferim de toate energiile necunoscute precis dar sa ne predam in mina Duhului Sfint !!!
Amin!,zic.Si zic ,mai ales,in urma unei experiente personale...si adaug: evident ca pot exista oameni care pot tamadui printr-o simpla atingere.Din toate timpurile au existat.Nu trebuie sa-i negam,insa,in acest secol plin de toti excrocii,ahtiati dupa inavutire,fara munca,e tare greu sa poti discerne asa ca subscriu la povetele tale.E plina lumea de CABINETE TERAPEUTICE.mamaaa! si ce mai taxe au!!
Pe de alta parte,nu toti am (au) citit Sfintii Parinti,asa ca nu toti stim(stiu) cum sta treaba cu TAINELE(Spovedanie,Impartasanie -Deasa,cu Credinta ,cu Dragoste si cu Frica de Dumnezeu!-sf Maslu,Miride,etc..).Apoi ,nu toti il cunoastem pe Hristos.Unii IL descoperim abia dupa o miraculoasa vindecare,spre Slava lui Dumnezeu...caci ,stiut este(pt cei care au "aflat") ca "nu toate relele (boli,etc) ni se intimpla,negresit,din pricina pacatelor noastre sau ale strabunilor nostri,ci si ..."spre Slava lui Dumnezeu",sau...spre pilda,pt unii de linga noi.Asa ca unii dintre noi mai "tre' " sa si "ratacim" ca mai apoi sa gustam ,cu BUCURIE SFINTA din binefacerile DUHULUI SFINT,revarsat asupra noastra ,a celora care VREM sa-L primim.
Dumnezeu sa ne binecuvinteze pe toti cu LUMINA SA!,ca sa nu orbecaim in INTUNERIC...
Reply With Quote
  #485  
Vechi 01.06.2010, 12:04:16
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
M.Born arăta acolo, (păcat pentru tine, mai ales că zici că ești fizician,că nu ai citit cartea sau nu o mai ți minte), că principiul cauză efect din fizica anterioară fizicii cuantice s-a demonstrat nereal prin fizica cuantică și că există un comportament ba de undă ba de particulă care îi nedumerește și care îi dă caracterul ei misterios.
Principiul cauza-efect functioneaza foarte bine si in fizica cuantica
Nu e nici un mister, pur si simplu cele mai mici constituente ale materiei nu sint nici unda si nici particula ci niste chestii pe care daca nu le observi nu au o marime anume. Desigur, e foarte interesant, mult mai interesant decit toate chestiunile din religie la un loc, dar nimic misterios.
Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
Pentru noi creștinii nici asta nu e greu de înțeles deoarece știm că la baza creației nu stă hazardul, nu stă particula, nu stă undă ci stă Rațiunea adică Dumnezeu Cuvântul, care e Personal. Lucru pe care l-au descoperit șocați și geneticienii vrând să dea de originea vieții au dat de cărți minunate scrise prin nucleotide, deci rațiune pură și nu hazard și oamenii de tunel (Homo Sapiens Genevis), vrând să dea de bosonul Higgs, așa-numita particulă a lui Dumnezeu au dat de formule matematice incredibile.
Ce carti? Eu am aflat ca cei care au creat acum nu demult primul genom artificial au introdus in codul sau texte si chiar o adresa de site, dar n-am auzit sa se fi gasit asa ceva intrun genom natural :)
Nu e asa-numita particula a lui Dumnezeu, e chiar particula Dumnezeu
Ce formule incredibile? :)
Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
