Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 01.06.2010, 18:10:28
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pentru cei care citesc fluent în engleză: câteva răspunsuri ale apologeticii catolice la diferite "contradicții biblice":
http://www.bringyou.to/apologetics/bible.htm
tot in engleza despre 25 de tactici folosite de cei care vor sa "ascunda" adevarul ,inventand contradictii.

http://prernalal.com/banned%20books/...%20Sweeney.pdf
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #72  
Vechi 01.06.2010, 21:14:28
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
cred ca ai interpretat gresit postarea mea, nu tin partea neoprotestantilor si cred ca ai observat ca am pus in ghilimele cuvantul contradictii, cat despre versiunea ebraica se pare ca nu ai auzit de textele de la Qmran si Marea Moarta, pentru Vechiul Testament exista si versiune ebraica(aceasta fiind limba originala a VT nu greaca), cat despre Noul Testament este normal sa nu existe versiune in ebraica atat timp cat a fost scris in greaca, cat despre versiunea cornilescu neoprotestantii au mai upgradat-o
scrierile de la marea moarta nu sunt decat fragmente si VTs-a scris in aramaica si sa tradus ia greaca in timpul robiei babilonice din scrierea cuneiforma

Last edited by florin1966; 01.06.2010 at 21:17:57.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 01.06.2010, 21:21:29
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Cat despre Noul Testament, cea mai veche copie (in limba greaca) a fost gasita in secolul 4 si se numeste Codex Sinaiticus.
Se poate "vizualiza" pe acest site: http://codexsinaiticus.org/en/
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 01.06.2010, 21:34:43
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
=> ...vad de peste 3600 (!!!)de ori ai comentat pe forum
topcat esti mare!
Citat:
si nu intelegi un concept atat de simplu?? daca fiind copil ,mama iti spune sa incui usa si sa nu dai drumul la NIMENI in casa ,tu desigur... cand va veni de la lucru mama ta ,nu ii vei da drumul in casa ,pentru ca ti-a PORUNCIT sa nu dai drumul la NIMENI ...mai lucreaza la logica elementara .
Logica elementara spune ca porunca ar fi trebuit sa sune ceva de genu: sa nu ucizi decat pe cine spun eu. E ciudat cum tocmai tu te legi de logica elementara care ti-a scapat cu desavarsire in posturile de pana acum. Ai vrut sa demonstrezi logic ca ateismul e o prostie si nu ti-a iesit. Tot de logica elementara ar trebui sa-ti spuna ca jignirile pe care le folosesti nu sunt argumente. Si cu toate astea si multe altele tu esti cel care critica logica lui topcat.

Mie mama mi-a spus sa nu dau drumul la straini. Acuma realizez ce desteapta a fost. De fapt stai! Daca a sunat Iisus la usa si eu nu i-am dat drumu'???
Reply With Quote
  #75  
Vechi 01.06.2010, 21:41:01
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

În prealabil postat de topcat
In aceeasi ordine de idei, credeti ca exista o contradictie intre porunca de a nu ucide si poruncile venite de la Dumnezeu care indeamna la ucideri sau considerati buna explicatia cum ca respectivul nu a inteles una din cele doua porunci sau ca cele doua tipuri de porunci se refera la situatii diferite?

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nimeni?
draga topcat

Stii bancu ala cu un tip care habar n-avea cu ce se mananca internetul dar auzise si el de pe la altii ceva vag si i-a cerut unui prieten sa-i copieze si lui internetul pe o discheta sa se simta si el conectat?

Cam asa e si cu noi care vrem sa intelegem cele ale lui Dumnezeu dar nu ne conectam la El.

Nici eu, nici altii nu pricepem multe ca tot intrerupem conexiunea.

Pricepem in schimb ca nu putem pricepe orice si asta se datoreaza faptului ca creatura e finita.

si datorita varstei spirituale pe care o avem. Suntem inca mici copii dar intuim cumva ca multe raspunsuri ne-ar putea veni dupa ce curatam lentila cu care vedem realitatea.

Nu lua neaparat drept reper ce zic eu aici, sunt doar niste reflectii fragmentare si incomplete.