Dragul meu lui Dumnezeu nu i se pare că o zi e ca mia de ani care a trecut căci este Atotștiitor, nu merge cu păreri ca ateii ignoranți. Pentru El chiar este. psalm 89, "4. Ca o mie de ani inaintea ochilor Tai sunt ca ziua de ieri, care a trecut si ca straja noptii."Sunt niște experimente duhovnicești prin care au trecut oamenii credincioși din mai multe secole dinainte de Einstein unii chiar din contemporaneitate, chiar unii de pe forum pe care i-am cunoscut eu și care arată că timpul este relativ, nu că li se pare că trece greu sau repede cum ai înțeles tu, pentru că tu fiind ateu nu cunoști și nici nu poți avea încă asemenea experiențe. Fără grijă însă că după moarte toți le au deci și tu. Nu ți le spun pentru că după cum am observat tu nu vrei să afli adevărul ci vrei doar să te demonstrezi pe tine, adică adevărul relativ la tine.
Eu exemplul cu Einstein îl înțeleg foarte bine și la fel și ceilalți ortodocși de pe forum, tu nu poți din încăpățânarea fundamentalistă (să zicem talibanică? dar nu cu atac la persoană ci la ateism) iar nu rațional științifică de a fi ateu.
Relativitatea lui Eistein nu se refera numai la timp. Daca celor din trecut li s-a relevat relativitatea eisteiniana trebuiau sa retina si alte fenomene la fel de importante, nu numai ceea ce omul obisnuit de azi a inteles din ea, anume ca timpul pare ca se scurge diferit .
Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
Materialismul înseamnă acea ideologie care susține că nu există decât materia. Vezi nu prea ești stăpân pe noțiuni. E tot datorită superficialitîții credinței tale care se încăpățânează să nu meargă până la capăt
Si toate teoriile stiintifice, inclusiv cele studiate de credinciosi, se bazeaza pe materialism.
Reply With Quote
  #486  
Vechi 01.06.2010, 12:09:27
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
Acolo era o statistică a unui om de știință englez. Ți se par englezii necivilizați sau negi doar statistica omului de știință englez și civilizația engleză acolo unde nu-ți convine dar o folosești doar acolo unde îți convine adică folosești falsa civilizație ca un scut?
O adunatura de scrisori de dragoste nu e o statistica, banuiesc ca stii asta.
Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
Acest mister este MOARTEA și ce rost mai are viața dacă se moare și urmează nimicul. Știința poate să afle tot, (ceea ce în veac nu va afla căci Dumnezeu este nesfârșit), dar dacă nu află taina morții n-a aflat absolut nimic.
Nu exista nici o taina a mortii.
Viata limitata are exact acelasi rost ca una nesfirsita, niciunul.
Reply With Quote
  #487  
Vechi 01.06.2010, 12:12:06
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
meridianele energetice ai spus tu într-o altă postare că sunt corespondente plexurilor vasculare, anatomia te contrazice. bine că ai renunțat.
Corespondente in sensul ca seamana dar nu rasare, nu am renuntat la nimic. Corespundenta e corecta din punctul de vedere al unui om de acum 2000 de ani.
Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
Cele enumerate mai sus de tine sunt reale dar la capitolul acupunctură am să arăt că sunt dăunătoare iar nu binefăcătoare după un studiu medical
Vrei sa repeti care studiu medical a aratat ca sint daunatoare?
Reply With Quote
  #488  
Vechi 01.06.2010, 12:26:32
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
demonstrează-mi că există minte. Nu mai o da pe alături. Crezi că răspunzi științific dar de multe ori mi se pare că nu poți înțelege în profunzime nici sensurile întrebărilor simple
am câteva clipe dar le folosesc pentru tine doar dacă dorești să afli cu adevărat adevărul.
Mintea nu e o entitate, sint niste procese generate de creier. Vrei sa iti demonstrez ca exista niste procese care se petrec in craniu sau ce?

Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
Dacă accepți de dragul meu să citești cartea la care ți-am făcut trimitere, pentru mine va însemna că și tu dorești cu adevărat adevărul și mă vei face să mai corespondez.
Nu citesc o carte despre care spui ca e stiintifica si care nu are absolut nici o legatura cu stiinta. Sint atitea carti de literatura ce ma asteapta sa le citesc.
Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
Dar și acupunctura aduce mulți bani direct la practicienii excroci care vând îndrăcire, fără nici o cheltuială decât pentru câteva ace. Măcar la pilule se muncește ceva și se cheltuiește și mai mult. Nu e o respingere apriorică ci o respingere datorate experienței autentic și profund științifice a medicilor care au studiat cazuri de îmbolnăviri grave datorate acupuncturii (nu-și dau cu părerea de pe urma studierii doar a fizicii și internetului cum faci tu) și datorate experienței duhovnicești adânci a creștinilor (și nu doar superficiale ca ale ateilor) care au sesizat gogomănia cu ambalaj de pseudoștiință a acupuncturii. mai pe larg la capitolul acupunctură.
Te-am rugat mai sus sa imi dai un studiu din care rezulta cazurile de imbolnaviri grave datorate acupuncturii (nu le neg apriori, dar sint curios daca exista vreun studiu medical in sensul asta)
Vad ca acum ai adoptat si tu eticheta de pseudostiinta, folosita de mine de la inceput. Atita doar ca acupunctura are o sansa sa devina stiinta.
Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
Pentru că dragul meu ateii își învelesc dorința de a păcătui, într-o haină subțire de știință mincinoasă ce le dogmatisește păcatul și le dă voie să păcătuiască cât poftesc. Asta se vede și din modul superficial prin care tratează problemele trecând peste ceea ce le dă evident argumentația peste cap, lucru vizibil și în postările ateilor pe acest forum. Deci sunt lipsiți de experiență științifică autentică.
Oamenii de știință experimentează în materie iar la experiențele folositoare în duh se rezumă doar cei care caută adevărul dar ca un credincios iar nu ca om de știință deci intră în ultima categorie.
Singur creștinii autentici experimentează și în materie și în duh într-un duh
de sete de adevăr mai presus de interesul personal . Experimentele creștine sunt eficiente căci duc direct în brațele Adevărului nu la marginea veșmintelor lui. Experimentele creștine sunt reproductibile gratuit în fiecare persoană, (chiar și în pruncii de țâță,) doar să vrea adevărul. fără a avea nevoie de a săpa tunele de miliarde de euro ca niște cârtițe cu ifose, care la final să arate lucruri scrise în Scripturi de mii de ani.
Că îndumnezeirea este experimentală se vede și din viața bisericească și din viața personală a ortodocșilor de rugăciune prin care se fac minuni de mută și munții dar și prin însăși firea creștinismului descrisă în Psaltire:
Imi pare rau, vorbim despre lucruri diferite.
Daca tu crezi ca experimentele stiintifice autentice sint cele personale nu mai avem ce discuta.
Reply With Quote
  #489  
Vechi 01.06.2010, 19:33:36
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Principiul cauza-efect functioneaza foarte bine si in fizica cuantica
Nu e nici un mister, pur si simplu cele mai mici constituente ale materiei nu sint nici unda si nici particula ci niste chestii pe care daca nu le observi nu au o marime anume. Desigur, e foarte interesant, mult mai interesant decit toate chestiunile din religie la un loc, dar nimic misterios.

Ce carti? Eu am aflat ca cei care au creat acum nu demult primul genom artificial au introdus in codul sau texte si chiar o adresa de site, dar n-am auzit sa se fi gasit asa ceva intrun genom natural :)
Nu e asa-numita particula a lui Dumnezeu, e chiar particula Dumnezeu
Ce formule incredibile? :)

Relativitatea lui Eistein nu se refera numai la timp. Daca celor din trecut li s-a relevat relativitatea eisteiniana trebuiau sa retina si alte fenomene la fel de importante, nu numai ceea ce omul obisnuit de azi a inteles din ea, anume ca timpul pare ca se scurge diferit .

Si toate teoriile stiintifice, inclusiv cele studiate de credinciosi, se bazeaza pe materialism.
S-a aflat ceva despre aceasta particula Dumnezeu? Ce inseamna asta, mai exact?
Reply With Quote
  #490  
Vechi 01.06.2010, 22:50:46
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
S-a aflat ceva despre aceasta particula Dumnezeu? Ce inseamna asta, mai exact?
Pe foarte pe scurt si inexact, e un o particula (de fapt un cimp) cu care interactioneaza celelalte particulele si astfel isi cistiga masa.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bioterapie, înșelare demonică



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23