Porunca de a nu ucide e clara. Si e porunca! Nu se updateaza.

data omului cu un scop, acela de a nu avea noi initiativa de a trimite pe cineva pe lumea cealalta dupa propriile noastre criterii si cand i se pune cuiva pata .

Nu e de competenta noastra sa hotaram moartea cuiva.

Dar pentru ca omul nu o respecta din varii motive omenesti, cred ca atunci cand Dumnezeu ne va judeca, va acorda circumstante atenuante sau agravante in functie de situatia in care s-a savarsit.

Moartea asa cum o vedem noi, (care cu greu intelegem realitatea fizica darmite pe cea metafizica, darmite cele nevazute si neexperimentate ) e inteleasa intr-un fel radical diferit fata de cum o vede Dumnezeu care e singurul care are toate datele problemei.

si a vrea sa intelegi moartea din perspectiva lui Dumnezeu cu mintea de creatura finita e cam ca in bancu de mai sus cu internetu pe o discheta.

Nu putem baga in buzunar decat ceva de forma si marimea buzunarului. Ideile prea mari nu intra in mintea oricui. Si inaccesibilitatea lui Dumnezeu este in intregime o chestiune de inadecvare a ,,buzunarului,,.

Inainte de invierea lui Hristos, omul VT credea ca moartea e finalul definitiv, capatul fara intoarcere.

Daca nici macar acum dupa aproape 2000 de ani de cand Hristos a inviat si ne-a spus ca de abia dupa moarte incepe viata, noi inca o mai consideram sfarsitul absurd al unei zbateri fara scop, atunci n-am inteles NIMIC sau am inteles toate celelalte DAR NU ESENTIALUL.

Cea mai mare marturie ( pe care o acceptam prin credinta) ca moartea nu e capatul, finalul, neantul, nefiinta, e tocmai invierea lui Hristos, despre care se zice ca e parga invierii noastre.

Cuvantul parga- asta inseamna - intâiul fruct care s-a copt si semnul și garanția că si celelalte vor veni după el-

„Iar dacă Hristos n'a înviat, zadarnică vă este credința”1Cor. 14,17

Nu de moartea in sine trebuie sa ne fie frica, ci de vietuirea fara Dumnezeu dincolo de moarte.

Moartea e doar ca o usa, ca o poarta de trecere dintr-o parte intr-alta. Si dupa cum usa nu e nici inauntru, nici inafara , ci INTRE doua spatii , asa e si moartea.

Nu e nici inantrul vietii, nici in afara ei, ci face doar trecerea de la un mod de existenta la alt mod de existenta. Singurul lucru sigur pentru cei care nu cred in inviere e ca toti vom muri, ca Dumnezeu pe fiecare in parte o sa ne treaca prin aceasta usa, o sa ne treaca dintr-o parte in alta, dintr-o existenta materiala cuprinsa intr-un interval finit intr-o alta existenta spiritualizata, vesnica.

In functie de alegerile noastre din viata de aici si acum, de atitudinea fata de Dumnezeu, ne vom petrece vesnicia, cu sau fara Dumnezeu.

Deci miza e gigantica.

Daca Dumnezeu nu ar fi ingaduit ca trupul omului sa moara la un moment dat, atunci oamenii rai nu s-ar fi temut sa faca raul la nesfarsit si astfel raul facut de om ar fi fost vesnic.

Invesnicirea in rau duce la demonizare si Dumnezeu nu asta a vrut ca omul sa devina prin alegerea raului, asemenea diavolului.

De aceea, in VT, Dumnezeu a hotarat ca aceia care tot puneau bete in roate planurilor lui Dumnezeu, prin inchinarea la idoli si alte pacate de care se contaminau toti, sa fie opriti si pedepsiti, pentru ca altfel ar fi perpetuat raul la nesfarsit.

Si Dumnezeu i-a trecut prin usa-moarte in alt mod de existenta, i-a pus in stand-by, in asteptare, pana la plinirea vremii cand Hristos a aratat ca moartea e doar o usa care da in alte doua „incaperi”, in alt spatiu, de data asta infinit.

Unul luminos, celalat bezna. Despartite printr-o uriasa prapastie.

Raul se naste din indepartarea de bine. Intunericul se naste prin indepartarea de Lumina.

Cu cat se va indeparta cineva mai mult de lumina cu atat va ajunge in bezna cea mai dinafara.

Cu cat omul se lupta impotriva intunericului pacatului, cu atat Dumnezeu il va scoate la lumina.

Dar fara ca omul macar sa-si doresca asta , Dumnezeu, nu obliga pe nimeni la vietuirea in lumina. E pur si simplu optiunea personala.

Odata cu Invierea, Hristos s-a pogorat la iad de unde i-a scos pe cei aflati acolo, in stand-by. Dar cum si-au petrecut sufletele astea intervalul pana la invierea lui Hristos nu este al nostru a sti aici si acum.

n-am pretentia ca am raspuns exhaustiv si satisfacator. e chestie de adecvarea propriului meu ,,buzunar,,.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 01.06.2010, 22:14:04
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Topcat

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nimeni?
poate gasesti ceva explicatii care sa te intereseze(?)si pe acest link
http://www.scribd.com/doc/2201217/An...hiul-Testament

Cel de Sus sa fie alaturi de tine
Reply With Quote
  #77  
Vechi 01.06.2010, 22:19:50
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
n-am pretentia ca am raspuns exhaustiv si satisfacator. e chestie de adecvarea propriului meu ,,buzunar,,.
Ma bucur ca esti constienta ca nu e un raspuns la problema ridicata de mine, anume ca cele doua porunci de a nu ucide si de a ucide sint contradictorii, bineinteles dpdv al logicii umane. Ca despre asta e vorba in topic.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 01.06.2010, 22:32:55
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pentru cei care citesc fluent în engleză: câteva răspunsuri ale apologeticii catolice la diferite "contradicții biblice":
http://www.bringyou.to/apologetics/bible.htm
raspunsul corect e asta:
The Hebrew word for "kill" in Exodus 20:13 is "ratsach" meaning slay, murder, kill or be put to death -- take your choice. Just twenty-one verses after "Thou shalt not kill" is Ex 21:12 He that smiteth a man, so that he die, shall be surely put to death. In Hebrew the word for smiteth is "nakah" which means smite, kill, slay, beat, wound, murder -- again, take your choice!
As in many biblical cases the Bible is not clear on this issue! In my study of the Bible I have found it is vague or contradictory on many important issues. You can interpret bible verses or choose verses that will agree with how your feel about almost any topic -- part of the reason there are so many splinter groups in Christianity. This is one of the reasons I reject the Bible as a message from a possible God of the universe.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 01.06.2010, 22:44:29
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
raspunsul corect e asta:
The Hebrew word for "kill" in Exodus 20:13 is "ratsach" meaning slay, murder, kill or be put to death -- take your choice. Just twenty-one verses after "Thou shalt not kill" is Ex 21:12 He that smiteth a man, so that he die, shall be surely put to death. In Hebrew the word for smiteth is "nakah" which means smite, kill, slay, beat, wound, murder -- again, take your choice!
As in many biblical cases the Bible is not clear on this issue! In my study of the Bible I have found it is vague or contradictory on many important issues. You can interpret bible verses or choose verses that will agree with how your feel about almost any topic -- part of the reason there are so many splinter groups in Christianity. This is one of the reasons I reject the Bible as a message from a possible God of the universe.
Totusi, cred ca iudaismul nu este impartit in mai multe grupuri, a reusit sa ramana unitar. In afara de asta, nu se poate spune despre poporul evreu ca sunt un popor agresiv, in comparatie cu altele. Cum iti explici?

Last edited by maria-luisa; 01.06.2010 at 22:48:31.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 01.06.2010, 22:59:47
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

@delia31
Plina de speranta postarea ta.Parca ai fi trait cele de dincolo ,si ni le-ai povesti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Versete si pasaje Biblice care v-au impresionat danyel Despre Sfanta Scriptura 70 01.02.2015 16:45:29
Contradictii in Sfanta Scriptura? Sergiu_B Despre Sfanta Scriptura 119 01.02.2015 16:13:57
Contradictii in Biblie NeInocentiu Teologie si Stiinta 0 06.09.2011 11:39:26
Despre betie - referiri biblice patinina34 Din Vechiul Testament 9 31.05.2009 01:49:13
Contradictii in SF Scriptura? danyel Generalitati 33 01.01.2007 00:34:52